Auto & Tek – Page 123 – Lajmi.net

Aktuale

Game Boy i Nintendo feston 25 vjetorin e krijimit

Më 21 prill, 1989, Nintendo lansoi Game Boy në Japoni. Ishte një prodhim i Nintendo që solli shumë përfitime dhe u bë shumë shpejtë paisja më e popullarizuar në botë për lojëra. Paisja tash ka mbushur 25 vjet që nga prodhimi i parë dhe Nintendo ka treguar për evolucionin e tij deri më sot....

25 April, 2014Lexo më shumë

Audi A3 zgjedhet vetura e vitit

Audi A3 është zgjedhur vetura e vitit. Makina e markës gjermane mori titullin e veturës më të mirë ndaj të gjitha veturave të tjera të serive të BMW-së dhe Mazda-së....

25 April, 2014Lexo më shumë

Web profilet e reja në Twitter tani në dispozicion për të gjithë

Më në fund, Web-profilet e reja në Twitter tani janë të gatshme. Twitter kishte lansuar më herët faqet e reja të profileve në web për disa llogari, por tani është në dispozicion për të gjithë....

24 April, 2014Lexo më shumë

WhatsApp krenohet që tani ka 500 milionë përdorues aktiv

WhatsApp ka arritur një pikë të madhe në drejtim të numrit të përdoruesve të saj, tani që ka 500 milionë përdorues aktiv të aplikacionit të mesazheve....

24 April, 2014Lexo më shumë

VW konfirmon se koncepti Golf R 400 do të prodhohet

Vetëm disa ditë pas zbulimit të tij në shfaqjen e veturave në Pekin, VW ka njoftuar se koncepti Golf R 400 do të prodhohet përfundimisht si një model i ri....

24 April, 2014Lexo më shumë

Windows 8.2 i gatshëm në vjeshtë, Windows 9 në ndërtim e sipër

Microsoft në konferencën e saj vjetore të zhvillimit Build, zbuloi përditësimin 8.1 për Windows që solli një numër të madh të përmirësimeve për përdoruesit e laptopëve dhe kompjuterëve. Por Microsoft tani ka njoftuar se do të lansojë përditësimin 8.2 shumë shpejtë....

24 April, 2014Lexo më shumë

Celularët Nokia tani do të quhen \”Celularët Microsoft\”

Njësia e celularëve të Nokia-së do të riemërohet në \"Celularët Microsoft\", sipas një raporti të ri të Telegraph....

24 April, 2014Lexo më shumë

Audi shfaqi konceptin TT Allroad në Pekin

Audi kënaqi publikun me premierën e tij botërore të konceptit TT Allroad në shfaqjen e veturave në Pekin. Ky koncept i veçantë shfaqë një model që mund të jetë shumë i suksesshëm nga platforma e re TT e Audi-së. ...

20 April, 2014Lexo më shumë

1964 Ford GT40 shitet për 7 milionë dollarë

Një model i rrallë i Ford shkoi në ankand gjatë fundjavës dhe u shit për 7 milionë dollarë. Prototipi GT/104 ishte një veturë që garonte në Le Mans, i vozitur nga shoferi Jo Schlesser dhe Richard Atwood, por ishte detyruar të largohej nga garat pasi që kishte ndezur flakë....

19 April, 2014Lexo më shumë

Amerikanët janë gati të shpikin gjëra të pabesueshme teknologjike

Shumica e amerikanëve janë të ngazëllyer për të ardhmen e teknologjisë, edhe pse risitë e tyre më të kërkuara janë si ato në filma sci-fi. Një lajm i publikuar në Pew Research Center këtë javë, tregon se shpikjet e amerikanëve brenda 50 viteve do të arrijnë aq larg sa që veturat nuk do të ecin më nëpër tokë, por nëpër ajër....

19 April, 2014Lexo më shumë

Google tani do të ju dërgojë temat më të popullarizuara në inbox

Për dikë është me rëndësi që të jetë në kohë me lajmet aktuale botërore dhe temat më të përfolura në botë, andaj Google është kujdesur që për këtë kategori të njerëzve të dërgojë mesazhe nga temat aktuale direkt në inbox-in e tyre....

19 April, 2014Lexo më shumë

Sony tejkalon Xbox me shitje të paisjeve

Sony ka tejkaluar rivalin e tij të lojërave Xbox One për nga numri i shitjeve gjatë muajit mars, me një diferencë të konsiderushme duke shitur 2 milionë paisje....

18 April, 2014Lexo më shumë

Mercedes S63 AMG Coupe i shfaqur në New York

I zbuluar muajin e kaluar, Mercedes S63 AMG 4MATIC Coupe ka kënaqur publikun me debutimin e tij publik në shfaqjen e veturave në New York....

18 April, 2014Lexo më shumë

Projekti “Tango” i Google në bashkëpunim me NASA për të krijuar robotë

Projekti i Google i quajtur “Tango” nuk është vetëm një celular i thjeshtë i mençur Ky projekt përmban paketa të veçanta që asnjë paisje tjetër në treg nuk i ka, si për shembull procesori Myriad 1 i cili është në gjendje që të bëjë një çerek milion matje 3D për sekond, dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën NASA ka nevojë që t\'i dërgojë robotët e tyre autonom në hapsirë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Facebook lanson gjurmuesin për vendndodhjen e shokëve

Opsioni i ri i Facebook i quajtur “Nearby Friends” (Shokët Pranë), mundëson që të gjurmoni informacione për vendndodhjen e miqve tuaj në botën reale dhe të shikoni vendndodhjen e saktë të tyre në hartë....

18 April, 2014Lexo më shumë

Toshiba futë në shitje laptopin e ri 4K Satellite P55t

Laptopi Satellite P55t Ultra HD që kushton $1,449 do të del në shitje më 22 prill dhe do të jetë në dispozicion direkt nga Toshiba. Laptopi është menduar për tregun profesional, por Toshiba beson se adhuruesit e multimedias do të jenë të tërhequr nga ky laptop. Toshiba tha se ky është laptopi i parë që […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

W Motors do të zbulojë veturën përbindësh në Monako

Zbulimi do të bëhet në shfaqjen e veturave në Marques, Monako këtë javë. Bisha me 770 kuaj-fuqi ishte shfaqur fillimisht si një koncept më pak se një vit më parë, duke u quajtur si “super-vetura e parë Saudite”. Me 770 kuaj-fuqi dhe 747 çifte rrotulluese, vetura do të jetë në gjendje që të arrijë 100kmh […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

Gmail ju lejon t’i vendosni fotografitë automatikisht nga celulari

Ndoshta nuk e përdorni Google+ aq shpesh për ndërveprime sociale, por shërbimi i ri i Gmail “Auto Backup” – shërbim për fotografi, është me të vërtetë i mirë, dhe tani është më i mirë në saje të një tipari të ri të Gmail që është futur sot. Tipari sjellë një “Auto Sinkronizim” të imazheve drejt […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

2015 Nissan Murano do të debutojë në New York

Murano i ri përmbanë një stil të veçantë të shfaqur për herë të parë në konceptin e Nissan të vitit 2013 dhe do të jetë shumë konkurruese me veturat e tjera. Elementet kyçe të dizajnit, që Nissan i quan “V-motion”, janë dritat LED, çatia prej xhami dhe sipërfaqet e skalitura. Dizajni i brendshëm është poashtu […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Bugatti Veyron “Black Bess” do të shfaqet në Pekin

Ashtu si makinat e tjera legjendare, vetëm tre makina të këtij modeli do të prodhohen, që të gjitha të bazuara në versionin Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse të Bugatti. Modeli “Black Bess” është ndërtuar për të famshmin francez të aviacionit Roland Garros. Bugatti ka dizajnuar vetëm shtatë modele dhe 18 vetura gjithsej mes viteve 1912-1914, që përdorte […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

HTC do të prodhojë versionin plastik të celularit M8

HTC, njëri nga krijuesit më të mëdhenjë të celularëve të mençur, është duke punuar në një version plastik të modelit të tij të fundit One M8. Kompania tajvaneze e teknologjisë pritet të nisë prodhimin e celularit të përfolur diku muajin e ardhshëm, në përpjekje për të konkurruar kundër prodhuesit global të celularëve Samsung. Versioni plastik i […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Twitter përfundon dizajnin e ri

Çfarë ka të re në dizajnin e Twitter? “Profili i ri në web ju lejon që të përdorni fotografi më të mëdha, të rregulloni mbulesën në profil (header) dhe të nxjerrni cicërimat tuaja më të mira”, tha në blogun e tij Twitter. Cicërimat do të organizohen më mirë në përgjithësi, tha kompania. Përdoruesit do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Porsche prezanton modelin Macan S

Modeli i veturës është i bazuar në paketën Sport, që përfshinë një platformë mirë të dizajnuar, me ngjyrë blu metalike dhe një seri të re të pasqyreve anësore. Macan S gjithashtu merr një grup të 21-inç lidhjeve të Sport Classic, ka një shkëlqim të lartë të jashtëm të kombinuar me ngjyrë të zezë. Plotësimi i […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Amazon me celular 3D në qershor

Duke përmendur planet e kompanisë, botimi gjithashtu thekson se gjigandi i internetit ka qenë duke treguar prototipa të hershme të imazheve të celularit 3D në San Francisko këtë vit. Celulari, i cili do të jetë konkurrentë karshi paisjeve të prodhuara nga Apple dhe Samsung, me sa duket do të ketë një ekran që do të […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Një kalifornian shpenzon miliona dollarë për krijimin e një furgoni

Një kalifornian 61 vjeçar, Bran Ferren, shpenzoi miliona dollarë për krijimin e një furgoni për ta dërguar vajzën e tij 4 vjeçare rreth botës. Ngjarja mund të ju duket si përshkrim i një filmi, por në fakt është e vërtetë....

12 April, 2014Lexo më shumë

Syzet e Google në dispozicion për blerje javën e ardhshme

Google njoftoi të enjten se produkti i tyre, Google Glass, do të jetë në dispozicion për blerje në SHBA javën e ardhshme. Për vetëm një ditë, Google do t’i japë mundësinë një të rrituri në SHBA për të blerë “Syzet Eksploruese”, siç i quan gjigandi i internetit, syze këto 49 gram me sistem kompjuterik. “Çdo […]...

12 April, 2014Lexo më shumë

Audi shfaqë modelin LWB A6 E-Tron

Modeli do të prodhohet në Kinë dhe do të jetë i bazuar në modelin standard A6, një nga modelet më të njohura të kompanisë, por me disa ndryshime. Përderisa detajet tjera të makinës ende nuk kanë dalur, Audi, në fakt, ka treguar tashmë këtë formë të konceptit në shfaqjen e veturave në Pekin në vitin […]...

12 April, 2014Lexo më shumë

Dështimet e Sony Vaio mund të bëjnë që laptopi të marrë zjarr

Sony ka paralajmëruar se bateritë që janë të vendosura në laptopët e tij Vaio Fit 11A, janë në rrezik të marrin zjarr dhe kërkon që pronarët e këtyre njësive të ndalojnë përdorimin e tyre menjëherë. Paralajmërimi është postuar në faqen e internetit të kompanisë, pasi që  morri tri raporte në të cilat thuhej se bateritë […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Njihuni me veturën e mrekullueshme Lexus NX 2015

Bazuar në konceptin LF-NX dhe në dizajnin e sedanit të tyre IS, këto grumbuj të fotografive shfaqin një NX të dukshëm sportiv, i pajisur mirë për të konkurruar me BMW X1 dhe Mercedes GLA. Stili i NX kombinon kënde të mprehta që karakterizojnë modelin IS dhe me mbrojtëse para sportive dhe një sërë dritash të […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 del në shitje

Galaxy S5, i njëjtë me paraardhësit e tij të njohur, vjen me disa karakteristika të reja. Këto karakteristika të reja përfshinë lexuesin e gjurmëve të gishtrinjëve, që i jep mundësi përdoruesve ta hapin celularin duke prekur me gishtrinjë mbi ekranin e paisjes. Tipar tjetër i veçantë i ri është edhe sensori për normat e zemrës, […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

Nikon prezenton kamerën CoolPix S810c Android

Pasi që ka një sistem Android, kamera mund të quhet aparat i zgjuar, dhe do të dalë në shitje në SHBA për 350$. Paisja do të goditë dyqanet në fillim të muajit maj dhe do të jetë në dispozicion në variante të ngjyrës së bardhë dhe të zezë. Për momentin nuk ka ndonjë njoftim se […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

BMW shfaqë veturat klasike në Techno Classica

Shfaqja Techno Classica në Essen të Gjermanisë është një ngjarje që mbledhë veturat klasike të të gjitha markave që i kanë prodhuar përgjatë historisë së tyre, duke përfshirë 1,2500 ekspozues nga 30 vende. Por, grupi i veturave klasike të BMW ishte ajo që tërhoqi më shumë vëmendje nga të pranishmit, duke parë bukuritë e veturave […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

iPad Air 2 do të lansohet së shpejti

Një gjeneratë e dytë e iPad Air pritet të dalë në treg shumë shpejtë, me një procesor A8 dhe me një prekje të ID. Të dhënat e paisjes u bënë të ditura nga analisti Ming Chi-Kuo, ku edhe i lansoi të mërkurën parashikimet e tij më të hollësishme. iPad Air 2 do të ketë një […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

Facebook do të tërheqë chatin nga sistemet iOS dhe Android

Facebook ka filluar të njoftojë përdoruesit e aplikacionit të tij, raporton The Verge, duke i këshilluar ata të shkarkojnë aplikacionin Messenger të Facebook, pasi që shumë shpejtë do t’i heqin funksionet e tyre të chat-it nga aplikacioni. Pasi që Facebook t’ua pamundëson bisedat në aplikacionin e tyre standard, përdoruesit do të duhen ta shkarkojnë Facebook […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

Versioni i ri i modelit SL400

Në Amerikë, formacioni aktual i modeleve të Mercedes-Benz SL Class përfshinë tre zgjedhje fenomenale: SL550 i fuqizuar me motor V8, SL64 AMG dhe modeli SL65 AMG me motor V12. Modeli SL350 në Evropë ka qenë i fuqizuar me një motor sportiv V6, një motor 3,5 litërsh. Por tani, Mercedes ka zëvendësuar këtë model me modelin […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

‘Heartbleed’ e meta e sigurisë që prekë shumicën e internetit

Heartbleed është një e metë në OpenSSL, një teknologji që përdoret në rreth tre të katërtat e serverëve në website. Ajo është prapa shumë faqeve HTTPS që mbledhin informacione personale apo financiare. Këto faqe në mënyrë tipike tregojnë bllokime nga një ikonë në shfletuesin e internetit për të lejuar vizitorët ta dijnë se informacioni që […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Dizajni i ri i Twitter i ngjashëm me atë të Facebook

Në një blog post të botuar të martën, Twitter ka shkruar: “Nga momenti në moment, profili juaj në Twitter i tregon botës se kush jeni. Duke filluar nga sot, do të jetë edhe më e lehtë (dhe, ne mendojmë, më argëtuese) për të shprehur veten nëpërmjet një profili të ri dhe të përmirësuar në Web”. […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Maserati 1956 450S i gatshëm për ankand

Vetura fillimisht ishte vozitur nga Stirling Moss gjatë vitit 1956 si një model 350S. Pasi frenat e tij dështuan dhe vetura goditi një pemë, Maserati restauroi makinën për të përmirësuar statusin e saj – duke e bërë atë një makinë model 450S të gatshme për garë. Makina për herë të parë ishte restauruar në vitin […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Samsung njofton për lansimin e Galaxy Ace Style këtë muaj

Galaxy Ace Style i ri përmbanë një ekran 4-inç WVGA TFT LCD, i cili është i punuar në dizajnin e fundit të Android – 4.4 KitKat. Celulari gjithashtu merr disa veçori siç është prekja intuite e përdoruesit e njohur si TouchWiz Essence. Celulari Ace Style është i fuqizuar me një procesor 1.2 GHz dual core, […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Veyron Vivere në shitje për 2.5 milion euro

Kompania tani është duke ofruar modelin e rrallë për shitje në ekspozitën e tyre në Gjermani dhe në webfaqen e shitjeve suchen.de. Me një ndryshim gjithpërfshirës në pamje duke përfshirë krahët e modifikuar, një trup më të shkurtuar me një platformë që të lë pa frymë, Bugatti gjithashtu ka bërë ndryshime në drita dhe në […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Paisja që mbushë baterinë e celularit për 30 sekonda

StoreDot sot zbuloi prototipin e saj për mbushje të baterive në konferencën Think Next të Microsoft në Tel Aviv. Kompania tregoi se teknologjia e tyre mund të përdoret për të mbushur plotësisht një bateri boshe të Samsung Galaxy S4 në vetëm 30 sekonda – një kohë jashtëzakonisht e shkurtër në një kohë kur mbushësit e […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Performancat e Audi RS6

Super-vetura Audi RS6, e cila arrin 700 kuaj-fuqi dhe 634-ft të çifteve rrotulluese, është duke dëshmuar se është një veturë e pëlqyer, pasi që ka shtuar fuqinë e tij në motor dhe duke u bërë kështu një super-veturë e mahnitshme. Këtë herë modeli vjen me një ngjyrosje të kuqe shkëlqyese, një ngjyrë që Audi ka […]...

6 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bike Rivals