Teknologji – Page 72 – Lajmi.net

Aktuale

Tani mund ta bëni këtë në Snapchat (Foto)

Natën e kaluar, nëse nuk e keni vërejtur, Snapchat lëshoi një përditësim i cili e bënë veçorinë e tij të chatit pak më interesante....

21 November, 2015Lexo më shumë

Aeroplani që fluturon për 3 orë nga Londra në New York

Aeron AS2 është avioni me kapacitetin e një fluturimi supersonik që lejon pasagjerët të udhëtojnë nga Londra në New York për vetëm 3 orë dhe nga Los Anxhelosi në Tokio për 6 orë....

21 November, 2015Lexo më shumë

Ky është shkopi i ri për selfie, një krah shtesë (Foto)

Është bërë pothuajse një vit prej se shkopinjtë për selfie u bënë pjesë e shoqërisë botërore....

20 November, 2015Lexo më shumë

ADRESARI aplikacioni më i mirë shqiptar (Video)

ADRESARI, tashmë po vlerësohet si shërbimi më i mirë, i cili vije tek qytetariët me anë të një aplikacioni të ideuar dhe dizajnuar nga gazetarë, programerë dhe IT profesionistë në Kosovë....

20 November, 2015Lexo më shumë

Facebook mendon edhe për ndarjen

Dashuria mendohet si gjëja më e bukur në botë – deri në momentin që përfundon. Kur kjo ndodh, gjëja e vetme që duam është të mos kemi asnjë kontakt me njeriun që na lëndoi....

20 November, 2015Lexo më shumë

Aplikacioni Cove ju ndihmon të shprehni ndjenjat nëpërmjet muzikës

Kur bëhet fjalë për të shprehur ndjenjat në letër, nuk është aq e lehtë sa duket. Ndonjëherë nuk arrijmë të gjejmë fjalët e duhura për të shprehur atë që ndiejmë....

19 November, 2015Lexo më shumë

Pepsi zbuloi telefonin e saj të parë Android

Pepsi dietike, Pepsi Max, Pepsi Phone P1 – asnjëra nga këto nuk është e ngjashme me tjetrën. Spekulimet ishin krejtësisht të vërteta, logoja e Pepsit tani gjendet edhe tek telefonat inteligjentë. Prodhuesi i pijeve alkoolike prezantoi sot telefonin e parë inteligjent me parametra mesatarë....

19 November, 2015Lexo më shumë

Aplikacioni YouTube për fëmijë arrin 10 milionë shkarkime

YouTube Kids, aplikacioni i krijuar posaçërisht për fëmijë, po përhapet edhe jashtë Shteteve të Bashkuara të Amerikës. I lançuar fillimisht në muajin shkurt për pajisjet Android dhe iOS, aplikacioni është shkarkuar deri tani mbi 10 milionë herë, sipas kompanisë. Kjo shifër do të rritet edhe më shumë me zgjerimin e këtij aplikacioni në Australi, Kanada, Irlandë, Zelandë e re dhe Angli....

19 November, 2015Lexo më shumë

Astronomët shohin për herë të parë lindjen e dy planetëve të rinj (Foto)

Shkencëtarët më në fund po përjetojnë mrekullinë e jetës në hapësirë....

19 November, 2015Lexo më shumë

Facebook po e përmirëson veglën e marrëdhënies (Foto)

Facebook është bërë një vend për t’i ndarë edhe momentet më të rëndësishme të jetës, prej të cilave njerëzit zgjedhin edhe marrëdhëniet....

19 November, 2015Lexo më shumë

India, e dyta në botë për numrin e përdoruesve të internetit

Deri në fund të këtij viti, India do të tejkalojë SHBA-në për numrin e përdoruesve të internetit. Pas Kinës, India do të jetë shteti i dytë në botë për numrin më të madh të përdoruesve. Të dhënat e publikuara nga një grup indian i tregtisë tregojnë se deri në dhjetor të këtij viti do të jenë 402 milionë përdorues të internetit në Indi....

18 November, 2015Lexo më shumë

Kompjuteri në madhësinë e një USB-je

Chromebit, e krijuar nga Asus dhe Google, është pajisja e fundit tek seritë ‘kompjuter në madhësinë e një USB-je’. Kjo pajisje kushton vetëm 85 dollarë....

17 November, 2015Lexo më shumë

Asus publikon listën e pajisjeve që do të përditësohen me sistemin Android 6.0 Marshmallow

Asus zbuloi sot pajisjet që do të përditësohen me sistemin Android 6.0 Marshmallow, versionin më të fundit të sistemit operativ të Google-it....

16 November, 2015Lexo më shumë

Po testohet Galaxy S7 (Foto)

Thashethemet mbi celularin e ardhshëm të Samsung, Galaxy S7, nuk kanë të ndalur. Raporte të fundit zbulojnë se një operator i madh në SHBA është aktualisht duke e testuar këtë celular....

16 November, 2015Lexo më shumë

Një telefon inteligjent për vetëm 10 dollarë

Në vend të picës, ju mund të blini një telefon inteligjent Android. Po, e lexuat mirë; Walmart po shet një telefon inteligjent për vetëm 10 dollarë....

16 November, 2015Lexo më shumë

Ja ku fshihen sekretet e internetit (Video)

Sekretet e internetit fshihen në një ndërtesë të zakonshme në Manhattan. Ndërtesa, e përdorur fillimisht si zyrat qendrore të Western Union, është tani zemra e të dhënave moderne, ku ruan në mënyrë masive trafikun global të internetit....

16 November, 2015Lexo më shumë

Veçoria e fshehtë e iPhone, që na ka incizuar kudo që kemi shkuar (Foto)

Ndoshta nuk është sekret që shërbimet e hartave në celularët tuaj janë në gjendje që të identifikojnë se ku jeni duke shkuar dhe të ‘mbajnë shënime’ se sa shpesh keni shkuar atje....

16 November, 2015Lexo më shumë

Peticion: Facebook, listo qytetet e Kosovës si të Kosovës, jo si të Serbisë (Foto)

Në webfaqen për peticione “change.org”, një shqiptar nga Tirana me emrin Lavdi Zymberi, ka nisur një peticion drejtuar themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, që qytetet e Kosovës të mos listohen si qytete të Serbisë....

16 November, 2015Lexo më shumë

Së shpejti edhe paisja e cila na i mbush telefonat me 100% bateri për vetëm 5 minuta (Video)

Jetëgjatësia e baterisë gjithmonë ka qenë një ndër pikat e dobëta tek telefonat e mençur....

16 November, 2015Lexo më shumë

Mozilla lanson zyrtarisht Firefox për iOS

Kompania kishte lansuar një version beta të programit në shtator, dhe që nga atëherë ka rregulluar shumë probleme të Firefox për iOS....

15 November, 2015Lexo më shumë

Si të fitoni para përmes Instagramit?

Përdoruesit e Instagram që kanë më shumë se 1,000 ndjekës mund të fitojnë mbi 40 paundë për një postim, bëhet e ditur sipas një aplikacioni të ri të quajtur Takumi....

15 November, 2015Lexo më shumë

Facebook provoi t’i ndihmojë përdoruesit e Parisit të mësojnë gjendjen e më të dashurve të tyre

Përderisa sulmet plasën në Paris, iPhone-i i Victoria Jeanne Lecat u përmbyt nga mesazhet....

14 November, 2015Lexo më shumë

Facebook solidarizohet me Parisin (Foto)

Për të shprehur solidarizim për sulmin që ndodhi mbrëmë në Paris, Facebook ka shtuar një filter në rrjetin social i cili vendosë fotografi të përkohshme në profilet e përdoruesve....

14 November, 2015Lexo më shumë

Apple gati të lansojë iOS 9.2

Përderisa përdoruesit e pajisjeve të Apple janë duke ‘u kënaqur’ me veçoritë e iOS 9.1, mund të jetë vetëm çështje kohe para se iOS 9.2 të bëhet i gatshëm për shkarkim....

13 November, 2015Lexo më shumë

Facebook Messenger do të bëhet si Snapchat

Facebook po vazhdon ta kopjojë Snapchat-in. Këtë herë kompania ka vendosur që ta kopjojë veçorinë e mesazheve që zhduken në Snapchat, duke e sjellë atë në Messenger....

13 November, 2015Lexo më shumë

LG G4 i larë në ar

LG ka realizuar një version të ri të telefonit të saj inteligjent G4, i quajtur G4 White Gold Edition. Siç edhe emri sugjeron, ky telefon përmban ngjyrat e bardhë dhe ari; pjesa ballore dhe e pasme e pajisjes janë në ngjyrë të bardhë, ndërsa anësoret janë larë me ar....

12 November, 2015Lexo më shumë

Facebook Messenger po teston mesazhet vetë-shkatërruese

Facebook vazhdon të kopjojë Snapchat-in. Këtë herë kompania ka vendosur të kopjojë veçorinë e vetë-shkatërrimit të mesazheve tek Facebook Messenger. Disa përdorues të Facebook Messenger në Francë kanë parë opsionin për vetë-shkatërrimin e mesazheve pas një kohe të caktuar....

12 November, 2015Lexo më shumë

Ju prezantojmë ‘YouTube Music’ (Video)

YouTube është video-portali më i madh dhe më i famshëm në botë. Por, ky video-portal është gjithashtu një motor kërkimi, i dyti më i madhi në botë, që konkurron vetëm me Google – që është pjesë e saj....

12 November, 2015Lexo më shumë

Lajm i mirë nga Google për gjithë ata që duan navigacion në celular

Rreth 60% e botës është pa internet sot, dhe madje edhe në vendet ku qasja në internet është e mundshme, navigimi mund të jetë i vështirë....

12 November, 2015Lexo më shumë

BlackBerry ka gati një tjetër celular të bukur Android (Foto)

Për të gjithë adhuruesit e celularëve me tastierë fizike, BlackBerry ka gati një celular të tillë - por, ndryshe nga i sapo-lansuari Priv, tastiera e këtij nuk është rrëshqitëse, është gjithmonë aty!...

12 November, 2015Lexo më shumë

Lajm i mirë për të gjithë përdoruesit e iOS

Më në fund, pas një pritje të gjatë, Mozilla ka lansuar shfletuesin Firefox për iOS....

12 November, 2015Lexo më shumë

Facebook dallon personat në foto para se t’i postoni

Më shumë se 700 milionë njerëz në botë përdorin tanimë Facebook Messenger ku dërgojnë rreth 9.5 miliardë foto në muaj. ...

10 November, 2015Lexo më shumë

Risi në Facebook Messenger (Foto)

Kur të bëni një fotografi me shokë, do të merrni një njoftim për t’ua dërguar fotografinë edhe atyre përmes Messenger. Për momentin, kjo veçori e re është në dispozicion vetëm në Australi....

9 November, 2015Lexo më shumë

​Më 11 nëntor del në shitje iPad Pro

Kompania Apple ka deklaruar se iPad Pro do të jetë në dispozicion për t’u porositur online të mërkurën dhe do të arrijë në dyqane në fund të kësaj jave. Tableti me ekran 12.9 inç, do të ketë çmimin 799 $, por kushton më shumë se 1,000 $ në qoftë se blerësit duan gjithashtu një tastierë dhe një majë shkruese opsionale. ...

9 November, 2015Lexo më shumë

Ja kush po ua ngadalëson internetin e wireless-it

Monitorët e bebeve, celularët dhe llambat elektrike afër routerëve të wireless-it mund ta ngadalësojnë atë....

8 November, 2015Lexo më shumë

Fillojnë shitjet e BlackBerry Priv, ja sa kushton

Ky lloj i celularit me tastierë rrëshqitëse mund të jetë i fundit i prodhuar nga BlackBerry, pasi që kompania duket se do të kalojë në një tjetër lloj prodhimi. ...

8 November, 2015Lexo më shumë

4 fjalëkalimet që nuk duhet t’i përdorni kurrë

Më poshtë mund të mësoni për katër fjalëkalimet të cilat nuk duhet t’i përdorni kurrë – dhe nëse i përdorni, t’i ndërroni....

7 November, 2015Lexo më shumë

Apple do të lansojë një iPhone 4 inç së bashku me iPhone 7

Analistët besojnë se Apple do të lansojë një iPhone 4 inç së bashku me modelin e ardhshëm iPhone 7....

6 November, 2015Lexo më shumë

A mundet iPhone 6S t’i përballojë peshës së Ford F150? (Video)

iPhone 6S po vazhdon të testohet në mënyra të ndryshme, për të treguar cilësinë e tij....

6 November, 2015Lexo më shumë

iPanic! Apple prezanton patentën e veçorisë së re

Në të ardhmen, kur të keni nevojë për ndihmë do të ju duhet që vetëm ta prekni iPhone-in në një mënyrë të caktuar....

6 November, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët japonezë krijojnë një qelq shumë të fortë

Me sa duket, një qelq i pathyeshëm për ekrane të celularëve është gati të prodhohet....

6 November, 2015Lexo më shumë

Ky është celulari i parë Android i BlackBerry (Foto)

Prodhuesi kanadez i celularëve, BlackBerry, ka prodhuar celularin e parë Android – dhe i cili është i mahnitshëm!...

6 November, 2015Lexo më shumë

6 gjëra brilante që nuk e keni ditur se telefoni juaj mund ti bëjë

Para se të filloni të postoni foto vetëm në Instagram, Facebook etj, ju së pari duhet të zbuloni se sa në të vërtetë është i mençur telefoni juaj....

6 November, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Rock Wheels
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Stealth Sniper