Auto & Tek – Page 113 – Lajmi.net

Aktuale

Bëhet milioner përmes YouTube

Suedezi 25-vjeçar, Felix Kjellberg, përmes kanalit që kishte hapur tre vjet më parë në YouTube ka tërhequr vëmendjen e 38 milionë njerëzve, dhe në sajë të kësaj, vitin e kaluar fitoi 6.5 milion euro, raporton Anadolu Agency (AA)....

6 July, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët thonë se kanë gjetur jetë jashtëtokësore në një kometë

Ekspertët kanë zbuluar një material të zi i cili vazhdimisht rimbushet, dhe thonë se ‘diçka është duke e shtyrë atë ta bëjë këtë’....

6 July, 2015Lexo më shumë

Facebook sjellë butonin e dedikuar për GIF në Messenger

Facebook është duke testuar një buton të dedikuar për fotografitë e formatit GIF, i cili i lejon përdoruesit të gjejnë dhe dërgojnë GIF me vetëm dy prekje....

6 July, 2015Lexo më shumë

Pamje të reja të Windows 10 (Foto)

Windows 10 pritet të debutojë gjatë këtij muaji, dhe Microsoft është duke përgatitur ndërtimin final të tij përpara se ky sistem i ri operativ të jetë në dispozicion për përdoruesit....

6 July, 2015Lexo më shumë

Opel sjell modelin e ri Karl

I vogël, por i gjerë, një pamje e bukur, kjo është ajo që blerësit e Opel mund të presin për vitin 2015....

6 July, 2015Lexo më shumë

Lulet diellore, teknologjia e re për energji efikase

James Cameron dhe ekipi i tij sapo kanë zbuluar një projekt të ri i cili do të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në teknologjinë e energjisë në të gjithë planetin....

6 July, 2015Lexo më shumë

A është ky Lamborghini më madhështor i të gjitha kohërave?

Më 2010, në shfaqjen e veturave në Paris, Lamborghini kishte zbuluar diçka edhe më të ‘egër’ se modelet e zakonshme. Ishte ky modeli i quajtur ‘Sesto Elemento’ apo ‘Elementi i Gjashtë’, dhe menjëherë ishte bërë një hit nëpër portalet e ndryshme botërore....

5 July, 2015Lexo më shumë

Ky është celulari i ardhshëm i BlackBerry (Foto)

Është përfolur tashmë e disa javë se BlackBerry është duke punuar në një celularë Android me ekran me skaje të lakuara, në të cilin përdoruesit kur rrëshqasin lartë me gisht shfaqet tastiera fizike nën të. ...

5 July, 2015Lexo më shumë

Këta janë kandidatët për veturën më të mirë të vitit në Evropë

Pas publikimit të listës me kandidatë, edhe zyrtarisht ka filluar gara për veturën evropiane të vitit (Car of the Year 2016). Në një listë të gjerë figurojnë emrat edhe 40 modeleve, kurse fituesi do të zbulohet qysh në mars të vitit të ardhshëm....

5 July, 2015Lexo më shumë

Astronomët vërejnë krijimin e një planeti të ri në Univers

Ka pak teleskopë në Tokë që përmbushin kërkesat e të gjithë astronomëve, që është arsyeja pse vëzhgimi me teleskop është një burim i çmuar....

5 July, 2015Lexo më shumë

iPhone i ardhshëm me kamerë të rezolucionit tepër të lartë

Detaje të reja për celularin e ardhshëm u paraqitën në disa zbulime të Foxconn, të cilat më pas u fshinë nga faqja pa ndonjë arsye....

5 July, 2015Lexo më shumë

Ja cili telefon e ka kamerën më të mirë

Të gjithë prodhuesit e telefonave të zgjuar pretendojnë se ofrojnë kamerën më të mirë të mundshme, ndaj duhet të jemi të qartë para se të bëjmë një zgjedhje. ...

5 July, 2015Lexo më shumë

Samsung do të prodhojë ekrane të tejdukshme

Para pak kohësh ne kemi pasur rastin të shohim produktet e reja inovative të Samsung, përkatësisht Samsung Mirror dhe ekranin transparent OLED, dhe tani duket se Samsung do të fillojë me prodhimin e këtyre produkteve të reja....

4 July, 2015Lexo më shumë

iPhone 6S: Internet më të shpejtë dhe bateri më të fuqishme

Përderisa imazhet e iPhone 6S vazhdojnë të shfaqen, së bashku me to po vijnë edhe shumë informacione rreth modelit të ri të Apple – dhe të gjitha informacionet duken pozitive....

3 July, 2015Lexo më shumë

Windows 10 në dispozicion më 29 korrik, por jo për të gjithë

A keni porositur një kopje falas të Windows 10? Mund të mos ta merrni atë menjëherë....

3 July, 2015Lexo më shumë

Veturat e ardhshme do të mbrojnë celularin tuaj nga të nxehtit gjatë verës

Gjatë verës, ekziston mundësia që celulari juaj të mbi-nxehet, për shkak të nxehtit të madh që mbretëron në këtë stinë....

3 July, 2015Lexo më shumë

Së shpejti pagesat do të mund t’i kryeni thjeshtë me një selfie

MasterCard është duke testuar një sistem të ri të pagesave, përmes të cilit përdoruesit mund të bëjnë pagesa online thjeshtë duke drejtuar kamerën e celularit nga fytyra e tyre....

3 July, 2015Lexo më shumë

Mercedes-Benz AMG GT

Mercedes-AMG GT është një lëvizje e guximshme, të paktën në aspektin e dizajnit dhe të performancës....

3 July, 2015Lexo më shumë

Kjo BMW është mbajtur sekret për disa vite (Foto)

BMW kishte krijuar këtë veturë i8 me hidrogjen si pjesë e hulumtimeve në vitin 2012, dhe e ka mbajtur atë sekret për publikun – deri më tani....

2 July, 2015Lexo më shumë

Facebook krijon laserë që lidhin tërë botën në internet

Shumica e njerëzve përdorin Facebook për të postuar fotografi personale, të veturave apo të ushqimeve, por Mark Zuckerberg ka bërë diçka më ndryshe....

2 July, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët japonezë krijojnë hologram që mund të preket

Ëndrra për të prekur hologramin duket se është bërë realitet sipas disa shkencëtarëve në Japoni, të cilët thonë se ia kanë arritur të krijojnë hologram që mund të preket....

2 July, 2015Lexo më shumë

Snapchat me ndryshime të mëdha

Snapchat ka bërë disa ndryshme bukur të mëdha në aplikacion, duke përfshirë një veçori të re të quajtur ‘Tap to View’, që do të thotë se përdoruesit më nuk kanë nevojë të mbajnë gishtin në ekran për të parë një foto apo video-mesazh....

2 July, 2015Lexo më shumë

Facebook sjellë një mënyrë të re të shfaqjes së videove

Facebook është duke e përgatitur një mënyrë të re të shfaqjes së videove në rrjetin social, duke hapur kështu dyert për një burim të ri të reklamimit në të njëjtën kohë....

2 July, 2015Lexo më shumë

Si t’i shikoni videot që YouTube i ka ndaluar për vendin tuaj?

Nëse nuk e keni ditur, ka një mënyrë për ta bërë të mundur që videot e ndaluara nga YouTube në vendin tuaj të hapen përsëri – me vetëm një vegël të thjeshtë në Google Chrome....

1 July, 2015Lexo më shumë

Zuckerberg chat në Facebook me Hawking dhe Schwarzenegger: A do të mund të jetojë njeriu përgjithmonë? (Foto)

Bosi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg ka udhëhequr debatin Q&A (Pyetje dhe Përgjigje) të martën mbrëma në platformën e tij të preferuar Facebook, duke iu përgjigjur pyetjeve të bëra nga e gjithë bota, përfshirë ato edhe të njerëzve të famshëm si Stephen Hawking dhe Arnold Schwarzenegger....

1 July, 2015Lexo më shumë

Tani mund të dërgoni para me aplikacionin Facebook Messenger

Pas shumë thashethemeve për disa muaj, Facebook më në fund ka shtuar pagesat edhe në aplikacionin Messenger – të paktën për përdoruesit në SHBA....

1 July, 2015Lexo më shumë

Facebook me një ndryshim të madh në reklamim

Facebook është duke iu dhënë reklamuesve një opsion të ri për të paguar për video-reklamat që ata i shfaqin në rrjetin social. Kompania ka njoftuar se prej sot do të fillojë t’ua marrë paratë për reklamim reklamuesve vetëm nëse përdoruesit i shikojnë reklamat e tyre të paktën për 10 sekonda....

1 July, 2015Lexo më shumë

Zuckerberg: Inteligjenca artificiale do ta ndryshojë jetën tonë

Themeluesi i rrjetit social Facebook ka folur për ambiciet e tij rreth planeve për IA dhe realitet virtual – teknologji këto të cilat ai parashikon se do të jenë ‘më të përsosura’ se njerëzit'....

1 July, 2015Lexo më shumë

Mercedes GLC shumë ekonomik (Foto)

Një faktor kyç prapa efikasitetit ekonomik të GLC-së është programi peshë rënia e automjetit. Pavarësisht se janë rritur dukshëm dimensionet e jashtme, një hapësirë boshtore më të gjatë dhe një hapësirë më të gjerë të pajisjeve, pesha e automjeteve ka rënë....

1 July, 2015Lexo më shumë

Fotot e para të iPhone 6s

Apple ka nisur me prodhimin e gjeneratës së re të iPhone-it, i cili do të quhet iPhone 6s. Kompania do ta prezantojë këtë telefon inteligjent në sezonin e vjeshtës....

1 July, 2015Lexo më shumë

Venera dhe Jupiteri shfaqje spekatakolare sonte në qiellin e natës

Gjatë muajit të fundit, Venera dhe Jupiteri janë shfaqur gradualisht në qiellin e natës. Sonte, 30 qershor, është ngjarja kryesore: Ata do të shfaqen në qiell duke ju lejuar juve që t’i shihni me sy shumë qartë....

30 June, 2015Lexo më shumë

Apple lanson iOS 8.4 me Apple Music

Apple sapo ka lëshuar një përditësim të ri të iOS, i cili sjellë aplikacionin e shumëpritur Apple Music....

30 June, 2015Lexo më shumë

Gjithçka që duhet të dini për Apple Music

Shërbimi i shumëpritur për muzikë i Apple, Apple Music, do të lansohet sot....

30 June, 2015Lexo më shumë

Pamjet më të fundit të Windows 10 me Cortana dhe Edge

Karakteristika dhe përmirësime të reja janë duke u bërë në sistemin më të ri operativ Windows 10, duke u përgatitur kështu para lansimit zyrtar më 29 korrik....

30 June, 2015Lexo më shumë

Audi prezanton modelin e ri A4 dhe A4 Avant (Foto)

Audi ka publikuar fotografitë e para dhe detajet teknike të modelit A4 për vitin 2016. Gjenerata e re e limuzinës është rritur dukshëm në krahasim me versionin aktual, por njëkohësisht është edhe më e lehtë për 120 kilogram....

30 June, 2015Lexo më shumë

Nissan GT-R NISMO

Nissan GT-R renditet si një nga makinat me performancën më të lartë në botë, dhe kjo vazhdon të rritet nga viti në vit. Makina me një dukje të vrazhdë që fsheh një nivel të habitshme të aftësive....

30 June, 2015Lexo më shumë

Inovacioni i Google, paralajmëron shoferët për kalimet e trenave

Administrata Federale e Hekurudhave të SHBA-ve, ka njoftuar të hënën se gjiganti amerikan Google do të shtojë në menynë e saj të sistemit navigues, alarmet audio dhe vizuale për të paralajmëruar shoferët për kalimet hekurudhore....

29 June, 2015Lexo më shumë

Krijohet programi që lexon mendjen e njeriut

Imagjinoni një botë në të cilën autorët mund të shkruajnë libra për vetëm pak ditë, jo muaj, duke përdorur fuqinë e mendjeve të tyre....

29 June, 2015Lexo më shumë

Samsung dhe LG do të prodhojnë bateri të avancuara për celularë

Kompanitë teknologjike koreane - Samsung dhe LG, kanë njoftuar se do të bashkëpunojnë për të krijuar disa bateri të reja të avancuara për celularë, të cilat, do të rrisin jetëgjatësinë e baterive ri-mbushëse në celularë....

29 June, 2015Lexo më shumë

Vetura e parë e printuar në 3D (Video)

Teknologjia e printimit në 3D nuk është shumë e re. Kjo teknologji magjike ishte paraqitur për herë të parë më 1980 dhe i referohej teknologjisë së quajtur “Rapid Prototyping”. Dhe që nga atëherë, printimi në 3D ka filluar të avancojë shumë, duke arritur të printohet gjithçka nga objektet e deri tek organet....

29 June, 2015Lexo më shumë

Facebook me karakteristika të Snapchat

Prekeni butonin magjik në këndin e poshtëm të majtë për të pasur qasje në filtra, një buton për tekst dhe ikona të animuara....

29 June, 2015Lexo më shumë

Debuton 2016 Mercedes-AMG A45

Mercedes ka prezantuar versionin e përmirësuar të modelit '45 4Matic', i cili tani prodhon plot 376 kuaj-fuqi....

28 June, 2015Lexo më shumë

Apple fillon prodhimin e iPhone 6S

Gjatë muajit maj, Apple na njoftoi për një veçori të re të quajtur ‘Force Touch’, një sipërfaqe prej mini-elektrodave të ndjeshme të shtypjes të cilat mund të imitojnë një buton. Që nga atëherë, është spekuluar që iPhone-i i ardhshëm do të jetë i pajisur me Force Touch....

27 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion