Energjia Efikase – Lajmi.net

Aktuale

Nis punën ferma më e madhe e energjisë së erës në Amazon

Themeluesi i 'Amazon', Jeff Bezos ka 'pagëzuar' fermën e re të erës së kompanisë së tij, duke thyer një shishe shampanjë derisa po qëndronte në një turbinë prej 90 metrash....

22 October, 2017Lexo më shumë

Si të ndërtoni anije elektrike shumë lehtë

Do të donit të kishit anijen tuaj private?...

20 October, 2017Lexo më shumë

Si të bëni gjenerator nga energjia hidroelektrike (Video)

Ky është gjeneratori më i vogël i ndërtuar nga energjia hidroelektrike....

30 September, 2017Lexo më shumë

Çfarë ka brenda një turbine të erës? (Video)

Turbinat e zakonshme vijnë në forma dhe dizajne të ndryshme....

24 July, 2017Lexo më shumë

Përse turbinat e erës i kanë tre teha? (Video)

Njerëzit e kanë shfrytëzuar fuqinë e erës për qindra vite, e më e vjetra turbinë është zbuluar në Persi dhe është 1000 vjeç, transmeton lajmi.net...

22 July, 2017Lexo më shumë

Njihuni me hidrocentralin më të vogël në botë (Video)

Sytë mësohen gjithnjë me gjërat e mëdha, kështu dashje pa dashje gjërat e vogla i lëmë anash, shkruan lajmi.net...

19 July, 2017Lexo më shumë

Tre rregullat kryesore të energjisë solare (Video)

Nuk është e lehtë të zgjedhësh një sistem dhe të marrësh këshilla për të e të jesh i lumtur me atë që e zgjedhur, transmeton lajmi.net...

18 July, 2017Lexo më shumë

Përparësitë e energjisë së rinovueshme që secili duhet t’i dijë

Energjia e rinovueshme duket edhe e paarritshme ndonjëherë, por realiteti është krejt ndryshe. Nga energjia diellore, e erës, biomasa dhe energjia hidroelektrike, të gjitha janë të mundura dhe burime të rinovueshme të energjisë....

17 July, 2017Lexo më shumë

Njihuni me hidrocentralet më të mëdha në botë (Video)

A keni dëshirë të njiheni me hidrocentralet më të mëdha në botë?...

17 July, 2017Lexo më shumë

Njihuni me dhjetë centralet më të mëdha të paneleve diellore në botë (Video)

Energjia diellore po rritet me një shpejtësi jashtëzakonisht të shpejtë....

16 July, 2017Lexo më shumë

Njihuni me centralin më të madh të paneleve diellore në botë (Video)

Centrali më i madh i paneleve diellore në botë ndodhet në Arizona....

16 July, 2017Lexo më shumë

Si funksionojnë turbinat e erës për prodhimin e energjisë? (Video)

Energjia alternative dhe e rinovueshme çdo ditë e më tepër po bëhet më e pranishme....

13 July, 2017Lexo më shumë

Si të ndërtoni vet panelin solar (Video)

A doni të jeni të suksesshëm në ndërtimin e një paneli solar?...

12 July, 2017Lexo më shumë

Prodhimi i energjisë me anë të ujit, njihuni me “përbindëshin” kinez (FOTO)

Energjia e ujit është e aplikueshme në shumë vende të botës, të cilat janë të pasura me ujë....

11 July, 2017Lexo më shumë

Si funksionojnë panelet diellore? (Video)

A është e mundur që një ditë e tërë bota të ndriçohet nga energjia solare? ...

11 July, 2017Lexo më shumë

Si funksionon prodhimi i energjisë me anë të ujit? (Video)

Prodhimi i energjisë me anë të burimeve alternative, siç janë uji, era dhe dielli, çdo ditë e më shumë po vjen e bëhet më e aplikueshme....

10 July, 2017Lexo më shumë

Demonstrimi i hidrocentralit në muze (Video)

Si funksionojnë hidrocentralet? në ambient të mbyllur?...

10 July, 2017Lexo më shumë

Kina ndërton “Pandën” diellore (Foto)

Panda është kafsha kombëtare në Kinë, ku sipas tyre paraqet marrëdhënie të mirë me publikun dhe diplomacinë, transmeton lajmi.net...

9 July, 2017Lexo më shumë

Energjia e erës: Ja 5 avantazhet e këtij burimi të pashterrshëm i energjisë

Ka shumë avantazhe sa i përket energjisë së erës, si një burim i pashterrshëm dhe i qëndrueshëm i energjisë. Në këtë artikull do të shkruajm për vetëm 5 prej tyre....

9 July, 2017Lexo më shumë

Turbina e ujit mund të ndriçojë shtëpinë tuaj duke gjeneruar 12kwh në ditë (Video)

Nuk ka nevojë për profesionistë, apo të keni sado përvojë në këtë punë......

8 July, 2017Lexo më shumë

Si bëhet instalimi i paneleve diellore për prodhimin e energjisë (Video)

Në ditët e sotme, më shumë se kurrë po aplikohet dhe po shfrytëzohet energjia alternative për prodhimin e energjisë....

6 July, 2017Lexo më shumë

Hidrocentralet, mundësia më e përshtatshme për prodhimin e energjisë

Fuqia e ujit ofron një numër përparësish për komunitetet të cilat kanë mundësi të shërbehen me këtë lloj energjie. ...

5 July, 2017Lexo më shumë

Si prodhojnë energji elektrike turbinat me erë dhe si funksionon kjo?

Turbinat me erë veprojnë në një parim të thjeshtë. Energjia në erë kthen dy ose tre teha rreth një rotori....

5 July, 2017Lexo më shumë

Energjia solare ka një varg përparësish, lexoni 4 prej tyre

Sidomos kohët e fundit, popullariteti i energjisë diellore është rritur shumë. Nëse ju keni shtëpi dhe doni të bëni disa përmirësime në të, ideja më e mirë do të ishte të rregullohet sistemi i energjisë diellore....

4 July, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals