Teknologji – Page 86 – Lajmi.net

Aktuale

Google planifikon që t’i lejojë fëmijët nën 13 vjeç të përdorin shërbimet e kompanisë

Google është duke punuar që t'i lejojë legalisht fëmijët nën moshën 13 vjeçare të përdorin shërbimet e kompanisë....

20 August, 2014Lexo më shumë

Krijuesi i lojës ‘Flappy Bird’ do të lansojë një lojë të re këtë javë (Video)

Krijuesi i lojës Flappy Bird do të lansojë lojën e tij të ardhshme këtë javë, dhe traileri për këtë lojë tani është shfaqur në YouTube dhe po pëlqehet....

19 August, 2014Lexo më shumë

Kufjet e Intel në bashkëpunim me 50 cent

Intel është duke bashkëpunuar me kompaninë SMS Audio të reperit 50 cent, për të krijuar kufje të dizajnuara për atletë dhe persona që merren me fitnes....

18 August, 2014Lexo më shumë

Windows 9 do të lansohet së shpejti

Nëse e keni përmirësuar Windowsin në versionin 8 ose 8.1 por ende dëshironi diçka më shumë se kjo, atëherë së shpejti do të keni një alternativë të re....

18 August, 2014Lexo më shumë

Galaxy S6 i tëri prej metali

Dizajni prej metali i përdorur në pjesët anësore te Galaxy Alpha dhe Galaxy Note 4 tani përdoret tërësht në Galaxy S6....

17 August, 2014Lexo më shumë

Smartphone i ri që mbushet përmes tingujve të ambientit

Ky është një prototip i ri i telefonit inteligjent që mund të ushqehet edhe me tingujt e ambientit, si brohoritjet nga një fushë futbolli ose dërdëllitjet në lokal....

17 August, 2014Lexo më shumë

LG nxjerr në treg tabletin G Pad 8.0

Kompania LG ka nxjerrë në treg tabletin G Pad 8.0, i cili vjen edhe me lidhje 4G LTE....

17 August, 2014Lexo më shumë

Sony prezenton Smart Watch 3

Ora e re inteligjente SmartWatch 3 nuk do të ketë si sistem operativ Andoid Wear, por një sistem i cili është dizajnuar posaçërisht nga kompania Sony....

16 August, 2014Lexo më shumë

iPhone 6 prej safiri do të kushtojë më shtrenjtë

Nëse Apple vendosë që në celularin e ardhshëm iPhone 6 të vendosë ekranin e qelqit prej safiri, atëherë çmimi i celularit pritet të jetë më i lartë....

15 August, 2014Lexo më shumë

Robotët kamarierë në Kinë (Foto)

Një restaurant në Kinë është duke i mahnitur klientët duke përdorur disa robotë për shpërndarjen e pijeve dhe ushqimit....

15 August, 2014Lexo më shumë

Microsoft krijon aplikacionin rival të Snapchat

Microsoft ka lansuar një aplikacion të ri për mesazhe në dyqanin Windows Phone, i cili është pothuajse i njëjtë me Snapchat....

15 August, 2014Lexo më shumë

Kamera më e shpejtë në botë

Kamera e një iPhone mund të marrë rreth 120 foto në sekond në opsionin ‘slow-motion’ dhe një kamerë tipike mund të marrë mijëra foto në sekond, të cilat na lejojnë t’i shikojmë në detaje të mëdha. Por tani është bërë një kamerë edhe më e shpejtë....

14 August, 2014Lexo më shumë

Youtube do të punojë edhe kur ekrani i celularit është i fikur

Dëgjimi i këngëve në YouTube edhe në momentin që ekrani i telefonit tuaj inteligjent është i fikur, ka qenë një nga kërkesat më të shumta që përdoruesit kanë bërë. Tani duket se kjo do të realizohet....

14 August, 2014Lexo më shumë

Samsung prezanton celularin inteligjent Galaxy Alpha

Samsung prezantoi telefonin inteligjent të cilësisë së lartë, Galaxy Alpha, disa javë para prezantimit të Galaxy Note 4....

14 August, 2014Lexo më shumë

Lojë e këndshme e krijuar nga një kosovar

"Simple Math Under Pressure" (Matematikë e thjeshtë në presion) quhet loja e krijuar për telefonat e mençur nga Betim Drenica. Loja për momentin është në dispozicion të përdoruesëve të Androidit. Së shpejti, kjo lojë pritet të jetë e gatshme edhe për iOS....

14 August, 2014Lexo më shumë

Pas disa viteve mund të kemi një kompjuter optik që kryen veprimet me shpejtësinë e dritës

Optalysys, një kompani teknologjike britanike, njoftoi se ka në plan të krijojë në janar të vitit 2015 një kompjuter optik, i cili i kryen veprimet me shpejtësinë e dritës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Imazhe të reja të iPhone 6

Pamje të reja të kasave të iPhone janë shfaqur në internet nga Spigen. Dizenjuesi korean dhe kompania që merret me krijimin e aksesorëve të pajisjeve mobile, ka hapur një faqe në internet që i dedikohet telefonit inteligjent të shumëpritur, iPhone 6....

13 August, 2014Lexo më shumë

iPhone 6 po pritet me padurim

Konsumatorët mezi po presin iPhone 6. Që tani ata kanë filluar të “para porosisin” iPhone 6 e tyre që do të ketë një çmim duke filluar prej 500$....

12 August, 2014Lexo më shumë

Windows 9 do të ketë Cortanan si asistent digjital

Microsoft është duke planifikuar që ta përfshijë asistentin e vet digjital Cortana në versionin e ardhshëm madhor të Windows-it, që është quajtur me emrin kodues Threshold....

12 August, 2014Lexo më shumë

Microsoft prezantoi telefonin Nokia 130, që kushton vetëm 25 dollarë

Microsoft mund të ketë ndërprerë krijimin e linjës Nokia X dhe po i kalon pajisjet në Windows Phone, por kjo nuk do të thotë se kompania nuk do të përqendrohet edhe tek tregjet jo shumë të zhvilluara....

11 August, 2014Lexo më shumë

Telefonat e së ardhmes do të kenë 1TB memorie

Telefonat e mençur kanë mundësi të pafund, por memoria e tyre nuk ka kaluar ende limitet....

11 August, 2014Lexo më shumë

Çfarë është aplikacioni për ndryshimin e ngjyrës së Facebook?

Aplikacioni për ndryshimin e ngjyrës së Facebook - The Facebook Color Changer, u jep përdoruesve mundësinë për të ndryshuar ngjyrën e kaltër dominuese në profilin e tyre në Facebook. Por çfarë është në të vërtetë ky aplikacion?...

10 August, 2014Lexo më shumë

Anonymous prishë sistemin e shërbimit sekret të Izraelit

Grupi hacktivist Anonymous ka raportuar se e ka sulmuar webfaqen zyrtare të Agjencisë Intelegjente të Izraelit, në shenjë paknaqësie ndaj vrasjeve të ushtrisë izraelite në Gaza, që rezultoi në qindra vdekje të civilëve....

10 August, 2014Lexo më shumë

Facebook Messenger tani edhe në orët e mençura

WhatsApp nuk do të jetë shërbimi i vetëm për mesazhe që mbështet platformën Android Wear....

9 August, 2014Lexo më shumë

Pajisja që do t’i ndihmojë prindërit në kujdesin ndaj foshnjës së tyre

Të jesh prind, sidomos për herë të parë është një detyrë tepër e vështirë që kërkon mjaft përkushtim. Por Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë krijuar një pajisje për të lehtësuar punën me fëmijët e vegjël....

9 August, 2014Lexo më shumë

Snapchat më i pëlqyer tek të rinjtë se sa Facebook

Keni qenë kureshtarë pse Facebook vazhdon të tentojë të krijojë versionin e tij të Snapchat? Një studim i ri tregon se të rinjtë e shkollave të mesme janë të lidhur më shumë me Snapchat se sa Facebook....

9 August, 2014Lexo më shumë

Facebook konfirmon ndarjen e chatit nga aplikacioni

Nëse nuk jeni ende duke e përdorur Facebook Messenger, ju nuk keni edhe shumë kohë derisa mesazhet e juaja të zhduken nga aplikacioni kryesor i Facebook....

8 August, 2014Lexo më shumë

Email adresat me shkronja jo-latine tani punojnë në Gmail

Shumica e gjuhëve të botës nuk përdorin alfabetin latin, përderisa edhe emailet kanë qenë të dominuara nga shkronjat prej A deri në ZH....

7 August, 2014Lexo më shumë

Cenueshmëri e madhe e sigurisë në WordPress

Nëse webfaqja juaj punon përmes instalimit të WordPress, ju duhet ta përditësoni programin menjëherë!...

7 August, 2014Lexo më shumë

Twitter është gati të zbulojë një shërbim për blerje

Twitter duket se është duke lëvizur drejt një metode të re biznesi, duke shtuar 'blerjet' në aplikacionin e tij....

7 August, 2014Lexo më shumë

Ngjarja nga Apple caktohet për 9 shtator

Një raport i ri pretendon se Apple ka caktuar 9 shtatorin si datë për zbulimin e pajisjeve të reja....

7 August, 2014Lexo më shumë

Një grup i hakerëve rus vjedhë 1.2 miliardë fjalëkalime të përdoruesve

Një kompani për siguri në SHBA ka zbuluar atë që quhet "vjedhja më e madhe në internet", të bërë nga një grup i hakerëve me bazë në Rusi....

7 August, 2014Lexo më shumë

Instagram lansoi aplikacionin ‘Bolt’

Në listën e aplikacioneve të Instagram, i cili zotërohet nga Mark Zuckerberg, është shtuar edhe Bolt. Aplikacion ky i cili është duke u testuar në 3 shtete përpara se të përhapet në mbarë botën....

5 August, 2014Lexo më shumë

Samsung i pari

Samsung dhe Apple mbeten dy kompanitë më të mëdha të tregut të smartphone edhe për tre mujorin e dytë të vitit 2014....

5 August, 2014Lexo më shumë

HP do të lansojë një orë të mençur

Orët e mençur janë bërë të zakonshme këto ditë. LG, Samsung dhe Sony që të gjitha kanë zbuluar orët e tyre kohët e fundit, duke përshirë edhe Motorola këtë verë. Apple dhe HTC priten që t'i bashkohen këtij ritmi më vonë këtë vit, gjithashtu....

4 August, 2014Lexo më shumë

EmDrive, makina e cila do të mund të na dërgonte në Mars

Një makinë eksperimentale është duke krijuar përshtypje tek shumë shkencëtarë, dhe do të mund të ndryshonte epokën e udhëtimit në hapsirë - përveç se do t'i duhet t'i thejë disa ligje të fizikës....

4 August, 2014Lexo më shumë

Apple konfirmon largimin e 200 punonjësve nga Beats

Apple konfirmoi sot se do të fillojë gradualisht të largojë 200 punonjës në Beats, ose afërsisht 29% të 700 njerëzve që aktualisht punojnë në kompaninë e kufjeve....

1 August, 2014Lexo më shumë

Facebook pësoi një “shuarje” në server sot

Nëse keni përjetuar probleme për tu kyçur sot në Facebook, nuk jeni i vetmi që keni pasur probleme....

1 August, 2014Lexo më shumë

Pajisja TV nga Samsung që mund të lakohet

Gjatë vitit të fundit Samsung, LG dhe prodhuesit e tjerë të pajisjeve TV kanë konkuruar në mes vete me modele të reja të pajisjeve TV që mund të lakohen, të cilat janë më tërheqës se pajisjet e rregulla, me ekrane të sheshta....

31 July, 2014Lexo më shumë

Shazam i gatshëm edhe për pajisjet Desktop

Shazam - programi për njohjen e muzikës, tani është i gatshëm edhe në pajisjet Desktop....

31 July, 2014Lexo më shumë

Këpucët e mençura që i udhëzojnë të verbërit

Ditët e udhëzimit në rrugë përmes celularit janë duke përfunduar. Kjo për shkak se tani jani krijuar disa këpucë të menpura që i udhëzojnë përdoruesit nëpër rrugët e ndryshme....

30 July, 2014Lexo më shumë

Një ekip i bejsbollit në Korea ka krijuar disa fansa robotë

Një ekip korean i bejsbollit i cili nuk po ka shumë popullaritet ka gjetur një mënyrë të re për të mbushur ulëset në ndeshjet e tyre. Kjo mënyrë është me fansa 'robotë'....

30 July, 2014Lexo më shumë

Apple përditëson Retina MacBook me çip më të shpejtë dhe me më shumë memorie

Apple ka përditësuar linjën e saj të laptopëve Retina MacBook me procesorë më të shpejtë dhe me më shumë memorie, por duke lënë çmimet në shumicën e rasteve njëjtë si më herët....

30 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion