Teknologji – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Instagram vjen edhe me një tjetër risi

Kur Instagrami kishte lëshuar veçorinë për video-transmetim të drejtpërdrejtë vitin e shkuar, ishte vënë re mungesa e ruajtjes së tyre, pasi që përdoruesit përfundojnë transmetimin. ...

20 March, 2017Lexo më shumë

Nëse kjo femër ju çon kërkesë miqësie, njoftoni policinë (FOTO)

Kini Kujdes! Nëse kjo femër që shihni në foto ju dërgon një kërkesë miqësie në rrjetin social “Facebook” mos e pranoni, ose njoftoni Policinë!”....

20 March, 2017Lexo më shumë

Zyrtarizohet modeli i ri i telefonit, Huawei P10

Huawei P10 Lite është bërë zyrtar, pas një numri rrjedhash dhe spekulimesh të ndryshme. Modeli i ri në linjën P10 fokusohet në performancë më të mirë, kamerë, dhe efikasitet të baterisë....

20 March, 2017Lexo më shumë

Aplikacionet që nuk mund të përgjohen nga CIA

CIA si agjencia sekrete më e famshme në botë mund të thyejë dhe të përgjojë gati çdo aplikacion...

20 March, 2017Lexo më shumë

Këto janë top 10 aplikacionet e muajit të shkuar, ja kush kryeson

Muajin e kaluar 10 aplikacionet Android më popullore në planet kishin një statistikë të kombinuar shkarkimi prej 300 milion. Sipas Priori Data, në krye të listës ishte WhatsApp me 84 milion....

19 March, 2017Lexo më shumë

Mos e përdorni iPhone-n në banjo, ja pse

Një njeri ka vdekur pasi që është elektrizuar, tek po e mbushte telefonin në banjo, një juri ka dëgjuar....

19 March, 2017Lexo më shumë

Pse numrat në telefon dhe në makinë llogaritëse janë të vendosura ndryshe?

Telefonat dhe kalkulatorët i përdorim çdo ditë. Këto dy pajisje kanë ngjashmëri – 10 numra, të rradhitur nga tre në tre rreshta dhe butoni 0 nën numrat tjerë....

19 March, 2017Lexo më shumë

Veç edhe kjo na mungonte: Nxehësja e gishtave mbi tastierë (Foto)

Ka ardhur koha ti thoni stop duarve të ftohta gjatë punës tuaj në një zyrë të ftohtë apo gjatë kohës kur luani në një klimë të ftohtë, kjo ngrohëse me infra të kuqe do tju mbajë ju ngrohtë pa shkrirë tastierën tuaj. ...

19 March, 2017Lexo më shumë

Roboti shtëpiak turk “Ada”

Roboti “Ada” | Një firmë turke ka prodhuar robotin shtëpiak me emrin “Ada”, i cili do t’u vijë në ndihmë amvisave dhe do të kryejë shumë punë në banesë. ...

18 March, 2017Lexo më shumë

6 dallimet që tregojnë nëse mbushësi është origjinal apo falso (Foto)

Jemi dëshmitarë të falsifikimi të thuajse të gjitha mjeteve elektronike. Nëse doni të blini një mbushës për telefonin tuaj dhe dyshoni se a është origjinal apo jo, atëherë shihni 6 fotografitë e mëposhtme, në të cilat shihen dallimet mes mbushësit origjinal dhe fallco....

18 March, 2017Lexo më shumë

Aplikacionet që nuk mund t’i përgjojë CIA

Wikileaks në më shumë se 8.000 faqe ka bërë të ditur se CIA amerikane ka kryer programin e spiunimit për përdorues në gjithë botën përmes rrugës së telefonave mobilë, internetit, kompjuterëve, por edhe televizorëve të mençur, kamerave dhe pajisjeve tjera....

18 March, 2017Lexo më shumë

HTC javën e ardhshme me produkt të ri

HTC ka filluar të promovojë lansimin e një produkti të ri për javën tjetër. Në një postim në Facebook, kompania tajvaneze ka deklaruar se do të sjell një suprizë interesante më 20 mars....

17 March, 2017Lexo më shumë

Këto janë ueb faqet më të klikuara në botë (FOTO)

Google është ueb faqja e parë në botë, sipas renditjes së Alexa, që del se klikohet nga 28 miliardë vizitorë brenda muajit....

16 March, 2017Lexo më shumë

1 miliardë përdorues rrezikohen nga WhatsApp dhe Telegram

Mjafton një foto për të hakeruar WhatsApp dhe Telegram, dy çatet popullore që së bashku kalojnë 1 miliardë përdorues....

16 March, 2017Lexo më shumë

Ja përse duhet t’i vini Screen Lock telefonit tuaj sa më parë

Ndërkohë që çdo ditë shohim në lajme të dhëna të cilat dalin nga pajisjet personale të njerëzve të famshëm , të gjithë ne duhet të fillojmë të shqetësohemi për sigurinë e telefonit tonë....

16 March, 2017Lexo më shumë

Apple iOS 10.3 ju tregon se kur është koha ta fshini një aplikacion nga iPhone, iPad

Është e sigurt të thuhet se ne të gjithë kemi aplikacione mobile të instaluara në pajisjet tona të Apple që bazohen në iOS (iPhone ose iPad) që nuk kanë marrë një ‘update’ në një kohë shumë të gjatë....

16 March, 2017Lexo më shumë

Njihuni me televizorët e rinj të avancuar nga Samsung (Foto)

Samsung ka prezantuar në Paris në një event dy televizorët e rinj të linjës së saj premium, QLED dhe “The Frame”. ...

15 March, 2017Lexo më shumë

Vjen risia e radhës në Facebook (Foto)

Befasi, befasi. Facebook është duke e kopjuar përsëri Snapchat-in....

15 March, 2017Lexo më shumë

Apple së shpejti lanson në treg iPad-ët sekret (Foto)

Me një çmim më të ulët dhe një model më i ri, iPad nga kompania Apple do të lansohet në treg së shpejti, transmeton lajmi.net...

15 March, 2017Lexo më shumë

Ky telefon ia kalon dhe vet dy gjigantëve të teknologjisë Apple dhe Samsung (Video)

Nokia 8 më në fund po vjen me 6GM RAM, 128GB dhe 22.3 MP kamerë, transmeton lajmi.net...

15 March, 2017Lexo më shumë

Raketa më e fuqishme në botë që do të dërgojë njerëzit në Hënë (VIDEO)

Kur Falcon Heavy do të fluturojë së shpejti, në gjysmën e dytë të këtij do të jetë raketa operative më e fuqishme në botë, kanë thënë zyrtarët e kompanisë SpaceX. Viti,n e ardhshëm pritet dërgimi i dy personave në Hënë....

15 March, 2017Lexo më shumë

Ky është celulari më i mirë sa i përket kamerës

Me një total prej 87 pikësh, smartphone i ri i Huaweit arriti shumë pranë kryesimit, sipas matjeve të veçanta për DXO, ai përshkruhet si një nga celularët më të mirë për të dashuruarit pas fotografisë....

15 March, 2017Lexo më shumë

Apple shpallet fajtore për kurdisje të çmimeve në Rusi

Apple është shpallur fajtore për kurdisje të çmimeve në Rusi, pasi agjencia anti-monopol thotë se kompania amerikane ishte marrë vesh me shitësit në Rusi që të koordinonin çmimet e iPhoneve....

15 March, 2017Lexo më shumë

Kështu dalloni smartfonin dhe karikuesin fallco nga origjinali (Foto)

Krahas pajisjeve origjinale teknologjike të cilat shiten e blihen pasivisht nga konsumatorët, në treg ekzistojnë dhe imitime të tyre....

14 March, 2017Lexo më shumë

Dhjetë specifikat kryesore të Galaxy S8 dhe S8+

Derisa fansat e Apple-it duhet të presin edhe së paku gjashtë muaj për të pasur në duar pajisjen më të re, iPhone 8, fansat e Androidit i ndajnë vetëm dy javë nga shpalosja zyrtare e dy telefonave më të rinj të Samsungut, Galaxy S8 dhe S8+. ...

14 March, 2017Lexo më shumë

Facebook ka bërë një ndryshim, të cilin nuk e keni vërejtur! (Foto)

Rrjeti social "Facebook", ka bërë një ndryshim sa i përket formës së shkronjave dhe postimit....

14 March, 2017Lexo më shumë

Karikoni celularin në lokale? Ja çfarë rrezikon

Nëse e keni zakon të karikoni telefonin tuaj në baret ku pini kafe apo në restorante jeni duke bërë një gabim shumë të madh....

14 March, 2017Lexo më shumë

Metoda më e re e vjedhjes së kodit të telefonit

Hajdutët e telefonave celularë ka shpikur një mënyrë të re se si të gjenerojnë kodin PIN dhe jo vetëm, të telefonit tuaj....

14 March, 2017Lexo më shumë

Kjo është mënyra më e shpejtë për t’iu përgjigjur emaileve

A nuk është humbje kohe të shpenzosh gjithë ditën duke shkruar email? Mjafton të shohësh statistikat e Adobe në një studim të 2015 që thotë se punonjësit në SHBA shpenzojnë 6.3 orë në ditë duke kontrolluar emailin....

14 March, 2017Lexo më shumë

iPhone 8 do ta lërë në baltë Galaxy S8, ja pse

Për shkak të pamundësisë për të nxjerrë veçori të reja, analisti Ming-Chi Kuo beson se Galaxy S8 nga Samsung nuk do të jetë aq i famshëm sa linja S7 e Galaxy. ...

14 March, 2017Lexo më shumë

Apple është duke marrë energji diellore nga ishulli lundrues në Japoni

Apple ka qënë duke prodhuar energji të pastër për vite dhe manifestimi i tij i fundit vjen në formën e një ishulli lundrues diellor....

13 March, 2017Lexo më shumë

Krijuesi i World Wide Web: Ndikimi i lajmeve të rreme është shqetësues

Zbuluesi i faqeve në internet (World Wide Web) që i përdorim posa të hapim internetin, Tim Berners-Lee, tha se ndikimi i informacioneve të rreme në internet është shqetësues dhe zbuloi planet për të luftuar marketingun joetik politik, raporton Independent. ...

13 March, 2017Lexo më shumë

Linkedin synon që të bëhet lider në mediat sociale

Analisti Michael Markowski, parashikon që Microsoft do të bëjë Linkedin lider në mediat sociale ...

13 March, 2017Lexo më shumë

Viber sjell edhe një risi

“Secrets Chat” quhet risia më e fundit në një prej aplikacionet më popullore për komunikim, Viber....

13 March, 2017Lexo më shumë

Ky kod hap çdo iPhone (Foto)

A e dini se ekziston një kod i thjeshtë që mund t’ju bëjë të keni akses në informacionet e fshehura të iPhohe, aq sa edhe të mund të ndryshoni strukturën e tij?...

13 March, 2017Lexo më shumë

Shqiptarët bashkohen në Albanian ICT Awards, takime në Prishtinë, Shkup dhe Tetovë

Në kërkim të identifikimit dhe shpërblimit të maratonomakëve të teknologjisë së informacionit në trevat shqiptare ishte misioni fisnik i një iniciativë e cila mori jetë në 2012-ën me edicionin e parë....

13 March, 2017Lexo më shumë

Videolojërat e dhunshme s’ju bëjnë njeri të keq

Haptas, bërja lojë me videolojëra, sikur Call of Duty, për orë në ditë, apo disa vjet, jo domosdoshmërisht e zvogëlon sasinë e empatisë që njerëzit e ndjejnë ndaj të tjerëve....

13 March, 2017Lexo më shumë

Kështu do të duket iPhone 8 (Foto)

Ka shumë arsye që të gëzoheni për iPhone 8, duke përfshirë madhësinë e tij të re, skanerin e fytyrës dhe mbushjes së shpejtë – por ndryshimi në pamje është ajo çfarë do t’ju pëlqejë më së shumti. ...

13 March, 2017Lexo më shumë

“Secret Chats” në Viber, një bisedë e cila fshihet e tëra automatikisht

Viber ofroi detaje të një funksionalitet të ri cili do tu vijë në ndihmë me bisedat tuaja sekrete. Quhet “Secret Chats” dhe do të jetë i disponueshëm në Android dhe iOS në ditët në vijim....

12 March, 2017Lexo më shumë

Samsung blen Harman për 8 miliardë dollarë, thyen rekordin e blerjeve të kompanisë

Samsung Electronics ka përfunduar blerjen e Harman, sikurse është bërë e ditur në një deklaratë nga vet kompania. Harman njihet si kompani e autoindustrisë dhe pajisjeve të konsumit elektronik....

12 March, 2017Lexo më shumë

Për herë të parë në histori, roboti bën dorëzimin e ushqimit  (Video)

Një nga shërbimet e para në SH.B.A që po përdoret nga robotët është ofrimi I ushqimit, transmeton lajmi.net...

12 March, 2017Lexo më shumë

Del në shitje laptopi i Lenovos që shndërrohet edhe në tablet

Laptopi më i ri Miix 720 2-në-1 i Lenovos tani është në dispozicion për shitje....

12 March, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play iStunt 2
  • Play Pro Kicker Frenzy