Teknologji – Page 89 – Lajmi.net

Aktuale

Microsoft blen Nokia për 7.2 miliardë dollarë

\'Nokia\' të premten ka përfunduar marrëveshjen me \'Microsoft\' për shitjen e biznesit të tij gjigand të celularëve, duke mbajtur fabrikën e prodhimit Chennai jashtë marrëveshjes për shkak të problemeve me të ardhurat në Departamentin e Tatimit....

27 April, 2014Lexo më shumë

Apple iTunes me 800 milionë llogari në mbarë botën

Apple zbuloi të mërkurën se tani ka më shumë se 800 milionë llogari në iTunes, në mbarë botën, nga 575,000,000 që ishin në qershor të vitit të kaluar....

27 April, 2014Lexo më shumë

Facebook ka blerë një aplikacion për fitnes

Facebook ka shtuar në portofolin e tij të blerjeve edhe një firmë finlandeze që ka një aplikacion për të gjurmuar aktivitetet e fitnesit në palestër....

27 April, 2014Lexo më shumë

Game Boy i Nintendo feston 25 vjetorin e krijimit

Më 21 prill, 1989, Nintendo lansoi Game Boy në Japoni. Ishte një prodhim i Nintendo që solli shumë përfitime dhe u bë shumë shpejtë paisja më e popullarizuar në botë për lojëra. Paisja tash ka mbushur 25 vjet që nga prodhimi i parë dhe Nintendo ka treguar për evolucionin e tij deri më sot....

25 April, 2014Lexo më shumë

WhatsApp krenohet që tani ka 500 milionë përdorues aktiv

WhatsApp ka arritur një pikë të madhe në drejtim të numrit të përdoruesve të saj, tani që ka 500 milionë përdorues aktiv të aplikacionit të mesazheve....

24 April, 2014Lexo më shumë

Windows 8.2 i gatshëm në vjeshtë, Windows 9 në ndërtim e sipër

Microsoft në konferencën e saj vjetore të zhvillimit Build, zbuloi përditësimin 8.1 për Windows që solli një numër të madh të përmirësimeve për përdoruesit e laptopëve dhe kompjuterëve. Por Microsoft tani ka njoftuar se do të lansojë përditësimin 8.2 shumë shpejtë....

24 April, 2014Lexo më shumë

Celularët Nokia tani do të quhen \”Celularët Microsoft\”

Njësia e celularëve të Nokia-së do të riemërohet në \"Celularët Microsoft\", sipas një raporti të ri të Telegraph....

24 April, 2014Lexo më shumë

Amerikanët janë gati të shpikin gjëra të pabesueshme teknologjike

Shumica e amerikanëve janë të ngazëllyer për të ardhmen e teknologjisë, edhe pse risitë e tyre më të kërkuara janë si ato në filma sci-fi. Një lajm i publikuar në Pew Research Center këtë javë, tregon se shpikjet e amerikanëve brenda 50 viteve do të arrijnë aq larg sa që veturat nuk do të ecin më nëpër tokë, por nëpër ajër....

19 April, 2014Lexo më shumë

Google tani do të ju dërgojë temat më të popullarizuara në inbox

Për dikë është me rëndësi që të jetë në kohë me lajmet aktuale botërore dhe temat më të përfolura në botë, andaj Google është kujdesur që për këtë kategori të njerëzve të dërgojë mesazhe nga temat aktuale direkt në inbox-in e tyre....

19 April, 2014Lexo më shumë

Sony tejkalon Xbox me shitje të paisjeve

Sony ka tejkaluar rivalin e tij të lojërave Xbox One për nga numri i shitjeve gjatë muajit mars, me një diferencë të konsiderushme duke shitur 2 milionë paisje....

18 April, 2014Lexo më shumë

Projekti “Tango” i Google në bashkëpunim me NASA për të krijuar robotë

Projekti i Google i quajtur “Tango” nuk është vetëm një celular i thjeshtë i mençur Ky projekt përmban paketa të veçanta që asnjë paisje tjetër në treg nuk i ka, si për shembull procesori Myriad 1 i cili është në gjendje që të bëjë një çerek milion matje 3D për sekond, dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën NASA ka nevojë që t\'i dërgojë robotët e tyre autonom në hapsirë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Facebook lanson gjurmuesin për vendndodhjen e shokëve

Opsioni i ri i Facebook i quajtur “Nearby Friends” (Shokët Pranë), mundëson që të gjurmoni informacione për vendndodhjen e miqve tuaj në botën reale dhe të shikoni vendndodhjen e saktë të tyre në hartë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Toshiba futë në shitje laptopin e ri 4K Satellite P55t

Laptopi Satellite P55t Ultra HD që kushton $1,449 do të del në shitje më 22 prill dhe do të jetë në dispozicion direkt nga Toshiba. Laptopi është menduar për tregun profesional, por Toshiba beson se adhuruesit e multimedias do të jenë të tërhequr nga ky laptop. Toshiba tha se ky është laptopi i parë që […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

Gmail ju lejon t’i vendosni fotografitë automatikisht nga celulari

Ndoshta nuk e përdorni Google+ aq shpesh për ndërveprime sociale, por shërbimi i ri i Gmail “Auto Backup” – shërbim për fotografi, është me të vërtetë i mirë, dhe tani është më i mirë në saje të një tipari të ri të Gmail që është futur sot. Tipari sjellë një “Auto Sinkronizim” të imazheve drejt […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

HTC do të prodhojë versionin plastik të celularit M8

HTC, njëri nga krijuesit më të mëdhenjë të celularëve të mençur, është duke punuar në një version plastik të modelit të tij të fundit One M8. Kompania tajvaneze e teknologjisë pritet të nisë prodhimin e celularit të përfolur diku muajin e ardhshëm, në përpjekje për të konkurruar kundër prodhuesit global të celularëve Samsung. Versioni plastik i […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Twitter përfundon dizajnin e ri

Çfarë ka të re në dizajnin e Twitter? “Profili i ri në web ju lejon që të përdorni fotografi më të mëdha, të rregulloni mbulesën në profil (header) dhe të nxjerrni cicërimat tuaja më të mira”, tha në blogun e tij Twitter. Cicërimat do të organizohen më mirë në përgjithësi, tha kompania. Përdoruesit do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Amazon me celular 3D në qershor

Duke përmendur planet e kompanisë, botimi gjithashtu thekson se gjigandi i internetit ka qenë duke treguar prototipa të hershme të imazheve të celularit 3D në San Francisko këtë vit. Celulari, i cili do të jetë konkurrentë karshi paisjeve të prodhuara nga Apple dhe Samsung, me sa duket do të ketë një ekran që do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Një kalifornian shpenzon miliona dollarë për krijimin e një furgoni

Një kalifornian 61 vjeçar, Bran Ferren, shpenzoi miliona dollarë për krijimin e një furgoni për ta dërguar vajzën e tij 4 vjeçare rreth botës. Ngjarja mund të ju duket si përshkrim i një filmi, por në fakt është e vërtetë....

12 April, 2014Lexo më shumë

Syzet e Google në dispozicion për blerje javën e ardhshme

Google njoftoi të enjten se produkti i tyre, Google Glass, do të jetë në dispozicion për blerje në SHBA javën e ardhshme. Për vetëm një ditë, Google do t’i japë mundësinë një të rrituri në SHBA për të blerë “Syzet Eksploruese”, siç i quan gjigandi i internetit, syze këto 49 gram me sistem kompjuterik. “Çdo […]...

12 April, 2014Lexo më shumë

Dështimet e Sony Vaio mund të bëjnë që laptopi të marrë zjarr

Sony ka paralajmëruar se bateritë që janë të vendosura në laptopët e tij Vaio Fit 11A, janë në rrezik të marrin zjarr dhe kërkon që pronarët e këtyre njësive të ndalojnë përdorimin e tyre menjëherë. Paralajmërimi është postuar në faqen e internetit të kompanisë, pasi që  morri tri raporte në të cilat thuhej se bateritë […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 del në shitje

Galaxy S5, i njëjtë me paraardhësit e tij të njohur, vjen me disa karakteristika të reja. Këto karakteristika të reja përfshinë lexuesin e gjurmëve të gishtrinjëve, që i jep mundësi përdoruesve ta hapin celularin duke prekur me gishtrinjë mbi ekranin e paisjes. Tipar tjetër i veçantë i ri është edhe sensori për normat e zemrës, […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Nikon prezenton kamerën CoolPix S810c Android

Pasi që ka një sistem Android, kamera mund të quhet aparat i zgjuar, dhe do të dalë në shitje në SHBA për 350$. Paisja do të goditë dyqanet në fillim të muajit maj dhe do të jetë në dispozicion në variante të ngjyrës së bardhë dhe të zezë. Për momentin nuk ka ndonjë njoftim se […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

iPad Air 2 do të lansohet së shpejti

Një gjeneratë e dytë e iPad Air pritet të dalë në treg shumë shpejtë, me një procesor A8 dhe me një prekje të ID. Të dhënat e paisjes u bënë të ditura nga analisti Ming Chi-Kuo, ku edhe i lansoi të mërkurën parashikimet e tij më të hollësishme. iPad Air 2 do të ketë një […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

Facebook do të tërheqë chatin nga sistemet iOS dhe Android

Facebook ka filluar të njoftojë përdoruesit e aplikacionit të tij, raporton The Verge, duke i këshilluar ata të shkarkojnë aplikacionin Messenger të Facebook, pasi që shumë shpejtë do t’i heqin funksionet e tyre të chat-it nga aplikacioni. Pasi që Facebook t’ua pamundëson bisedat në aplikacionin e tyre standard, përdoruesit do të duhen ta shkarkojnë Facebook […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

‘Heartbleed’ e meta e sigurisë që prekë shumicën e internetit

Heartbleed është një e metë në OpenSSL, një teknologji që përdoret në rreth tre të katërtat e serverëve në website. Ajo është prapa shumë faqeve HTTPS që mbledhin informacione personale apo financiare. Këto faqe në mënyrë tipike tregojnë bllokime nga një ikonë në shfletuesin e internetit për të lejuar vizitorët ta dijnë se informacioni që […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Dizajni i ri i Twitter i ngjashëm me atë të Facebook

Në një blog post të botuar të martën, Twitter ka shkruar: “Nga momenti në moment, profili juaj në Twitter i tregon botës se kush jeni. Duke filluar nga sot, do të jetë edhe më e lehtë (dhe, ne mendojmë, më argëtuese) për të shprehur veten nëpërmjet një profili të ri dhe të përmirësuar në Web”. […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Samsung njofton për lansimin e Galaxy Ace Style këtë muaj

Galaxy Ace Style i ri përmbanë një ekran 4-inç WVGA TFT LCD, i cili është i punuar në dizajnin e fundit të Android – 4.4 KitKat. Celulari gjithashtu merr disa veçori siç është prekja intuite e përdoruesit e njohur si TouchWiz Essence. Celulari Ace Style është i fuqizuar me një procesor 1.2 GHz dual core, […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Paisja që mbushë baterinë e celularit për 30 sekonda

StoreDot sot zbuloi prototipin e saj për mbushje të baterive në konferencën Think Next të Microsoft në Tel Aviv. Kompania tregoi se teknologjia e tyre mund të përdoret për të mbushur plotësisht një bateri boshe të Samsung Galaxy S4 në vetëm 30 sekonda – një kohë jashtëzakonisht e shkurtër në një kohë kur mbushësit e […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Google do të lansojë Android TV

Kompania ka raportuar se do të heqë nga planet e prodhimit Google TV dhe në vend të tij do të prodhojë Android TV. Detajet në lidhje me TV ishin të publikuara nga Verge. Inxhinierët e teknologjisë janë duke kërkuar përmirësimin e TV-së duke e bërë atë më të thjeshtë. Android TV është i optimizuar për […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Ora atomike që punon për 300 milionë vite

Shumica e njerëzve i rregullojnë orat e tyre sipas orës që e kanë në telefon. Por tani ju keni një udhëzues të ri: orën atomike NIST-F2. E ndërtuar nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), paisja e ardhshme do të shërbejë si orë civile amerikane. Ora më e saktë në botë F2, mund të […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Windows 8 së shpejti do të duket si Windows 7

Pas konferencës së zhvilluesve në San Francisco të mërkurën, Microsoft njoftoi për një treshe të tipareve të reja për Windows 8.1, që do t’i vendosë  për t’i dhënë përdoruesve ndjenjën e Windows 7. Së pari, Windows do të ketë disa veçori të reja që do ta bëjnë më të lehtë të përdoret me tastierë dhe […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Twitter do të prezentojë reklamat në faqe muajin e ardhshëm

Twitter është duke zgjeruar ofertat e saj tregtare me 15 reklama të reja që do të shfaqen përgjatë cicërimave të përdoruesve. Sistemi i ri i reklamave do të lejojë reklamuesit të shkarkojnë aplikacionet direkt nga Twitteri me ndihmën e sistemit të fundit të saj “Integrimi me Kartë”, që bën një lidhje edhe për përdoruesit që […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Apple akuzon Samsung se ka bërë deklaratë të rreme në gjyq

Thuhet se fllimi është gjithmonë i vështirë. Duket se fillimi i rastit të dytë ligjor në mes Apple dhe Samsung është duke kaluar me goditje me të vërtetë të vështira. Avokatët e Apple akuzojnë Samsung se ka mashtruar jurinë në raundin e dytë gjyqësor për shkelje të patentës në sallën e gjyqit në San Jose, […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Facebook avancon teknologjinë e njohjes së fytyrës

Facebook është i njohur për çështjet e rrepta të privatësisë, por rrjeti social është duke punuar në përmirësimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës. Njohja e fytyrës në Facebook është mjaft e avancuar, ndoshta diçka që vetëm ushtria apo NSA ka çasje në të. Sipas një raporti të ri nga Facebook, studiuesit e teknologjisë janë […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

FireChat lansohet në Android

FireChat u lansua dy javë më parë për iPhone, që ju lejon të bisedoni në mënyrë anonime me njerëzit afër jush edhe pa sinjal të celularit. Aplikacioni bën që disa vegla teknologjike për iOS të ndërtuara nga Apple të ju lejojnë të flisni mbi nivelet e Wi-Fi dhe Bluetooth, dhe me çdo përdorues lokal shtesë, […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Kanguri robot

E vetmja kafshë që kërcen dhe që përmbanë në vete një qese mbajtëse është kanguri, por ajo çfarë i ka mahnitur të gjithë është kanguri bionik i kirjuar në Festo. Çelësi i suksesit të kangurit bionik është kuptimi më i mirë i kangurit të egër, që është i aftë për të arritur shpejtësinë e tij të […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Apple planifikon WWDC 2014 për javën e parë të qershorit

Biletat tashmë janë në dispozicion përmes webfaqes WWDC prej orës 10:00 të hënën, por duket se do të shiten deri atëherë. Vitin e kaluar biletat për konferencë ishin shitur vetëm pak orë pasi që Apple i vendosi ato në shitje online. Apple njoftoi se biletat do të lëshohen përmes zgjedhjeve të rastësishme dhe zhvilluesit do […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Përditësimi për Windows 8.1 i gatshëm më 8 prill

Falë njoftimeve nga Microsoft, ne tanimë dimë shumë për përditësimin e ri për Windows 8.1. Përditësimi i ri po quhet “produkti Frankenshtajn”, i cili mendohet të jetë edhe përditësimi i fundit për Windows 8.1. Së shpejti do të jeni në gjendje ta provoni edhe ju, ndërkohë që këtu kemi sjellë atë çfarë përditësimi ofron. Së […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Viber lanson një përditësim për Windows Phone 8

Viber Out është një tipar relativisht i kohëve të fundit nga Viber, aplikacionit VoIP të mesazheve dhe thirrjeve, që lejon përdoruesit të thirrin çdo numër, edhe nëse është celular apo telefon fiks edhe nëse nuk kanë Viber. Çmimi i shërbimit ndryshon në bazë të vendit ku bëni thirrje, por në përgjithësi është vetëm disa cent […]...

2 April, 2014Lexo më shumë

Reklama e Samsung çmendi shefin e marketingut të Apple

“Ne do të ju tregojmë dokumente të brendshme të Apple, dokumente që nuk janë bërë publike më parë, të cilat tregojnë se si Apple ishte e shqetësuar për konkurrencën nga Android, dhe në veçanti nga Samsung”, tha John Quinn i firmës ligjore Quinn Emanuel Erquhart & Sullivan, i cili përfaqësoi Samsung-un në gjyq. “Kjo strategji […]...

2 April, 2014Lexo më shumë

Twitter blenë firmat SecondSync dhe Mesagraph

Twitter është duke u përpjekur për të forcuar lidhjen e saj me platoforma televizive, pasi bleu dy firma evropiane të televizioneve sociale, firmën franceze Mesagraph dhe SecondSync me bazë në Londër. Detaje tjera nuk janë konfirmuar, por të dy kompanitë, të cilat ofrojnë analiza tek transmetuesit dhe reklamuesit se sa njerëz janë kyçur në programet […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft do të sjellë aplikacionin Outlook për Android

Javën e kaluar Microsoft solli tërë paketën e Office për telefona të mençur Android pa pasur nevojë për një parapagues të bazuar në Microsoft Office. Këtë javë ata kanë dhënë një paralajmërim zyrtar se do të lansojnë Outlook-un edhe në formën e aplikacionit për Android. Ju që e përdorni Microsoft Outlook si platformë të përditshme […]...

1 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Berry Rush