Auto – Page 42 – Lajmi.net

Aktuale

Nissan sjell veturën e rekordeve

Ekzistojnë vetura që e kanë rrëmbyer zemrën e pasionantëve qysh në lansimin e tyre, duke demonstruar se mund të garojnë barabartë me të gjitha veturat super-sportive, që veç ishin prezente në shitje. Njëra prej tyre pa dyshim është edhe Nissan GT-R, një super veturë me ultra teknologji nga Japonia, e prodhuar në vitin 2007, por […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Veturat e Paul Walker

Paul Walker ishte një ‘maniak’ i veturave. Aktori amerikan vdiq ditë më parë pas një aksidenti automobilistik në moshën 40 vjeçare, duke i lënë prapa vetes shumë projekte. Por, mediat e huaja së fundmi e kanë publikuar koleksionin e veturave që kishte protagonisti i ‘Fast&Furious’. Vetura të mrekullueshme, të cilat fatkeqësisht më nuk do ta […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Prodhohet Lamborghini i fundit

Dhjetë vjet pas debutimit të tij dhe pas mbi 14 mijë produktesh, është koha për të shkuar në pension për Lamborghini Gallardo, vetura më e shitur në histori të kësaj marke dhe ndoshta më e famshmja ndonjëherë. Ekzemplari i fundit, numër 14.022, ishte një model i LP 570-4 Spyder Performante, i ngjyrës ‘Rosso Mars’, i […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Aeromobili po vjen

Aeroplani dhe automobili në të ardhmen mund të shkrihen në një objekt të vetëm, me ç’rast njerëzit mund ta përdorin këtë mjet edhe në tokë edhe në ajër, varësisht prej nevojës. Shembulli më i mirë është ai i Aeromobilit të prezantuar në këtë video, të quajtur ‘Aeromobil Roadable aircraft 2.5’, i cili u testua me […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Makinat e sigurta

Pjesa dërrmuese e aksidenteve automobilistike ndodhin për shkak të shoferëve. Në bazë të studimeve, në fakt, në 90% të rasteve, fajet i kanë ngasësit e veturave. Alkooli, droga, mungesa e përvojës, shpejtësia e lartë, rrugët e lagura dhe me akull janë të gjitha elemente që ndikojnë në ndodhjen e aksidenteve. Për t’i shmangur apo për […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Veturat lundruese

Fiat 500 dhe SHBA: një romancë që duket se po bëhet gjithnjë e më konkrete. Fiat, tashmë nën komandën e grupit amerikan Chrysler, po mundohet të nxjerr ‘ajkën’ e tij, duke u munduar ta fitojë popullaritetin edhe përtej Atlantikut. Vetëm për ta promovuar veturën më të re, 500, Fiati i ka përdorur tri  modele veturash, […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Veturë pa timon

Kohë pas kohe, në botën e automobilizmit arrijnë prototipe që kanë tendenca për automjetet e së ardhmes. Disa tentojnë ta përparojnë motorin, e disa të tjerë t’i prodhojnë veturat më të bukura në pamjen e jashtme. Pra, veturat e së ardhmes do të na mahnitin për nga stili i tyre. Por, ideja e fundit e […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Motor me tri rrota

Ndër risitë e Yamahas për vitin 2014 do të jetë një skuter me tri rrota të veçanta dhe mjaft interesant. Do të quhet ‘Yamaha Concept Tricity’, duke i sfiduar gjigantët tjerë të motorëve. Yamaha do ta prezantojë motorin e ri me një kapacitet prej 125 cc, me një çmim më të ulët se 4,00 euro, […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

STOP telefonit në vozitje

Nuk është një risi dhe studimet e fundit e kanë demonstruar këtë. Një prej shprehive më të këqija që mund të ndodhin, derisa jemi duke vozitur, sigurisht është ajo e vazhdimit të përdorimit të telefonit, për të dërguar mesazhe dhe për ta përdorur internetin, por edhe duke folur me të, duke i dhënë pak kujdes […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Veturat e çuditshme

Veturat janë bërë përditshmëri në kohërat moderne. Lloj-lloj veturash mund të gjesh në treg, vetëm a ke para. Me mijëra tipe veturash janë prodhuar deri tash, secila më e mirë dhe më karakteristike se tjetra. Por, ka prej tyre që janë mjaft të çuditshme, siç do t’i shihni në vazhdim: 1. AMC Pacer Ishte produkt […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Një oqean brenda veturës!

Me siguri që askush nga ne nuk e kishte menduar që të krijohet një ‘oqean’ në brendësinë e një veture. Por, ndryshe kanë menduar amerikanët, të cilët në ‘Sema’ të Las Vegasit, njëri prej salloneve më të rëndësishëm të botë i dedikuar elaborimeve të automobilave, e ka zbuluar shpikjen e fundit. Automobili i veçantë është […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Vetura më e shpejtë

Shumë shpejt, në treg do të dalë vetura më e shpejtë e parë ndonjëherë. E fuqishme 5 mijë kuaj fuqi, vetura e quajtur ‘Devel Sixteen’ do të mund ta arrijë shpejtësinë deri në 500 kilometra në orë. Në periudhën prej vetëm 1,8 sekondash, kjo super veturë mund ta arrijë shpejtësinë deri në 100 km/h. Lloji […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Transformimi i veturës

Ekzistojnë elaborues të specializuar në intervenimet në mekanikë apo në ‘kariseri’ të veturave ekzistuese. Më pas, ka të tjerë që janë të aftë ta shndërrojnë një veturë të ‘vdekur’ në një të përsosur. Kështu ka vepruar specialisti Vilner nga Bullgaria, njëri prej ekspertëve më të njohur, i cili e kthen një veturë të tipit të […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mercedesi me dy super vetura

Gjenerata e re e Mercedes-Benz E-Class do ta ofrojë një veturë të përparuar me gjashtë bërthama të motorit. Ky lloj i veturës do të rikthehet pasi ishte lënë jashtë funksionit që nga vitet e 90-ta. Kjo do të jetë pjesë e modelit të ri në arkitekturën e motorit dhe do të shihet për herë të […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Kushton veç 2 milionë dollarë

McLaren P1 Hybrid për vetëm 2 milionë dollarë. Vetëm 375 modele do të prodhohen me porosi nga 82 teknikë në një proces katër fazor që do të zgjat 17 ditë. Kur të arrihet kapaciteti i plote në linjën e prodhimit, do të ketë një makinë të përfunduar çdo ditë. Secila makinë do të testohet me […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

‘Urinimi’ në Ferrari

Kjo është njëra prej shakave më të mëdha në historinë e Ferrarit. Një vozitës e ka parkuar Ferrarin në vendparkimin për persona të hendikepuar, edhe pse nuk ka pasur leje që të parkojë në atë vend! Një shakatar ka marrë një shishe me ujë dhe ka bërë sikur është duke urinuar në Ferrari. Mbas disa […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Fundi i Land Rover Defender

Zëdhënësi i Jaguar Land Rover nuk e zbuloi emrin ose detajet e modelit që do ta zëvendësojë këtë model, duke thënë se është shumë herët për të diskutuar për produktet e ardhshme. Në 2011, Land Rover deklaroi arsyet e tyre për përfundimin e prodhimit të modelit Defender në formën e tanishme. Ky model do të […]...

12 October, 2013Lexo më shumë

Ta ndërroni ngjyrën e kerrit me ujë

Nëse bëhet ‘çip tuning’ një R33 Nissan Skyline S2 i cili ka rreth 200 kuaj fuqi në modelet bazë, bëhet edhe më i shpejtë por prapë nuk është i padukshëm për policinë. Për t’i ikur policisë është ngjyra termokromike e cila do ta bëjë punën për ju. Vetëm duhet ta spërkatni automjetin me ujë dhe […]...

9 October, 2013Lexo më shumë

Atraktiviteti i vozitjes në Rusi

Këtë herë, ne nuk kemi një por pesë incidente të ndryshme të ndodhura në Rusi. Video e pare fillon me një barkë të lidhur për kulmin e një makine e cila fluturon në autostradë. Video e dytë vjen nga Moska duke treguar një makinë që e humb një rrotë në autostradë dhe shkakton shumë shkëndija […]...

8 October, 2013Lexo më shumë

I verbëri thyen rekordin e shpejtësisë

Ky është Mike Newman një 52 vjeçar duke vozitur Porche me një mesatare prej 299 Km/h. Pse ky është një rekord botëror? Për shkak se Newman është i verbër....

7 October, 2013Lexo më shumë

Problemet e super automjetit Tesla Model S

CEO i kompanisë Tesla, Elon Musk, ka shfrytëzuar blogun e kompanisë për të folur rreth aksidentit që është shkaktuar në një autostradë kur modeli elektrik Tesla S është kapluar nga flakët e i cili ka bërë bujë të madhe mediatike. Musk tha që zjarri është shkaktuar nga një pjese metalike në rrugë i cili ka […]...

5 October, 2013Lexo më shumë

Toyota Corolla 2014 crash test

Pavarësisht përmirësimeve të sigurisë në strukturën e automjetit, Toyota me modelin Corolla 2014 ka marrë shumë pak pikë nga IIHS në testin për qëndrueshmëri të karroserisë gjatë goditjes në cep të makinës....

5 October, 2013Lexo më shumë

Need For Speed – The Movie

Aksioni vazhdon, ngjarja bartet nga lojrat e PS3, Xbox, në ekran të madh. Këtu paraqiten automjetet më të shtrenjta në botë. Ky film është plot aksion dhe situata shumë interesante. Filmi do të shfaqet në kinematë botërore në mars 2014. Siç shihet, është një luftë për dinjitetin dhe jetën e tij, Aaron Paul vozit modelet […]...

25 September, 2013Lexo më shumë

Djegia e gomave

Në Queensland, Australi djegia e gomave ka marrë një bukuri dhe argëtim tjetër për shkak të instalimit të kamerave me rreze infra të kuqe nga Policia, të cilët gjatë natës mund të xhirojnë nxehtësinë që del nga gomat dhe motori i automjetit....

25 September, 2013Lexo më shumë

Lamborgini Aventador ndahet në dysh

Një aksident i pabesueshëm ku janë përfshirë një Lamborghini Aventador dhe një Mazda Sedan. Ky aksident u zhvillua të dielën e kaluar në Brooklyn, New York. Super automjeti Italian me vlerë prej 400,000 dollarësh u nda në dysh gjatë aksidentit....

24 September, 2013Lexo më shumë

Rripi i sigurisë tek fëmijët

NHTSA në Amerikë ka zbuluar se më shumë se një e treta e fëmijëve (nën moshën 13 vjeçare), të cilët kanë vdekur në aksidente, nuk ishin të lidhur me rripat e sigurisë apo të vendosur në ulëset e përshtatshme për fëmijë. ...

21 September, 2013Lexo më shumë

Peugeot 308 R po vjen

Bosi i Peugeot-it ka thënë se versioni 308R me 270 kf është shumë e mundshme të vijë për një kohe të shkurtër. Kur e thotë shefi atëherë nënkuptohet se kjo do të ndodhë shumë shpejtë....

19 September, 2013Lexo më shumë

Motor Show në Frankfurt

Nga 10-23 shtator 2013 do të fillojë motor show ndërkombëtar në Frankfurt, Gjermani. Pritet të jenë më shumë se 1000 ekspozime dhe të jenë të pranishëm më shumë se 1,000,000 vizitorë. Duket që prodhuesit e mëdhenj të automjeteve janë të gatshëm t’i bëjnë konkurencë të fortë njeri-tjetrit me super automjete elektrike. Kursimi i karburantit dhe […]...

9 September, 2013Lexo më shumë

Mercedes CLA45 AMG apo Audi S3 Sedan

Në auto show në New York u shfaqen Mercedes-Benz AMG CLA45 dhe Audi S3 Sedan, kjo nuk ishte rastësi! Një thënie e vjetër thotë: “mbaji shokët afër por armiqët edhe më afër”! Kjo është pikërisht ajo që të dy gjigantët gjermanë janë duke bërë, janë duke e sulmuar njëri-tjetrin me produkte elegante. Por, cilin ju […]...

5 September, 2013Lexo më shumë

Range Rover Sport 2014

Makinat janë si njerëzit në shumë mënyra. Ata kanë personalitete, fytyra dhe ndonjëherë edhe probleme me mbipeshë. Range Rover Sport ishte një nga ato automjete që eshte nevojitur të humb peshë. Themi ishte, sepse modeli i ri Range Rover Sport 2014 tashmë ka bërë debutimin e tij në Auto Show Ndërkombetar në  New York,  me […]...

5 September, 2013Lexo më shumë

Ferrari F40 VS F50

Ashtu si shumë prej nesh në moshë të hershme, unë kam rënë në dashuri me Ferrari F40. F40 ishte një evolucion i dashurisë sime. Disa vjet më vonë, kur F50 Ferrari arriti, ai shënoi një kohë të re të prodhimit të automjeteve të shpejta. Këtë javë CHRIS Harris do t’i vozisë dy makinat për të […]...

5 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play World Soccer Champion
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball