Teknologji – Page 79 – Lajmi.net

Aktuale

Kina planifikon krijimin e një sistemi të vet operativ

Kina është duke planifikuar të krijojë një sistem të ri operativ, i cili do të konkuronte me Microsoft, Google dhe Apple....

26 August, 2014Lexo më shumë

Ora e ardhshme e LG (Video)

Pas disa muajve të lansimit të orës së parë të mençur Android, orën LG G Watch, LG do të lansojë një orë të re të mençur, por kësaj here me një fytyrë të rrumbullakët....

26 August, 2014Lexo më shumë

Fiket rrjeti i Sony PlayStation pas një sulmi kibernetik

Rrjeti i Sony PlayStation është fikur pas një sulmi kibernetik që e kanë kryer disa hakerë në atë që njihet si 'sulmi mbi shërbimin dhe shpërndarja e tij'....

26 August, 2014Lexo më shumë

Anonymous paralajmron sulme mbi Fox, Facebook dhe banka më 5 nëntor

Përveç protestave globale kundër të gjitha qeverive të botës për shkak të luftrave dhe krimeve njerzore që po bëhen aktualisht në botë, grupi i hacktivistëve ka paralajmëruar edhe sulme më 5 nëntor mbi kompanitë më të njohura të botës. ...

24 August, 2014Lexo më shumë

Apple do t’i zëvendësojë bateritë me defekt të iPhone 5 falas

Apple njoftoi se do t'i zëvendësojë falas bateritë me defekt të iPhone 5, për përdoruesit që i kishin blerë iPhone në periudhën 2012-2013 dhe që kishin hasur në probleme duke ju është dashur që t'i mbushin shumë shpesh, pasi që jeta e baterisë nuk zgjaste shumë....

24 August, 2014Lexo më shumë

Ja si ta gjeni se cilat aplikacione po e zbrasin baterinë e iPhone tuaj

Energjia e baterisë të iPhone tuaj po zbrazet shumë shpejtë? Ja cili aplikacion ju ndihmon që ajo të zgjasë më shumë!...

23 August, 2014Lexo më shumë

Lëkura elektronike do t’i bënte aeroplanët me ‘ndjenja’

Shqetësimet rreth sigurisë në aeroplan janë vetëm duke u rritur, kjo për shkak të shumë aksidenteve ajrore që kanë ndodhur këtë vit. Për shkak të nevojës për të përceptuar më mirë rrezikun kur është afër, është krijuar një lëkurë për aeroplan që do t'i bënte ata me ndjenja....

23 August, 2014Lexo më shumë

Pamjet zyrtare të Windows 9 më 30 shtator

Windows 9 duket se do të vijë më shpejtë se që keni menduar për kostumin tuaj të Halloween....

22 August, 2014Lexo më shumë

Syzet e Google tani ofrojnë qasje në listën e kontakteve të celularit tuaj

Google ka përditësuar sistemin e syzeve të mençura, duke e bërë të mundur për përdoruesit që të kenë qasje në listën e kontakteve të celularit të tyre përmes syzeve....

21 August, 2014Lexo më shumë

Snapchat do të shtojë shërbime të reja

Snapchat është duke shikuar mundësinë e shtuarjes së klipeve vetë-shkatërruese të TV dhe filmave, së bashku me artikuj të lajmeve të futura në shërbimin e tij....

20 August, 2014Lexo më shumë

Google planifikon që t’i lejojë fëmijët nën 13 vjeç të përdorin shërbimet e kompanisë

Google është duke punuar që t'i lejojë legalisht fëmijët nën moshën 13 vjeçare të përdorin shërbimet e kompanisë....

20 August, 2014Lexo më shumë

Krijuesi i lojës ‘Flappy Bird’ do të lansojë një lojë të re këtë javë (Video)

Krijuesi i lojës Flappy Bird do të lansojë lojën e tij të ardhshme këtë javë, dhe traileri për këtë lojë tani është shfaqur në YouTube dhe po pëlqehet....

19 August, 2014Lexo më shumë

Kufjet e Intel në bashkëpunim me 50 cent

Intel është duke bashkëpunuar me kompaninë SMS Audio të reperit 50 cent, për të krijuar kufje të dizajnuara për atletë dhe persona që merren me fitnes....

18 August, 2014Lexo më shumë

Windows 9 do të lansohet së shpejti

Nëse e keni përmirësuar Windowsin në versionin 8 ose 8.1 por ende dëshironi diçka më shumë se kjo, atëherë së shpejti do të keni një alternativë të re....

18 August, 2014Lexo më shumë

Galaxy S6 i tëri prej metali

Dizajni prej metali i përdorur në pjesët anësore te Galaxy Alpha dhe Galaxy Note 4 tani përdoret tërësht në Galaxy S6....

17 August, 2014Lexo më shumë

Smartphone i ri që mbushet përmes tingujve të ambientit

Ky është një prototip i ri i telefonit inteligjent që mund të ushqehet edhe me tingujt e ambientit, si brohoritjet nga një fushë futbolli ose dërdëllitjet në lokal....

17 August, 2014Lexo më shumë

LG nxjerr në treg tabletin G Pad 8.0

Kompania LG ka nxjerrë në treg tabletin G Pad 8.0, i cili vjen edhe me lidhje 4G LTE....

17 August, 2014Lexo më shumë

Sony prezenton Smart Watch 3

Ora e re inteligjente SmartWatch 3 nuk do të ketë si sistem operativ Andoid Wear, por një sistem i cili është dizajnuar posaçërisht nga kompania Sony....

16 August, 2014Lexo më shumë

iPhone 6 prej safiri do të kushtojë më shtrenjtë

Nëse Apple vendosë që në celularin e ardhshëm iPhone 6 të vendosë ekranin e qelqit prej safiri, atëherë çmimi i celularit pritet të jetë më i lartë....

15 August, 2014Lexo më shumë

Robotët kamarierë në Kinë (Foto)

Një restaurant në Kinë është duke i mahnitur klientët duke përdorur disa robotë për shpërndarjen e pijeve dhe ushqimit....

15 August, 2014Lexo më shumë

Microsoft krijon aplikacionin rival të Snapchat

Microsoft ka lansuar një aplikacion të ri për mesazhe në dyqanin Windows Phone, i cili është pothuajse i njëjtë me Snapchat....

15 August, 2014Lexo më shumë

Kamera më e shpejtë në botë

Kamera e një iPhone mund të marrë rreth 120 foto në sekond në opsionin ‘slow-motion’ dhe një kamerë tipike mund të marrë mijëra foto në sekond, të cilat na lejojnë t’i shikojmë në detaje të mëdha. Por tani është bërë një kamerë edhe më e shpejtë....

14 August, 2014Lexo më shumë

Youtube do të punojë edhe kur ekrani i celularit është i fikur

Dëgjimi i këngëve në YouTube edhe në momentin që ekrani i telefonit tuaj inteligjent është i fikur, ka qenë një nga kërkesat më të shumta që përdoruesit kanë bërë. Tani duket se kjo do të realizohet....

14 August, 2014Lexo më shumë

Samsung prezanton celularin inteligjent Galaxy Alpha

Samsung prezantoi telefonin inteligjent të cilësisë së lartë, Galaxy Alpha, disa javë para prezantimit të Galaxy Note 4....

14 August, 2014Lexo më shumë

Lojë e këndshme e krijuar nga një kosovar

"Simple Math Under Pressure" (Matematikë e thjeshtë në presion) quhet loja e krijuar për telefonat e mençur nga Betim Drenica. Loja për momentin është në dispozicion të përdoruesëve të Androidit. Së shpejti, kjo lojë pritet të jetë e gatshme edhe për iOS....

14 August, 2014Lexo më shumë

Pas disa viteve mund të kemi një kompjuter optik që kryen veprimet me shpejtësinë e dritës

Optalysys, një kompani teknologjike britanike, njoftoi se ka në plan të krijojë në janar të vitit 2015 një kompjuter optik, i cili i kryen veprimet me shpejtësinë e dritës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Imazhe të reja të iPhone 6

Pamje të reja të kasave të iPhone janë shfaqur në internet nga Spigen. Dizenjuesi korean dhe kompania që merret me krijimin e aksesorëve të pajisjeve mobile, ka hapur një faqe në internet që i dedikohet telefonit inteligjent të shumëpritur, iPhone 6....

13 August, 2014Lexo më shumë

iPhone 6 po pritet me padurim

Konsumatorët mezi po presin iPhone 6. Që tani ata kanë filluar të “para porosisin” iPhone 6 e tyre që do të ketë një çmim duke filluar prej 500$....

12 August, 2014Lexo më shumë

Windows 9 do të ketë Cortanan si asistent digjital

Microsoft është duke planifikuar që ta përfshijë asistentin e vet digjital Cortana në versionin e ardhshëm madhor të Windows-it, që është quajtur me emrin kodues Threshold....

12 August, 2014Lexo më shumë

Microsoft prezantoi telefonin Nokia 130, që kushton vetëm 25 dollarë

Microsoft mund të ketë ndërprerë krijimin e linjës Nokia X dhe po i kalon pajisjet në Windows Phone, por kjo nuk do të thotë se kompania nuk do të përqendrohet edhe tek tregjet jo shumë të zhvilluara....

11 August, 2014Lexo më shumë

Telefonat e së ardhmes do të kenë 1TB memorie

Telefonat e mençur kanë mundësi të pafund, por memoria e tyre nuk ka kaluar ende limitet....

11 August, 2014Lexo më shumë

Çfarë është aplikacioni për ndryshimin e ngjyrës së Facebook?

Aplikacioni për ndryshimin e ngjyrës së Facebook - The Facebook Color Changer, u jep përdoruesve mundësinë për të ndryshuar ngjyrën e kaltër dominuese në profilin e tyre në Facebook. Por çfarë është në të vërtetë ky aplikacion?...

10 August, 2014Lexo më shumë

Anonymous prishë sistemin e shërbimit sekret të Izraelit

Grupi hacktivist Anonymous ka raportuar se e ka sulmuar webfaqen zyrtare të Agjencisë Intelegjente të Izraelit, në shenjë paknaqësie ndaj vrasjeve të ushtrisë izraelite në Gaza, që rezultoi në qindra vdekje të civilëve....

10 August, 2014Lexo më shumë

Facebook Messenger tani edhe në orët e mençura

WhatsApp nuk do të jetë shërbimi i vetëm për mesazhe që mbështet platformën Android Wear....

9 August, 2014Lexo më shumë

Pajisja që do t’i ndihmojë prindërit në kujdesin ndaj foshnjës së tyre

Të jesh prind, sidomos për herë të parë është një detyrë tepër e vështirë që kërkon mjaft përkushtim. Por Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë krijuar një pajisje për të lehtësuar punën me fëmijët e vegjël....

9 August, 2014Lexo më shumë

Snapchat më i pëlqyer tek të rinjtë se sa Facebook

Keni qenë kureshtarë pse Facebook vazhdon të tentojë të krijojë versionin e tij të Snapchat? Një studim i ri tregon se të rinjtë e shkollave të mesme janë të lidhur më shumë me Snapchat se sa Facebook....

9 August, 2014Lexo më shumë

Facebook konfirmon ndarjen e chatit nga aplikacioni

Nëse nuk jeni ende duke e përdorur Facebook Messenger, ju nuk keni edhe shumë kohë derisa mesazhet e juaja të zhduken nga aplikacioni kryesor i Facebook....

8 August, 2014Lexo më shumë

Email adresat me shkronja jo-latine tani punojnë në Gmail

Shumica e gjuhëve të botës nuk përdorin alfabetin latin, përderisa edhe emailet kanë qenë të dominuara nga shkronjat prej A deri në ZH....

7 August, 2014Lexo më shumë

Cenueshmëri e madhe e sigurisë në WordPress

Nëse webfaqja juaj punon përmes instalimit të WordPress, ju duhet ta përditësoni programin menjëherë!...

7 August, 2014Lexo më shumë

Twitter është gati të zbulojë një shërbim për blerje

Twitter duket se është duke lëvizur drejt një metode të re biznesi, duke shtuar 'blerjet' në aplikacionin e tij....

7 August, 2014Lexo më shumë

Ngjarja nga Apple caktohet për 9 shtator

Një raport i ri pretendon se Apple ka caktuar 9 shtatorin si datë për zbulimin e pajisjeve të reja....

7 August, 2014Lexo më shumë

Një grup i hakerëve rus vjedhë 1.2 miliardë fjalëkalime të përdoruesve

Një kompani për siguri në SHBA ka zbuluar atë që quhet "vjedhja më e madhe në internet", të bërë nga një grup i hakerëve me bazë në Rusi....

7 August, 2014Lexo më shumë

Instagram lansoi aplikacionin ‘Bolt’

Në listën e aplikacioneve të Instagram, i cili zotërohet nga Mark Zuckerberg, është shtuar edhe Bolt. Aplikacion ky i cili është duke u testuar në 3 shtete përpara se të përhapet në mbarë botën....

5 August, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master Japan