Auto & Tek – Page 105 – Lajmi.net

Aktuale

Shtyhet prodhimi i iPhone 6S/7

Prodhimi masiv i iPhone të ardhshëm është shtyer, sipas një raporti të ri, por celulari ende është në rrugën e duhur drejt lansimit në shtator....

8 August, 2015Lexo më shumë

iOS 9 do të sjellë thirrjet me Wi-Fi në iPhone

Sipas një raporti të ri në 9to5Mac, sistemi i ri operativ i Apple – iOS 9 – do të përmbajë një veçori të re, që do të ‘vrasë’ Viber-in....

8 August, 2015Lexo më shumë

Mercedes më të bukur vështirë se keni parë kohët e fundit (Foto)

Nëse jeni fans i veturave, ju sigurisht do të mahniteni nga ky model i ri-dizajnuar i Mercedes....

7 August, 2015Lexo më shumë

Me iOS 9, iPhone tani e di çfarë të bëjë me sinjalin e dobët të Wi-Fi

Ekziston një problem me lidhje të internetit në iPhone dhe pajisjet e tjera të Apple: Nëse jeni afër një burimi të Wi-Fi, pajisja kapet për atë sinjal edhe nëse sinjali është tepër i dobët, duke e ‘vrarë’ kështu internetin tuaj....

7 August, 2015Lexo më shumë

Pas rezultateve zhgënjyese, Samsung ulë çmimin e Galaxy S6

Samsung ka ulur çmimin e Galaxy S6, në përpjekje për t’i kthyer përsëri njerëzit e zhgënjyer me këtë model....

7 August, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë sjellë versioni i tretë beta i iOS 9 (Foto)

Apple ka lansuar versionin e tretë beta të iOS 9 për publikun, duke shtuar kështu përditësime të reja në sistemin e ardhshëm operativ....

7 August, 2015Lexo më shumë

Zgjidhet misteri: Ja si u krijuan unazat e Saturnit

Duket se, pas shumë viteve, misteri i krijimit të unazave të Saturnit është zgjedhur. Shkencëtarët thonë se shkëmbi dhe akulli u përplasën në mënyrë të përsëritur mes vete për të krijuar këtë mrekulli planetare....

7 August, 2015Lexo më shumë

Roboti gjarpër që mbushë veturën Tesla tmerron të gjithë (Video)

Në dhjetor, themeluesi i Tesla Elon Musk njoftoi se është duke punuar në një veturë inovative mbushëse....

7 August, 2015Lexo më shumë

Shenjat e gishtit në Android mund të vidhen shumë lehtë nga hakerët

Përdoruesit e Android janë paralajmëruar se të dhënat - që përmbajnë edhe shenjat e gishtit që është përdorur për të hapur celularin, janë në rrezik nga hakerët....

7 August, 2015Lexo më shumë

Nuk ka Audi të shëmtuar, vetura zbukuron edhe qytetin (Foto)

Ky model i Audi i kishte lënë të gjithë pa fjalë kur u prezantua në Gjenevë – dhe që nga atëherë kjo veturë nuk ka marrë asgjë tjetër përveç se lavdata gjithandej....

6 August, 2015Lexo më shumë

Audia e re S8 Plus ka tani 605 kuaj-fuqi (Foto)

Audi ka zbuluar një version më të shpejtë të modelit S8, i emëruar S8 Plus, që ofron një performancë më të mirë falë një motori të ri....

6 August, 2015Lexo më shumë

Tesla Model X: Automobili inovator do të dalë në rrugë në shtator

Kompania Tesla ka konfirmuar se produkti i saj, Model X do të lançohet në muajin Shtator. Dërgesat drejt blerësve të parë do të fillojë gjatë tremujorit të katërt por ato priten të jenë të limituara....

6 August, 2015Lexo më shumë

Imazhe të reja të Galaxy Note 5 (Foto)

Ngjarja e Samsung është duke u afruar, dhe përderisa kjo ngjarje po afrohet, gjithnjë e më shumë spekulime dhe fotografi për këtë pajisje të re po shfaqen në internet....

6 August, 2015Lexo më shumë

Bateria e telefonit inteligjent mund të përdoret si përgjues

Kur flitet për mënyrat me të cilat mund të përgjohemi, menjëherë na shkon mendja tek teknologji si GPS, adresa IP, skedarët e koduar etj. Por asnjërit nuk i shkon mendja se edhe bateria e telefonit inteligjent mund të përdoret për të monitoruar aktivitetin e përdoruesit....

6 August, 2015Lexo më shumë

Samsung është për të moshuarit

Celularët e kompanisë koreane pëlqehen më shumë nga njerëzit të cilët janë në të 50’at e tyre, përderisa të rinjtë e përdorin më shumë iPhone....

6 August, 2015Lexo më shumë

Rolls Royce krijon një model të veçantë që kushton $500,000 (Foto)

Nga Elvisi e deri tek John Lennon, muzikantët kanë zgjedhur Rolls Royce si veturën e tyre. Tani, kompania ka krijuar një edicion special të një modeli për t’i nderuar ata – që është i kompletuar me një sistem të mençur të zërimit....

6 August, 2015Lexo më shumë

Kufjet që u ndihmojnë grave të mbesin shtatzënë

Inxhinierët kanë krijuar disa kufje për të cilat thonë se mund t’u ndihmojnë grave që të mbesin shtatzënë....

6 August, 2015Lexo më shumë

Apple po punëson inxhinierë të Android, por pse?

Apple është një nga kompanitë më të mëdha në botë. Produktet e saj janë legjendare dhe celularët iPhone kanë revolucionalizuar tregun e celularëve....

6 August, 2015Lexo më shumë

Del në treg BlackBerry Passport Silver Edition

BlackBerry prezantoi dje një version të ri të telefonit të saj inteligjent Passport. Ky telefon quhet BlackBerry Passport Silver Edition dhe ofrohet në ngjyrë argjendi, ndryshe nga modeli i mëparshëm që ofrohet në ngjyrë të zezë....

5 August, 2015Lexo më shumë

Xhinset që karikojnë celularin (Foto)

Nuk e dimë cila gjë ju mërzit më tepër: Fakti që telefoni juaj smart s’ka bateri apo që i njëjti nuk ju rri mirë në xhinset tuaja....

5 August, 2015Lexo më shumë

Si do të duket iPhone 7? (Foto)

Apple pritet që ta lansojë modelin e ri të iPhone në shtator të këtij viti, por si do të duket ai?...

4 August, 2015Lexo më shumë

Një pamje më ndryshe e Audi RS7 (Foto)

Njihuni me modelin më të mirë të modifikuar të Audi....

4 August, 2015Lexo më shumë

Si ta merrni Windows 10 në PC-në tuaj shumë lehtë?

Versioni më i fundit i sistemit operativ të Microsoft është lansuar për të gjithë përdoruesit në botë, me anëtarët e programit të brendshëm të cilët janë duke e marrë përmirësimin së pari....

4 August, 2015Lexo më shumë

Ja sa i mirë është iPhone: Bie nga 2,000m dhe ende punon njëjtë

Me ndihmën e një aplikacioni, iPhone ishte gjurmuar pasi ishte hedhur nga një lartësi prej 2,000m nga një aeroplan i vogël....

4 August, 2015Lexo më shumë

Aeroplani më i madh në botë do të nisë fluturimet vitin e ardhshëm

Aeroplani më i madh në botë do të bëjë fluturimin e parë vitin e ardhshëm. Mjeti fluturues me emrin Stratolaunch Carrier po ndërtohet në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe do të ketë një hapje krahësh prej 117 metrash....

4 August, 2015Lexo më shumë

Motoçikleta më e shpejtë në botë kundër Bugatti Veyron (VIDEO)

“Kawasaki H2R”, njihet si motoçikleta më e shpejtë në botë....

4 August, 2015Lexo më shumë

Bluesi i piperit bllokon sinjalet Wi-Fi për t’iu përkushtuar familjes (Video)

Vakti i darkës është koha kur mblidhen rreth tavolinës të gjithë pjesëtarët e familjes dhe bisedojnë me njëri-tjetrin se si ia kanë kaluar gjatë ditës. Teknologjia, nga ana tjetër, ka arritur të vjedhë edhe këtë kohë familjare, pasi shumica e të rinjve sot preferojnë më shumë të përdorin telefonat e tyre inteligjentë sesa të flasin me pjesëtarët e familjes....

4 August, 2015Lexo më shumë

Ja si ta transformoni celularin në një hologram (Video)

Një metodë e thjeshtë për ta kthyer celularin në një hologram. Mësojeni më poshtë se si ta bëni këtë!...

4 August, 2015Lexo më shumë

Kina ndërton super teleskopin

Një radio teleskop, me një sipërfaqe pranuese me dimensione të 30 fushave të futbollit është duke u ndërtuar në Kinë, shkruan “euronews”. ...

3 August, 2015Lexo më shumë

Windows 10 është instaluar në 18.5 milionë pajisje deri tani

Javën e kaluar, Microsoft lëshoi sistemin Windows 10 në të gjithë botën. Sistemi operativ, i cili ofrohet falas, është mirëpritur nga përdorues në të gjithë botën. Vetëm në 24 orët e para të lëshimit të tij, ai u instalua në më shumë se 14 milionë pajisje. Edhe komentet dhe reagimet e përdoruesve në të gjithë globin duket se kanë qenë pozitive....

3 August, 2015Lexo më shumë

Microsoft sjellë versionin ueb të WhatsApp tek shfletuesi Edge

Në fillim të këtij viti, WhatsApp Inc. realizoi një version ueb të aplikacionit popullor për mesazhe, i cili ju jep mundësi përdoruesve të përdorin shërbimit nëpërmjet shfletuesit në ueb. Fillimisht ky version për ueb funksiononte vetëm për shfletuesin Chrome të Google-it, me vonë u shtua mbështetja për shfletuesit Opera, Safari dhe Firefox. Ndërsa tek shfletuesit Internet Explorer dhe Edge nuk ofrohet akoma ky shërbim....

3 August, 2015Lexo më shumë

Prezantohet Sony Xperia M5 (Foto)

Sony prezantoi sot dy telefona të rinj të serisë Xperia, Xperia C5 Ultra dhe Xperia M5. Telefoni i dytë, M5, cilësohet si një pajisje “e rangut mbi mesatarë”. Ai ka të njëjtin dizajn OmniBalance me metal në anësoret dhe xham në pjesën ballore dhe të pasme....

3 August, 2015Lexo më shumë

Kina kufizon eksportin e dronëve dhe superkompjuterëve

Shqetësimi për sigurinë kombëtare ka çuar Kinën që të kufizojë eksportin e dronëve dhe superkompjuterëve. Ligji i ri prek dronët që mund të qëndrojnë në ajër për më shumë se një orë, të përballojnë kushtet e këqija të motit dhe të arrijnë lartësinë 1.5 km....

3 August, 2015Lexo më shumë

Makinat Indy bëhen me panele LED

IndyCar ka vendosur që në makinat e kësaj serie të vendosen panele LED që do të tregojnë renditjen e pilotit në kohë reale. Panelet e reja u testuan fillimisht në muajin prill dhe do i mundësojnë fansave të kuptojnë më lehtë atë që ndodh në pistë....

3 August, 2015Lexo më shumë

Celularët e rinj Sony përqendrohen në përmirësimin e “selfie”-s

Sony ka njoftuar nxjerrjen në treg të dy “smartphone”-ve të rinj Xperia: C5 Ultra dhe M5, duke premtuar një “kamerë të shkëlqyer” për të gjithë klientët që adhurojnë “selfie”-t....

3 August, 2015Lexo më shumë

Makina luksoze, elektrike Kineze

A është kjo makina më luksoze kineze që kemi par ndonjëherë....

3 August, 2015Lexo më shumë

Publikohen pamjet zyrtare të Galaxy Note 5 dhe Galaxy S6 edge+

Evan Blass, i njohur si @evleaks, ka shfaqur në llogarinë e tij në Twitter fotot zyrtare të Samsung Galaxy Note 5 dhe Galaxy S6 edge+. Të dy telefonat priten të prezantohen më 13 gusht, ku Samsung do të zhvillojë eventin “Unpacked”. Eventi do të zhvillohet në Nju Jork, dhe në mënyrë ironike titullohet “The Big Apple”....

2 August, 2015Lexo më shumë

Windows 10 vs Windows 8: Si krahasohen për nga performanca?

Është ende herët për të dhënë një verdikt të saktë përsa i përket performancës së Windows 10, pasi ky sistem operativ nuk ka shumë ditë që ka mbërritur tek konsumatorët....

2 August, 2015Lexo më shumë

Samsung do të ulë çmimin e Galaxy S6

Samsung publikoi rezultatet e saj financiare për tremujorin e dytë të këtij: fitimi ne neto i kompanisë ra me 8% nga viti në vit....

2 August, 2015Lexo më shumë

A po shkon Apple drejt rrugës së Nokia?

Analistët thonë se Apple do ta humbë dominimin në industrinë e teknologjisë, ngjashëm siç e humbi Nokia rreth një dekadë më parë....

1 August, 2015Lexo më shumë

Krijohet ora e parë në botë për të verbrit (Foto)

Një kompani teknologjike ka krijuar orën e parë në botë të Brailit....

1 August, 2015Lexo më shumë

Apple bëhet bashkë me BMW për prodhimin e veturës

Reuters ka njoftuar sot se CEO i Apple, Tim Cook, ka takuar udhëheqësit e BMW-së....

1 August, 2015Lexo më shumë

Ky është droni i Facebook që do të sjellë internet në të gjithë botën (Foto)

Facebook thotë se do të fillojë testimet e këtij droni solar me krahë të një Boeing 737, për të përmbushur qëllimin e sjelljes së internetit në pjesët e botës ku nuk ka qasje....

31 July, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels