Teknologji – Page 89 – Lajmi.net

Aktuale

‘Miu sy’ nga Samung, i ndihmon të paralizuarit të përdorin PC-të

Samsung ka bërë edhe një hap të madh drejt zbulimeve teknologjike. Kompania këtë radhë ka zbuluar një teknikë të quajtur ‘Miu sy’, që i lejon të paralizuarit të përdorin kompjuterët....

25 November, 2014Lexo më shumë

Microsoft me një ndryshim në Windows 10

Një sjellje e çuditshme në Windows do të hiqet me lansimin e Windows 10....

24 November, 2014Lexo më shumë

Apple pretendon të arrijë 71.5 milionë shitje të iPhone gjatë festave

Festat e fundvitit për Apple do të jenë të gëzueshme, pasi që do të ketë një kërkesë të madhe për iPhone 6, thonë analistët e teknologjisë....

24 November, 2014Lexo më shumë

Ligjvënësit e BE-së votojnë të enjten për heqjen e Google nga Evropa

Ligjvënësit e BE-së do të votojnë të enjten një mocion mbi propozimin për shpërbërjen e Google dhe kompanive të tjera të teknologjisë së internetit, duke rritur kështu presionin politik mbi rregullatorët antitrust të bllokut....

24 November, 2014Lexo më shumë

BE-ja ka një plan për ta hequr Google nga Evropa

Google ka qenë vazhdimisht objekt jo-i besueshëm në Evropë gjatë dekadës së fundit. Financial Times raporton se Parlamenti Evropian është në prag të marrjes së hapave edhe më drastik ndaj Google, që do ta bëj gjigandin kërkimor në internet të 'pushojë' së funksionuari në Evropë....

22 November, 2014Lexo më shumë

Microsoft sjellë chat-in në Word dhe PowerPoint

Bashkëpunimi me bashkëpunëtorë duke përdorur Office-në online është duke u bërë edhe më i lehtë....

22 November, 2014Lexo më shumë

Twitter lanson një veçori të re

Rrjeti social Twitter ka njoftuar se ka lansuar një veçori të re që lejon shpërndarjen e cicërimave edhe përmes mesazheve direkt....

21 November, 2014Lexo më shumë

‘Facebook at Work’ do të lansohet në janar

Në përpjekje për ta bërë Facebook-un faqen më të popullarizuar në botë, kompania kishte raportuar se do ta lansojë një platformë të Facebook-ut që i dedikohet atyre që janë në punë....

20 November, 2014Lexo më shumë

Tableti Android Nokia N1

Me lançimin e një tableti Android, Nokia sapo i ka hyrë edhe njëherë prodhimit të produkteve elektronike për konsumatorët....

19 November, 2014Lexo më shumë

Ky është produkti i ri i Nokia

Nokia, që prodhonte vetëm celularë në të kaluarën, ka zbuluar pajisjen tashmë shumë të përfolur, që është një tablet Android i quajtur N1....

18 November, 2014Lexo më shumë

Nokia do të bëjë një rikthim të madh nesër me një pajisje

Nokia është bërë gati që ta bëjë një rikthim të madh nesër, me një pajisje të re....

17 November, 2014Lexo më shumë

Njihuni me Tesla K80, kartela grafike më e fuqishme në botë

Çipat grafik të Nvidia për PC mund të mos tërheqin shumë vëmendje, por çipat për super-kompjuterë janë duke e bërë kompaninë e kartelave grafike ndër më të suksesshmet. Njihuni me kartelën më të re dhe më të fuqishme të Nvidia....

17 November, 2014Lexo më shumë

Robotët e vegjël mikroskopik që mund të futen në sytë tuaj pa i vërejtur

Këta robotë të vegjël mikroskopik janë projektuar posaçërisht për të notuar në sytë e një personi. Shikojeni videon e këtij zbulimi....

16 November, 2014Lexo më shumë

Treni i parë ‘i ngritur në ajër’ i Japonisë kapë 500kmh në testimin e parë publik

Një grup i zgjedhur i udhëtarëve përjetuan trenin e parë ‘të ngritur në ajër’ të Japonisë, i cili arriti një shpejtësi prej 500kmh në testin e tij të parë publik....

16 November, 2014Lexo më shumë

Samsung zbulon TV-në e lakuar UHD me ngjyrë ari

Samsung ka krijuar një pajisje luksoze, një TV UHD 78 inç me një ngjyrë prej ari të pikturuar mbrapa....

15 November, 2014Lexo më shumë

Kujdes kur shpërndani diçka në Facebook

Nëse dëshironi të mbeteni privat në Facebook atëherë mos postoni asgjë. ...

15 November, 2014Lexo më shumë

Microsoft sjellë ‘Skype për Web’

Microsoft njoftoi sot se ka krijuar një version të ri beta të ‘Skype për Web’, që sjellë një shtesë për gjithë shfletuesit modern, në mënyrë që përdoruesit të bëjnë më lehtë video-thirrje....

14 November, 2014Lexo më shumë

Tableti E FUN Nextbook 8 lansohet sot

E FUN do ta lansojë tabletin e tij Nextbook 8 sot për vetëm $99, duke ju dhënë kështu përdoruesve një eksperiencë të Windows 8.1 në një tablet të çmimit të ulët....

14 November, 2014Lexo më shumë

Apple prezanton kufjet e para që nga blerja e Beats

Beats ka zbuluar produktin e parë prej se Apple e bleu kompaninë në fjalë më herët këtë vit. Kufjet e quajtura Solo2 Wireless do të jenë të gatshme për tu blerë në fund të muajit për 300 dollarë....

13 November, 2014Lexo më shumë

Facebook prezanton shërbimin e ri ‘Say Thanks’

Facebook ka njoftuar se ka krijuar një shërbim të quajtur “Say Thanks”, shërbim ky që i lejon përdoruesit t’i shprehin falënderime njëri-tjetrit....

13 November, 2014Lexo më shumë

Simband, gjurmuesi i shëndetit nga Samsung

Kur Samsung e zbuloi për herë të parë varësen e mençur të fokusuar për shëndet më herët këtë vit, pajisja dukej më shumë si një eksperiment se sa një varëse e së ardhmes që kompania kishte premtuar. Por tani kjo ka ndryshuar me planet e reja të kompanisë....

13 November, 2014Lexo më shumë

Shkencëtarët arrijnë të bëjnë realitet telepatinë?

Sinjalet e trurit të transmetuara nëpërmjet internetit nga një person në tjetrin, kanë mundësuar dy njerëz që të luajnë një lojë kompjuterike me telepati....

12 November, 2014Lexo më shumë

Biçikleta raketë (Video)

Shikojeni biçikletën e shpejtë e cila nuk ka nevojë për pedale për të lëvizur, dhe që kapë një shpejtësi prej 300kmh....

12 November, 2014Lexo më shumë

Instagram me disa veçori të reja në aplikacion

Instagram njoftoi se i ka bërë disa përditësime të hënën, duke përshirë mënyra të reja për të redaktuar, kërkuar dhe eksploruar....

11 November, 2014Lexo më shumë

Ky është Lumia i parë i Microsoft

Microsoft e ka lansuar celularin e parë të tij pa markën Nokia në të, celularin e quajtur Microsoft Lumia 535....

11 November, 2014Lexo më shumë

Messenger i Facebook ka arritur 500 milion përdorues në muajin e fundit

Ka rezultuar se chati i Facebook, muajin e fundit ka arritur majat më të larta të tij....

11 November, 2014Lexo më shumë

Mozilla feston 10 vjetorin e Firefox

Në ditëlindjen e dhjetë të Firefox, Mozilla do të lansojë disa vegla të reja të privatësisë, një fushatë sociale dhe një version të ri....

10 November, 2014Lexo më shumë

Njerëzit do të martohen me robotë në të ardhmen

Një hulumtues i inteligjencës artificiale parashikon se robotika do të bëjë një përparim shumë të madh, dhe njerëzit do të martohen me robotë në vitet e ardhshme....

10 November, 2014Lexo më shumë

Goditet planeti Mars

Planeti Mars është goditur nga një shi dhe pluhur meteorik, që ka shkaktuar ndryshim të atmosferës së tij....

10 November, 2014Lexo më shumë

Twitter ofron një metodë për femrat që të raportojnë ngacmimet në internet

Twitter ka njoftuar se është duke bashkëpunuar me një grup jofitimprurës të avokimit të quajtur ‘Femrat, Veprimi dhe Media’ (WAM) që do t’i ndryshojë politikat e Twitter ndaj ngacmimit të femrave në internet....

9 November, 2014Lexo më shumë

Buburrecat e mençur që do të gjejnë të mbijetuar nëse ndodhë ndonjë fatkeqësi

Një ditë, këta buburrecë rrëshqitës të vegjël që ju bëjnë të bërtisni kur i shini do të mund të duken më shumë se super-heronj në sytë e disa njerëzve në të ardhmen....

8 November, 2014Lexo më shumë

Asus ZenWatch do të kushtojë $199

Ora e mençur Asus ZenWatch do të kushtojë me një çmim më të ulët se Android Wear kur të dal në shitje më 9 nëntor....

8 November, 2014Lexo më shumë

Facebook me një ndryshim të ri

Facebook është duke vazhduar ëndrrën e Mark Zuckerberg për ta shëndrruar rrjetin social në një gazetë perfekte dhe të personalizuar për të gjithë njerëzit në botë, duke ju dhënë kështu edhe më shumë kontroll në kategorinë 'Njoftime Lajmesh' apo News Feed....

8 November, 2014Lexo më shumë

iPhone 6S do të lansohet së shpejti dhe do të ketë një ekran 3D

Modeli i ardhshëm i Apple do të jetë iPhone 6S dhe ky model do të sigurohet që të na japë një eksperiencë 3D pa nevojën për të përdorur syze....

7 November, 2014Lexo më shumë

Amazon prezanton ‘Echo’, një asistent virtual për ju (Video)

Amazon ka prezantuar një zmadhues të zërit të quajtur Echo i cili nuk është një zmadhues i thjeshtë i zërit, por ai mund të ju dëgjojë juve dhe të ju jap këshilla të ndryshme....

7 November, 2014Lexo më shumë

WhatsApp tani ju tregon saktë se a është lexuar mesazhi

WhatsApp prezantoi sot ‘vijat e kaltërta’, të cilat ju tregojnë se mesazhi është lexuar....

6 November, 2014Lexo më shumë

Amazon tani ofron mundësi të pakufizuar për ruajtjen e fotografive

I lansuar të martën, Prime Photos – siç edhe sugjeron emri, është një shërbim i ri i hapur për anëtarët online të Amazon, të cilëve u mundësohet të ruajnë fotografi në hapsirë të pakufizuar....

6 November, 2014Lexo më shumë

Apple zgjedhet kompania me sistemin më të sigurt për mesazhe

Apple ka kaluar me sukses testet e sigurisë në dërgimin e mesazheve dhe mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve....

6 November, 2014Lexo më shumë

Jawbone zbulon gjurmuesin e fitnesit Up3

Linja e gjurmuesve të fitnesit do të ketë një gjurmues të ri në kohën e festave. Jawbone njoftoi sot se ka arritur modeli i tyre i përsosur i varëses i quajtur Up3....

6 November, 2014Lexo më shumë

Aksesori luksoz me çmimin më të lartë që ofron Apple watch

Ora e re inteligjente e kompanisë Apple ka një çmim prej 349 dollarë, por sa do të kushtonte nëse ju do të donit diçka më interesante, si p.sh orën e përbërë nga ar 18 karat ngjyrë rozë ose të verdhë?...

6 November, 2014Lexo më shumë

Apple dhe Google do t’i bëjnë ikonat e shprehjes për të gjitha racat

Ikonat e shprehjes e kanë një problem, por Apple dhe Google do ta rregullojnë atë së shpejti....

5 November, 2014Lexo më shumë

Droni që vendoset në dorë dhe më pas fluturon për të bërë selfie për ju

Nixie është pajisja e re varëse që shëndrrohet në një dron dhe më pas qëndron disa hapa larg jush për të kapur imazhe apo video për ju....

5 November, 2014Lexo më shumë

HP prezanton laptopin e dedikuar për lojëra

Laptopi i quajtur Omen është i dizajnuar që tu japë përdoruesve atë çfarë ata dëshirojnë për lojëra....

5 November, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan
  • Play iStunt 2