BE do të analizojë planin e Britanisë për Brexit – Lajmi.net
BE do të analizojë planin e Britanisë për Brexit
Autori: Lajmi.net BotaLajme 16:40, 12 July 2018
Negociatori i Bashkimit Evropian për Brexit, Michel Barnier, ka thënë se BE-ja do të rishikojë planin e fundit të Qeverisë Britanike rreth çështjeve tregtare, para se ky shtet të largohet nga blloku, transmeton Reuters.
“Do të analizojmë planin për Brexit së bashku me vendet tjera anëtare duke u bazuar në udhëzimet e Komisionit Evropian”, ka njoftuar ai përmes një postimi në Twitter.

“Oferta e BE-së përbën marrëveshjen ambicioze për tregti të lirë plus bashkëpunim në fusha të ndryshme, duke përfshirë partneritetin në aspektin e sigurisë”, është shprehur ai, duke iu referuar marrëveshjes tregtare, të cilën BE-ja ka propozuar ta negociojë me Londrën.

“I mirëpres negociatat me Mbretërinë e Bashkuar javën e ardhshme”, ka thënë ai.

Negociatorët nga të dyja palët pritet të zhvillojnë javën e ardhshme raundin e fundit të bisedimeve në Bruksel.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO