Auto & Tek – Page 120 – Lajmi.net

Aktuale

Microsoft sjellë versionin ueb të WhatsApp tek shfletuesi Edge

Në fillim të këtij viti, WhatsApp Inc. realizoi një version ueb të aplikacionit popullor për mesazhe, i cili ju jep mundësi përdoruesve të përdorin shërbimit nëpërmjet shfletuesit në ueb. Fillimisht ky version për ueb funksiononte vetëm për shfletuesin Chrome të Google-it, me vonë u shtua mbështetja për shfletuesit Opera, Safari dhe Firefox. Ndërsa tek shfletuesit Internet Explorer dhe Edge nuk ofrohet akoma ky shërbim....

3 August, 2015Lexo më shumë

Prezantohet Sony Xperia M5 (Foto)

Sony prezantoi sot dy telefona të rinj të serisë Xperia, Xperia C5 Ultra dhe Xperia M5. Telefoni i dytë, M5, cilësohet si një pajisje “e rangut mbi mesatarë”. Ai ka të njëjtin dizajn OmniBalance me metal në anësoret dhe xham në pjesën ballore dhe të pasme....

3 August, 2015Lexo më shumë

Kina kufizon eksportin e dronëve dhe superkompjuterëve

Shqetësimi për sigurinë kombëtare ka çuar Kinën që të kufizojë eksportin e dronëve dhe superkompjuterëve. Ligji i ri prek dronët që mund të qëndrojnë në ajër për më shumë se një orë, të përballojnë kushtet e këqija të motit dhe të arrijnë lartësinë 1.5 km....

3 August, 2015Lexo më shumë

Makinat Indy bëhen me panele LED

IndyCar ka vendosur që në makinat e kësaj serie të vendosen panele LED që do të tregojnë renditjen e pilotit në kohë reale. Panelet e reja u testuan fillimisht në muajin prill dhe do i mundësojnë fansave të kuptojnë më lehtë atë që ndodh në pistë....

3 August, 2015Lexo më shumë

Celularët e rinj Sony përqendrohen në përmirësimin e “selfie”-s

Sony ka njoftuar nxjerrjen në treg të dy “smartphone”-ve të rinj Xperia: C5 Ultra dhe M5, duke premtuar një “kamerë të shkëlqyer” për të gjithë klientët që adhurojnë “selfie”-t....

3 August, 2015Lexo më shumë

Makina luksoze, elektrike Kineze

A është kjo makina më luksoze kineze që kemi par ndonjëherë....

3 August, 2015Lexo më shumë

Publikohen pamjet zyrtare të Galaxy Note 5 dhe Galaxy S6 edge+

Evan Blass, i njohur si @evleaks, ka shfaqur në llogarinë e tij në Twitter fotot zyrtare të Samsung Galaxy Note 5 dhe Galaxy S6 edge+. Të dy telefonat priten të prezantohen më 13 gusht, ku Samsung do të zhvillojë eventin “Unpacked”. Eventi do të zhvillohet në Nju Jork, dhe në mënyrë ironike titullohet “The Big Apple”....

2 August, 2015Lexo më shumë

Windows 10 vs Windows 8: Si krahasohen për nga performanca?

Është ende herët për të dhënë një verdikt të saktë përsa i përket performancës së Windows 10, pasi ky sistem operativ nuk ka shumë ditë që ka mbërritur tek konsumatorët....

2 August, 2015Lexo më shumë

Samsung do të ulë çmimin e Galaxy S6

Samsung publikoi rezultatet e saj financiare për tremujorin e dytë të këtij: fitimi ne neto i kompanisë ra me 8% nga viti në vit....

2 August, 2015Lexo më shumë

A po shkon Apple drejt rrugës së Nokia?

Analistët thonë se Apple do ta humbë dominimin në industrinë e teknologjisë, ngjashëm siç e humbi Nokia rreth një dekadë më parë....

1 August, 2015Lexo më shumë

Krijohet ora e parë në botë për të verbrit (Foto)

Një kompani teknologjike ka krijuar orën e parë në botë të Brailit....

1 August, 2015Lexo më shumë

Apple bëhet bashkë me BMW për prodhimin e veturës

Reuters ka njoftuar sot se CEO i Apple, Tim Cook, ka takuar udhëheqësit e BMW-së....

1 August, 2015Lexo më shumë

Ky është droni i Facebook që do të sjellë internet në të gjithë botën (Foto)

Facebook thotë se do të fillojë testimet e këtij droni solar me krahë të një Boeing 737, për të përmbushur qëllimin e sjelljes së internetit në pjesët e botës ku nuk ka qasje....

31 July, 2015Lexo më shumë

14 milionë përdorues të Microsoft kaluan në Windows 10

Vetëm 24 orë pas lansimit, Windows 10 tashmë është instaluar në më shumë se 14 milionë kompjuterë, njoftoi Microsoft....

31 July, 2015Lexo më shumë

Volkswagen prodhuesi më i madh i makinave, merr kurorën nga Toyota

Volkswagen ka marrë kurorën nga Toyota në kohë të vështira, kur shitjet në tregjet e mëdha janë në rënie. Volkswagen ishte prodhuesi më i madh i makinave në Evropë, ndërsa tani edhe më i madh në botë....

30 July, 2015Lexo më shumë

Veturën Tesla mund ta blini edhe në Kosovë

Kosovarët dhe në përgjithësi shqiptarët janë adhurues të veturave të shtrenjta dhe lukzose. Jo rrallë herë në qytetet e Kosovës dhe Shqipërisë, kemi parë vetura të modeleve të fundit, pak kohë pasi ato janë prodhuar....

30 July, 2015Lexo më shumë

Obama dëshiron që SHBA të krijojë superkompjuterin më të shpejtë në botë

Presidenti Barack Obama ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që autorizon krijimin e një superkompjuteri të ri....

30 July, 2015Lexo më shumë

Nokia hyn në realitetin virtual me Ozo

Edhe Nokia i është shtuar konkurrencës për realitetin virtual. Kompania finlandeze, ajo që mbetet pas ndarjes së sektorit të telefonave nga Microsoft, ka prezantuar produktin e ri, Ozo....

30 July, 2015Lexo më shumë

Google Translate shton 20 gjuhë të reja (Video)

Google njoftoi se ka shtuar edhe 20 gjuhë të reja në aplikacionin për përkthim të mërkurën....

30 July, 2015Lexo më shumë

10 veçoritë më të mira të Windows 10

Sistemi i ri operativ i Microsoft, Windows 10, u lansua dje dhe tani ne i kemi detajet e plota mbi të....

30 July, 2015Lexo më shumë

Shndërrimi i pabesueshëm i veturës (FOTO)

Mekaniku JF Launier ka shndërruar një rrangallë në një makinë një milion dollarëshe....

30 July, 2015Lexo më shumë

Facebook tani përdoret nga gjysma e botës online

Gjysma e popullsisë së botës që vlerësohet të kenë qasje online tani përdorin Facebookun të paktën një herë në muaj, njofton kompania....

30 July, 2015Lexo më shumë

Audi RS7 më ndryshe se çdo herë (Foto)

Audi RS7 duket me të vërtetë e bukur edhe pa këtë përmirësim. Por, ADV.1 Wheels vendosi që ta ndryshojë pak këtë model, duke i dhënë rrota me dizajn të gjelbër....

29 July, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët kontrollojnë trurin e minjve me implantim të telekomanduar (Video)

Jemi mësuar të shohim në filma të zhanrit fantastiko-shkencor se si kontrollohet mendja, por tani kjo është bërë realitet falë avancimit të teknologjisë, ku përmes një pajisje telekomanduese të implantuar në tru mund të kontrollohet rruga e minjve, shkruan rt. ...

29 July, 2015Lexo më shumë

Lamtumirë Internet Explorer, njihuni me shfletuesin e ri Edge

Për herë të parë pas disa dekadave, Microsoft ka realizuar një version të ri të Windows-it pa shfletuesin Internet Explorer. Kompania ka krijuar shfletuesin e ri “Edge”, me të cilin shpreson se do rivalizojë shfletuesit e tjerë si Chrome apo Firefox. Shfletuesi Edge edhe pse ka një emër krejtësisht të ri, është një version i përmirësuar i Internet Explorer....

29 July, 2015Lexo më shumë

Zbulohet teknologjia që e shëndrron ajrin e ndotur stoli të çmuara |FOTO|

Pajisja e cila e thithë ajrin e ndotur dhe pluhurin është një kullë rreth 15 metra e gjatë dhe është dizajnuar nga artisti Daan Roosegaarde, funksioni i saj i mbledhë të gjitha ndotjet në ajër, i shtypë ato dhe pastaj nga materiet e mbetura krijohen stoli të ndryshme. Ky produkt është lansuar në platformën Kickstarter më 22 korrik dhe nevojiten rreth 54.000 dollarë që të krijohet prototipi i parë....

29 July, 2015Lexo më shumë

9 shpikjet më të rëndësishme të shekullit 21

Më poshtë mund të lexoni një listë prej 9 shpikjeve më të rëndësishme të shekullit 21 – përmes fotografive....

29 July, 2015Lexo më shumë

Facebook po teston veçorinë e re (Foto)

Facebook është duke testuar etiketat e profilit të ngjashme me LinkedIn....

29 July, 2015Lexo më shumë

Tani mund të kaloni në Windows 10

Pas 9 muajve testime dhe lansime beta, Windows 10 më në fund është këtu....

29 July, 2015Lexo më shumë

A është ky modeli më i bukur i BMW M4 që keni parë? (Foto)

Kompania me bazë në Kaliforni, TAG Motorsports, është e njohur për përmirësimin e veturave të ndryshme, dhe ky model i BMW ishte njëri nga të përmirësuarit më të mirë....

28 July, 2015Lexo më shumë

Japonia kthen tokën e papunuar në fusha të energjisë diellore (Foto)

Prodhuesi japonez i elektronikës Kyocera ka prezantuar planin për t’i kthyer tokat e papunuara në burime të energjisë diellore....

28 July, 2015Lexo më shumë

Google+ dhe YouTube po ndahen

Google zyrtarisht po divorcon profilet e Google+ nga shërbimet më të famshme. ...

28 July, 2015Lexo më shumë

Twitter për Windows 10 merr një pamje të re (Foto)

Twitter për Windows 8 debutoi për herë të parë në mars 2013, dhe është përmirësuar edhe më shumë që nga atëherë....

28 July, 2015Lexo më shumë

Windows 10 lansohet nesër!

Sistemi i ri operativ i Microsoft do të debutojë të mërkurën, përderisa kompania përmes këtij sistemi do të provojë të sjellë diçka të re në botë tek celularët, kompjuterët dhe laptopët....

28 July, 2015Lexo më shumë

OnePlus 2 shpreson të bëhet vrasësi i iPhone dhe Samsung (Foto)

OnePlus, një kompani kineze, ka prezantuar një celularë të ri i cili ka specifikat e një iPhone por me çmim dy herë më të vogël se ai....

28 July, 2015Lexo më shumë

Foto nga prodhimi i iPhone 6S (Foto)

Fotografi të reja nga vendi i prodhimit të iPhone 6S kanë pushtuar internetin....

28 July, 2015Lexo më shumë

Miliona pajisje Android rrezikojnë të sulmohen

Ekspertët kanë dhënë alarmin për një krisje në sistemin e sigurisë në telefonat Android, të cilët mund të vihen nën kontroll nga “hakerët” vetëm përmes një MMS....

27 July, 2015Lexo më shumë

Ushqeni telefonin përmes monitorit të kompjuterit (Video)

Shumë prej nesh kur shkojmë në punë, gjëja e parë që bëjmë është të nxjerrim smartphone-in nga xhepi ta vendosim afër kompjuterit të punës, për të parë nëse kemi thirrje telefonike apo mesazhe....

27 July, 2015Lexo më shumë

NASA krijon wireless-in e së ardhmes?

NASA dhe universiteti i Kalifornisë kanë krijuar një teknologji të re që do të përmirësojë shpejtësinë e Wireless dhe në të njëjtën kohë të reduktojë energjinë e nevojshme për të dhënë dhe për të marrë informacione....

27 July, 2015Lexo më shumë

Ekrani i ri i Samsung mundëson edhe mbushjen e telefonit

Samsung e ka prezantuar ekranin e ri SE370, në full-HD i cili përveç tjerash e ka edhe aftësinë e rimbushjes së telefonit dhe pajisjeve tjera mobile përmes standardit Wireless Power Consortium Qi....

27 July, 2015Lexo më shumë

Samsung Galaxy S6 edge+ sjell 4GB RAM?

Me sa duket modeli i ri i telefonit të Samsung, Galaxy S6 edge+ do të jetë edhe më i mirë sesa paraardhësit e tij të kësaj linje....

26 July, 2015Lexo më shumë

Njihuni me historinë interesante të Volkswagen Passat (Foto)

Volkswagen Passat është një prej veturave që ka lënë gjurmë në industrinë e veturave në Evropë. “I lindur” më 1873 në Gjermani, por i akuzuar për “vjedhje” nga Audi, për kopjim të dizajnit dhe përdorim të platformës së njëjtë......

26 July, 2015Lexo më shumë

Të rejat më të fundit për iPhone 6S

Përdoruesit, sidomos fansat e kompanise Apple, mezi presin lançimin e një produkti të ri të kësaj kompanie. Pas debutimit të bujshëm në treg të iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, pritet ardhja e një versioni iPhone 6S i cili ka shumë mundësi të lançohet brenda këtij viti....

26 July, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3