Auto & Tek – Page 129 – Lajmi.net

Aktuale

Ekrani për korrigjimin e pamjes

Është menduar të krijohet një ekran i ri i cili do të korrigjonte pamjen për njerëzit që përdorin syze dhe kështu do t'i lironte ata nga përdorimi i syzeve....

26 July, 2014Lexo më shumë

Ferrari 599 SA Aperta

Varianti tanimë i braktisur i 599 GTO ndoshta nuk ka qenë vetura më e mirë qe ka krijuar Ferrari, por të shpenzosh 1 milion dollarë për ta përmirësuar atë duket se është një investim mjaft i madh....

26 July, 2014Lexo më shumë

Google do të blejë shërbimin e transmetimeve live ‘Twitch’ për 1 miliard dollarë

Twitch është një platformë e transmetimeve live me bazë në San Francisko, që lejon njerëzit të tansmetojnë live lojërat që i luajnë tek audienca....

25 July, 2014Lexo më shumë

Facebook e bën Zuckerbergun edhe më të pasur

Mark Zuckerberg tani është më i pasur se bashkë-themeluesit e Google Sergey Brin dhe Larry Page....

25 July, 2014Lexo më shumë

Zbulohet edicioni i dytë i Ford Mustang GT F-35

Ford ka zbuluar edicionin e dytë të veturës Mustang GT, të cilin e ka quajtur F-35 2015 dhe i cili do të jetë në shitje menjëherë....

25 July, 2014Lexo më shumë

Dështon celulari i Amazon

Celulari i ri i Amazon i quajtur "Fire" që përmban efekte 3D dhe skanues të objekteve, duket se nuk ka arritur të lë përshtypje tek njerëzit sikur celularët e Apple dhe të Samsung....

24 July, 2014Lexo më shumë

Përditësimi i ri i Skype për Android e bënë më të lehtë gjetjen e kontakteve

Skype përditësoi aplikacionin e tij për Android të mërkurën, dhe versioni i ri 5.0 sinkronizon librin e adresave të përdoruesit nga celulari në llogarinë e Skype....

24 July, 2014Lexo më shumë

DMC ri-dizajnon veturën Aventador

Kur kompania gjermane zbuloi trupin e ri Edizione GT për Aventador, të gjithë menduan se çmimi prej $288,000 është shumë i lartë dhe kurrë nuk do të mund ta shohim atë në rrugë. Por, Aventador duket se tani ka dalur në rrugë....

24 July, 2014Lexo më shumë

Chromebook 1 milion shitje për 3 muaj

Pajisjet iPad janë ende më të mirët në sytë e profesorëve, por modeli Chromebook nga Google është duke u bërë pajisja më e popullarizuar nëpër shkolla të botës....

23 July, 2014Lexo më shumë

Nvidia lanson tabletën posaqërisht për lojëra

Nvidia, një kompani e njohur për kartelat grafike dhe procesorët e celularëve, ka lansuar një tabletë të quajtur Shield të martën, e cila është e dizajnuar posaqërisht për ata që luajnë shumë lojëra elektronike....

23 July, 2014Lexo më shumë

Çfarë ndodhë me Tokën pas përdorimit të armëve bërthamore?

Studimet e puklikuara kohët e fundit tregojnë se planeti ynë do të kalojë në ngrica vdekjeprurëse nga përdorimi i armëve bërthamore....

23 July, 2014Lexo më shumë

Audi R8 bëhet hi në Londër

Çfarë nuk është në rregull me veturat e reja? Kemi parë edhe shumë të tjera ditëve më parë që janë djegur dhe janë bërë hi, pasi që motori i tyre ka marrë flakë, kështu duke dëmtuar pjesën më të madhe të veturës....

23 July, 2014Lexo më shumë

Modeli i ardhshëm i Ford Focus do të jetë mahnitës

I caktuar që të jetë në shitje në vitin 2016, modeli i ardhshëm i Ford Focus do të jetë me të vërtetë një veturë e bukur dhe ne i kemi sjellur detajet zyrtare të kësaj veture të gjeneratës së ardhshme të Ford Focus....

22 July, 2014Lexo më shumë

iPhone 6 në shitje për $160

Goophone, një kompani kineze për celularë që është e njohur për krijimin e celularëve të markave të njohur por fals, ka dalur me krijimin e ri....

22 July, 2014Lexo më shumë

Loja elektronike ‘Kim Kardashian’ do të mund të mbledhë $200 milionë këtë vit

Loja elektronike për celularë që është bërë hit këtë verë ka një fytyrë të njohur prapa saj dhe pritet që të mbledhë plot $200 milionë fitime. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Kjo varëse e mençur shfaqë njoftimet direkt në dorën tuaj (Video)

Përderisa celularët e mençur na kanë bërë edhe më të varur nga interneti, një varëse e quajtur Ritot do të mund të tejkalonte celularët e mençur duke shfaqur orën, thirrjet, e-mailet dhe njoftimet nga Twitter dhe Facebook direkt në dorën tuaj. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

VW do të krijojë një model special të Golf R400

Ne po jetojmë në epokën e veturave më të mira dhe veturat si Ford Focus ST dhe Volkswagen Golf GTI të cilat janë aktualisht në shitje janë duke punuar edhe më tej për përmirësimin e modeleve të tyre....

21 July, 2014Lexo më shumë

Chrome për Windows merr një përditësim të ri, ndryshon shkrimin

Google Chrome i cili aktualisht është në versionin e 36 të përditësimit, ka marrur një përditësim të ri për Windows ku ka përmirësuar shkrimin dhe është i gatshëm për shkarkim....

20 July, 2014Lexo më shumë

Sony Xperia Z1 Compact i mençur për jetën

Sony Xperia Z1 Compact është i krijuar nga Sony Mobile Communications. Ky celularë vjen me një slogan "Celulari më i mirë kompakt në botë". ...

20 July, 2014Lexo më shumë

Superintelegjenca: Makinat më të mençura se njerëzit?

Njerëzit janë aktualisht qeniet më intelegjente në planet - rezultat i një historie të gjatë evolucioni dhe përshtatjeje. Por, a do të ketë ndonjë ditë makina të ndërtuara që tejkalojnë intelegjencën njerëzore?...

20 July, 2014Lexo më shumë

Ekranët e ardhshëm të celularëve do të mund të bëjnë shumë gjëra

Ekranët e ardhshëm të celularëve do të mund të detektojnë temperaturën e trupit tuaj dhe të analizojnë ADN-në, thotë një raport i ri....

19 July, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni ‘Google Analytics’ i gatshëm edhe për iPhone

Google më në fund ka lansuar versionin e Google Analytics edhe për iPhone....

19 July, 2014Lexo më shumë

Facebook lanson një aplikacion për ‘të famshmit’ e botës

Facebook ka lansuar një aplikacion të ri, që do t'u shërbejë posaqërisht personave me famë në botë, si yjeve të muzikës, filmit apo ndonjë fushe tjetër të jetës....

19 July, 2014Lexo më shumë

NASA: Do t’i gjejmë Alienët deri në vitin 2026

Nasa ka thënë se njerëzimi do të gjejë provën evidente se "nuk jemi të vetëm" në këtë univers deri në 20 vitet e ardhshme....

18 July, 2014Lexo më shumë

Ky është modeli i ardhshëm Z5 i BMW

BMW dhe Toyota kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi, në mënyrë që të ndërtojnë vetura të reja sportive për secilën markë....

18 July, 2014Lexo më shumë

Facebook do t’i lejojë përdoruesit të blejnë përmes faqes së tyre

Facebook është duke testuar një karakteristikë të re që do t'i lejojë përdoruesit të blejnë direkt nga faqja e tyre....

18 July, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni ‘Awkward’ që dëgjon rrëfimet tuaja sekrete (Video)

Aktiviteti i aplikacioneve anonime si Secret dhe Whisper ka qenë shumë i madh dhe ka gjeneruar disa polemika muajt e fundit, por këto aplikacione duket se kanë qenë vetëm fillimi i diçkaje të madhe....

18 July, 2014Lexo më shumë

Samsung prezanton kufjet e quajtura ‘Level’ (Video)

Vetëm disa muaj pasi që u zbulua një linjë e kufjeve në gjithë botën, Samsung ka zbuluar të mërkurën mundësitë e reja të kufjeve 'Level' në SHBA....

17 July, 2014Lexo më shumë

Prezantojmë modelin e ri të Mazda

Ishte njëri nga surprizat më të këndshme të këtij viti në Gjenevë, dhe tani ky model është krijuar plotësisht me të gjitha performancat e tij të mahnitshme....

17 July, 2014Lexo më shumë

Tastiera e padukshme (Video)

Të shkruash në pajisje të tilla si tableta dhe celularë është tejet e lodhshme nganjëherë dhe e vështirë. Por me këtë prototip të ri, shkrimi do të bëhet më argëtues....

16 July, 2014Lexo më shumë

Google punëson hakerë

Google ka punësuar një ekip të hakerëve për të korrigjuar disa nga problemet më të mëdha në serverët e tyre të internetit, projekt ky të cilin Google po e quan "Projekti Zero"....

16 July, 2014Lexo më shumë

Vetura e re e Tesla do të quhet Modeli 3

Edhe pse nuk do të arrijë deri në vitin 2016, Tesla ka filluar tashmë të ndërtojë një model të ri....

16 July, 2014Lexo më shumë

Koncepti i Jaguar tregon teknologjinë e re të kompanisë

Makinave vetë-ngasëse gradualisht po u rritet vrulli, por ka edhe zbulime të reja që po vijnë në industrinë e veturave, për t'i bërë veturat si në video-lojëra....

16 July, 2014Lexo më shumë

FIFA 15: Messi caktohet që të jetë në ballinën e video lojës

Lionel Messi ndoshta e humbi Kupën e Botës, por të jesh në ballinën e njërës prej video lojërave më të popullarizuara të botës është mjaft mirë, apo jo?...

15 July, 2014Lexo më shumë

Shfaqen imazhet e para të Windows 9

Në disa pika në të ardhmen, Microsoft do të sjellë përsëri menynë e startit në Windows. Kjo nuk dihet kur, por disa imazhe të shfaqura të një versioni të ardhshëm të Windows e tregojnë këtë....

15 July, 2014Lexo më shumë

Google lanson lojën ‘Ingress’ edhe në versionin iOS

Google përfundimisht ka sjellur lojën e saj të njohur sci-fi 'Ingress' edhe në iOS të hënën, afër 2 vite pasi që loja ishte lansuar për herë të parë në Android....

15 July, 2014Lexo më shumë

Aurelio, super-vetura e parë nga Filipinet

Filipinet nuk janë të njohura për industrinë e automobilave. Por kjo veturë e prezantuar sot mund të jetë ndryshimi më i madh në historinë e këtij shteti....

14 July, 2014Lexo më shumë

‘Gishti lexues 3D’, pajisja për lexim të teksteve për të verbërit

Hulumtuesit në MIT kanë ndërtuar një teknologji që lejon që të verbërit të mund të lexojnë çfarëdo shkrimi pa e përdorur brailin....

14 July, 2014Lexo më shumë

Mercedes-Benz S65 AMG Coupe në shitje nesër në Gjermani

Mercedes-Benz S65 AMG do të shkojë në shitje në Gjermani të hënën, më 14 korrik....

13 July, 2014Lexo më shumë

Yahoo bleu kompaninë RayV

Gjigandi i internetit Yahoo të premten njoftoi se ka blerë kompaninë RayV, një kompani me bazë në Izrael e cila është e specializuar në përcjelljen e videove në kualitet të lartë nëpër pajisjet mobile dhe kompjuter....

13 July, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Aventador bëhet ‘shkrum’ nga shpejtësia

Një Lamborghini Aventador është djegur pothuajse i tëri pasi që morri flakë në pjesën prapa tij, kur ishte duke udhëtuar me një shpejtësi të madhe në një autostradë....

12 July, 2014Lexo më shumë

80% e aplikacioneve në App Store kanë ‘vdekur’

‘App Store’ i Apple ka disa statistika shumë të mira në favorin e tij. Si fillim, ai ka rreth 75 miliard shkarkime deri më sot. Dhe zhvilluesit e aplikacioneve kanë përfituar rreth $15 miliarda për krijimet e tyre....

12 July, 2014Lexo më shumë

LG do të ndërtojë një TV që mbështillet si letër

Shumë shpejtë pajisjet TV do të jenë si letër, që njerëzit do të mund t'i mbështjellin ato sikur ndonjë poster. Së paku kështu ka bërë të ditur LG....

12 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble