Teknologji – Page 100 – Lajmi.net

Aktuale

Dorëzat e mençura të boksit, që tregojnë fuqinë e goditjes tuaj

Ne kemi parë shumë teknologji të reja të mençura të fitnesit apo palestrës. Por, tani edhe dorëzat e boksit janë duke u bërë të mençura....

6 July, 2014Lexo më shumë

Pajisja e mençur për ujitjen e bimëve

Në rast se robotët nuk ishin në rrugën e tyre të duhur për të ju ndihmuar në jetën tuaj mjaftueshëm, tani ju mund të programoni një të tillë që t’i ujitë bimët tuaja pikërisht ashtu siç dëshironi ju ta bëni....

4 July, 2014Lexo më shumë

Google ndalon reklamat porno nga rezultatet e kërkimit

Google ka bërë disa ndryshime në rrjetin e tij të reklamave duke ndaluar reklamat e webfaqeve pornografike në rezultatet e kërkimit....

4 July, 2014Lexo më shumë

Vala me 4G deri në fund të vitit

Posta dhe Telekomi i Kosovës ka nënshkruar sot kontratën për implementimin e teknologjisë 4G (LTE), me dy kompani prestigjioze, Alcatel Lucent dhe Nokia Solutions Networks....

3 July, 2014Lexo më shumë

Cortana e Microsoft parashikon saktë ndeshjet eliminatore të Kupës së Botës (Video)

Cortana, asistuesi personal Siri i Microsoft për Windows Phone 8.1, ka shkuar aq larg sa që ka parashikuar 100 për qind saktë se cila kombëtare do të dal fituese në raundin e eliminimeve në Kupën e Botës në futboll....

2 July, 2014Lexo më shumë

Projekti Girls Coding Kosova synon të motivojë femrat që të merren me programim

Numri i femrave që merren me teknologji është mjaft i vogël në krahasim me atë të meshkujve, tendencë kjo e cila tregohet edhe nga raportet e fundit nga gjigantët e teknologjisë si Google, Facebook e Yahoo, të cilat kompani kanë shumicën dërmuese të punonjësve që i takojnë gjinisë mashkullore. ...

2 July, 2014Lexo më shumë

Google blen zyrtarisht shërbimin muzikor Songza

Google njoftoi të martën se do ta bëjë përfundimin e marrëveshjes për blerjen e shërbimit muzikor shumë të pëlqyer në botë Songza, në qëllim të përmirësimit të ofertave muzikore....

2 July, 2014Lexo më shumë

Galaxy S5 Mini: i njohur në pamje, karakteristika më të dobëta

Samsung ka zbuluar modelin mini të Galaxy S5, një version me madhësi 4.5 inç....

1 July, 2014Lexo më shumë

Aparati i mahnitshëm fotografik Sony RX100 M3

Sony ka prezantuar aparatin fotografik RX100 M3, i cili ofron një fuqi të pabesueshme të fotografisë në një kamerë gjepi....

30 June, 2014Lexo më shumë

Pajisja X-Ray e cila gjurmon drogat, paratë dhe armët

Është ndërtuar mjeti i parë teknologjik, i cili ju ndihmon policëve që të kërkojnë eksplozivë, armë dhe drogë në vende ku nuk mund të ketë qasje dora e njeriut....

29 June, 2014Lexo më shumë

Celulari që hapet me tatuazh

Fjalëkalimet e sigurisë që i vendosni për ta siguruar celularin tuaj janë shpesh të mërzitshëm, apo jo? Por, ju tani mund të merrni një "tatuazh" i cili sinkronizohet me celularin tuaj dhe ju lejon që ta hapni atë, vetëm me një trokitje të lehtë....

29 June, 2014Lexo më shumë

Tabletët me senzorë 3D të Google do të jenë të gatshëm vitin tjetër

Falë bashkëpunimit me LG, klientët e produkteve të Google do të jenë në gjendje që shumë shpejtë të monitorojnë shtëpinë, hartojnë vendbanimin fizik ose të luajnë lojëra tepër të bukura me asgjë më shumë se sa një tabletë....

28 June, 2014Lexo më shumë

Lirohen iPhone 5S dhe 5C, pasi që data e lansimit të iPhone 6 po afrohet

Çdo ditë e më shumë ne po afrohemi drejt datës së lansimit të iPhone 6. Dhe me afrimin e kësaj date, çmimet e versioneve 5S dhe 5C të iPhone kanë pësuar rënje....

28 June, 2014Lexo më shumë

Adobe Photoshop Express tani i gatshëm edhe në Windows Phone

Adobe lansoi Photoshop Express për Windows Phone të enjten, duke e sjellur përfundimisht për herë të parë apliakcionin e tij për editimin fotografive në këtë platformë....

27 June, 2014Lexo më shumë

Facebook ende rrjeti social më i popullarizuar tek të rinjtë

Një studim i ri i bërë në SHBA gjeti se Facebook është ende rrjeti social më i popullarizuar tek të rinjtë....

27 June, 2014Lexo më shumë

Nikon lanson aparatin me kualitetin më të mirë në histori të tij

Nikon ka zbuluar modelin e ri të aparatit fotografik të quajtur D810, i cili është quajtur nga kompania si ‘Aparati me kualitetin më të mirë të fotografisë në historinë e Nikon’....

27 June, 2014Lexo më shumë

Google Fit është shërbimi më i ri i shëndetit për Android

Google zbuloi të mërkurën gjatë konferencës së zhvilluesve një program të ri të quajtur Google Fit për Android, i cili do të shërbej si platformë fitnesi dhe gjurmues shëndeti....

26 June, 2014Lexo më shumë

Kjo është ora e mençur e Samsung, dhe kushton vetëm $199

Google shpenzoi shumë kohë duke e shfaqur orën e saj të mençur Android Wear, në konferencën e saj të zhvillimit të mërkurën. Por në fund të prezantimit, kompania morri një lajm të keq: lansimin e orës së mençur të Samsung....

26 June, 2014Lexo më shumë

Syzet e Google vijnë edhe në Britani të Madhe

Google do të filloj të ofrojë syzet e saj për klientët në Britani të Madhe më vonë këtë muaj, thuhet në një deklaratë të lëshuar të hënën nga kompania....

24 June, 2014Lexo më shumë

Kjo orë duket e thjeshtë, por është e mençur

Kompania e pajisjeve veshëse të mençura Withings, e njohur për orët e saj, sapo ka lansuar një orë të mençur, e cila nuk duket në fakt si orët e tjera të mençura që i kemi parë deri më tani. Në fakt, kjo orë është e thjeshtë dhe e bukur në pamje....

24 June, 2014Lexo më shumë

Harroni e-cigaret, e-jointa e parë në botë tani është e gatshme

Me siguri që keni dëgjuar për e-cigaret, apo cigaret elektronike. Por ajo që nuk besojmë se keni dëgjuar është për e-joint, apo cigaret elektronike me kanabis....

23 June, 2014Lexo më shumë

Super-kompjuteri Tianhe-2 i Kinës përsëri më i fuqishmi në botë

Kina ka fituar përsëri kryesimin e saj për super-kompjuterin më të fuqishëm në botë për herë të tretë radhazi, pasi që ishte radhitur në top 50 vendet me kompjuterët më të fuqishëm....

23 June, 2014Lexo më shumë

Yo, aplikacioni qesharak për mesazhe tani ka 1 milion përdorues

Yo, aplikacioni për mesazhe i cili erdhi në ekzistencë prej një prillit, ditën e gënjeshtrave, tani ka rreth 1 milion përdorues....

23 June, 2014Lexo më shumë

Microsoft mund të lansojë të martën një Nokia X të re

Kur është fjala për lansime të produkteve, duket se Microsoft dëshiron që të na mbajë neve gjithmonë kureshtarë....

23 June, 2014Lexo më shumë

Intel lanson një aplikacion për mesazhe

Është hera e parë që Intel ka prodhuar një aplikacion, pasi që kompania njihet për prodhimin e pajisjeve harduerike si pllaka dhe kartela të ndryshme. Por, dje Intel ka lansuar një aplikacion për mesazhe të quajtur Pocket Avatars....

22 June, 2014Lexo më shumë

Apple planifikon të lansojë më shumë se një orë të mençur

Apple është duke planifikuar që të lansojë një orë të mençur në madhësi të ndryshme, sipas një raporti të ri....

21 June, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni që përkthen gjuhën e gjesteve në gjuhë të folur

Një aplikacion i ri i cili është duke u menduar të krijohet do të mund të ndihmonte shumë njerëz të kuptojnë gjuhën e shenjave në kohë reale....

21 June, 2014Lexo më shumë

\”Akademia e Dijes\”, mësime në lëndë të ndryshme online

Është lansuar një faqe e re interneti e quajtur \"Akademia e Dijes\", e cila ka për qëllim që të ofrojë mësime dhe ushtrime shkollore nga disa lëndë të caktuara shkencore....

20 June, 2014Lexo më shumë

Apple lanson një model të ri të iMac

Të blesh një iMac nga Apple ka qenë shumë e shtrenjtë, por tani blerja e tij është bërë më e lirë. Apple ka lansuar një model krejtësisht të ri në radhët e prodhimeve Desktop, që është në dispozicion për blerje për $1,099....

20 June, 2014Lexo më shumë

Nokia Lumia 930 arrin në Evropë muajin e ardhshëm

Celulari më i fundit i Nokia, Lumia 930 është koleksioni i radhës që do të udhëtojë për Evropë në ditët e ardhshme. Shitjet priten që të jenë të mëdha dhe do të kontribuojnë shumë në suksesin e Nokia....

20 June, 2014Lexo më shumë

Amazon lanson celularin e quajtur \’Fire Phone\’

Celulari \'Fire Phone\' nga Amazon, me platformë tre dimenzionale tani është i gatshëm....

20 June, 2014Lexo më shumë

Më në fund edhe “Vala” me 3G

Posta dhe Telekomi i Kosovës (PTK) ka shpallur fituesin për avancimin e platformës së saj të operatorit mobil “Vala” në gjeneratën e tretë 3G pas tri ankesave....

19 June, 2014Lexo më shumë

Samsung lanson Galaxy S5 super të shpejtë në Korea

Samsung ka lansuar një variant të përmirësuar të modelit të tij Galaxy S5, në dyqanin e tij në Korea. ...

19 June, 2014Lexo më shumë

Një aplikacion i ri navigimi për iOS

Me të gjitha aplikacionet për navigacion që janë të gatshme pa pagesë, krijuesit e aplikacioneve me pagesë duhet të krijojnë aplkiacione shumë atraktive për të tërhequr klientët....

18 June, 2014Lexo më shumë

NASA zbulon një vrimë të çuditshme në sipërfaqen e Diellit

Shkencëtarët e NASA-s kanë zbuluar një vrimë të çuditshme, pothuajse katrore në formën e saj, në sipërfaqen e Diellit...

18 June, 2014Lexo më shumë

Njihuni me iRing, unaza që ju mundëson të krijoni muzikë

Nëse të kompozosh muzikë duke përdorur duart tuaja është e vështirë, tani ju mund të provoni të krijoni muzikë vetëm duke i lëvizur duart tuaja....

16 June, 2014Lexo më shumë

Google do të lansojë një aplikacion për shëndet

Vetëm dy javë pasi që Apple prezantoi aplikacionin e tij të ardhshëm të shëndetit për iOS 8, Google raportohet se është duke u përgatitur për të lansuar një shërbim të ngjashëm të quajtur Google Fit....

16 June, 2014Lexo më shumë

Beats prezanton kufjet e para Wireless

Beats Electronics ka lansuar kufjet e reja të quajtura Powerbeats 2, kufjet e para Wireless....

15 June, 2014Lexo më shumë

Gota e mençur që gjurmon saktë atë çfarë pini

Çka nëse një gotë mund të gjurmojë kaloritë që ju i konsumoni dhe dërgon një alarm kur të keni pirë mjaftueshëm alkool? Kjo do të ishte një lehtësim shumë i madh për ju....

15 June, 2014Lexo më shumë

Fotografi të reja të iPhone 6

Disa fotografi të reja të iPhone 6 janë shfaqur në Twitter, dhe nëse ato janë reale për iPhone e ardhshëm, konfirmohet se Apple do të sjellë një celularë të madhësisë gjigande....

15 June, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy Tab S në fotografi

Galaxy Tab S e re është më e hollë, më e shëndritshme dhe mund të themi se e mund modelin iPad nga Apple, duke qenë tableta e parë me një senzorë për gishtrinjë....

14 June, 2014Lexo më shumë

Swiftkey, tastiera e famshme e Android tani pa pagesë

Swiftkey, aplikacioni tastierë shumë i famshëm i Android që përdoret për të shkruar në mënyrë super-të shpejtë tani është pa pagesë për të gjithë përdoruesit....

14 June, 2014Lexo më shumë

Facebook Messenger me përditësim të ri

Aplikacioni Facebook Messenger ka marrë një përditësim të ri me mundësi të dërgimit të videove në çast....

13 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master Japan