Teknologji – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Taksitë ujore

Francezi i apasionuar pas jahteve, Alain Thebault kërkon ta përdorë dizajnin e mjetit lundrues me të cilin vendosi rekord në vitin 2009 për të krijuar një shërbim të pastër e të shpejtë taksish në kanalet e lundrueshme të qyteteve kryesore të vendit. ...

24 August, 2017Lexo më shumë

“Hashtag” mbush 10 vjeç

Ka mbushur plot 10 vjeç një nga simbolet më të famshme të rrjeteve sociale, “hashtagu” i simbolizuar nga një simbol thurjeje. Lindi thuajse rastësisht, ndërsa sot është një nga simbolet më të njohura në botë....

24 August, 2017Lexo më shumë

Ish-agjentja e CIA-s dëshiron t’a blejë Twitterin për t’ia bllokuar llogarinë Donald Trump-it (Foto)

Valerie Plame Wilson dëshiron të mbrojë Shtetet e Bashkuara nga tweet e Presidentit dhe të blejë tërë shërbimin e shkurtër të lajmeve. ...

24 August, 2017Lexo më shumë

‘Nokia’ u jep goditjen ‘Samsung-ut’ e ‘iPhone-s’, vjen celulari i shumëpritur (Foto)

Pas publikimit të versionit modern të telefonit “Nokia 3310” dhe tri pajisjeve të reja nga segmenti mesëm, “HMD Global tash” edhe zyrtarisht ka prezantuar telefonin e shumë pritur premium “Nokia”....

24 August, 2017Lexo më shumë

Kur edhe murgjët janë robotë (Video)

Kompania japoneze “Nisseieco Co. Ltd.” prezantoi robotin-prift, të programuar për të dhënë një dorë ndihme në tempujt budistë, ku mund të kryejnë detyra të ndryshme, përfshirë atë të leximit të shkrimeve të shenjta gjatë funeraleve....

24 August, 2017Lexo më shumë

Motoçikleta që kushton 15 mijë paund (Foto)

Një kopje e ngjashme e motoçikletës së parë prej druri të ndërtuar në vitin 1885 është prodhuar së fundmi....

23 August, 2017Lexo më shumë

Lojërat elektronike, shtyllë e ekonomisë gjermane (Video)

Nëse jeni kureshtarë të dini se çfarë është më e mira e më e reja në botën e lojërave digjitale, atëherë Gamescom është vendi i duhur për të marrë përgjigjet. ...

23 August, 2017Lexo më shumë

Prezantohen kostumet e reja për astrounautët (Foto)

Elon Musk ka postuar foton e parë zyrtare të kostumeve të reja që do të vishen nga astronautt për anijën SpaceX. ...

23 August, 2017Lexo më shumë

Lamborghini zbulon smartphonin e tij luksoz me një dizajn fantastik (Foto/Video)

Prodhuesi i makinave Lamborghini ka zbuluar smartfonin e saj luksoz, Tonino Lamborghini Alpha One, i cili është në treg për një çmim të pabesueshëm prej 2100 eurove. ...

23 August, 2017Lexo më shumë

NASA publikon pamje të eklipsit të plotë nga hapësira (Video)

Nga toka, ishte një pamje të pabesueshme, por nga hapësira, eklipsi I plotë ishte thjeshtë mahnitës....

22 August, 2017Lexo më shumë

“Robotët killer duhen ndaluar”

Më shumë se 100 ekspertë, lider në fushën e robotikës, po i kërkojnë Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrin masa dhe të ndalojnë prodhimin e robotëve killer....

21 August, 2017Lexo më shumë

Mjekësia “inteligjente” ndërtohet në Kinë

Për mjekësinë kineze, çelja e qendrës së parë të inteligjencës artificiale për trajtimin mjekësor në vend, është një arritje e madhe: ajo mund t’i ndihmojë mjekët ta diagnostikojnë një sëmundje brenda një harku kohor prej vetëm disa sekondash....

21 August, 2017Lexo më shumë

Risia e Premier League, jelekë “high tech” në trupin e futbollistëve

Ndërsa futbolli anglez po futet në kapacitet të plotë të sezonit të rregullt, një numër jo i vogël skuadrash po kërkojnë ndihmën e teknologjisë për të pasur avantazh ndaj rivalëve. ...

21 August, 2017Lexo më shumë

David Beckham rikthehet në futboll me PES (Video)

Pro Evolution Soccer i Konami është gjithmonë në konkurrencë me FIFA të EA Sports për lojën më të mirë të futbollit dhe për të marrë avantazhin ndaj rivalit, kompania japoneze ka vendosur të rikthejë legjendat e dikurshme....

21 August, 2017Lexo më shumë

Video-lojërat, sport olimpik në vitin 2024?

Sipas Associated Press, sportet elektronike mund të përfshihen në programin e Olimpiadës “Paris 2024”....

21 August, 2017Lexo më shumë

Apple dhe Samsung nën presion të madh nga konkurrenca kineze

Apple dhe Samsung, që do të zbulojnë në të ardhmen smartfonët e rinj, janë gjithmonë në kërkim të formulës magjike për të ruajtur dominimin e tyre përballë konkurrencës kineze, në sfondin e ngadalësimit të tregut....

21 August, 2017Lexo më shumë

Si të fitoni para me anë të kripto-valutave?

Kripto-valutat po shihen si një mënyre e shpejtë e përfitimeve të mëdha financiare, por si mund të fitoni para me anë të këtyre valutave elektronike?...

21 August, 2017Lexo më shumë

E pabesueshme si barten viruset në kompjuter

Deklarata shokuese nga filozofi slloven....

20 August, 2017Lexo më shumë

Shpenzon gjysmë milion dollarë për robotin që të duket si aktorja e preferuar (Video)

Ky dizajner ka shpenzuar rreth 50 mijë dollarë për të bërë një robot...i cili duket njësoj si Scarlett Johansson....

20 August, 2017Lexo më shumë

Ku përdoret më shumë Facebook, në Kosovë apo Shqipëri?

Të dhënat e fundit të Internetworldstat tregojnë se mbi 1.5 milionë kosovarë kanë përdorur internetin në muajin mars të këtij viti, ose 80.4 për qind e popullsisë.Kosova ka 860 mijë përdorues të Facebook-ut, sipas të dhënave të datës 30 qershor 2016, ose 45.4 për qind e popullatës....

20 August, 2017Lexo më shumë

Ky është i vetmi popull në botë që nuk blen iPhone, arsyeja është e trishtë

Pas iPhone është marrosur pothuajse e gjithë bota. E themi këtë sepse në një shtetet iPhone nuk ka mundur ta depërtojë tregun plotësisht....

20 August, 2017Lexo më shumë

Aplikacioni që zbulon se a po ju tradhton partneri

Nëse frikësoheni apo jeni në dyshime se partneri juaj po ju tradhton, atëherë tani së paku keni edhe një mënyrë virtuale për ta zbuluar këtë....

19 August, 2017Lexo më shumë

Vallëzim masiv i robotëve (Video)

Numri më i madh i robotëve që kanë vallëzuar është 1,069 dhe është arritur nga WL Intelligent Technology Co, Ltd në Guangzhou, Guangdong të Kinës, transmeton lajmi.net...

19 August, 2017Lexo më shumë

Google, me aplikacion që zbulon sëmundjet me ‘smartphone’

“Senosis” do të masë nëpërmjet fotokamerës, hemoglobinën, rrahjet e zemrës dhe nivelin e bilirubinës, ndërkohë që mikrofoni do të shërbejë për ekzaminime...

18 August, 2017Lexo më shumë

Teknologjia është burrë

Një studim i fundit në “Mekën” e teknologjisë konfirmoi atë që përflitet prej kohësh; bota hi-tech është mashkullore. ...

18 August, 2017Lexo më shumë

Facebook ndryshon dizajnin (Foto)

Facebook sot ka filluar të azhurnoj platformën e tij ueb dhe aplikacionet mobile me dizajnin e ri....

17 August, 2017Lexo më shumë

Instagrami bën atë që më së shumti ia kishim frikën

Rrjetet sociale janë bërë "spiune" të mëdha. Nuk mund të bësh një veprim të vogël sepse menjëherë do e lajmërojnë personin me të cilin po flasim për shembull nëse e kemi parë apo jo mesazhin, kur ka qenë hera e fundit që kemi qenë online, etj. ...

16 August, 2017Lexo më shumë

Ankthi i ndarjes nga celulari

Ka shumë njerëz që nuk ndihen rehat pa pasur në duar celularin e tyre për një kohë të caktuar dhe shkencëtarët kanë gjetur një emër për këtë ndjesi....

16 August, 2017Lexo më shumë

Si do të jetë ora e re e Apple

Apple do të prezantojë së shpejti jo vetëm iPhone 8, iPhone 7S dhe 7S Plus, por edhe Apple Watch Series 3, brezin e tretë të orëve të kompanisë së udhëhequr nga Tim Cook....

16 August, 2017Lexo më shumë

Vdes adoleshenti kinez, ishte i varur nga interneti

Prindërit e një adoleshenti kinez, që vdiq dy ditë pasi hyri në një qendër të trajtimit të varësisë nga interneti, apelojnë për një hetim mbi vdekjen e tij....

15 August, 2017Lexo më shumë

EA zgjedh James Harden për kopertinën e “NBA LIVE 18”

Electronic Arts ka njoftuar se në kopertinën e lojës së basketbollit “NBA LIVE 18” do të jetë James Harden, ylli i Houston Rockets....

15 August, 2017Lexo më shumë

Zhvillimi i fundit, Wi-Fi do jetë 100 herë më i shpejtë

Një zhvillim i ri teknologjik që po vjen do lumturojë të gjithë personat që përdorin celular....

15 August, 2017Lexo më shumë

Bëjeni këtë truk me telefon, dhe do të befasoheni çfarë do të shihni në shtëpinë tuaj (Video)

Ky është një truk fare i thjesht, merreni një kasetë ngjitëse vejani në blicin e telefonit dhe bëjeni me ngjyrë të kaltër, më pas përmes kësaj drite do të vëreni se sa e ndotur është shtëpia juaj....

15 August, 2017Lexo më shumë

Mësohet data e ardhjes së versionit 3G të Nokia 3310

HMD Global dhe Nokia po punojnë në versionin e ri të modelit të popullarizuar Nokia 3310, i cili ka debutuar gjatë panairit të sivjetmë MWC....

13 August, 2017Lexo më shumë

Iphone 8 sjell risinë që do të na bëjë të gjithëve të dashurohemi me të

Edhe pak ditë kanë ngelur nga lançimi i iPhone 8 por pothuajse i kemi marrë vesh të gjitha risitë që do të sjellë ky smartphone që të gjithë po e presim....

13 August, 2017Lexo më shumë

Rekord i vlerës të Bitcoin

Bitcoin vijon të shkelë në territore të paeksploruara më parë duke arritur ditën e Ptem vlerën prej 3,500 dollarësh....

12 August, 2017Lexo më shumë

Ky është aeroplani që do të shpëtoj shumë jetë në rast rreziku (Video)

Ish-inxhinier i aviacionit dhe hetuesi i aksidenteve ajrore, Vladimir Tatarenko, ka arritur të krijoi një kabinë të ndashme nga aeroplani që bart pasagjerë, e që potencialisht mund të ndahej nga aeroplani në rast rreziku....

12 August, 2017Lexo më shumë

NASA do të marrë për të testuar sistemin e saj të mbrojtjes planetare më shpejt se sa menduam

NASA është jashtëzakonisht e interesuar në ndërtimin e një rrjeti të vërtetë mbrojtës të astroidit që mund të dalë në veprim sapo të zbulohet një kërcënim, duke shkatërruar ose shmangur një shkëmb të hapësirës përpara se të mund të bëjë ndonjë dëm serioz këtu në Tokë....

12 August, 2017Lexo më shumë

Ibrahimoviq nxjerr video-lojën për celularë (Video)

Ndoshta nuk është futbollisti më i mirë në botë, por Zlatan Ibrahimovic është pa dyshim një nga personazhet më të veçanta të botës së futbollit në vitet e fundit....

11 August, 2017Lexo më shumë

Parashikimi që vjen nga FB: Robotët do pushtojnë botën

Një ish-drejtues i kompanisë Facebook e ka lënë punën dhe jeton në natyrën e egër pasi është i bindur se robotët do e pushtojnë botën....

11 August, 2017Lexo më shumë

Vjen Facebook TV, quhet “Watch”

Pas shumë thashethemeve për “Facebook TV”, ai vjen vërtetë. Rrjeti social me 2 miliardë përdorues publikon “Watch”, një aneks për videot ku nxjerr episode, spektakle, ngjarje sportive që do të bëjë trampolinën dhe për prodhime origjinale. ...

10 August, 2017Lexo më shumë

iPhone 8 vjen vetëm me tri ngjyra dhe mungesë sasie

Linja e re e iPhone, me gjasë, do të lancohet në vetëm tre ngjyra, thuhet sipas një burimi të besueshëm të Apple, përkatësisht nga Ming-Chi Kuo i KGI Securities....

10 August, 2017Lexo më shumë

Qytetet e së ardhmes (Foto)

Mund të duken si pjesë të marra nga ndonjë film fantastiko-shkencor, por kjo mund të jetë pamja që do të ofrojnë qytetet në të ardhmen....

10 August, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master