Teknologji – Page 79 – Lajmi.net

Aktuale

HTC lanson telefonin Desire 400

HTC i ka befasuar të gjithë, me lansimin e telefonit të ri të rangut të mesëm, Desire 400 me dy kartela. Kompania tajvaneze e ka listuar në heshtje telefonin e ri HTC Desire 400 në uebfaqes ruse dhe ukrainase. Për momentin nuk ka fjalë rreth shumës së këtij telefoni, i cili ka ekranin 4.3 inç […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

‘BlackBerry’ ia mësyn tregut kinez

‘BlackBerry’ nuk i ka punët aspak mirë. Për të dalë nga këto ujëra të trazuara, kompania e telefonave po kërkon alternativa, respektivisht bashkëpunëtorë. Kompania kanadeze ka bërë të ditur se ka arritur marrëveshje me kompaninë ‘Foxconn Technology Group’ për furnizimin dhe bashkëpunimin në ndërtimin e produkteve të ardhshme që do të synojnë fillimisht tregun gjithnjë […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Spiunët e kamerave

Kur ndizet drita kuptojmë që është aktivizuar kamera e laptopit. Por, një grup studiuesish të Universitetit “John Hopkins” zbuluan një mënyrë të ndezjes së kamerës pa e aktivizuar dritën. Stephen Checkoway dhe Matthew Brocker provuan për herë të parë, të paktën publikisht, se si të spiunosh nëpërmjet kameras pa u kuptuar. Ata shfrytëzuan një program […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

400 milionë përdorues të WhatsApp

Edhe pse shpesh akuzohet se po punon në mënyrë ilegale, WhatsApp është konfirmuar si lider botëror i mesazheve. Sipas statistikave të konfirmuara, ky aplikacion telefonik ka arritur një shifër impresionuese prej 400 milionë përdoruesish aktivë. Të paktën kjo është ajo që pohohet në blogun e tij, i cili shpjegon se në katër muajt e fundit […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Lansohet aplikacioni MyGlass për iPhone

Përdorimi i Google Glass dhe iPhone së bashku është duke u bërë akoma më i lehtë. Pas publikimit të një videoje këtë javë, Google zyrtarisht lansoi aplikacionin e vet MyGlass për iOS gjatë ditës së enjte, duke iu dhënë një rrugë më të thjeshtë poseduesve të iPhone dhe Glass që të menaxhojnë pajisjen që vendoset […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Blerja e ‘fansave’ në rrjetet sociale

Rrjetet sociale janë bërë mjaft të rëndësishme në aspektin komercial. Sa më shumë ‘like’, aq më të fuqishëm bëhen bizneset apo kompanitë e ndryshme. Por, si mund të fitosh sa më shumë ‘like’? Çka nëse nuk arrini ‘pëlqime’ aq sa keni nevojë dhe dëshirë? Me zhvillimin e teknologjisë, janë zhvilluar edhe ‘hilet’. Sot, në Facebook, […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

LG lanson kompjuterin Chromebase

LG ka njoftuar për një pajisje të tyre të re LG Chromebase, të cilën pretendon ta prezantojë në ngjarjen CES, e cila do të mbahet në Janar 2014. LG Chromebase është pajisje e cila i ofron të gjitha funksionet e një kompjuteri dhe ka të integruar ekranin IPS Full HD 21.5 inç dhe rezolucionin 1920 […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Reklama e Apple për Krishtlindje

Apple është një ekspert në prodhimin e teknologjisë, por di të sjell edhe emocione, për pasionantët e produkteve të tij. Dhe, me rastin e Krishtlindjeve, kompania e njohur ka vendosur ta lansojë reklamën me ‘lot’ të sektorit komercial. Në stilin ‘Eja në shtëpi për Krishtlindje’, ky videoklip tregon festat ‘live’ të një të riu, i […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Njihuni me iPhone 6

Me siguri, secilit prej jush ju intereson ta dini se si do të duket iPhone 6, kur do të dalë në treg dhe sa do të kushtojë ai! Muajin e kaluar nisën thashethemet se, Apple po punon për krijimin e një telefoni të lakuar, dhe patenta e re e firmës amerikane i përforcon këto zëra. […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Shiten produktet e Microsoft

Ka mbetur më pak se një javë nga Krishtlindjet dhe dyqanet janë në sezonin e tyre më të mirë. Por, për të gjithë konsumatorët që kërkojnë Surface Pro 2 dhe Surface 2, nuk do të jetë e lehtë pasi deri ditën e hënë, dyqani zyrtar i Microsoft’it online i tregon të dyja modelet dhe konfigurimet […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Lansohet telefoni LG GX

LG ka njoftuar për smartphone-in GX, një smartphone i ri që në thelb është versioni i rifreskuar i modelit LG Optimus G Pro që ishte lansuar më herët gjatë këtij viti. Ky model i ri është i pajisur me ekran 5.5 inç 1080p, kamerën e pasme 13 megapikselë, atë frontale 2.1 megapiksel, 32GB memoria e […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Edhe një Galaxy nga Samsung

Samsung ka njoftuar për prezantimin e telegonit të ri Android, të quajtur Galaxy Core Advance. Sipas kësaj kompanie, ky telefon do të jetë në dispozicion me dy ngjyra: e kaltër e mbylltë dhe e bardhë, ndërsa do të dalë në shitje në fillim të vitit të ardhshëm, njofton uefaqja ndtv.com. Për dallim nga telefonat tjerë […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Historia e SIM kartelave

Çfarë është një SIM kartelë dhe pse është kaq e rëndësishme? A ekziston ndonjë mënyrë tjetër për ta përdorur telefonin celular pa pasur nevojë për SIM kartelë? Për të gjitha këto pyetje lexoni me poshtë: Çfarë janë SIM kartelat? Në botën e telefonave celularë, janë dy lloje të telefonisë që janë në dispozicion për konsumatorët: […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Google prezanton robotët ushtarakë

Karriera e Google për t’i fabrikuar robotët e së ardhmes është përshpejtuar më shumë se që pritej. Gjiganti i internetit e ka ftuar një nga kompanitë më të njohura në fushën e robotikës së avancuar, Boston Dynamics, e lidhur ngushtë me fushën ushtarake dhe krijues i makinerive spektakolare, të afta për të ecur dhe të […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Lenovo prezanton telefonat e rinj

Lenovo së fundmi i ka lansuar dy telefona të rinj Android, përfshirë këtu ‘phabletin’ S930 dhe S650. Telefoni i llojit S930 posedon ekran 6 inç me rezolucion 720p, procesorin 4-bërthamor 1.3GHz MediaTek 6852, 8GB memorie, baterinë 3000 mAh dhe 1GB RAM, shkruan uebfaqja technobuffalo.com. Ky nuk është njëri telefonave më të fuqishëm dhe nuk mund […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Prezantohet mini kompjuteri i fuqishëm

Kompania Giada ka ofruar desktopa të formave praktike, pra mjaft të vegjël, për disa vite. Ndërsa, njëri prej modeleve më të reja dhe sensacionale të kësaj kompanie është edhe lansimi i mini kompjuterit. Krahas Giada F300, tashmë është gati edhe Giada F310 mini PC, e cila madhësinë e ka 10.2 x 6.9 x 1.4 inç. […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Dell prezanton laptopin e ri

Tashmë është në garë një tjetër kompani në marketet e Chromebook: Dell. Të mërkurën në mëngjes, Dell e ka prezantuar laptopin e parë të sistemit operativ të Google, ‘Chrome OS’, të quajtur Chromebook 11. Ky ‘notebook’ është projektuar posaçërisht për t’u përdorur nga shkollat dhe nxënësit. Chromebook 11 vjen me ekran 11 inç dhe ka […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Televizor 3D pa syze

Kompania Dolby vazhdon me mrekulli. Pasi e prezantoi televizorin e quajtur, Pulsar, që do ta ketë shkëlqimin 40 herë më të madh sesa televizorët normalë, ajo ka ‘goditur’ me diçka tjetër. Në fakt, Dolby ka zbuluar se në CES do ta shfaq televizorin e tij të ri 3D, i cili nuk ka nevojë për syze, […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Televizori i ëndrrave

Zhvilluesi i sistemit të audiove dhe videove, Dolby, e ka zbuluar teknologjinë më të re për krijimin e ekraneve me shkëlqim 40 hetë superior në krahasim me televizorët LED konvencional. Ky televizor do të quhet Pulsar dhe ka një shkëlqim prej 4,000 nits, në krahasim me 100 nist sa ka një televizor normal. Ky prototip, […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

50 ‘enigmat’ e iPhone

Ju ndoshta e dini tashmë që iPhone juaj ka një asistent virtual, ‘Siri’, që mund të dërgojë SMS apo të vendosë alarm. Por, a e dini që edhe mund t’ju tregojë foto të qenit apo maces? Kjo video ju tregon 50 gjërat që ‘Siri’ mund të bëjë por që ju nuk i dinit. E dini […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Kositësja e barit si vetëtima

A mund të shkojë një kositëse bari me një shpejtësi 210 km/h? Zakonisht jo. Mirëpo, Honda e ka prezantuar një zgjidhje për këtë ‘problem’. Në fakt, produkti i ri i kosites së barit ‘Mean Mower’ mund të udhëtojë me një shpejtësi, besoni apo jo, 210 kilometra në orë. Kjo është një zgjuarsi dhe shkathtësi e […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Yahoo e blen kompaninë SkyPhrase

Yahoo ka arritur marrëveshje për blerjen e kompanisë SkyPhrase, që është e fokusuar në teknologjinë e përpunimit në gjuhës natyrale. Aspekti financiar i kësaj blerjeje nuk është bërë i ditur. “Në Yahoo, ne e kemi gjetur kompaninë që nuk i përshtatet vetëm vizionit tonë, por sjell edhe koleksion të pasur të informacionit dhe shërbimeve në […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Microsoft lanson hartën 3D

Duket se Microsofti është i gatshëm për ta nisur ‘luftën’ për harta. Gjiganti amerikan i teknoligjisë e ka lansuar versionin beta, të aplikacionit të hartave për Windows 8,1, që paraqet, ashtu siç i kanë aplikacionet edhe Apple e Google, një pamje të qyteteve në versionin tridimensional. Kjo teknologji tashmë është provuar vite më parë në […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

‘Air-bag’ për telefon

Pothuajse secilit prej nesh na ka ndodhur që të na thyhet xhami i ekranit të telefonit, duke na rënë nga ndonjë lartësi apo në mënyra tjera. Por, nga tash e tutje, nuk do ta kemi këtë problem. Në fakt, për ta parandaluar këtë ‘dukuri’ është përkujdesur një dizajner i Hondas, i cili e ka zbuluar […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Telefoni me dy ekrana kushton 500 euro

Prodhuesi rus Yota ka njoftuar për nxjerrjen në shitje të telefonit të ri, YotaPhone, që ka dy ekrane, një LCD me ngjyra konvencionale dhe një ekran të dytë elektronik, që e bën më komod leximin e teksteve, librave, shikimin e hartave dhe shumë informacione tjera, duke mundësuar kursimin e energjisë. Telefoni ka dalë në shitje […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Acer prezanton tabletën e re

Acer pritet ta lansojë gjatë këtij muaji tabletën e re, të quajtur Aspire Z3-600. Kjo tabletë është e pajisur me sistem Windows 8, me një ekran të plotë HD 21,5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 LED. Procesorin e ka Intel Pentium J2580 4-bërthamor, 4GB RAM dhe diskun 750GB. Ai gjithashtu përmban dy […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Përdoreni telefonin me një dorë

Një nga disavantazhet që kanë ekranet e mëdha të telefonave të gjeneratës së fundit është se rezultojnë jokomod, aq sa të pamundur, për ta menaxhuar me vetëm një dorë. Për këtë, Samsungu e ka prezantuar një sistem që mundëson që përmes një zone, të përdoret lehtë telefoni me një dorë. Ky sistem, mund të funksionojë […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Telefon me dy ekrane

Prodhuesi rus ‘Yota Devices’ e ka lansuar telefonin më të ri dhe më sensacional me dy ekrane, ‘Yotaphone’, të paparë ndonjëherë. Ky lloj telefoni ka dalë në shitje në Rusi dhe në disa vende të caktuara në Evropë, përfshirë këtu Austrinë, Francën, Spanjën dhe Gjermaninë. Kah fillimi i vitit 2014, ai do të dalë në […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Google projekton robotët e së ardhmes

Duket se Google nuk është e kënaqur me pajisjet si ‘Google Glass’, e as me krijimin e veturave që ngasin vet, pa shofer, apo me fotografitë që e përçojnë çdo cep të botës, për t’i rikrijuar hartat e tyre nga shikimi ‘Street View’. Hapi i radhës i Google është që ta krijojë një lloj roboti, […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

iPhone më të shitur në histori

iPhone nuk është telefoni më i shitur në histori. Telefonat Nokia e mbajnë primatin në këtë aspekt, edhe pse ky lloj telefoni ka rënie viteve të fundit. Për dallim prej kompanisë japoneze, gjiganti amerikan Apple ka marrë hov në vitet e fundit, duke e marrë primatin absolut. Por, cilët janë iPhone më të shitur në […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Shiten 2,1 milionë PS4

Pasi e arriti shifrën rekorde prej një milion PlayStation 4 të shitur për një ditë, në ditën e lansimit të tij, Sony ka njoftuar se shitjet totale deri më 1 dhjetor të PS4 ishin 2,1 milionë, që nga dalja e tij në shitje. Kjo shifër është arritur pasi ky ‘aparat’ u shit në 32 vende […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

BenQ lanson telefonat e rinj

Prodhuesi i ri i monitorëve dhe projektorëve, BenQ, ka vendosur të futet në një terren të ri, atë të telefonave. Kjo kompani ka njofruar se ka lansuar, fillimisht në tregun e Tajvanit, dy telefona të rinj mjaft ekonomikë, me një ekran prej 4,5 inç. Të dy telefonat, që do të quhen A3 e F3, do […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Telefonat kinezë

Kur mendojmë për telefonat kinezë, të gjithëve na shkon mendja se ata nuk kanë vlerë dhe se prishen shumë shpejtë. Mirëpo, nuk është kështu. Ngase, janë disa lloje të telefonave kinezë, mjaft cilësorë, të përparuar dhe me çmime atraktive. Sigurisht, këta telefona nuk është aspak të lehtë t’i gjesh, pasi mund t’i bësh për vete […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Telefon që i reziston ujit

Ashtu siç parashihej që nga muaji gusht, kompania e mallrave sportive, Decathlon, e ka lansuar telefonin e parë, të krijuar nga marka Quechua dhe i fabrikuar nga kompania franceze Archos. Telefoni i ri e ka një ekran prej 5 inçësh dhe shquhet për shkak të rezistencës ndaj ujit dhe baltës. Çmimi i tij do të […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Telefonat më të shitur në histori

Sipas IDC, shitjet e telefonave në vitin 2013 e kanë kaluar numrin një miliard, që nënkupton rritje prej 40 për qind në krahasim me vitin 2012. Gjithashtu, sipas njoftimeve, çmimi i telefonave është në rënie çdo ditë e më shumë, kështu që në vitin 2014 ata do të bien për 13 për qind. Në bazë […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Më në fund 3G në Kosovë

Pritjeve të kosovarëve për avancimin e rrjetit të telefonisë mobile, u erdhi fundi. Ipko nga nesër lanson rrjetin 3G për telefoni mobile. ...

30 November, 2013Lexo më shumë

Produktet teknologjike të vitit

Si ishte viti 2013 sa i përket teknologjisë? Në bazë të studimeve, ‘luanin’ e ka bërë Apple, me risi të vazhdueshme të lansimeve. Ky produkt ka nxjerr një desktop të fuqishëm të ri kompjuterik dhe e ka përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme sistemin operativ OS X. Më pas, e ka ‘çmendur’ botën duke nxjerr në […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Cila ishte video-loja e preferuar?

Video-lojërat janë zbuluar shekullin e kaluar, por ato kanë marrë hov në mileniumin e ri, duke bërë përparime të jashtëzakonshme në dizajnin dhe grafikën e tyre. Të gjithëve na kujtohet sigurisht Nintendo, apo edhe Sega Mega Drive, me të cilat i kaluam ditët më të mira të fëmijërisë. Por, tash ato i përkasin të së […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Apple e blen ‘PrimeSense’

Siç ua kemi bërë me dije ditë më parë, tashmë është konfirmuar se Apple e ka blerë kompaninë izraelite ‘PrimeSense’ për një shumë të përafërt me 360 milionë dollarë. Qysh në mes të korrikut ishin publikuar disa spekulime se gjiganti amerikan dëshironte t’i blinte aksionet e kompanisë ‘PrimeSense’, krijues të teknologjisë në të cilën ishte […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Xbox One me probleme

PlayStation 4 nuk është video loja e re e vetme me probleme të hershme ne harduer. Microsoft e ka pranuar se produkti i tij më i ri, Xbox One i ka shfaqur problemet e para, pasi në disa raste rrezet e kaltra nuk kanë qenë të afta t’i lexojnë disqet. “Ne jemi duke punuar drejtpërdrejt […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

iPad Air, iPadi më i mirë në histori

iPad Air është afër daljes në shitje, por qysh tash ka filluar të flitet për tabletën më të re nga Apple. Duket se opinionet janë unanime, duke e lavdëruar iPad-in e ri, për lehtësinë e tij dhe për rritjen e performancës, e cila është pothuajse dyfishi i paraardhësit të tij. Pas disa brezave që nuk […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Microsoft shet 1 milion Xbox One

Microsoft ka njoftuar se ka shitur 1 milion kopje të produktit më të ri të tij, Xbox One, gjatë ditës së lansimit, duke e kaluar rekordin ditor të versionit të kaluar, Xbox 360. Video-loja e re është lansuar në 13 dyqane, duke u munduar të masivizohet gjithandej. Që në ditën e parë, lojtarët kanë luajtur […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

PS4 apo Xbox One?

Së fundmi kanë dalë në shitje dy video-lojërat më të famshme në botë. Xbox One dhe PlayStation 4, i cili shiti një milion kopje vetëm në ditën e parë. Por, shtrohet pyetja se cili prej tyre do t’i fitojë zemrat e lojtarëve në tërë botën në muaj e ardhshëm? Mediat e huaja e kanë bërë […]...

24 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown