Auto & Tek – Page 120 – Lajmi.net

Aktuale

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Performancat e Audi RS6

Super-vetura Audi RS6, e cila arrin 700 kuaj-fuqi dhe 634-ft të çifteve rrotulluese, është duke dëshmuar se është një veturë e pëlqyer, pasi që ka shtuar fuqinë e tij në motor dhe duke u bërë kështu një super-veturë e mahnitshme. Këtë herë modeli vjen me një ngjyrosje të kuqe shkëlqyese, një ngjyrë që Audi ka […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Google do të lansojë Android TV

Kompania ka raportuar se do të heqë nga planet e prodhimit Google TV dhe në vend të tij do të prodhojë Android TV. Detajet në lidhje me TV ishin të publikuara nga Verge. Inxhinierët e teknologjisë janë duke kërkuar përmirësimin e TV-së duke e bërë atë më të thjeshtë. Android TV është i optimizuar për […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Ora atomike që punon për 300 milionë vite

Shumica e njerëzve i rregullojnë orat e tyre sipas orës që e kanë në telefon. Por tani ju keni një udhëzues të ri: orën atomike NIST-F2. E ndërtuar nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), paisja e ardhshme do të shërbejë si orë civile amerikane. Ora më e saktë në botë F2, mund të […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Detajet e veturës Escalade Supple 2015

Të dy modelet e vitit 2015 do ofrojnë një pamje më luksoze se sa modelet e tjera të kaluara. Për ata të cilët janë adhurues të makinave, këto makina luksoze janë thjeshtë të mahnitshme, dhe çmimet e tyre normalisht janë më të mëdha. Së pari, veturat janë të pajisura me një grilë të re Galvano […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Windows 8 së shpejti do të duket si Windows 7

Pas konferencës së zhvilluesve në San Francisco të mërkurën, Microsoft njoftoi për një treshe të tipareve të reja për Windows 8.1, që do t’i vendosë  për t’i dhënë përdoruesve ndjenjën e Windows 7. Së pari, Windows do të ketë disa veçori të reja që do ta bëjnë më të lehtë të përdoret me tastierë dhe […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Twitter do të prezentojë reklamat në faqe muajin e ardhshëm

Twitter është duke zgjeruar ofertat e saj tregtare me 15 reklama të reja që do të shfaqen përgjatë cicërimave të përdoruesve. Sistemi i ri i reklamave do të lejojë reklamuesit të shkarkojnë aplikacionet direkt nga Twitteri me ndihmën e sistemit të fundit të saj “Integrimi me Kartë”, që bën një lidhje edhe për përdoruesit që […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Apple akuzon Samsung se ka bërë deklaratë të rreme në gjyq

Thuhet se fllimi është gjithmonë i vështirë. Duket se fillimi i rastit të dytë ligjor në mes Apple dhe Samsung është duke kaluar me goditje me të vërtetë të vështira. Avokatët e Apple akuzojnë Samsung se ka mashtruar jurinë në raundin e dytë gjyqësor për shkelje të patentës në sallën e gjyqit në San Jose, […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

Facebook avancon teknologjinë e njohjes së fytyrës

Facebook është i njohur për çështjet e rrepta të privatësisë, por rrjeti social është duke punuar në përmirësimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës. Njohja e fytyrës në Facebook është mjaft e avancuar, ndoshta diçka që vetëm ushtria apo NSA ka çasje në të. Sipas një raporti të ri nga Facebook, studiuesit e teknologjisë janë […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

BMW M4 Cabrio 2015 debuton në rrugë

Të gjithë jemi të njohur me Coupe-në e re M4 (dhe sedan M3) deri tani, por vetura e re cabrio kompleton treshen. Ashtu si modelet tjera vëllezër të saj, M4 Cabrio është mundësuar me të njëjtin motor 3.0, i cili ka dy turbombushës që prodhon 425 kuaj-fuqi dhe 406 ft të çfiteve rrotulluese. Blerësit mund […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Modeli i mrekullueshëm Mopar i Dodge

Që nga viti 2010, Dodge ka lansuar modele të kufizuara të Mopar Challanger. Të dy, Mopar dhe Challenger janë emra klasik dhe kujtime më të bukra ka sidomos për Boomers, pavarësisht faktit se ata shpesh nuk kishin përformanca të tilla kur ishin të rinj. Sot është një histori tjetër dhe një brez i ri i […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

FireChat lansohet në Android

FireChat u lansua dy javë më parë për iPhone, që ju lejon të bisedoni në mënyrë anonime me njerëzit afër jush edhe pa sinjal të celularit. Aplikacioni bën që disa vegla teknologjike për iOS të ndërtuara nga Apple të ju lejojnë të flisni mbi nivelet e Wi-Fi dhe Bluetooth, dhe me çdo përdorues lokal shtesë, […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Kanguri robot

E vetmja kafshë që kërcen dhe që përmbanë në vete një qese mbajtëse është kanguri, por ajo çfarë i ka mahnitur të gjithë është kanguri bionik i kirjuar në Festo. Çelësi i suksesit të kangurit bionik është kuptimi më i mirë i kangurit të egër, që është i aftë për të arritur shpejtësinë e tij të […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Apple planifikon WWDC 2014 për javën e parë të qershorit

Biletat tashmë janë në dispozicion përmes webfaqes WWDC prej orës 10:00 të hënën, por duket se do të shiten deri atëherë. Vitin e kaluar biletat për konferencë ishin shitur vetëm pak orë pasi që Apple i vendosi ato në shitje online. Apple njoftoi se biletat do të lëshohen përmes zgjedhjeve të rastësishme dhe zhvilluesit do […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

MCLaren pret që të ketë shumë fitime këtë vit

Për herë të parë që nga lansimi i parë i produktit të tij në vitin 2009, MCLaren më në fund ka arritur që të kthejë një fitim në vitin 2013, duke pasur parashikime të mëdha për vitin 2014. Dhe tani, shumë dërgesa të P1 priten të ndodhin gjatë vitit 2014, për të mos përmendur të […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Përditësimi për Windows 8.1 i gatshëm më 8 prill

Falë njoftimeve nga Microsoft, ne tanimë dimë shumë për përditësimin e ri për Windows 8.1. Përditësimi i ri po quhet “produkti Frankenshtajn”, i cili mendohet të jetë edhe përditësimi i fundit për Windows 8.1. Së shpejti do të jeni në gjendje ta provoni edhe ju, ndërkohë që këtu kemi sjellë atë çfarë përditësimi ofron. Së […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Viber lanson një përditësim për Windows Phone 8

Viber Out është një tipar relativisht i kohëve të fundit nga Viber, aplikacionit VoIP të mesazheve dhe thirrjeve, që lejon përdoruesit të thirrin çdo numër, edhe nëse është celular apo telefon fiks edhe nëse nuk kanë Viber. Çmimi i shërbimit ndryshon në bazë të vendit ku bëni thirrje, por në përgjithësi është vetëm disa cent […]...

2 April, 2014Lexo më shumë

Reklama e Samsung çmendi shefin e marketingut të Apple

“Ne do të ju tregojmë dokumente të brendshme të Apple, dokumente që nuk janë bërë publike më parë, të cilat tregojnë se si Apple ishte e shqetësuar për konkurrencën nga Android, dhe në veçanti nga Samsung”, tha John Quinn i firmës ligjore Quinn Emanuel Erquhart & Sullivan, i cili përfaqësoi Samsung-un në gjyq. “Kjo strategji […]...

2 April, 2014Lexo më shumë

Twitter blenë firmat SecondSync dhe Mesagraph

Twitter është duke u përpjekur për të forcuar lidhjen e saj me platoforma televizive, pasi bleu dy firma evropiane të televizioneve sociale, firmën franceze Mesagraph dhe SecondSync me bazë në Londër. Detaje tjera nuk janë konfirmuar, por të dy kompanitë, të cilat ofrojnë analiza tek transmetuesit dhe reklamuesit se sa njerëz janë kyçur në programet […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Microsoft do të sjellë aplikacionin Outlook për Android

Javën e kaluar Microsoft solli tërë paketën e Office për telefona të mençur Android pa pasur nevojë për një parapagues të bazuar në Microsoft Office. Këtë javë ata kanë dhënë një paralajmërim zyrtar se do të lansojnë Outlook-un edhe në formën e aplikacionit për Android. Ju që e përdorni Microsoft Outlook si platformë të përditshme […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

BMW i3M është duke u testuar

Një gamë e plotë e fotografive zyrtare të këtij modeli të BMW-së gjysmë të kamufluar do të lansohen pas dy javëve. Kjo është vetëm një fotografi e autorizuar për t’u zbuluar. Burimet nga BMW Blog thonë se i3M do të merr trajtime të ardhshme super hibride i8. Ata thonë se super vetura elektrike M do […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Sony zbulon ‘Letrën Dixhitale’

Sony tregon se ‘Letra Dixhitale’ ka një ekran 13.3 inç, që përdorë e-ngjyrën teknologjike që mundëson të shkruhen tekste në grafikë, tabletë kjo e cila u zbulua në American Bar Association Techshow në Çikago. E-ngjyra shfaqet në ekran të tabletës përmes ekranit LCD, teknologji e përdorur nga Apple në iPad dhe Google në Nexus, por […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Volkswagen Golf: 40 vite në fotografi

Që nga marsi 1974, VW Golf ka qenë një markë konkurrente me veturat e tjera, duke kaluar nëpër evolucione që e sollën atë nga një makinë e thjeshtë në një makinë tepër tërheqëse. Me kalimin e kohës Golf prodhoi modele të reja, nga performanca të larta GTI deri në modele karavan dhe Cabrio. Duke i […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Yahoo do të lansojë shërbimin për video, joshë yjet e Youtube?

Burime të Digital Spy thonë se kompania e internetit dëshron që të lansojë video të veta personale jo më në YouTube dhe rrjetet nga konkurrenti i saj në pronësi Google. Në përpjekje për të tërhequr krijuesit e videove dhe pronarëve, Yahoo me sa duket është duke ofruar para më shumë se YouTube. Këto përfshijnë përfitime […]...

30 March, 2014Lexo më shumë

Zbulimi mahnitës i një 14 vjeçari

Ju mund të shkruani me një lëng të stilolapsit apo me një shtypje të lehtë në tastierë. Por imagjinoni sa shtypje bëhen me miliona herë në mijëra forma dhe dokumente të ndryshme. Kështu që për ta ditur më mirë, një 14 vjeçar Suvir Mirchandani, ishte duke u përpjekur të mendojë për mënyra që do të […]...

30 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari me modelin 575 GTZ

I vetmi lloj i ndërtuar ndonjëherë i Ferrarit, modeli 575 GTZ ishte prodhuar për herë të parë nga Ferrari dhe kolektori Yoshiyuki Hayashi në vitin 2006 dhe ishte prezentuar për herë të parë në Gjenevë në vitin 2006. Ky model është ndërtuar për të shënuar përvjetorin e 50-të të modelit epik 250 GT dhe i […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Google: 80% e portaleve të lajmeve janë të rrezikuara nga hakerët

Më shumë se katër të pestat e organizatave të mediave në botë, duke përfshirë edhe Guradian, kanë qenë cak i sulmeve të mundshme nga hakerët të cilët ishin të sponzorizuar nga shteti, sipas një hulumtimi nga dy inxhinierë të sigurisë në Google. Në konferencën “Black Hat Asia 2014” në Singapor, Shane Huntley dhe Morgan Marquis […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Ikonat e shprehjeve tani edhe në versionin ‘afro’

Ky debat filloi në një artikull të gazetarit të MTV-së, Joey Parker, i cili tha se duhet të ekzistojnë edhe ikona të zeza sikur që ekzistojnë të verdhë dhe të bardhë që përdoren për mesazhe nga Apple, Google dhe Microsoft. Parker kontaktoi CEO-në e Apple Tim Cook për këtë çështje, ku ai më pas morri […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Google tani ju sygjeron Kosovën si shtet

Google, kompania që jep shërbimet e hartave online, ka bërë disa përparime në “njohjen virtuale” të Kosovës në shërbimet e saj, përkundër se kjo njohje nuk është akoma “e plotë” Pas ndarjes së Kosovës nga Sërbia në hartat e saj, Google e njohu atë edhe në Google AdWords. Tashmë, gjiganti amerikan po e sygjeron automatikisht Kosovën edhe në […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Facebook Messenger shton një lidhëse të dedikuar për grupe

Përdoruesit do të shohin një lidhëse të re të dedikuar për “Grupe”, për diskutime në grup. Në vend të përzierjes së bisedave një-në-një në grup, ju tash mund t’i ndani diskutimet në grup në një skedë të veçantë. Ju gjithashtu mund t’i shihni diskutimet ekzistuese të grupit ose të filloni një diskutim të ri në […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Roku lanson një USB 3500R

Google Chromecast ndoshta është i mirë, por nuk është më i mirë se ky model i Rokut. Ky model i USB-së dallon shumë nga ai i Google për arsye se ai vjen me një telekomandë – duke ju lejuar që t’i shihni përzgjedhjet që i bëni në ekran të madh pa pasur nevojë që të […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Facebook do të ndërtojë satelitë për qasje më të lehtë në web

Projekti, i cili përmban ekspertë nga NASA dhe Astronomia Optikale, është pjesë e internet.org, një ortakëri e themeluar nga Faceook dhe kompani të tjera për të sjellë një qasje më të mirë të internetit nga të gjitha pjesët e botës. CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, thotë që internet.org ka bërë një përparim në zona të […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Apple sjellë idenë e re për mesazhe

Apple ka paraqitur një patentë të re teknologjike të quajtur “shkrimi transparent”, i cili do të ishte një shërbim i dobishëm për celular që do të zëvendësonte sfondin e bardhë të mesazheve me teskt, në atë mënyrë që fjalët të dalin drejtë para fytyrës tuaj. Teknologjia është projektuar që t’i mbrojë këmbësorët kur janë duke […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

McLaren P13 një veturë mahnitëse

Kemi dëgjuar disa thashetheme kohët e fundit në lidhje me modelin e ardhshëm P13 të McLaren, i ashtuquajturi modeli hyrës, që do të konkurrojë me preferencat e Porsche 911 Turbo. Prej të dhënave të fuqisë së këtij modeli bëhet e ditur se ai do të jetë i paisur me një motor V8 turbo-binjak 3.8 litërsh, […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

Twitter shton një mënyrë të re për shpërndarjen e fotografive

Njerëzit i dashurojnë fotografitë. Rasti në fjalë është Instagram, i cili Mundësia e re e shpërndarjes së fotografive dhe etiketimit quhet “Phototagging”, e cila punon ashtu siq keni dëshirë të punojë. Ndryshimi është modeluar në mënyrë të qartë pasi që Facebook e krijoi mundësinë e etiketimit edhe në Instagram, rrjete këto të cilat i kishin […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

Instagram arrin 200 milionë përdorues

Instagram tani ka 200 milionë përdorues aktiv në muaj, të cilët shpërndajnë 60 milionë fotografi në ditë. Përveç kësaj, kompania që është pronë e Facebook ka zbuluar se prej krijimit të këtij rrjeti social në vitin 2010, janë shpërndarë 20 miliardë fotografi. Rrjeti social për shpërndarjen e fotografive ka shtuar 170 milionë përdorues që nga […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

HTC ONE M8, ky telefon i bukur

HTC ka prezantuar pasardhësin bukur të projektuar të ‘HTC One’ smartfon ti vitit të kaluar, këtë herë me një ekran të madh, një aparat fotografik përmirësuar dhe një dizajn edhe më me shkëlqim. HTC One M8 është pak më i gjerë dhe më i rëndë se modeli i vitit të kaluar, por jo aq sa […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Mozilla Firefox me përmbajtje të sponzorizuara

Përdoruesit e ri të Firefox së shpejti do të shikojnë reklamat kur të hapin një faqe të re (ang. tab). Grupi jofitimprurës i programeve Moxilla lajmëroi se do të ketë një ‘Directory Tiles’, një program që do të zëvendësojë tipe të ndryshme përmbajtjesh në faqe të hapura prej përdoruesve të rinj. Firefox momentalisht publikon faqet […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Candy Crush 7.1 miliardë dollarë vlerë në bursë

Në ditën e sotme, loja Candy Crush zbarkoi zyrtarisht në bursë. Shoqëria anglo-suedeze ‘King Digital Entertainment’, prodhuese e videolojërave popullore ka mbledhur me IPO ofertën publike fillestare 500 milionë dollarë duke shitur 22.2 milionë aksione me çmimin e 22.50 dollarë secila. Me këtë çmim, kompania e Candy Crush vlen 7.1 miliardë dollarë. Candy Crush është […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Facebook blen Oculus

Ka qene vetë themeluesi i rrjetit social Mark Zuckerber me një postim në Facebook që ka dhënë njoftimin. Operacioni do të përfundojë brenda gushtit, raporton TechSot. “Misioni ynë është ta bëjmë botën më të hapur dhe më të lehtë për të komunikuar” ka shkruar numri Zuckerberg. Oculus është themeluar përmes një fondi financimi nga 21 vjecari […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Njihuni me makinën BMW-Toyota

Makina e re tashmë është konfirmuar nga kryetari i BMW Norbert Reithofer dhe pronari i Toyota Akio Toyoda. Sipas Autocar, modeli sport i veturës do të sjellë një performancë të re të modelit për herë të parë. Vetura ka disa superkapacitorë për ruajtje kinetike afatshkurtë të energjisë dhe një rritje të performancës. BMW dhe Toyota […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Panasonic lanson kamerat 4K në maj

Xhirimet në formatin 4K të videove janë duke u bërë gjithnjë e më të kapshme dhe Panasonic është gati të fillojë duke ofruar një tjetër mundësi për përdoruesit e kamerave. Panasonic do të lansojë në maj modelin HX-A500, një kamerë që mund të vishet dhe e cila mund të xhirojë video në formatik 4K në […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Xhaketa që ju bën të vraponi më shpejtë

Harroni këpucët e lehta për vrapim dhe karbohidratet komplekse. Përmirësimi më i madh në vrapimin tuaj mund të vijë nga kjo xhaketë e mençur. Xhaketa Glowfaster sinkronizohet me celularin tuaj dhe pastaj i përdorë disa drita për të treguar nëse jeni duke vrapuar në ritmin e duhur. Ajo gjithashtu mund t’i bëjë dritat e saj […]...

24 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan