Auto & Tek – Page 113 – Lajmi.net

Aktuale

Microsoft lanson hartën 3D

Duket se Microsofti është i gatshëm për ta nisur ‘luftën’ për harta. Gjiganti amerikan i teknoligjisë e ka lansuar versionin beta, të aplikacionit të hartave për Windows 8,1, që paraqet, ashtu siç i kanë aplikacionet edhe Apple e Google, një pamje të qyteteve në versionin tridimensional. Kjo teknologji tashmë është provuar vite më parë në […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

‘Air-bag’ për telefon

Pothuajse secilit prej nesh na ka ndodhur që të na thyhet xhami i ekranit të telefonit, duke na rënë nga ndonjë lartësi apo në mënyra tjera. Por, nga tash e tutje, nuk do ta kemi këtë problem. Në fakt, për ta parandaluar këtë ‘dukuri’ është përkujdesur një dizajner i Hondas, i cili e ka zbuluar […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Telefoni me dy ekrana kushton 500 euro

Prodhuesi rus Yota ka njoftuar për nxjerrjen në shitje të telefonit të ri, YotaPhone, që ka dy ekrane, një LCD me ngjyra konvencionale dhe një ekran të dytë elektronik, që e bën më komod leximin e teksteve, librave, shikimin e hartave dhe shumë informacione tjera, duke mundësuar kursimin e energjisë. Telefoni ka dalë në shitje […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Acer prezanton tabletën e re

Acer pritet ta lansojë gjatë këtij muaji tabletën e re, të quajtur Aspire Z3-600. Kjo tabletë është e pajisur me sistem Windows 8, me një ekran të plotë HD 21,5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 LED. Procesorin e ka Intel Pentium J2580 4-bërthamor, 4GB RAM dhe diskun 750GB. Ai gjithashtu përmban dy […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Përdoreni telefonin me një dorë

Një nga disavantazhet që kanë ekranet e mëdha të telefonave të gjeneratës së fundit është se rezultojnë jokomod, aq sa të pamundur, për ta menaxhuar me vetëm një dorë. Për këtë, Samsungu e ka prezantuar një sistem që mundëson që përmes një zone, të përdoret lehtë telefoni me një dorë. Ky sistem, mund të funksionojë […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Telefon me dy ekrane

Prodhuesi rus ‘Yota Devices’ e ka lansuar telefonin më të ri dhe më sensacional me dy ekrane, ‘Yotaphone’, të paparë ndonjëherë. Ky lloj telefoni ka dalë në shitje në Rusi dhe në disa vende të caktuara në Evropë, përfshirë këtu Austrinë, Francën, Spanjën dhe Gjermaninë. Kah fillimi i vitit 2014, ai do të dalë në […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Google projekton robotët e së ardhmes

Duket se Google nuk është e kënaqur me pajisjet si ‘Google Glass’, e as me krijimin e veturave që ngasin vet, pa shofer, apo me fotografitë që e përçojnë çdo cep të botës, për t’i rikrijuar hartat e tyre nga shikimi ‘Street View’. Hapi i radhës i Google është që ta krijojë një lloj roboti, […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

iPhone më të shitur në histori

iPhone nuk është telefoni më i shitur në histori. Telefonat Nokia e mbajnë primatin në këtë aspekt, edhe pse ky lloj telefoni ka rënie viteve të fundit. Për dallim prej kompanisë japoneze, gjiganti amerikan Apple ka marrë hov në vitet e fundit, duke e marrë primatin absolut. Por, cilët janë iPhone më të shitur në […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Shiten 2,1 milionë PS4

Pasi e arriti shifrën rekorde prej një milion PlayStation 4 të shitur për një ditë, në ditën e lansimit të tij, Sony ka njoftuar se shitjet totale deri më 1 dhjetor të PS4 ishin 2,1 milionë, që nga dalja e tij në shitje. Kjo shifër është arritur pasi ky ‘aparat’ u shit në 32 vende […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Veturat e Paul Walker

Paul Walker ishte një ‘maniak’ i veturave. Aktori amerikan vdiq ditë më parë pas një aksidenti automobilistik në moshën 40 vjeçare, duke i lënë prapa vetes shumë projekte. Por, mediat e huaja së fundmi e kanë publikuar koleksionin e veturave që kishte protagonisti i ‘Fast&Furious’. Vetura të mrekullueshme, të cilat fatkeqësisht më nuk do ta […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

BenQ lanson telefonat e rinj

Prodhuesi i ri i monitorëve dhe projektorëve, BenQ, ka vendosur të futet në një terren të ri, atë të telefonave. Kjo kompani ka njofruar se ka lansuar, fillimisht në tregun e Tajvanit, dy telefona të rinj mjaft ekonomikë, me një ekran prej 4,5 inç. Të dy telefonat, që do të quhen A3 e F3, do […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Telefonat kinezë

Kur mendojmë për telefonat kinezë, të gjithëve na shkon mendja se ata nuk kanë vlerë dhe se prishen shumë shpejtë. Mirëpo, nuk është kështu. Ngase, janë disa lloje të telefonave kinezë, mjaft cilësorë, të përparuar dhe me çmime atraktive. Sigurisht, këta telefona nuk është aspak të lehtë t’i gjesh, pasi mund t’i bësh për vete […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Telefon që i reziston ujit

Ashtu siç parashihej që nga muaji gusht, kompania e mallrave sportive, Decathlon, e ka lansuar telefonin e parë, të krijuar nga marka Quechua dhe i fabrikuar nga kompania franceze Archos. Telefoni i ri e ka një ekran prej 5 inçësh dhe shquhet për shkak të rezistencës ndaj ujit dhe baltës. Çmimi i tij do të […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Telefonat më të shitur në histori

Sipas IDC, shitjet e telefonave në vitin 2013 e kanë kaluar numrin një miliard, që nënkupton rritje prej 40 për qind në krahasim me vitin 2012. Gjithashtu, sipas njoftimeve, çmimi i telefonave është në rënie çdo ditë e më shumë, kështu që në vitin 2014 ata do të bien për 13 për qind. Në bazë […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Prodhohet Lamborghini i fundit

Dhjetë vjet pas debutimit të tij dhe pas mbi 14 mijë produktesh, është koha për të shkuar në pension për Lamborghini Gallardo, vetura më e shitur në histori të kësaj marke dhe ndoshta më e famshmja ndonjëherë. Ekzemplari i fundit, numër 14.022, ishte një model i LP 570-4 Spyder Performante, i ngjyrës ‘Rosso Mars’, i […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Më në fund 3G në Kosovë

Pritjeve të kosovarëve për avancimin e rrjetit të telefonisë mobile, u erdhi fundi. Ipko nga nesër lanson rrjetin 3G për telefoni mobile. ...

30 November, 2013Lexo më shumë

Aeromobili po vjen

Aeroplani dhe automobili në të ardhmen mund të shkrihen në një objekt të vetëm, me ç’rast njerëzit mund ta përdorin këtë mjet edhe në tokë edhe në ajër, varësisht prej nevojës. Shembulli më i mirë është ai i Aeromobilit të prezantuar në këtë video, të quajtur ‘Aeromobil Roadable aircraft 2.5’, i cili u testua me […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Produktet teknologjike të vitit

Si ishte viti 2013 sa i përket teknologjisë? Në bazë të studimeve, ‘luanin’ e ka bërë Apple, me risi të vazhdueshme të lansimeve. Ky produkt ka nxjerr një desktop të fuqishëm të ri kompjuterik dhe e ka përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme sistemin operativ OS X. Më pas, e ka ‘çmendur’ botën duke nxjerr në […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Makinat e sigurta

Pjesa dërrmuese e aksidenteve automobilistike ndodhin për shkak të shoferëve. Në bazë të studimeve, në fakt, në 90% të rasteve, fajet i kanë ngasësit e veturave. Alkooli, droga, mungesa e përvojës, shpejtësia e lartë, rrugët e lagura dhe me akull janë të gjitha elemente që ndikojnë në ndodhjen e aksidenteve. Për t’i shmangur apo për […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Cila ishte video-loja e preferuar?

Video-lojërat janë zbuluar shekullin e kaluar, por ato kanë marrë hov në mileniumin e ri, duke bërë përparime të jashtëzakonshme në dizajnin dhe grafikën e tyre. Të gjithëve na kujtohet sigurisht Nintendo, apo edhe Sega Mega Drive, me të cilat i kaluam ditët më të mira të fëmijërisë. Por, tash ato i përkasin të së […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Veturat lundruese

Fiat 500 dhe SHBA: një romancë që duket se po bëhet gjithnjë e më konkrete. Fiat, tashmë nën komandën e grupit amerikan Chrysler, po mundohet të nxjerr ‘ajkën’ e tij, duke u munduar ta fitojë popullaritetin edhe përtej Atlantikut. Vetëm për ta promovuar veturën më të re, 500, Fiati i ka përdorur tri  modele veturash, […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Apple e blen ‘PrimeSense’

Siç ua kemi bërë me dije ditë më parë, tashmë është konfirmuar se Apple e ka blerë kompaninë izraelite ‘PrimeSense’ për një shumë të përafërt me 360 milionë dollarë. Qysh në mes të korrikut ishin publikuar disa spekulime se gjiganti amerikan dëshironte t’i blinte aksionet e kompanisë ‘PrimeSense’, krijues të teknologjisë në të cilën ishte […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Veturë pa timon

Kohë pas kohe, në botën e automobilizmit arrijnë prototipe që kanë tendenca për automjetet e së ardhmes. Disa tentojnë ta përparojnë motorin, e disa të tjerë t’i prodhojnë veturat më të bukura në pamjen e jashtme. Pra, veturat e së ardhmes do të na mahnitin për nga stili i tyre. Por, ideja e fundit e […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Xbox One me probleme

PlayStation 4 nuk është video loja e re e vetme me probleme të hershme ne harduer. Microsoft e ka pranuar se produkti i tij më i ri, Xbox One i ka shfaqur problemet e para, pasi në disa raste rrezet e kaltra nuk kanë qenë të afta t’i lexojnë disqet. “Ne jemi duke punuar drejtpërdrejt […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

iPad Air, iPadi më i mirë në histori

iPad Air është afër daljes në shitje, por qysh tash ka filluar të flitet për tabletën më të re nga Apple. Duket se opinionet janë unanime, duke e lavdëruar iPad-in e ri, për lehtësinë e tij dhe për rritjen e performancës, e cila është pothuajse dyfishi i paraardhësit të tij. Pas disa brezave që nuk […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Microsoft shet 1 milion Xbox One

Microsoft ka njoftuar se ka shitur 1 milion kopje të produktit më të ri të tij, Xbox One, gjatë ditës së lansimit, duke e kaluar rekordin ditor të versionit të kaluar, Xbox 360. Video-loja e re është lansuar në 13 dyqane, duke u munduar të masivizohet gjithandej. Që në ditën e parë, lojtarët kanë luajtur […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

PS4 apo Xbox One?

Së fundmi kanë dalë në shitje dy video-lojërat më të famshme në botë. Xbox One dhe PlayStation 4, i cili shiti një milion kopje vetëm në ditën e parë. Por, shtrohet pyetja se cili prej tyre do t’i fitojë zemrat e lojtarëve në tërë botën në muaj e ardhshëm? Mediat e huaja e kanë bërë […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Motor me tri rrota

Ndër risitë e Yamahas për vitin 2014 do të jetë një skuter me tri rrota të veçanta dhe mjaft interesant. Do të quhet ‘Yamaha Concept Tricity’, duke i sfiduar gjigantët tjerë të motorëve. Yamaha do ta prezantojë motorin e ri me një kapacitet prej 125 cc, me një çmim më të ulët se 4,00 euro, […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Google e punëson 12 vjeçarin

Google e ka bërë me kontratë punëtorin më të ri në moshë, një 12 vjeçar, me lejen e prindërve të tij. Talenti i teknologjisë do të punojë në krijimin e një rrjeti të ri social, të quajtur ‘Tech is social’, përmes së cilit do të mundohet ta shtjellojë dhe të tregojë se sa e rëndësishme […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Gjobitet Samsung, e kopjoi Applen

Beteja ndërmjet dy gjigantëve të teknologjisë, Apple dhe Samsung, nuk ka të ndalur. Fabrikuesi jug-korean do të jetë i detyruar t’i paguajë 290 milionë dollarë të tjerë tek krijuesit e iPhone. Apple ka qenë e vendosur në padinë e saj për kopjim ndaj rivalit. Sipas drejtuesve të gjigantit amerikan, kjo padi nuk është çështje parash, […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Bateritë që rimbushen vetë

Ditë më parë e pamë se si telefoni LG G Flex është i aftë të riparohet vetë, pasi të grithet, ndërsa së fundmi, Universiteti i Stanfordit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e ka publikuar një mrekulli, duke i zbuluar bateritë e para që rimbushen vetë, e cila e hap një epokë të re të […]...

22 November, 2013Lexo më shumë

Apple me shtëpi të re

Qyteti i Cupertino, California, e ka dhënë aprovimin final dhe Apple mund ta fillojë ndërtimin e super zyrave, të njërit prej projekteve të fundit të Steve Jobs, të cilat do t’i ‘strehojnë’ më shumë se 14,000 punonjës. Selia e re është një ndërtesë spektakolare, në formën e një unaze, e cila tashmë njihet si ‘anija […]...

22 November, 2013Lexo më shumë

Telefoni që e zbulon ‘passwordin’

Një ekip nga Universiteti i Cambridge ka qenë i aftë ta krijojë një aplikacion që, duke e përdorur mikrofonin dhe kamerën e telefonit, është i aftë ta përshkruajë numrin tuaj sekret (passwordin) apo PIN-in. Programi quhet “PIN Skimmer˝ dhe është provuar në telefonat Android si Nexus S e Galaxy S3. Siç kanë shpjeguar autorët e […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Shiten 1 milion PS4 në ditë

Sony ka njoftuar se ka shitur një milion kopje të produktit më të ri PlayStation 4, në harkun e një ditë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Kanada, ku PSG4 doli në shitje nga 15 nëntori. Kjo nënkupton se ky është fillimi më i mirë që ka pasur ndonjëherë në histori ky ‘aparat’ […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

STOP telefonit në vozitje

Nuk është një risi dhe studimet e fundit e kanë demonstruar këtë. Një prej shprehive më të këqija që mund të ndodhin, derisa jemi duke vozitur, sigurisht është ajo e vazhdimit të përdorimit të telefonit, për të dërguar mesazhe dhe për ta përdorur internetin, por edhe duke folur me të, duke i dhënë pak kujdes […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Defektet e PlayStation 4

Sony e ka pasur një sukses spektakolare pas lansimit të produktit të ri, PlayStation 4, me një milionë copë të shitura në ditë. Nga ana tjetër, duket se ka një numër të mirë të përdoruesve të tij që kanë njoftuar për probleme të disa PS4, të cilat nuk funksionojnë, ndërsa në PS4 ndizet drita e […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Mësuesi 13 vjeç

Për më pak se tri vjet, 13 vjeçari Quin Etnyre mësoi programe elektronike, duke e krijuar kompaninë e tij, ndërsa nisi të ligjëronte për mësimdhënësit MIT, në kohën e tij të lirë. I inspiruar nga një dashuri për elektronikën dhe edukimin, Quin e zhvilloi biznesin e tij për t’i ndihmuar fëmijët që të futen në […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

LG, telefoni i mrekullive

LG e ka publikuar një video interesante, përmes së cilës dëshiron ta demonstrojë se ‘smartphone’ i fundit i kësaj kompanie, LG G Flex nuk është vetëm një telefon i lakuar. Sipas videos së LG, telefoni është mjaft fleksibil dhe i qëndrueshëm. Ai mund t’i bëjë ballë edhe një peshe deri në 32 kilogramë, duke u […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Pyetjet më qesharake për Apple

Si në çdo kompani gjigante, edhe punonjësit e Apple janë lodhur nga pyetjet e çuditshme të konsumatorëve. Më poshtë mund t’i shihni nëntë pyetjet që janë bërë nga konsumatorë të vërtetë, qoftë përmes telefonit, qoftë ballë për ballë me shitësit e Apple. Sigurisht, njëri më qesharak se tjetri. 1. Pasi i kishin bërë dhuratë një […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Miliardat arrijnë nga ‘touch-screen’

‘Touch-screan’, apo ekranet me prekje, janë teknologjia më e fundit dhe me e përparuar e momentit. Sipas Qendrës së Ekonomisë Industriale dhe Njohurive (IEK), të ardhurat që do të sigurohen nga industria globale e ekraneve me prekje jenë rreth 31.4 miliardë dollarë, deri në përfundim të këtij viti dhe parashikohet se në vitin 2017 kjo […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Telefon 5 mijë euro

Vertu, kompania që prodhon telefona luksozë me bazë në Britani të Madhe, ka vendosur ta nxjerrë në treg nja nga telefonat inteligjentë më të shtrenjtë në botë, Constellation. Kjo e fundit është shitur me pakicë javë më parë për një çmim prej 4.900 euro. Kompania shpreson se telefoni inteligjent me procesor dual-core 1.7Ghz Snapdragon, së […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Mos blini iPad në Argjentinë

Jeni duke kërkuar për ta blerë një iPad të ri? Atëherë falënderoni Zotin që nuk jetoni në Argjentinë, ku tabletët janë më të shtrenjtë se në çdo vend tjetër në botë. Një iPad 16GB me Wi-Fi dhe ekran retinë, kushton 1,094 dollarë, sipas të dhënave nga CommSec. Është më shumë se dyfishi i të njëjtës […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Android ia kalon iPad’it

Nuk është lajm që Android e ka marrë shumicën e tregut të pajisjeve të mençura, por në tremujorin e tretë të vitit 2013, Android duket se ka arritur të marrë një titull tjetër nga Apple: përfitimet më të shumta nga shitjet e tabletëve në një tremujor. Analistja në Morgan Stanley, Katy Huberty, llogariti që tabletët […]...

16 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master
  • Play Berry Rush