Teknologji – Page 96 – Lajmi.net

Aktuale

Njoftohuni me robotin \’Pepper\’, i cili saktë e din si po ndjeheni

Nëse keni menduar që ta keni një robot në shtëpi, njëjtë si në filmat fanta-shkencë, atëherë humanoidi i quajtur \"Pepper\" është zgjidhja më e mirë pasi që ai është shumë i shoqërueshëm....

5 June, 2014Lexo më shumë

Google lanson 12 stadiumet e botërorit në pamjet \”Street View\”

Gara më e madhe në botë e futbollit është vetëm një javë larg. Këtë herë kjo garë do të mbahet në Brazil dhe nëse nuk jeton atje, me siguri që jeni një fans i flakët, kështu që Google ka menduar diçka për ju....

5 June, 2014Lexo më shumë

Tani laptopët dhe tabletët do të mund të mbushen përmes Wireless-it

Mbushja përmes Wireless-it është një teknologji e re, e përkushtuar në pajisje më të vogla - celularë, ora dhe brusha elektronike të dhëmbëve - por kjo është gati që të ndryshojë....

5 June, 2014Lexo më shumë

Apple do të braktisë kufjet standarde

Papritur arsyeja pse Apple shpenzoi 3.2 miliardë dollarë për blerjen e Beats është duke filluar që të ketë kuptim. Apple është duke braktisur kufjet e zakonshme për pajisje të tij....

5 June, 2014Lexo më shumë

Gjurmuesi i jetës nga Sony i njohur si SmartBand, i gatshëm edhe në SHBA

Sony zbuloi gjurmuesin e jetës të njohur si SmartBand më herët këtë vit në CES. Dhe tani kjo pajisje është e gatshme në SHBA për vetëm $99.99 përmes webfaqes së tyre të shitjes....

5 June, 2014Lexo më shumë

Intel prezanton platformën \’Skylake\’

Gjigandi i prodhimeve teknologjike Intel, ka treguar të mërkurën gjeneratën e ardhshme të platformës \"Skylake\", duke demonstruar një sistem të integruar me mbushje magnetike me wi-fi....

5 June, 2014Lexo më shumë

Temple Run arrin 1 miliard shkarkime

Në tre vjet, përdoruesit e Temple Run kanë shpenzuar kolektivisht 216,018 vjet vrapim në 50 trilion metra....

5 June, 2014Lexo më shumë

Apple lanson OS X Yosemite dhe iOS 8

Prej lajmeve kryesore nga konferenca e Apple që u mbajt të hënën ishte lajmi që kompania zbuloi gjeneratën e ardhshme të sistemeve operative për desktop dhe për celularë....

4 June, 2014Lexo më shumë

HTC zbulon celularin One E8

Duket se HTC nuk është e lumtur duke ofruar vetëm modelin One Mini 2 së fundmi tek klientët të cilët dëshirojnë që të mos shpenzohen shumë me One M8, kështu që ka lansuar modelin One E8, një celularë më i përballueshëm....

4 June, 2014Lexo më shumë

Sony zbulon celularin Xperia T3 të hollë 7.7mm

Sony ka prezantuar një mini-celularë të ri që vjen nga radhët e modeleve Xperia T....

4 June, 2014Lexo më shumë

Instagram shton vegla të reja për editimin e fotografisë

Aplikacioni për shpërndarjen e fotografive Instagram, është duke shtuar disa opsione të reja për editimin e fotografisë. Opsioni më i popullarizuar i këtij aplikacioni për editimin e fotografisë ishte filteri \"Vintange\", që e bëri edhe aplikacionin më të popullarizuar....

4 June, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy Mega 2, gjigandi i celularëve

Madhësia ka rëndësi, posaqërisht kur është fjala për celularë. Versioni më i ri i Samsung, Galaxy Mega, i quajtur Mega 2, do të jetë celulari më i madh në formacionin e celularëve të Samsung....

1 June, 2014Lexo më shumë

Tableta e kualitetit të lartë Iconia Tab 8 e Acer

Nëse dëshironi një tabletë Android me performancë të lartë që mund të garojë me iPad mini, atëherë tableta Iconia Tab 8 e Acer është tableta e duhur....

1 June, 2014Lexo më shumë

WWDC 2014: Çfarë mund të zbulojë Apple këtë vit?

Konferenca e Prodhuesve Botëror e Apple, e cila do të jetë ngjarja më e madhe e kompanisë që nga tetori, do të fillojë më 2 qershor....

1 June, 2014Lexo më shumë

Tavolina kompjuter

Kompania taivaneze Lian Li ka prezantuar dy tavolina unike për PC: DK-01X dhe DK-02X....

30 May, 2014Lexo më shumë

Beats lanson kufjet Solo2

Pas përfundimit të marrëveshjes me Apple, Beats ka prezantuar versionin e fundit të linjës së kufjeve Solo....

30 May, 2014Lexo më shumë

BlackBerry do të krijojë një celular Android?

CEO i BlackBerry, John Chen, ka folur për optimizmin e tij të rritur për të ardhmen e kompanisë, duke pranuar se ka shumë sfida dhe shumë progres që duhet të bëhet në mënyrë që firma të arrijë sukses....

30 May, 2014Lexo më shumë

Samsung zbulon platformën \”Simband\”, një senzor për monitorim të shëndetit

Samsung ka zbuluar konceptin e ri të tij të orës të quajtur \"Simband\", në ngjarjen SFJazz në San Francisko të mërkurën, raporton SFGate....

30 May, 2014Lexo më shumë

Apple përfundon marrëveshjen me Beats

Apple ka përfunduar marrëveshjen me Beats, duke e blerë kështu firmën për 3 miliardë dollarë....

30 May, 2014Lexo më shumë

Yahoo do ta lansojë platformën e videove këtë verë

Yahoo raportohet se është duke planifikuar që ta lansojë këtë verë shërbimin e tij të platformës së videove për ta rivalizuar Youtube-në....

29 May, 2014Lexo më shumë

Valve shtyen prodhimin e pajisjeve për lojëra për vitin 2015

Valve ka shtyer lansimin e kontrolluesve dhe pajisjeve të tij të video lojërave të quajtur Steam Machine deri në fillim të vitit 2015....

28 May, 2014Lexo më shumë

Toshiba zgjeron familjen e tabletëve me disa të reja

Toshiba njoftoi sot një linjë të re të tabletëve të cilët janë të pajisur me sistemin operativ Windows 8.1, dhe janë me madhësi të ekranit prej 8 deri në 10 inç....

27 May, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 tani mund të gjurmojë nivelet tuaja të stresit

Samsung thotë se modeli i tij Galaxy S5 tani është në gjendje që të masë nivelet e stresit të përdoruesit, duke iu falënderuar një përditësimi në aplikacionin e tij të shëndetit....

27 May, 2014Lexo më shumë

Detajet zyrtare të HTC One M8 Ace

Versioni plastik i përfolur i HTC One M8 - M8 Ace, është paraqitur online përsëri dhe këtë herë ne i kemi të gjitha detajet dhe karakteristikat e tij....

26 May, 2014Lexo më shumë

Shkenctarët thonë se alienët ekzistojnë

Shkenctarët nga qendra e hulumtimeve SETI, që operohet nga Universiteti i Kalifornisë, thonë se alienët ekzistojnë por duhen shumë para për ta dëshmuar atë....

26 May, 2014Lexo më shumë

Imogen Heap krijon disa dorëza muzikore

Këngëtarja e cila kishte fituar çmimin Grammy, Imogen Heap, 36 vjeçare, ka shpikur një palë dorëza muzikore....

26 May, 2014Lexo më shumë

SlideRider i kthen shkallët tuaja në rrëshqitës

Një produkt i krijuar kohëve të fundit bënë që mëngjeset dhe vikendet e fëmijëve tuaj në shtëpi të jenë më mahnitëse. I quajtur SlideRider, ai i kthen shkallët tuaja në rrëshqitës të parkut....

25 May, 2014Lexo më shumë

Përditësimi iOS 7.1.2 do të ndodh këtë muaj?

Një raport i publikuar në MacRumors tregon se përditësimi i ri iOS 7.1.2 nga Apple mund të arrijë së shpejti....

25 May, 2014Lexo më shumë

Tableta e ardhshme e Google do të ketë teknologjinë 3D

Google është duke planifikuar që ta lansojë një tabletë të re me \"kapacitet të avancuar\", që do të përdorte dy kamera prapa, të lidhura me një senzorë dhe një program për të kapur imazhe 3D të objekteve dhe dhomave....

24 May, 2014Lexo më shumë

Së shpejti një orë e cila punon si celularë

Çfarë nëse do të ekzistonte një orë e cila bën dhe pranon thirrje dhe e gjitha çfarë ju duhet të bëni është që ta mbani dorën afër gojës për të folur? Quajeni një arritje tjetër, pasi që Samsung është duke menduar ta krijojë këtë orë....

24 May, 2014Lexo më shumë

Facebook me një veçori të re për biznese të restauranteve

Në Facebook ekzistojnë shumë veçori për restaurante dhe kafeteri të cilat tashmë e promovojnë biznesin e tyre duke përdorur faqen në Facebook, por rrjeti social tani do të lejojë që restaurantet ta ngarkojnë tërë listën e tyre të ushqimeve në Facebook....

24 May, 2014Lexo më shumë

Samsung do të krijojë kufje virtuale

Samsung raportohet se është duke ndërtuar disa kufje virtuale, të cilat do të jenë të lidhura me celularët e tij....

24 May, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni anonim i mesazheve i quajtur \’Secret\’

Tani ju do të mund të bisedoni me të dashurin apo të dashuren tuaj pa e ditur askush. I quajtur si \"Twitter pa emër të përdoruesit\", aplikacioni anonim i mesazheve i quajtur \"Secret\" është bërë i gatshëm për të gjithë përdoruesit e celularëve Android....

23 May, 2014Lexo më shumë

Karakteristikat e reja të Facebook për përditësime të statuseve

Facebook është gati të lansojë një veçori të re në aplikacionin e tij mobil, i cili \"dëgjon\" muzikën dhe shikon programet tuaja në TV....

23 May, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy Note 4 mund të lansohet në shtator

Samsung Galaxy Note 4 tashmë është bërë gati të lansohet në shtator, tha Shefi ekzekutiv në Samsung, Lee Younhee, në një intervistë për gazetën Wall Street....

21 May, 2014Lexo më shumë

Kina bllokon Windows 8 në kompjuterët e qeverisë

Kina është duke bllokuar sistemin operativ Windows 8 në kompjuterët e qeverisë, sipas një postimi të bërë në faqen zyrtare të shtetit....

21 May, 2014Lexo më shumë

Këto syze të mençura gjurmojnë saktësisht atë çfarë shikoni

Pajisjet tuaja tashmë gjurmojnë saktësisht vendodhjen tuaj? Pse mos të gjurmojnë atë çfarë jeni duke e shikuar gjithashtu? Një palë syze të Tobii 2 janë ato çfarë ju duhen, syze të teknologjisë së lartë të cilat mund të gjurmojnë sytë tuaj....

21 May, 2014Lexo më shumë

Detajet zyrtare të Microsoft Surface Pro 3

Microsoft sot ka zbuluar detajet zyrtare dhe çmimin e tabletës së re Surface Pro 3, i cili tani është në shitje në shumë vende....

19 May, 2014Lexo më shumë

Google mendon të blej shërbimin e video lojërave \’Twich\’

Sipas një raporti të publikuar sot në PcWorld, Google është duke menduar që ta blej firmën për shërbime online të lojërave Twich, shërbim ky i cili i lejon përdoruesit e lojërave të transmetojnë direkt lojën e tyre në internet gjatë luajtjes....

19 May, 2014Lexo më shumë

Microsoft do të lansojë video lojën \’Halo 5\’ në vitin 2015

Microsoft ka njoftuar se ka plane për ta lansuar video lojën \"Halo 5: Guardianët\", për pajisjet Xbox One dhe seritë e televizorëve \"Halo\", të cilët do të prodhohen gjatë vitit 2015....

19 May, 2014Lexo më shumë

Facebook është duke ndërtuar një aplikacion të ngjashëm me Snapchat

Facebook thuhet se është duke ndërtuar një aplikacion të video mesazheve, rival me shërbimin e mesazheve Snapchat, të quajtur Slingshot....

19 May, 2014Lexo më shumë

Roboti më i ri vallzues i Paul McCartney

Videoja muzikore e re e Paul McCartney \"Appreciate\", na shfaqë një teknologji të zhvilluar kohëve të fundit: një robot të quajtur Newman....

19 May, 2014Lexo më shumë

Kujdes nga aplikacionet e rrejshme antiviruse

Hulumtuesit e sigurisë në Kaspersky Lab kanë ngritur disa shqetësime pasi që kanë zbuluar se në tregjet e shkarkimeve të aplikacioneve në Windows dhe Android janë shfaqur disa aplikacione të rrejshme të sigurisë....

17 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy