Teknologji – Page 72 – Lajmi.net

Aktuale

Detektori i gënjeshtrave, teston thashethemet e rrjeteve sociale

Një detektor i gënjeshtrave është duke u ndërtuar për t’i verifikuar thashethemet nëpër rrjetet sociale Sistemi do të analizojë në kohë reale, nëse një postim në internet është i vërtete apo jo. Ai gjithashtu do të identifikojë nëse llogaritë e medieve socialë janë hapur vetëm për të hapur informacione të pa sakta, apo jo. Qëllimi […]...

23 February, 2014Lexo më shumë

WhatsApp nuk punon

Përdoruesit e WhatsApp nuk kanë mundur të dërgojnë mesazhe. Kompania ka konfirmuar se shërbimi përballet me disa çështje dhe se ata janë duke punuar në këtë drejtim. Ende nuk ka asnjë lajm se kur do të fillojë të punojë. Kur hapet, WhatsApp vazhdimisht provon të lidhet me serverin, por dështon. Ky është problemi që hasin përdoruesit. Dy […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Themeluesi i WhatsApp: Nga jeta me ndihmë sociale në miliarder

Jam Koum u lind dhe u rrit në Ukrainë. Ai emigroi në vitet e 90’ta në SHBA, kur ishte adoleshent. Duke jetuar me ndihma sociale, telefonatat që i bënte në Ukrainë nuk mund t’i përballonte, sepse ishte shumë shtrenjtë. Eventualisht, ‘Skype’ e ndryshoi këtë, duke mundësuar që telefonatat jashtë vendit të bëhen me çmim shumë […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 debuton të hënën

Ka shumë interesim për Samsung’un e ri S5, dhe ky interesim nuk ka të bëjë vetëm më atë se S5 do të jetë modeli më i lakmuar në treg, por çka nëse nuk do të sjellë risi. Galaxy S5 do të debutojë të hënën, në ‘Mobile World Congres’ dhe do të shërbejë si pikë kthese […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Steve Jobs në pullën postare amerikane

Disa figura janë shumë vështirë për t’u gjetur në pullat postare të SHBA’ve. Përjashtim këtu bëjnë shqiponja shtetërore, një lule e egër, ose ndonjë ikonë historike. Për t’u portretizuar në pullë postare, kriteret janë shumë të mëdha. Por, pullave postare amerikane, në vitin 2015 do t’i bashkëngjitet edhe Steve Jobs. Sipas një liste të subjekteve […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Cigare elektronike e cila përmban Bluetooth që lidhet me celular

“Supersmoker Bluetooth” paraqitet në treg si një cigare elektronike, apo shkurt “e-cigare”. Këtë pajisje interesante mund ta blini me vetëm 80 euro. Kjo pajisje mund të përdoret për të bërë thirrje telefonike, për të marrë të dhëna me anë të Bluetoothit, të dëgjohet muzikë me anë të mikrofonit të instaluar, etj. Ekziston një problem me […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Nike udhëton në të ardhmen me atletet që lidhen vetë

Filmi “Back to the Future-Part II” ka bërë disa parashikime të çuditshme se çfarë do të na sjellë viti 2015, duke na treguar për makina fluturuese dhe shpikje tjera. Tinker Hatfield, dizajner këpucësh në Nike, ka synim t’i kthejë disa prej fantazive në realitet, duke thënë se atletet vetë-lidhëse të personazhit Marty McFly, mund të […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Wikipedia së shpejti mund të printohet në libër

PediaPress, një kompani e cila ofron printime me kërkesë, është duke ndërmarrë porosinë e saj më të madhe ndonjëherë. Zakonisht ajo printonte artikuj rreth filozofisë greke, apo historisë argjentinase, por kësaj here, ajo planifikon ta printojë enciklopedinë Wikipedia, versionin anglez, me gjithsej 2.6 miliardë fjalë. Nuk është kjo hera e parë që Wikipedia printohet në […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Facebook blen WhatsApp

Facebook ka njoftuar për blerjen e WatsApp, një aplikacion i thjeshtë, i shpejtë dhe i besueshëm, që ua mundëson njerëzve shkëmbimin e mesazheve. “Jam shumë i ngazëllyer të ju njoftoj se ne kemi rënë dakord për ta blerë WhatsApp dhe se i tërë ekipi i tyre do të na bashkohet neve në Facebook”, shkroi  Zuckerberg […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

12 vjeçari krijon printer për të verbërit vetëm me figura LEGO

Shubham Banerjee krijoi një printer për alfabetin Braille, i cili u ndërtua vetëm me Lego, vlera e të cilave arriti shumën 350 dollarë. Printerët Braille nuk janë të lirë. Një printer i zakonshëm Braille kushton më shumë se 2 mijë dollarë. Qëllimi i Shubham’it ishte që të krijojë diçka që është e përballueshme ekonomikisht dhe […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Windows 8 nuk po ‘dhez’

Microsoft ka njoftuar se Windows 8 ka arritur t’i shesë 200 milionë licenca që nga lansimi i tij para 15 muajsh, një shifër kjo mjaft e ulët, në krahasim me Windows 7, i cili ia kishte dalë t’i shiste 240 milionë licenca në vitin e tij të parë, duke u bërë sistemi operativ më i […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

LG paraqet telefonat ekonomikë

Shumë shpejtë, gjigantët e teknologjisë do t’i prezantojnë telefontat e tyre dhe pajisjet tjera në Kongresin Botëror të Mobilave në Barcelonë. Për këtë, secila kompani që e ka një produkt të ri për ta prezantuar, po e bën këtë tash, për të mos e lënë në ditën e evenimentit, kur pritet të dominojnë produktet si […]...

18 February, 2014Lexo më shumë

LG prezanton telefonin G Pro 2

Ashtu siç pritej, LG e ka prezantuar telefonin më të ri, LG G Pro 2, para Mobile World Congress, që mbahet në Barcelonë. Ky është një telefon-tabletë me specifika impresionuese, por pa ekranin e shumëfolur 2K. Telefoni i ri ka një ekran prej 5,9 inç me një rezolucion Full HD 1.080 me një kornizë shumë […]...

15 February, 2014Lexo më shumë

56 opsione të gjinisë në Facebook

‘Mashkull’ dhe ‘Femër’ nuk do të jetë opsionet e vetme të gjinisë suaj në Facebook. Duke filluar nga sot, ju mund t’i zgjidhni nga 50 deri në 56 opsione gjini të ndryshme për t’u identifikuar, përfshirë këtu aseksual, androgjen, transeksual etj. Sipas kompanisë që e zyrtarizoi këtë lajm, Facebook ka punuar me rrjetin mbështetës, me […]...

14 February, 2014Lexo më shumë

Sony me MP3 në ujë

Sony, në seritë e fundit të paisjeve MP3, ka dëshirë të dëshmojë se ato janë shumë rezistente ndaj ujit. Por, kjo do të ishte gjë e vështirë të dëshmohet në raftet e dyqaneve – të paktën kur je i limituar me paketime të produkteve me pakicë. Për konsumatorët e vetë në Zelandën e Re, Sony […]...

13 February, 2014Lexo më shumë

Apple po përgatit diçka gjeniale

Pas vetëm disa javësh të prezantimit të rezultateve financiare, Tim Cook, shef i Apple, e ka dhënë një intervistë, në të cilën ka sjell optimizëm (së bashku me një tjetër dozë të pritjes), në industrinë e së ardhmes së kompanisë. Pasi kishte deklaruar disa ditë më parë se Apple nuk ka probleme në gjetjen e […]...

11 February, 2014Lexo më shumë

Flappy Bird largohet nga App Store e Google Store

Krijuesi i lojës \"Flappy Bird\" duket se është i mirë me premtime. Ai pat premtuar se loja do të zhduket, dhe ashtu ndodhi....

10 February, 2014Lexo më shumë

Nokia paralajmëron një ‘bombë’

LG ka njoftuar se më 13 shkurt do ta prezantojë telefonin e ri LG G Pro 2, Samsung e ka në listë Galaxy S5, kurse Sony mund ta prezantojë po ashtu Xperia Z2, gjatë Mobile World Congress, që do të mbahet në Barcelonë. Po Nokia? Duket se prodhuesi, i cili tash është në pronësi të […]...

9 February, 2014Lexo më shumë

Telegram synon të jetë WhatsApp i ri

Shërbimit të njohur të mesazheve, WhatsApp do t’i shtohet një konkurrent i fortë, i cili do ta mbulojë çdo mangësi të këtij të fundit. Aplikacioni quhet Telegram Messenger, i cili ‘burim’ i lirë dhe i hapur, që vjen nga Rusia, ndërsa krijuesit e tij kanë theksuar se mesazhet do shkojnë shumë shpejt dhe se të […]...

7 February, 2014Lexo më shumë

Zogu që e çmendi botën

Flappy Bird. Kështu quhet loja e cila së fundmi është bërë shumë e famshme dhe po thyen rekorde të shumta në Appstore e Google Play....

6 February, 2014Lexo më shumë

Samsung sjell edicionin e zi të Galaxy S4

Siç ishte bërë e ditur ditë më parë, Samsung është duke prezantuar vazhdimisht ndryshime në modelet e saj të smartphone më të rëndësishëm. Dhe, siç është shkruar në uebfaqen e këtij gjiganti për Rusi, prodhuesi jug-korean po e përgatit edicionin “Black” të Galaxy S4 dhe të Galaxy S4 Mini. Bëhet fjalë për modelet e njëjta […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

10 vjet Facebook

Facebook i mbushi 10 vjet që prej ‘lindjes’ së tij në një dhomë konvikti në Harvard. Shpikësi i këtij rrjeti social, Mark Zuckerberg thotë se ky ishte një rrugëtim i jashtëzakonshëm, duke u bërë pjesë e jetës së miliona njerëzve në mbarë botën. I themeluar si mënyrë për t’i lidhur studentët, tash ai përdoret nga […]...

4 February, 2014Lexo më shumë

A jeni gati për Galaxy S5?

Samsung Galaxy S5 mund të bëhet zyrtar këtë muaj, respektivisht në ditën e parë të Kongresit Botëror të Mobilëve, që fillon më 24 shkurt në Barcelonë. Për dallim nga paraardhësit e tij, Galaxy S5 nuk pritet se do ta bëjë ndonjë revolucion. Ekrani më i madh nuk mund ta bëjë ndonjë ndryshim, pasi gjiganti jug-korean […]...

4 February, 2014Lexo më shumë

Huawei prezanton telefonin e ri

Në fund të muajit shkurt do të mbahet në Barcelonë do të mbahet një prej evenimenteve më të rëndësishme të telefonave mobil, ‘Mobile World Congress’. Për këtë, prodhuesit e ndryshëm botërorë po nxitojnë t’i prezantojnë produktet e tyre të reja. Ndër të tjera, në këtë eveniment do të prezantohen edhe Galaxy S5 e Xperia Z2, […]...

2 February, 2014Lexo më shumë

Teknologjia në film

Nga viti 1997, Akademia e Arteve dhe Kinematografisë ndan nga një çmim të veçantë Oscar për efektet më të mira. Dhe, nëse i kombinoni në mënyrë kronologjike disa nga skenat e filmave që e kanë marrë këtë çmim, ju do ta keni një histori të mirë të efekteve speciale në kinema. Dhe, kjo është ajo […]...

1 February, 2014Lexo më shumë

2013’shi ishte viti i Androidit

Sipas raporteve të IDC dhe Strategy Analytics, 2013 ishte pa dyshim viti i Androidit, i cili tashmë posedon 79% të peshës botërore të ‘smartphone’. Sipas konsulentit të dytë, gjatë vitit janë shitur 781,2 milionë të telefonave që e përdorin sistemin e Google, me një total prej 990 milionë ‘smartphone’, që janë shitur në tërë botën. […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Sa kohë i keni kaluar në Facebook?

Me siguri, secilit prej jush ju intereson se sa kohë keni qëndruar në Facebook! Rrjeti social, më i njohuri në botë, është duke u përgatitur për vitin e tij të dhjetë të ekzistimit, muajin e ardhshëm, ndërsa një aplikacion i ri është krijuar për t’ju treguar juve se sa ditë, orë dhe minuta i keni […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Aplikacion për t’u dukur si yjet

Keni ëndërruar ndonjëherë të dukeni sikur Brad Pitt apo Rihanna? Këtë mund ta bëni në kohë reale, duke e ndërruar fytyrën përmes një aplikacioni, derisa jeni duke e përdorur kamerën. Artisti dhe shkenctari i kompjuterit nga Oslo, Audun Mathias Oygard e ka dizajnuar një aplikacion unik të ndërrimit të fytyrës duke e përdorur ‘JavaScript library […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Me 5G e shkarkoni një film për një sekondë

Koreja e Jugut është duke i investuar afro një miliard euro për shërbimet 5G. Ky shërbim pritet të jetë gati për këtë vend në vitin 2017, ndërsa do të jetë në dispozicion global në dhjetor të vitit 2020. 5G do të jetë një sensacion i vërtetë. Ajo do të jetë 1,000 herë më e shpejtë […]...

28 January, 2014Lexo më shumë

E rrezikon jetën për ta shpëtuar Xbox’in

Një mashkull e ka rrezikuar jetën e tij, duke u kthyer në shtëpinë që po digjej, vetëm e vetëm për ta shpëtuar Xbox’in e tij. Lojtari nga Kansas i SHBA’ve, doli nga shtëpia që po digjej duke u pajtuar me ‘fatin’, por më pas iu kujtua se video loja e tij e dashur ishte ende […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Iphone me kristal të safirit

Apple tashmë është duke i provuar prototipet e iPhone me kristal të safirit, duke hequr dorë dalëngadalë nga xhami i kristaltë i kompanisë Gorilla Glass, për t’iu përshtatur sa më mirë telefonit më të ri që do të dalë në treg, me gjasë këtë vit, iPhone 6, i cili e ngre safirin. Sipas uebfaqes tajvaneze […]...

26 January, 2014Lexo më shumë

Google ofron transport për klientët

Blerjet përmes Internetit janë më të shpejtat dhe më të lehtat të mundshme. Por, çka nëse ju jepet mundësia që të jeni edhe fizikisht në dyqan? E pra, duket se Google mendon për këtë punë dhe e ka prezantuar një patentë që siguron transport gratis për përdoruesit. Siguriht, kjo ofertë nuk i bëhet çdokujt, pasi […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Top 25 passwordat më të këqij

Në botë, pjesa dërrmuese e njerëzve të rritur kanë email, uebfaqe apo llogari personale në rrjetet sociale, që nënkuptohet se kërkojnë edhe nga një password. Për shkaqe sigurie, ka prej njerëzve që i vendosin passwordat më të vështirë, të cilët janë shumë vështirë të ‘thyhen’. Por, ka prej ‘fjalëkalimeve’ që janë shumë të thjeshta dhe […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Interneti, një dhuratë nga Zoti

Papa Francis është një optimist i internetit. Shenjtëria e tij ka e deklaruar mbështetjen e tij për ueb’in, si një mjet që e sjellë njerëzimin më afër. “Një kulturë e takimit që kërkon nga ne që të jemi të gatshëm jo vetëm të japim, por gjithashtu edhe të pranojmë”, tha Papa Francis, në deklaratën e […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Apple lanson platformën edukative për iPad

Së paku dy vjet më parë, Apple e kishte venë në qendër të vëmendjes Ipadin, si mjetin kryesor për edukimin e së ardhshmes. Jo vetëm që e posedon një platformë speciale për leximin e librave interaktivë (iBooks 2), po ashtu krijon lehtësisht (iBooks Author), e deri te një gamë e mjeteve të shërbimit si iTunes […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

HP lanson dy telefona-tableta

Për një kohë të gjatë ishte përfolur që HP po përgatitej për kthimin e fuqishëm në terrenin e smartphone me pajisje të reja të bazuara në Android dhe duket konfirmimi zyrtar ka ardhur me dy telefona-tableta me 6 e 7 inç. Për momentin, këto ‘tableta me funksion të telefonit’ do të lansohet vetëm në Indi […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Telefonat më të mirë kinezë

Telefonat kinezë janë duke e marrë në dorë fuqinë e tregut, por duhet ta keni parasysh se çdo smartphone i këtij vendi është cilësor. Megjithatë, në mesin e telefonave kinezë ekzistojnë disa që mund të farojnë lirisht me modelet më të mira të prodhuesve të mëdhenj, dhe në disa raste edhe mund t’i kapërcejnë ato, […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

Kodak lanson kamerën e re

Historia e Kodak është një tjetër shembul i një kompanie që u bë gjigante në fushën e saj (ajo ishte lidere e padiskutueshme e historisë së fotografisë analoge), por tash që revolucioni digjital ka kaluar në rend të parë, kjo kompani po mendon t’i përshtatet kësaj epoke me inovacione të mëdha. Nëse ju i kujtoni […]...

20 January, 2014Lexo më shumë

Fëmijët i harrojnë lodrat, i preferojnë tabletat

Më shumë se një i katërti fëmijë e posedon nga një kompjuter dore, para se t’i bëjë tetë vjet, raportohet pas hulumtimeve të bëra. Miliona prindër ankohen se fëmijët e tyre janë bërë të varur nga tabletat dhe se ndihen të humbur, nëse nuk ju lejohet të luajnë me to. Gjithashtu, zbulimet kanë nxjerrë përfundimit […]...

19 January, 2014Lexo më shumë

Veturat më të besueshme

Si në 40 vjetët e fundit, edhe në 2013 gjermania TÜV i ka dhënë ‘votat’ për makinat në treg, duke e formuar një renditje të veturave më të besueshme në bazë të një databaze prej tetë milionë automjetesh të audituara. Veturat janë ndarë në pesë kategori të ndryshme në bazë të ‘jetës’ së tyre (nga […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Sharp prezanton televizorin 8K!

Cilësia e televizorëve po përhapet me shpejtësinë e dritës. Prodhuesit tashmë janë duke e përgatitur teknologjinë më të sofistikuar, të cilën do ta zhvillojnë kohë pas kohe. Për shembull, kompania Sharp, në CES e ka prezantuar një televizor me rezolucion 8K (7.680 x 4.320 pikselë), që bën të duket se imazhet po lëvizin në një […]...

17 January, 2014Lexo më shumë

Sony e Samsung, gati për telefonat e rinj

Sony dhe Samsung pritet ta kenë një vit të suksesshëm në botën e telefonave. Dy prodhuesit pritet t’i bëjnë të ditur produktet e reja në Kongresin Botëror të Telefonave 2014, ku do të shihen smartfonat e parë të markave të mëdha me ekran 5,2 inç” Quad HD, me një rezolucion impresionues prej 2.560 × 1.440 […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Facebook inspirohet nga Twitter

Rrjeti social më i madh Facebook ka lëshuar sot një opsion të ri – “Trending”, që në dukje të parë duket inspirim nga rrjeti Social Twitter. Ky seksion i ri do të jetë i vendosur në të djathtë të faqes kryesore të përdoruesit në Facebook. Aty do të shfaqen tema aktuale nga e gjithë bota, […]...

16 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble