Auto & Tek – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Facebook pretendohet se ‘zhvat’ të dhënat personale nga përdoruesit

Shtypi i vogël i Facebook-ut mund të jetë gjëja tjetër e rëndësishme në antitrustin evropian, si kujdestarë në atë se si rrjeti më i madh social në botë mbledh informacion nga përdoruesit që ndihmon në gjenerimin e të ardhurave të mëdha reklamuese, raporton TheIndependent....

3 July, 2017Lexo më shumë

Qyteti pyll (Foto)

Kina është një ndër ndotësit më të mëdhenj të ajrit dhe për të reduktuar sadopak këtë imazh të keq, vendi aziatik po shikon gjithnjë e më shumë drejt ndërtimit të vendbanimeve miqësore me natyrën....

3 July, 2017Lexo më shumë

“NASA ka dërguar fëmijë-skllevër në Mars”

NASA u detyrua edhe njëherë tjetër që të dalë me një deklaratë për të mohuar njërën nga teoritë konspirative, ndoshta më mizorja në qarkullim....

3 July, 2017Lexo më shumë

Mos e bëni këtë në veturë sepse mund të vdisni

A e dini se klima mund të shkaktojë probleme serioze në shëndet?...

3 July, 2017Lexo më shumë

3 këshilla të mbrojtjes të cilat do t’ju bëjnë të pandalshëm në FIFA 17 (Video)

FIFA 17 është në mesin e lojërave elektronike më të pëlqyera në botë, aktualisht. ...

2 July, 2017Lexo më shumë

365 mijë vjet nga tash, ja si do të shndërrohen qytetet (Video)

Në të gjitha sferat e jetës, ne duhet ta dimë se ndikohemi gjithnjë nga zhvillimi i natyrës, i botës sonë, transmeton lajmi.net...

2 July, 2017Lexo më shumë

Së shpejti do të keni nevojë ta mbushni celularin vetëm 4 herë në vit

Një material që po përdoret në bateritë e celularëve do të rrisë kohëzgjatjen e energjisë së tij për kënaqësinë tuaj....

2 July, 2017Lexo më shumë

‘Fëmijë-skllevër në Mars’. Ja si përgjigjet NASA

NASA u detyrua edhe njëherë tjetër që të dalë me një deklaratë për të mohuar njërën nga teoritë konspirative, ndoshta më mizorja në qarkullim....

1 July, 2017Lexo më shumë

Presidenti i KE-së nuk ka telefon të mençur (Video)

Sot, një smartphone e kanë edhe fëmijët, por jo kreu i Komisionit Europiane. Duke qeshur Jean Claude Juncker rrëfeu para mediave se telefoni që mban e pas të cilit është lidhur shumë është një Nokia i vjetër....

1 July, 2017Lexo më shumë

10 shpikjet gjeniale që ekzistojnë vetëm në Japoni (Foto)

Japonia është e njohur për shpikjet e saj. Disa të çuditshme, të tjera gjeniale, derisa të tjerat janë diku mesatare, transmeton lajmi.net...

1 July, 2017Lexo më shumë

Facebook lanson veçorinë ‘Gjej Wi-Fi’ në mbarë botën (Video)

Facebook po e zgjeron veçorinë e tij më të re, të dizajnuar për t’iu ndihmuar përdoruesve që të gjejnë rrjet të qasshëm Wi-Fi....

1 July, 2017Lexo më shumë

Ekranet e telefonëve po dëmtojnë shikimin

Smartphone-t po dëmtojnë shikimin e njerëzve duke shkaktuar rritje të madhësisë së syrit, më shumë se çduhet, thotë një oftamolog....

30 June, 2017Lexo më shumë

Rikthehen në treg Galaxy Note 7

Një jetë e dytë për Galaxy Note 7, pajisja e Samsung që u tërhoq nga tregu për shkak të rrezikut të shpërthimit të baterisë. ...

30 June, 2017Lexo më shumë

Çfarë të bëjmë për të shpëtuar nga rrjetet sociale

Rrjetet sociale kanë pushtuar çdo gjë, por çfarë duhet të bëjmë që largohemi nga to?...

30 June, 2017Lexo më shumë

Leutrim Berisha, programeri nga Kosova që i la gojëhapur  20.000 punëtorë të ‘Mircosoft’(Foto)

Është vetëm 23 vjeçar por aftësitë në fushën e programimit i ka kaluar tej kufinjëve....

30 June, 2017Lexo më shumë

Përvjetori i “iPhone”

“iPhone”-i mbushi 10 vjeç të enjten, duke risjellë në kujtesën e përdoruesve të shumtë të tij fillimin e vështirë të celularit, që do të revolucionarizonte botën e “smartphone”-ve, e që vazhdon të intrigojë personat që duan të dinë se ku mund të shkojë më tej....

30 June, 2017Lexo më shumë

Audi zbulon modelin spektakolar A8 (Foto)

Gjiganti i prodhimit të automjeteve, Audi, i ka zbuluar publikut modelin më të ri A8. ...

30 June, 2017Lexo më shumë

Vendet më të rrezikuara nga sulmet kibernetike

Raporti i fundit mujor i kompanisë Check Point Software Technologies tregon se vendet më të rrezikuara në Europë nga sulmet kibernetike janë Maqedonia, Gjeorgjia dhe Shqipëria....

30 June, 2017Lexo më shumë

Mossad, fond për zhvillimin e teknologjisë (Video)

Agjencia izraelite e inteligjencës, Mossad, ka njoftuar ngritjen e një fondi për zhvillimin e teknologjive të reja të zbulimit, duke ofruar deri 570 mijë dollarë për projekte që sjellin ide të reja....

30 June, 2017Lexo më shumë

Galaxy Note 7 rikthehet në treg më 7 korrik

Sipas një raporti të ri nga Wall Street Journal, Samsung do të nisë Galaxy Note7 të renovuar më 7 korrik. Pajisja do të bëjë debutimin e saj në Korenë e Jugut, dhe duhet të mbajë një çmim prej rreth 615 dollarëve....

28 June, 2017Lexo më shumë

Shpiket “vaksina” kibernetike (Video)

Ekspertët e sigurisë u treguan të shpejtë në reagimin e tyre, me krijimin e një të ashtuquajture “vaksinë” kundër virusit kibernetik që goditi të martën organizata e kompani anembanë botës....

28 June, 2017Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh nëse i jepni për herë të parë telefon një 12 vjeçari (Video)

Tashmë nuk është për t'u habitur se fëmijët madje edhe të moshës pesë vjeçare kanë telefona të mençur me vete, shkruan lajmi.net...

28 June, 2017Lexo më shumë

Si u shpik iPhone (Video)

Iphone, për pak mund të mos kishte ekzistuar fare. Krijimi i versionit original të tij ka qenë një sipërmarrje e rrethuar nga një fshehtësi, që mbërrinte deri në paranojë....

28 June, 2017Lexo më shumë

Facebook numëron dy miliardë përdorues

Më shumë se çereku i botës përdor rrjetin social Facebook çdo muaj, duke e bërë atë më të famshmen dhe më të përdorurën në botë....

28 June, 2017Lexo më shumë

A do të jetë ky Samsung Galaxy Note 8? (Foto/Video)

Deri më tani, thashethemet thonë se Samsung Galaxy Note 8 do të ketë një 6.3-inç në AMOLED, dhe mund të fuqizohet nga procesori i fundit – Snapdragon 835, çipi i bërë nga Qualcomm, dhe disa modele të destinuara për tregje të caktuara mund të kenë Exynos 8895 procesorin e Samsung....

28 June, 2017Lexo më shumë

SEAT do të lansojë gjashtë modele të reja deri në 2020-n

SEAT ka treguar se do të prezantojë gjashtë modele të reja në tre vitet e ardhshme si pjesë e zgjerimit të prodhimit të kësaj marke....

28 June, 2017Lexo më shumë

Celularin do e karikojmë 4 herë në vit

Celulari nuk karikohet siç duhet apo shkarkohet shumë shpejt? Tashmë që është një mjet thelbësor në jetën tonë, bateria është bërë një ankth i vërtetë....

28 June, 2017Lexo më shumë

NASA: S’kemi vendosur kontakte me alienët

Pak ditë më parë, grupi më i madhe i hakerave, “Anonymous” njoftoi përmes një videoje të postuar në Youtube se NASA shumë shpejt do të publikojë lajmin e madh....

28 June, 2017Lexo më shumë

Harta e makinave në të gjithë botën (Foto)

Carwow ka bërë një analizë të kërkimeve në internet për markat e veturave në botë, në këto analiza mund të gjeni se për cilën markë veturash është kërkuar më së shumti në shtetet specifike....

27 June, 2017Lexo më shumë

Google, 2.42 miliardë euro gjobë për rezultatet e kërkimit

Rregullatori antitrust i BE-së gjobiti Alphabet inc.’s Goole me 2.42 miliardë euro, për favorizim të shërbimit të vetë të krahasimit të produkteve në rezultatet e kërkimit dhe urdhëroi gjigantin e kërkimit të aplikojë të njëjtën metodë tek rivalët, si për veten e vet në shfaqjen e shërbimeve të tyre në rezultatet e kërkimit....

27 June, 2017Lexo më shumë

Gjobitet Google me 2.4 miliardë euro

Google është gjobitur me 2.4 miliardë euro, nga Komisioni Evropian i cili mori vendim se kjo kompani ka abuzuar me fuqitë e saj duke promovuar shërbimet për blerje të saja, duke i vendosur në krye të listave pas kërkimit....

27 June, 2017Lexo më shumë

Space X lëshon satelitët me sukses

Kompania amerikane Space X ka dërguar me sukses 10 satelitë për kompaninë e komunikimit Iridium në orbitë duke përdorur raketat Falcon 9....

27 June, 2017Lexo më shumë

Kompjuterët kanë efekt negativ në të menduarit kreativ tek fëmijët (Video)

Në disa shkolla nuk ka asnjë kompjuter, por fëmijët janë më të mençur se sa fëmijët e shkollave të tjera që i posedojnë ato....

27 June, 2017Lexo më shumë

Ford GT40, më i shpejtë se Dodge Chargeri i ri (Video)

Krahasuar me Charget Hellcat, modeli GT40 i Fordit është shumë më i vogël dhe i dobët. Por, kur krahasohet në garën e shpejtësisë, makina kjo e kalon modelin e ri nga Dodge që është lansuar këtë vit, transmeton Telegrafi....

27 June, 2017Lexo më shumë

Space X shijon suksesin e lëshimit të satelitëve

Kompania amerikane Space X ka dërguar me sukses 10 satelitë për kompaninë e komunikimit Iridium në orbitë duke përdorur raketat Falcon 9....

26 June, 2017Lexo më shumë

Një tjetër risi në Whatsapp

WhatsApp, një sistem online mesazhesh me rivalin SMS, por është ktnyer në më shumë se kaq. ...

26 June, 2017Lexo më shumë

Lamborghini planifikon ta sjell pasardhësin e modelit legjendar Miura (Foto)

Stefano Domenicali, që është në krye të prodhuesit italian Lamborghini, ka bërë të ditur se po mendohet punimi i pasardhësit të modelit Miura....

26 June, 2017Lexo më shumë

Pesë zbulimet shkencore që janë në dobi të njerëzve me aftësi të kufizuar (Video)

Është shumë e rëndësishme që para së gjithash, të jemi human. ...

25 June, 2017Lexo më shumë

Ky është mision i ri i Facebook

Facebook ka një mision të ri për 10-vjeçarin e ardhshëm: duke u dhënë njerëzve fuqinë të krijojnë komunitete dhe për ta bërë botën më të bashkuar. ...

25 June, 2017Lexo më shumë

​Porsche 911 GT2 RS do të prodhohet në vetëm 1.000 njësi

Revista gjermane “AutoBild” shkruan se modeli më i fuqishëm i Porsche 911 GT2 RS do të prodhohet në vetëm një mijë njësi, të cilat tashmë janë shitur të gjitha....

25 June, 2017Lexo më shumë

SnapChat shkel privatësinë

Një përditësim në rrjetin social Snapchat – që tregon imazhe të publikuara në një hartë të kërkueshme – ka ngritur shqetësime për cenimin e privatësisë midis prindërve, raporton BBC....

24 June, 2017Lexo më shumë

Së shpejti telefoni më i ri që kushton 250 euro

Telefoni i ri i serisë Asus ZenFone 4 do të arrijë së shpejti, ndërsa tash janë paraqitur specifikat e modelit Pegasus 4A, së bashku me çmimin e pajisjes....

24 June, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master