Bakllava që gatuhet për vetëm gjysmë ore – Lajmi.net
Bakllava që gatuhet për vetëm gjysmë ore
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 17:49, 5 July 2018
Bakllava ekspres: Shije e mirë e njohur, gatuhet për vetëm gjysmë ore!

Përbërësit:

– 4 vezë,

– 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer,

– 1 filxhan vaj,

– 1 filxhan qumësht,

– 1 filxhan griz,

– 1 filxhan miell të egër,

– 2 filxhanë arra të bluara

Për shtojcë:

– 05, l ujë,

– 2 filxhanë sheqer

Përgatitja:

Përzieni vezët me sheqer dhe shtoni përbërësit e tjerë.

Qitni në tepsi dhe piqni rreth gjysmë ore.

Ëmbëlsirës së nxehtë qitni shtojcën të cilën e keni bërë duke e zier ujin me sheqer derisa është shkrirë sheqeri.

I qiten arrat e bluara ose sipas dëshirës e zbukuroni me arra të ndara përgjysmë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO