Teknologji – Lajmi.net

Aktuale

Twitter shton një mënyrë të re për shpërndarjen e fotografive

Njerëzit i dashurojnë fotografitë. Rasti në fjalë është Instagram, i cili Mundësia e re e shpërndarjes së fotografive dhe etiketimit quhet “Phototagging”, e cila punon ashtu siq keni dëshirë të punojë. Ndryshimi është modeluar në mënyrë të qartë pasi që Facebook e krijoi mundësinë e etiketimit edhe në Instagram, rrjete këto të cilat i kishin […]...

27 March, 2014 Lexo më shumë

Instagram arrin 200 milionë përdorues

Instagram tani ka 200 milionë përdorues aktiv në muaj, të cilët shpërndajnë 60 milionë fotografi në ditë. Përveç kësaj, kompania që është pronë e Facebook ka zbuluar se prej krijimit të këtij rrjeti social në vitin 2010, janë shpërndarë 20 miliardë fotografi. Rrjeti social për shpërndarjen e fotografive ka shtuar 170 milionë përdorues që nga […]...

27 March, 2014 Lexo më shumë

HTC ONE M8, ky telefon i bukur

HTC ka prezantuar pasardhësin bukur të projektuar të ‘HTC One’ smartfon ti vitit të kaluar, këtë herë me një ekran të madh, një aparat fotografik përmirësuar dhe një dizajn edhe më me shkëlqim. HTC One M8 është pak më i gjerë dhe më i rëndë se modeli i vitit të kaluar, por jo aq sa […]...

26 March, 2014 Lexo më shumë

Mozilla Firefox me përmbajtje të sponzorizuara

Përdoruesit e ri të Firefox së shpejti do të shikojnë reklamat kur të hapin një faqe të re (ang. tab). Grupi jofitimprurës i programeve Moxilla lajmëroi se do të ketë një ‘Directory Tiles’, një program që do të zëvendësojë tipe të ndryshme përmbajtjesh në faqe të hapura prej përdoruesve të rinj. Firefox momentalisht publikon faqet […]...

26 March, 2014 Lexo më shumë

Candy Crush 7.1 miliardë dollarë vlerë në bursë

Në ditën e sotme, loja Candy Crush zbarkoi zyrtarisht në bursë. Shoqëria anglo-suedeze ‘King Digital Entertainment’, prodhuese e videolojërave popullore ka mbledhur me IPO ofertën publike fillestare 500 milionë dollarë duke shitur 22.2 milionë aksione me çmimin e 22.50 dollarë secila. Me këtë çmim, kompania e Candy Crush vlen 7.1 miliardë dollarë. Candy Crush është […]...

26 March, 2014 Lexo më shumë

Facebook blen Oculus

Ka qene vetë themeluesi i rrjetit social Mark Zuckerber me një postim në Facebook që ka dhënë njoftimin. Operacioni do të përfundojë brenda gushtit, raporton TechSot. “Misioni ynë është ta bëjmë botën më të hapur dhe më të lehtë për të komunikuar” ka shkruar numri Zuckerberg. Oculus është themeluar përmes një fondi financimi nga 21 vjecari […]...

26 March, 2014 Lexo më shumë

Panasonic lanson kamerat 4K në maj

Xhirimet në formatin 4K të videove janë duke u bërë gjithnjë e më të kapshme dhe Panasonic është gati të fillojë duke ofruar një tjetër mundësi për përdoruesit e kamerave. Panasonic do të lansojë në maj modelin HX-A500, një kamerë që mund të vishet dhe e cila mund të xhirojë video në formatik 4K në […]...

25 March, 2014 Lexo më shumë

Xhaketa që ju bën të vraponi më shpejtë

Harroni këpucët e lehta për vrapim dhe karbohidratet komplekse. Përmirësimi më i madh në vrapimin tuaj mund të vijë nga kjo xhaketë e mençur. Xhaketa Glowfaster sinkronizohet me celularin tuaj dhe pastaj i përdorë disa drita për të treguar nëse jeni duke vrapuar në ritmin e duhur. Ajo gjithashtu mund t’i bëjë dritat e saj […]...

24 March, 2014 Lexo më shumë

Marrëveshja Nokia-Microsoft shtyhet deri në fund të Prillit

Postblloqet rregullatore kanë vonuar Microsoft që të blejë kompaninë për celularë Nokia për 5.6 miliardë euro, por kompania pret që marrëveshja të mbyllet në fund të prillit. Në Indi, Nokia ka qenë e nxënë me disa çështje ligjore me qeveritë e rajoneve të ndryshme. Shteti jugor i Tamil Nadu paraqiti kërkesën prej 300 milion eurove […]...

24 March, 2014 Lexo më shumë

Vegla e re që ndihmon në kapjen e abuzuesve të fëmijëve

Baza e të dhënave është krijuar për të ndihmuar hetuesit të përballen me sasi të madhe të imazheve të kapura gjatë abuzimeve të fëmijëve. Forcat në SHBA, Britani të Madhe, Kanada, Zelandë të Re dhe Australi po ndihmojnë që të testojnë bazën e të dhënave. Gjetja e viktimave I quajtur projekti “VIC”, puna në arkiv […]...

24 March, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO