Teknologji – Page 86 – Lajmi.net

Aktuale

Samsung urdhërohet t’i paguajë Apples 120 milionë dollarë dëmshpërblim

Juria amerikane ka urdhëruar Samsung-un që t’i paguaj Apple-së një shumë prej 120 milionë dollarëve për shkelje të patentës së celularit të mençur, shumë më pak para se që Apple kishte kërkuar dhe se që kishte humbur nga “kopjimi” i patentës nga Samsung....

3 May, 2014Lexo më shumë

Kevin Spacey do të paraqitet në lojën e ardhshme të Call of Duty

Traileri për lojën e ardhshme të Call of Duty i paraqitur në YouTube, zbulon se aktori amerikan Kevin Spacey do të ketë një rol në lojë duke u paraqitur në shumë skena....

2 May, 2014Lexo më shumë

Përditësimi i Google Search me mundësi për të gjetur makinën tuaj

Një tipar i ri i Google Now, në aplikacionin e përditësuar Search për Android, do të jetë shumë i dobishëm për ju. Ky tipar sjellë disa karakteristika të reja, të tilla si përkujtimet e reja (reminders), një listë të centralizuar të pseudonimeve dhe më shumë....

2 May, 2014Lexo më shumë

Snapchat shton mundësinë e chatit dhe video thirrjeve

Snapchat ngadalë është duke shtuar karakteristika të reja në platformën mesazheve jetëshkurtër. Dy karakteristika të reja që janë dalë sot janë: një mundësi e bisedës në chat dhe një për video thirrje. Këto dy karakteristika të reja në këtë aplikacion mund ta ndryshojnë në masë të madhe natyrën e tij....

2 May, 2014Lexo më shumë

Njoftohuni me Firefox 29, një shfletues më i lehtë dhe më modern nga Mozilla

Përdoruesit e Firefox, do të marrin një përditësim të ri nga Mozilla. Shfletuesi morri një mori rregullimesh të mëdha të martën, duke ofruar një ri-dizajnim dhe më shumë karakteristika se kurrë më parë....

30 April, 2014Lexo më shumë

Shuhet serveri i GameSpy, pësojnë lojërat e Rockstar Games

Prej se GameSpy njoftoi se shërbimet online të saj të lojërave Multiplayer do të shuhen më 31 maj, disa kompani janë alarmuar, pasi që disa nga lojërat përkatëse të tyre janë në dyshim se do të jenë funksionale në metodën Multiplayer në të ardhmen....

30 April, 2014Lexo më shumë

Celulari i mençur G3 i LG do të lansohet më 27 maj

Dy muaj pasi që shumica e konkurrentëve të tij zbuluan telefonat e ri të tyre për vitin 2014 edhe LG është gati që të ndjekë shembullin e tyre....

30 April, 2014Lexo më shumë

Samsung lanson Galaxy K zoom me kamerë 20.7 mega-piksel

Samsung të martën lansoi variantin e shumë-pritur të kamerës Galaxy K zoom, në shfaqjen “Capture the Moment” në muzeun e Singaporit. Gjigandi i Koresë së Jugut nuk njoftoi për çmimin zyrtar të pajisjes, por dha disa detaje mbi veçoritë e saj....

30 April, 2014Lexo më shumë

Krijuesi i këpucëve 3D grumbullon $6.4 milionë nga shitjet

Sols, një kompani që bën krijime 3D, e cila është e fokusuar në krijimin e këpucëve për të lehtësuar dhimbjet e këmbëve dhe sëmundjet e tjera, ka arritur të grumbullojë $6.5 milionë nga shitjet e njësisë A të këpucëve....

30 April, 2014Lexo më shumë

Facebook planifikon të ndërtojë një qendër të re në Altoona

Facebook nuk ka përfunduar ende ndërtimin e një qendre masive të të dhënave në Iowa-në qendrore, por zyrtarët e gjigandit të mediave sociale njoftuan se janë duke planifikuar që të ndërtojnë një tjetër strukturë të ngjashme me përmasat aktuale të të dhënave të faqes....

30 April, 2014Lexo më shumë

Acer do të lansojë tabletën e re Iconia B1-730HD

Acer do të lansojë tablen e re Iconia B1-730HD, të cilën e ka quajtur një “prekje më e lidhur”, nesër më 29 prill, së bashku me produktet e reja të planifikuara....

29 April, 2014Lexo më shumë

Hakerët synojnë sulme në gabimet e sapo zbuluara në Internet Explorer

Hakerët janë duke punuar në një gabim të ri të sapo zbuluar në Microsoft Internet Explorer, që bën që më shumë se gjysma e përdoruesve në botë e këtij shfeltuesi të jenë cak i mundshëm për t’u sulmuar, duke përfshirë edhe shumë kompjuterë të qeverisë federale amerikane....

29 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft blen Nokia për 7.2 miliardë dollarë

\'Nokia\' të premten ka përfunduar marrëveshjen me \'Microsoft\' për shitjen e biznesit të tij gjigand të celularëve, duke mbajtur fabrikën e prodhimit Chennai jashtë marrëveshjes për shkak të problemeve me të ardhurat në Departamentin e Tatimit....

27 April, 2014Lexo më shumë

Apple iTunes me 800 milionë llogari në mbarë botën

Apple zbuloi të mërkurën se tani ka më shumë se 800 milionë llogari në iTunes, në mbarë botën, nga 575,000,000 që ishin në qershor të vitit të kaluar....

27 April, 2014Lexo më shumë

Facebook ka blerë një aplikacion për fitnes

Facebook ka shtuar në portofolin e tij të blerjeve edhe një firmë finlandeze që ka një aplikacion për të gjurmuar aktivitetet e fitnesit në palestër....

27 April, 2014Lexo më shumë

Game Boy i Nintendo feston 25 vjetorin e krijimit

Më 21 prill, 1989, Nintendo lansoi Game Boy në Japoni. Ishte një prodhim i Nintendo që solli shumë përfitime dhe u bë shumë shpejtë paisja më e popullarizuar në botë për lojëra. Paisja tash ka mbushur 25 vjet që nga prodhimi i parë dhe Nintendo ka treguar për evolucionin e tij deri më sot....

25 April, 2014Lexo më shumë

WhatsApp krenohet që tani ka 500 milionë përdorues aktiv

WhatsApp ka arritur një pikë të madhe në drejtim të numrit të përdoruesve të saj, tani që ka 500 milionë përdorues aktiv të aplikacionit të mesazheve....

24 April, 2014Lexo më shumë

Windows 8.2 i gatshëm në vjeshtë, Windows 9 në ndërtim e sipër

Microsoft në konferencën e saj vjetore të zhvillimit Build, zbuloi përditësimin 8.1 për Windows që solli një numër të madh të përmirësimeve për përdoruesit e laptopëve dhe kompjuterëve. Por Microsoft tani ka njoftuar se do të lansojë përditësimin 8.2 shumë shpejtë....

24 April, 2014Lexo më shumë

Celularët Nokia tani do të quhen \”Celularët Microsoft\”

Njësia e celularëve të Nokia-së do të riemërohet në \"Celularët Microsoft\", sipas një raporti të ri të Telegraph....

24 April, 2014Lexo më shumë

Amerikanët janë gati të shpikin gjëra të pabesueshme teknologjike

Shumica e amerikanëve janë të ngazëllyer për të ardhmen e teknologjisë, edhe pse risitë e tyre më të kërkuara janë si ato në filma sci-fi. Një lajm i publikuar në Pew Research Center këtë javë, tregon se shpikjet e amerikanëve brenda 50 viteve do të arrijnë aq larg sa që veturat nuk do të ecin më nëpër tokë, por nëpër ajër....

19 April, 2014Lexo më shumë

Google tani do të ju dërgojë temat më të popullarizuara në inbox

Për dikë është me rëndësi që të jetë në kohë me lajmet aktuale botërore dhe temat më të përfolura në botë, andaj Google është kujdesur që për këtë kategori të njerëzve të dërgojë mesazhe nga temat aktuale direkt në inbox-in e tyre....

19 April, 2014Lexo më shumë

Sony tejkalon Xbox me shitje të paisjeve

Sony ka tejkaluar rivalin e tij të lojërave Xbox One për nga numri i shitjeve gjatë muajit mars, me një diferencë të konsiderushme duke shitur 2 milionë paisje....

18 April, 2014Lexo më shumë

Projekti “Tango” i Google në bashkëpunim me NASA për të krijuar robotë

Projekti i Google i quajtur “Tango” nuk është vetëm një celular i thjeshtë i mençur Ky projekt përmban paketa të veçanta që asnjë paisje tjetër në treg nuk i ka, si për shembull procesori Myriad 1 i cili është në gjendje që të bëjë një çerek milion matje 3D për sekond, dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën NASA ka nevojë që t\'i dërgojë robotët e tyre autonom në hapsirë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Facebook lanson gjurmuesin për vendndodhjen e shokëve

Opsioni i ri i Facebook i quajtur “Nearby Friends” (Shokët Pranë), mundëson që të gjurmoni informacione për vendndodhjen e miqve tuaj në botën reale dhe të shikoni vendndodhjen e saktë të tyre në hartë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Toshiba futë në shitje laptopin e ri 4K Satellite P55t

Laptopi Satellite P55t Ultra HD që kushton $1,449 do të del në shitje më 22 prill dhe do të jetë në dispozicion direkt nga Toshiba. Laptopi është menduar për tregun profesional, por Toshiba beson se adhuruesit e multimedias do të jenë të tërhequr nga ky laptop. Toshiba tha se ky është laptopi i parë që […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

Gmail ju lejon t’i vendosni fotografitë automatikisht nga celulari

Ndoshta nuk e përdorni Google+ aq shpesh për ndërveprime sociale, por shërbimi i ri i Gmail “Auto Backup” – shërbim për fotografi, është me të vërtetë i mirë, dhe tani është më i mirë në saje të një tipari të ri të Gmail që është futur sot. Tipari sjellë një “Auto Sinkronizim” të imazheve drejt […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

HTC do të prodhojë versionin plastik të celularit M8

HTC, njëri nga krijuesit më të mëdhenjë të celularëve të mençur, është duke punuar në një version plastik të modelit të tij të fundit One M8. Kompania tajvaneze e teknologjisë pritet të nisë prodhimin e celularit të përfolur diku muajin e ardhshëm, në përpjekje për të konkurruar kundër prodhuesit global të celularëve Samsung. Versioni plastik i […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Twitter përfundon dizajnin e ri

Çfarë ka të re në dizajnin e Twitter? “Profili i ri në web ju lejon që të përdorni fotografi më të mëdha, të rregulloni mbulesën në profil (header) dhe të nxjerrni cicërimat tuaja më të mira”, tha në blogun e tij Twitter. Cicërimat do të organizohen më mirë në përgjithësi, tha kompania. Përdoruesit do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Amazon me celular 3D në qershor

Duke përmendur planet e kompanisë, botimi gjithashtu thekson se gjigandi i internetit ka qenë duke treguar prototipa të hershme të imazheve të celularit 3D në San Francisko këtë vit. Celulari, i cili do të jetë konkurrentë karshi paisjeve të prodhuara nga Apple dhe Samsung, me sa duket do të ketë një ekran që do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Një kalifornian shpenzon miliona dollarë për krijimin e një furgoni

Një kalifornian 61 vjeçar, Bran Ferren, shpenzoi miliona dollarë për krijimin e një furgoni për ta dërguar vajzën e tij 4 vjeçare rreth botës. Ngjarja mund të ju duket si përshkrim i një filmi, por në fakt është e vërtetë....

12 April, 2014Lexo më shumë

Syzet e Google në dispozicion për blerje javën e ardhshme

Google njoftoi të enjten se produkti i tyre, Google Glass, do të jetë në dispozicion për blerje në SHBA javën e ardhshme. Për vetëm një ditë, Google do t’i japë mundësinë një të rrituri në SHBA për të blerë “Syzet Eksploruese”, siç i quan gjigandi i internetit, syze këto 49 gram me sistem kompjuterik. “Çdo […]...

12 April, 2014Lexo më shumë

Dështimet e Sony Vaio mund të bëjnë që laptopi të marrë zjarr

Sony ka paralajmëruar se bateritë që janë të vendosura në laptopët e tij Vaio Fit 11A, janë në rrezik të marrin zjarr dhe kërkon që pronarët e këtyre njësive të ndalojnë përdorimin e tyre menjëherë. Paralajmërimi është postuar në faqen e internetit të kompanisë, pasi që  morri tri raporte në të cilat thuhej se bateritë […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 del në shitje

Galaxy S5, i njëjtë me paraardhësit e tij të njohur, vjen me disa karakteristika të reja. Këto karakteristika të reja përfshinë lexuesin e gjurmëve të gishtrinjëve, që i jep mundësi përdoruesve ta hapin celularin duke prekur me gishtrinjë mbi ekranin e paisjes. Tipar tjetër i veçantë i ri është edhe sensori për normat e zemrës, […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Nikon prezenton kamerën CoolPix S810c Android

Pasi që ka një sistem Android, kamera mund të quhet aparat i zgjuar, dhe do të dalë në shitje në SHBA për 350$. Paisja do të goditë dyqanet në fillim të muajit maj dhe do të jetë në dispozicion në variante të ngjyrës së bardhë dhe të zezë. Për momentin nuk ka ndonjë njoftim se […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

iPad Air 2 do të lansohet së shpejti

Një gjeneratë e dytë e iPad Air pritet të dalë në treg shumë shpejtë, me një procesor A8 dhe me një prekje të ID. Të dhënat e paisjes u bënë të ditura nga analisti Ming Chi-Kuo, ku edhe i lansoi të mërkurën parashikimet e tij më të hollësishme. iPad Air 2 do të ketë një […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

Facebook do të tërheqë chatin nga sistemet iOS dhe Android

Facebook ka filluar të njoftojë përdoruesit e aplikacionit të tij, raporton The Verge, duke i këshilluar ata të shkarkojnë aplikacionin Messenger të Facebook, pasi që shumë shpejtë do t’i heqin funksionet e tyre të chat-it nga aplikacioni. Pasi që Facebook t’ua pamundëson bisedat në aplikacionin e tyre standard, përdoruesit do të duhen ta shkarkojnë Facebook […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

‘Heartbleed’ e meta e sigurisë që prekë shumicën e internetit

Heartbleed është një e metë në OpenSSL, një teknologji që përdoret në rreth tre të katërtat e serverëve në website. Ajo është prapa shumë faqeve HTTPS që mbledhin informacione personale apo financiare. Këto faqe në mënyrë tipike tregojnë bllokime nga një ikonë në shfletuesin e internetit për të lejuar vizitorët ta dijnë se informacioni që […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Dizajni i ri i Twitter i ngjashëm me atë të Facebook

Në një blog post të botuar të martën, Twitter ka shkruar: “Nga momenti në moment, profili juaj në Twitter i tregon botës se kush jeni. Duke filluar nga sot, do të jetë edhe më e lehtë (dhe, ne mendojmë, më argëtuese) për të shprehur veten nëpërmjet një profili të ri dhe të përmirësuar në Web”. […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Samsung njofton për lansimin e Galaxy Ace Style këtë muaj

Galaxy Ace Style i ri përmbanë një ekran 4-inç WVGA TFT LCD, i cili është i punuar në dizajnin e fundit të Android – 4.4 KitKat. Celulari gjithashtu merr disa veçori siç është prekja intuite e përdoruesit e njohur si TouchWiz Essence. Celulari Ace Style është i fuqizuar me një procesor 1.2 GHz dual core, […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Paisja që mbushë baterinë e celularit për 30 sekonda

StoreDot sot zbuloi prototipin e saj për mbushje të baterive në konferencën Think Next të Microsoft në Tel Aviv. Kompania tregoi se teknologjia e tyre mund të përdoret për të mbushur plotësisht një bateri boshe të Samsung Galaxy S4 në vetëm 30 sekonda – një kohë jashtëzakonisht e shkurtër në një kohë kur mbushësit e […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Google do të lansojë Android TV

Kompania ka raportuar se do të heqë nga planet e prodhimit Google TV dhe në vend të tij do të prodhojë Android TV. Detajet në lidhje me TV ishin të publikuara nga Verge. Inxhinierët e teknologjisë janë duke kërkuar përmirësimin e TV-së duke e bërë atë më të thjeshtë. Android TV është i optimizuar për […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Ora atomike që punon për 300 milionë vite

Shumica e njerëzve i rregullojnë orat e tyre sipas orës që e kanë në telefon. Por tani ju keni një udhëzues të ri: orën atomike NIST-F2. E ndërtuar nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), paisja e ardhshme do të shërbejë si orë civile amerikane. Ora më e saktë në botë F2, mund të […]...

6 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bike Rivals