Auto & Tek – Page 100 – Lajmi.net

Aktuale

Askush nuk dëshiron të ketë BlackBerry

Ishte një marrëveshje shumë e mirë, por fansat e Blackberry’t morën ofensivë dhe u ankuan. Ata thanë se promovimi ishte i pa përshtatshëm dhe një përceptim i keq i marketingut. Ky promocion pati sukses dhe shume nga përdoruesit e BlackBerry’t dorëzuan celularin e tyre, duke e ndërruar atë me iPhone. Sipas një informate të brendshme, […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

McLaren prezanton modelin e ri – 650S Spider

Një vit i mirë e i suksesshëm kaloi që nga dalja në treg i McLaren MP4-12C dhe modelit të ri Spider. McLaren nuk priti edhe aq gjatë për të zbuluar modelin 650S të ri, në fakt paraqiti dy verzione në të njëjtën kohë në Geneva Motor Show. Me të njëjtin motor 3.8 litra twin- turbo […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Facebook Messenger vjen në Windows Phone

Microsoft u deklarua se është dukë bërë përparime në luftën me rivalët e saj, dhe po ashtu deklaroi se Facebook Messenger do të jetë në dispozicion brenda javësh. Kështu i qëndroi besnik fjalëve, sepse sot Facebook Messenger mund të shkarkohet edhe në Windows Phone. Javën e kaluar, Joe Belfiore nga Microsoft tha se kompania kishte […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari California T – model i ri nga Ferrari

Ferrari California T duket të jetë më i kompletuar se modeli paraprak. Me një motor V8 3.9 litra dhe 560 kuaj fuqi, ky model pretendon të shpallet mbret i mbrëmjes debutuese. Rrotullimet e shpejta të motorit sjellin një shpejtësi marramendëse prej 62mph për 3.6 sekonda. Përderisa motori është përmirësuar dukshëm, ka edhe përmirësime tjera si: një […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Facebook interesohet për aeroplanë pa pilot

Facebook një nga mbështetësit kryesorë të nismës Internet.org, e cila synon të sjellë qasje të përballueshme në internet për 5 miliard njerëz në botë të cilët ende nuk kanë lidhje, është në bisedime me një kompani që mund të ndihmonte më tej këtë agjendë . Facebook është duke e blerë “Titan Aerospace”, një kompani e […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Tabletat Android më të shitura se iPad

Ka qenë një kohë e gjatë në këtë “luftë”, por më në fund, tabletat Android tejkaluan ato iPad në tregun e aksioneve në vitin 2013. Më shumë se 121 milionë tableta Android janë shitur vitin e kaluar, duke e përbërë 61.9 % të tregut. Ndërkohë, iPad Apple është shitur rreth 70 milion njësi, që arrijnë […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Rusia bllokon ueb faqet që raportuan për protestat në Ukrainë

Rusia ka bllokuar qytetarët nga qasja në informacion në lidhje me lëvizjet politikë në Ukrainë, që përmbysën presidentin pro rus javën e kaluar. Megjithatë, vetëm 13 faqe të internetit janë bllokuar, kështu tha një analist i vendit. Të hënën, Roskomnadzor, agjencia ruse e monitorimit të komunikimit lëshoi një deklaratë në internet, ku tregoi se prokurori […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Selfie në natën e çmimeve Oskar ishte i planifikuar nga Samsung

DeGeneres vazhdimisht përdori një telefon të bardhë Samsung gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, derisa edhe e përdori Galaxy Note 3 për të bërë selfie’n me aktorët e famshëm Bradley Cooper, Brad Pitt, Meryl Streep, Kevin Spacey e Jennifer Lawrence. Edhe pse dukej shumë spontane, kjo ishte e planifikuar. Si pjesë e sponzorizimit dhe paktit në mes […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Tastiera e mençur nga Logitech

Tastiera pa tela kryen shumë funksione, dhe shumë vështirë të humbet mes shtretërve. Smart Keyboard është projektuar për të punuar me Xbox, Playstation, Apple TV dhe disa TV tjerë të mençur. Tastiera e mençur nga Logitech do të jetë në dispozicion në SHBA dhe Gjermani këtë muaj për 149,99 dollarë. Të mirat dhe të këqijat […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Laptop i ri nga Samsung, i veshur me lëkurë

Laptopi i fundit nga Samsung ishte një sukses. Ai qëndroi në krye të listës së Amazon pothuajse gjatë tërë jetëgjatësisë së tij. Tani kompania  e njoftoi pasuesin e tij, një laptop i veshur më lëkurë, i cili vjen me madhësi 11.6 inç dhe 13.3 inç. Ky model do të kushtojë 399.99 dollarë. Trupi peshon 3.09 […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

Alfa Romeo Disco Volante debuton në Geneva Motor Show

Gati se të gjithë u mahnitëm me Alfa Romeo Disco Volante që debutoi në vitin 2012 në Geneva Motor Show. Ky model është kombinim i modeleve të viteve 60’ta por i modifikuar që të duket modern. Koncepti i këtij modeli që karakterizohej me ngjyrën e kuqe, tërhoqi lëvdata për dukjen e mirë, sa që harruan […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Kundërpërgjigje nga Microsoft për Siri’n e Apple’s

Risia e ardhshme e Windows Phone 8.1 do të përfshijë Cortana’n, një asistent personal digjital, i projektuar për të rivalizuar Siri’n dhe Google Now. Burimet të afërta me Microsoft treguan se si duket dhe funksionon Cortana. Cortana do të marrë formën e një ikone të animuar rrethore, dhe do të funksionojë shumë ngjashëm me Siri’n. […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Windows XP do të përfundojë me 8 prill

Përdoruesit e Windows XP të cilët ende vazhdojnë të marrin “update”, do të njoftohen në ekranet e tyre, duke i kujtuar atyre se përditësimet do të marrin fund me 8 prill. Ata mund të ndalin këtë njoftim me anë të një kutie kontrolli, apo “check box”. Nëse ata nuk e bëjnë, ata do të përkujtohen […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

BroApp, aplikacioni që u nevojitet meshkujve që janë në lidhje

BroApp i lejon përdoruesit që t’u dërgojnë të dashurave të tyre mesazhe të ëmbla, në një datë dhe orë të caktuar. Të jesh në lidhje ndonjëherë do të thotë të kesh më pak kohë të dalësh me shokë për zbavitje. Por, dashnorët përtacë do të jenë të kënaqur kur të dëgjojnë për këtë aplikacion, i […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Ellen theu rekordin për selfie’n më të shpërndarë ne internet

Ellen ka arritur të thyejë rekordin për numrin më të madh të “retweets” ndonjëherë. Ajo mbrëmë gjatë udhëheqjes së ceremonisë së çmimeve Oscar, bëri një selfie ku më pastaj e bëri një tweet. Për një kohë shumë të shkurtër, më shumë se 1 milion përdorues në Twitter e kanë shpërndarë fotografinë. Mbajtësi i fundit i […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Risitë nga WhatsApp

Mjaft pyetje janë bërë prej kohës kur WhatsApp u ble nga Facebook, dhe tani e kemi përgjigjen: thirrjet me zë. WhatsApp deklaroi se do të shtojë shërbimin e thirrjeve në iOS dhe Android gjatë këtij viti. Kurse më vonë, ky shërbim i ri do të bëhet i mundshëm edhe për celularët Nokia dhe Blackberry. WhatsApp […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Vetura sportive që pritet të pushtojë rrugët e Europës

Një model i ri nga Lexus, do të debuton në “Geneva Motor Show” javën e ardhshme. Tradicionalisht,modelet F Sport kanë dizajnë unike, të bukura, por në të njëjtën kohë shfaqen shumë agresiv vizualisht. Lexus është futur në garë si rival i BMW 4 Series Sport. Ato me të cilat identifikohet ky model, janë në kabinë dhe nën […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Obama : Ne po e ndërtojmë një Iron Man

Lajmi i vërtetë nganjëherë kalon pa u vërejtur, derisa ne interesohemi për gjëra tjera në jetën tonë. Presidenti amerikan Barack Obama zbuloi në një konferencë se “janë duke punuar në një projekt sekret që një kohë të gjatë”. Çfarë mund të jetë ky projekt? Një program më i sofistikuar i përgjimit? Një faqe e sigurimit […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

BMW i8 pajiset me valixhe Louis Vuitton

Ky set është pjesë e një bashkëpunimi mes BMWdhe Louis Vuitton. Kjo seri e bagazhit do të jetë në dispozicion sipas kërkesës në disa dyqane të zgjedhura të Louis Vuitton në mbarë botën, duke filluar në prill të vitit 2014. “BMW dhe Louis Vuitton ndajnë një vlerësim të thellë të traditës dhe përkushtimit për të […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Apple iOS integrohet në vetura

iOS në vetura u paralajmërua vitin e kaluar nga Eddy Cue, dhe një vit më vonë e kemi lajmin zyrtar se Volvo, Ferrari dhe Mercedes do të jenë të parët që do të fillojnë këtë bashkëpunim. Ky shërbim lejon ndërveprim të drejtpërdrejtë me sistemin e komunikimit të veturës. Gjersa shumë prodhues të veturave aplikojnë sistemin […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Google Maps teston veten edhe në thellësinë e oqeanit

Ekipi i Google Maps ka njoftuar se do të zgjerojë fushëveprimin e ‘Street View’ edhe nën ujë. Imazhe të reja u morën në Meksikë, me ndihmën e ‘Catlin Seaview Survey’, një organizatë që dokumenton koralet nënujore në të gjithë botën. Krijuar në shtator të vitit 2012, fotografitë panoramike të prodhuara nga ‘Catlin Seaview Survey’ do […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Restorantet tashmë do t’i shfaqin menytë e plota në Google

Jeni duke kërkuar një meny para se të dilni për të ngrënë? Tash mund ta gjeni shumë më lehtë. Google e ka bërë të mundshëm këtë vetëm me një klikim. Kur jeni në kërkim të një restoranti në Google, pas emrit të restorantit shkruani “më tregoni menynë”, dhe menjëherë do të merrni rezultatet e kërkimit. […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Lenovo me telefona të mençur të dizajnuar nga Ashton Kutcher

Ylli i Hollivoodit, që njihet edhe si njohës i teknologjisë, u soll në bord si një inxhinier i produktit dhe menjëherë puna e tij doli në pah. Sipas drejtorit ekzekutiv të David Roman, roli i Ashton Kutcher është i rëndësishëm. Ai theksoi se partneriteti mes Kutcher dhe Lenovo’s nuk është vetëm publicitet. Ai nuk e […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Kalifornia lejon përdorimin e celularëve gjatë vozitjes

Përdorimi i celularit kur je në timon është i jashtëligjshëm gati në të gjithë botën. Por, shteti i Kalifornisë duket se po e zë hapin e teknologjisë, kur bëhet fjalë për aspekte tjera të përdorimit të celularëve të mençur kur je në timon. Një gjykatë e apelit ka ndryshuar një vendim të mëparshëm të gjykatës, […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Google Hangouts për iOS me dizajn të ri

Platforma nga Google bëri një update të bukur dje, që përfshinë një ri-dizajnim të madh për iPhone dhe iPad. Google Hangouts për iOS 2.0 krenohet me një pamje të re në përputhje me iOS 7 dhe për herë të parë mundëson edhe ‘video calling’. Ju tani mund të dërgoni video mesazhe deri në 10 sekonda, si […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Ja se si do të duken makinat në një të ardhme të largët

Termi “veturë koncepte” është përdorur shumë në dekadat e fundit nga prodhues të ndryshëm të makinave të cilët mezi i kishin hequr disa makina nga prodhimi. Atëherë kur këto lloje makinash të quajtura koncept erdhën për herë të parë në treg, ishte një risi dhe diçka për të festuar, ndërsa sot është normale dhe vetëm […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shfaq një video të shkurtër para debutimit

Në atë që duket të jetë e para e një serie të ngjashme, Lamborghini shpalosi videon e parë ngacmuese për modelin e ri Huracan. Nuk tregohen shumë gjëra në këtë video – një njeri, një makinë, një stuhi. Por, vetë esenca e videos është që t’i ngacmojë adhuruesit e veturave, duke treguar pak dhe duke […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Hakerët sjellin një risi në Netflix

Nganjëherë hakerët dinë të bëjnë gjëra të mrekullueshme. Ata inkurajojnë zhvilluesit e kompanisë që të ndërtojnë diçka që ata nuk e kanë paramenduar kurrë. Qoftë për mungesë të kohës, apo frika se idetë e tyre janë larg nga “vizioni i kompanisë”, zhvilluesit e faqes nuk guxojnë të rrezikojnë shumë. Këtë problem nuk e kishte një […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Volvo me koncept të ri ultra-modern

Vetura sportive me tre dyer, e cila debuton javën e ardhshme në Geneva Motor Show, është koncepti i fundit nga Volvo, që tregon se si do të duken veturat e kësaj marke në të ardhmen. Fokusi kryesor i këtij modeli është thjeshtësia, ku një panel i madh touchscreen zëvendëson gjitha butonat. “Ideja bazë është që […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Smartphone i ri nga Boeing

Boeing ka një ekran 4.3 inç, procesor dual-core 1.2 Ghz, Bluetooth 2.1. Shikuar nga performancat, nuk mund të garojë me rivalët e tjerë, por esenca është tek siguria e jo tek “muskujt”. Boeing është duke punuar në këtë smartphone tash e tre vjet. Është në shitje vetëm në një numër të limituar dhe vetëm për […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Google mëson njerëzit si të ndërtojnë pjesë për smartphone

Këto janë fjalët e para për të ardhmen e projektit ‘Ara’, që kur Google bëri të ditur planet për ta shitur Motorola’n për 2.91 miliardë dollarë, tek Lenovo. Konferenca e parë do të mbahet online me ‘webstream’ dhe do të ketë pyetje & përgjigje, që do ta bëjë konferencën shumë interaktive. Një numër i kufizuar […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Samsung Galaxy S5 vjen me rekorde

Mike Sievert nga T-Mobile, është shumë i lumtur për suksesin e Samsung Galaxy S5. Sot, Mike Sievert bëri një tweet, ku tregoi se Samsung është duke thyer një rekord, me mbi 100.000 para-regjistrime në nën 48 orë, që nga shpallja e tij. Para-regjistrimet nuk janë detyrimisht në shitje, por ato përfaqësojnë vetëm interesin e konsumatorit […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Alfabeti shqip tani edhe në Android

Pas debutimit të Alfabetit Shqip për iOS, ky aplikacion edukativ është shkarkuar shumë herë nga përdoruesit. Kërkesat e shumta e të vazhdueshme kanë bërë që Alfabeti Shqip të lansohet sot edhe në platformën Android. Kështu bëri të ditur ‘Trigonom’. Alfabeti shqip është një aplikacion që me anë të interaktivitetit u ndihmon fëmijëve të mësojnë alfabetin […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Google demanton fjalët se ishte në garë për të blerë WhatsApp

Google nuk ka konkurruar për WhatsApp, kështu kompania zbuloi dje. Sugjerimet se Google ofertoi 10 miliardë dollarë nuk janë të vërteta. Kështu tha të paktën nënkryetari i kompanisë, Sundar Pichai. Z.Pichai, duke folur në ‘Mobile World Congress’ në Barcelonë, vlerësoi arritjet e WhatsApp’ut dhe tha se kompania e tij kishte biseduar me ta në të […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Audi me model të ri – Audi S1

Audi ka vazhduar prodhimin e modelit të limituar A1 Quatrro, në një model të plotë serie të prodhimit S1, me tre dyer dhe me 5 dyer. Projektuar për t’i përngjarë Mini Cooper S, modeli i ri S1 do të debutojë në Geneva Motor Show muajin e ardhshëm. Audi thotë se S1 dhe S1 Sportback nuk do të shiten […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Bashkëpunimi i çuditshëm mes Sony’t dhe Michael Jackson

Sony ka njoftuar për një bashkëpunim me trashëgimin e Michael Jackson, duke e bërë të mundshëm përdorimin e muzikës së tij për ta promovuar telefonin e mençur. Por, ky njoftim i la disa fansa të Jackson’it jo shumë të kënaqur. Kënga e pa lansuar “Slave to the Rhythm” përmbajti një video 90 sekondëshe, që u […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Facebook ndërpret sistemin e mesazheve

Nga tash e tutje, një email i dërguar në adresën tuaj [email protected] do të përcillen në e-mail adresën personale me të cilin e keni hapur llogarinë në Facebook. “Ne jemi duke e bërë këtë ndryshim, sepse shumica e njerëzve nuk e kanë përdorur e-mail adresën e tyre në Facebook”, tha një zëdhënës i Facebook’ut. Ndryshimi […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Citroën zbulon modelin C1

C1 i ri ka një dizajn të çuditshëm, ku dritat e para janë në formë të çuditshme. Ky model është në dispozicion në tre dhe pesë dyer. Do të dalë në treg në Evropë, në mes të vitit 2014. Pamja e automjetit ka ngjashmëri me C4 Picasso dhe C4 Cactus. I konceptuar për ngasje në […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

LinkedIn lansohet në Kinë

Jeff Weiner, shef i rrjetit profesional LinkedIn, njoftoi të hënën se kompania e tij ka lëshuar një version të shërbimit në gjuhën kineze, duke e bërë atë një nga rrjetet më të mëdha sociale amerikane për ta synuar një vend të njohur për censurën e saj të shërbimeve të Internetit. “Faqja e internetit e re […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Samsung lanson modelin e ri Galaxy S5

Samsung dëshmoi se ka ende çka të shfaq nga linja e prodhimit të telefonave. Galaxy S5 është i qëndrueshëm ndaj motit dhe rezistent ndaj ujit dhe pluhurit. Ekrani mund të përshtatet me parametrat ekstreme, të ndritshme dhe të zbehta. Galaxy S5 ka një senzor që mat të rrahurat e zemrës vazhdimisht, si dhe një lexues […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Chrysler ndalon prodhimin e Dodge Avenger 200 Convertible

Kur Chrysler vendosi ta zëvendësojë automjetin ‘Sebring’ në vitin 2010, ajo si zëvendësim paraqiti dy modele të reja. Tash, kur gjenerata e re e automjeteve po vjen, ‘Chrysler 200’ si duket do ta ketë fatin e njëjtë sikur ‘Sebring’. Ky vendim i tyre nuk është pritur mirë nga adhuruesit e veturave, ngase ky model është […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Mozilla me telefon të mençur vetëm 25 dollarësh

Kompania e cila është e njohur më së shumti për shfletuesin e saj, Firefox, ka lidhur një partneritet me një prodhues të çipave kinezë me kosto të ulët. Ndonëse jo aq e fuqishme sa modelet tjera, pajisja do të përmbajë aplikacione dhe do të jetë e shfrytëzueshme për internet. Do të jetë tërheqës për personat […]...

24 February, 2014Lexo më shumë

Telefoni i mençur mund ta zëvendësojë çelësin e hotelit

Ky është vizioni i një hoteli që ka në plan t’ua dërgojë vizitorëve çelësat digjitalë në telefona, nëpërmjet një aplikacioni. Në vend se vizitorët të ndalen në hollë dhe të bëjnë kontroll në mënyrë tradicionale, ata do ta anashkalojnë këtë rutinë dhe do të shkojnë direkt në dhomat e tyre. Starwood Hotels & Resorts, e […]...

24 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play Zombie Big Trouble