“BE-ja të udhëheq zgjidhjen e konflikteve” – Lajmi.net
“BE-ja të udhëheq zgjidhjen e konflikteve”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 19:11, 17 May 2017
Bashkimi Evropian është “shtyllë fundamentale” e Kombeve të Bashkuara dhe duhet të udhëheq në zgjidhjen e konflikteve dhe në promovimin e të drejtave të njeriut në gjithë botën, tha sot sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, gjatë fjalimit të tij në Parlamentin Evropian.

“Evropa e bashkuar dhe e fuqishme është absolutisht shtyllë fundamentale e Kombeve të Bashkuara të fuqishme dhe efektive”, tha Guterres.

Mëtutje, ai ka kërkuar promovim dhe mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe ka tërhequr vërejtjen se të drejtat e tilla gjithnjë e më tepër “po e humbin terrenin ndaj agjendës së sovranitetit kombëtar”.

“Për fat të keq, ne kemi parë që sovraniteti kombëtar shumë herë po përdoret për ta arsyetuar mungesën e kapacitetit të bashkësisë ndërkombëtare për shqyrtimin e shkeljeve të tmerrshme të të drejtave të njeriut dhe sfidave që ne po i shohim në shumë pjesë të botës”, tha Guterres.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Supercar Showdown
  • Play Rock Wheels