Auto – Page 37 – Lajmi.net

Aktuale

Versioni i ri i modelit SL400

Në Amerikë, formacioni aktual i modeleve të Mercedes-Benz SL Class përfshinë tre zgjedhje fenomenale: SL550 i fuqizuar me motor V8, SL64 AMG dhe modeli SL65 AMG me motor V12. Modeli SL350 në Evropë ka qenë i fuqizuar me një motor sportiv V6, një motor 3,5 litërsh. Por tani, Mercedes ka zëvendësuar këtë model me modelin […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Maserati 1956 450S i gatshëm për ankand

Vetura fillimisht ishte vozitur nga Stirling Moss gjatë vitit 1956 si një model 350S. Pasi frenat e tij dështuan dhe vetura goditi një pemë, Maserati restauroi makinën për të përmirësuar statusin e saj – duke e bërë atë një makinë model 450S të gatshme për garë. Makina për herë të parë ishte restauruar në vitin […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Veyron Vivere në shitje për 2.5 milion euro

Kompania tani është duke ofruar modelin e rrallë për shitje në ekspozitën e tyre në Gjermani dhe në webfaqen e shitjeve suchen.de. Me një ndryshim gjithpërfshirës në pamje duke përfshirë krahët e modifikuar, një trup më të shkurtuar me një platformë që të lë pa frymë, Bugatti gjithashtu ka bërë ndryshime në drita dhe në […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Performancat e Audi RS6

Super-vetura Audi RS6, e cila arrin 700 kuaj-fuqi dhe 634-ft të çifteve rrotulluese, është duke dëshmuar se është një veturë e pëlqyer, pasi që ka shtuar fuqinë e tij në motor dhe duke u bërë kështu një super-veturë e mahnitshme. Këtë herë modeli vjen me një ngjyrosje të kuqe shkëlqyese, një ngjyrë që Audi ka […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Detajet e veturës Escalade Supple 2015

Të dy modelet e vitit 2015 do ofrojnë një pamje më luksoze se sa modelet e tjera të kaluara. Për ata të cilët janë adhurues të makinave, këto makina luksoze janë thjeshtë të mahnitshme, dhe çmimet e tyre normalisht janë më të mëdha. Së pari, veturat janë të pajisura me një grilë të re Galvano […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

BMW M4 Cabrio 2015 debuton në rrugë

Të gjithë jemi të njohur me Coupe-në e re M4 (dhe sedan M3) deri tani, por vetura e re cabrio kompleton treshen. Ashtu si modelet tjera vëllezër të saj, M4 Cabrio është mundësuar me të njëjtin motor 3.0, i cili ka dy turbombushës që prodhon 425 kuaj-fuqi dhe 406 ft të çfiteve rrotulluese. Blerësit mund […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Modeli i mrekullueshëm Mopar i Dodge

Që nga viti 2010, Dodge ka lansuar modele të kufizuara të Mopar Challanger. Të dy, Mopar dhe Challenger janë emra klasik dhe kujtime më të bukra ka sidomos për Boomers, pavarësisht faktit se ata shpesh nuk kishin përformanca të tilla kur ishin të rinj. Sot është një histori tjetër dhe një brez i ri i […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

MCLaren pret që të ketë shumë fitime këtë vit

Për herë të parë që nga lansimi i parë i produktit të tij në vitin 2009, MCLaren më në fund ka arritur që të kthejë një fitim në vitin 2013, duke pasur parashikime të mëdha për vitin 2014. Dhe tani, shumë dërgesa të P1 priten të ndodhin gjatë vitit 2014, për të mos përmendur të […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

BMW i3M është duke u testuar

Një gamë e plotë e fotografive zyrtare të këtij modeli të BMW-së gjysmë të kamufluar do të lansohen pas dy javëve. Kjo është vetëm një fotografi e autorizuar për t’u zbuluar. Burimet nga BMW Blog thonë se i3M do të merr trajtime të ardhshme super hibride i8. Ata thonë se super vetura elektrike M do […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Volkswagen Golf: 40 vite në fotografi

Që nga marsi 1974, VW Golf ka qenë një markë konkurrente me veturat e tjera, duke kaluar nëpër evolucione që e sollën atë nga një makinë e thjeshtë në një makinë tepër tërheqëse. Me kalimin e kohës Golf prodhoi modele të reja, nga performanca të larta GTI deri në modele karavan dhe Cabrio. Duke i […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari me modelin 575 GTZ

I vetmi lloj i ndërtuar ndonjëherë i Ferrarit, modeli 575 GTZ ishte prodhuar për herë të parë nga Ferrari dhe kolektori Yoshiyuki Hayashi në vitin 2006 dhe ishte prezentuar për herë të parë në Gjenevë në vitin 2006. Ky model është ndërtuar për të shënuar përvjetorin e 50-të të modelit epik 250 GT dhe i […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

McLaren P13 një veturë mahnitëse

Kemi dëgjuar disa thashetheme kohët e fundit në lidhje me modelin e ardhshëm P13 të McLaren, i ashtuquajturi modeli hyrës, që do të konkurrojë me preferencat e Porsche 911 Turbo. Prej të dhënave të fuqisë së këtij modeli bëhet e ditur se ai do të jetë i paisur me një motor V8 turbo-binjak 3.8 litërsh, […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

Njihuni me makinën BMW-Toyota

Makina e re tashmë është konfirmuar nga kryetari i BMW Norbert Reithofer dhe pronari i Toyota Akio Toyoda. Sipas Autocar, modeli sport i veturës do të sjellë një performancë të re të modelit për herë të parë. Vetura ka disa superkapacitorë për ruajtje kinetike afatshkurtë të energjisë dhe një rritje të performancës. BMW dhe Toyota […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Modelet e ri-dizajnuara TT dhe TTS të Audi

Vetëm pak kohë pas zbulimit të modeleve të reja të Audi në Gjenevë, prodhuesi gjerman i veturave ka zbuluar një model të ri për vitin 2015 të TT dhe TTS coupe, që do të dalin në treg së shpejti. Ndryshimet e jashtme përfshijnë një grilë të re dhe një kornizë të dritave LED, por blerësit […]...

24 March, 2014Lexo më shumë

Hamann zbulon dizajnin e ri të jashtëm për BMW X6

Motori N575 dizel i BMW’së, i gatshëm në dy modelet e kompanisë dhe i quajtur M50d, është një motor që mbanë rekord për prodhimin e lartë të tij. Motori me naftë e bën edhe BMW X6 një makinë favorite dhe shumë të mrekullueshme. Por, duke pasur parasysh trajtimin Hamann me dizajnin Tycoon Evo, X6 me […]...

22 March, 2014Lexo më shumë

Mercedes sjellë veturën 1.5 milionëshe

I ndryshuar në mënyrën e çasjes së saj në rrugë, me një 6.9 litërsh me motor V12 AMG, vetura është tani në shitje në Globalautosports, një treg për Ferrari dhe Maserati, në Florida, me një çmim prej 1,490,000$. Ndoshta këto të holla ja vlejnë, pasi që me blerjen e kësaj veture ju do të fitoni […]...

21 March, 2014Lexo më shumë

Dizajni i veturave në vitin 2030

Kur ju imagjinoni se idetë kanë ndryshuar rrënjësisht në dizajnimin e veturave, është e mundur që të imagjinoni që veturat e ardhshme do të jenë diçka më ndryshe. Mendoni Elon Musk dhe veturën e tij revulucionare elektrike, modeli S Tesla ose Richard Branson dhe planet e tij për të dërguar njerëz në hapsirë me vetura. […]...

20 March, 2014Lexo më shumë

Infiniti eksploron motorin V8

Infiniti sigurisht se mund të përdorë një përformancë më të mirë në motorët e tij, ku së fundi debutoi për herë të dytë në Geneva Motor Show i paisur me një 3,8 litërsh, me dy turbombushës si të Godzilla....

18 March, 2014Lexo më shumë

Jaguar do të prodhojë 5 vetura në 5 vitet e ardhshme

Kjo veturë do të jetë e para e pesë modeleve që Jaguar ka planifikuar t’i prodhojë gjatë pesë viteve të ardhshme, si markë Britaneze ambicioze, ajo dëshiron që të kalojë Gjermaninë në këtë sektor. Audi A4, Mercedes C Class dhe BMW 3 Series, do të futen në treg më vonë këtë vit dhe në vitin […]...

15 March, 2014Lexo më shumë

Toyota me sistemin CarPlay në fillim të 2015

Në javën e parë të lansimit të sistemit CarPlay për vetura, Toyota ishte njëra ndër kompanitë e interesuara që ta ketë sistemin në veturat e tyre. Tani, kompania thotë se ka në plan që makinat e tyre të mbesin jashtë sistemit të CarPlay deri në vitin 2015. Kjo është bërë zyrtare në faqen e Toyota’së, […]...

14 March, 2014Lexo më shumë

McLaren prezanton modelin e ri – 650S Spider

Një vit i mirë e i suksesshëm kaloi që nga dalja në treg i McLaren MP4-12C dhe modelit të ri Spider. McLaren nuk priti edhe aq gjatë për të zbuluar modelin 650S të ri, në fakt paraqiti dy verzione në të njëjtën kohë në Geneva Motor Show. Me të njëjtin motor 3.8 litra twin- turbo […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari California T – model i ri nga Ferrari

Ferrari California T duket të jetë më i kompletuar se modeli paraprak. Me një motor V8 3.9 litra dhe 560 kuaj fuqi, ky model pretendon të shpallet mbret i mbrëmjes debutuese. Rrotullimet e shpejta të motorit sjellin një shpejtësi marramendëse prej 62mph për 3.6 sekonda. Përderisa motori është përmirësuar dukshëm, ka edhe përmirësime tjera si: një […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Alfa Romeo Disco Volante debuton në Geneva Motor Show

Gati se të gjithë u mahnitëm me Alfa Romeo Disco Volante që debutoi në vitin 2012 në Geneva Motor Show. Ky model është kombinim i modeleve të viteve 60’ta por i modifikuar që të duket modern. Koncepti i këtij modeli që karakterizohej me ngjyrën e kuqe, tërhoqi lëvdata për dukjen e mirë, sa që harruan […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Vetura sportive që pritet të pushtojë rrugët e Europës

Një model i ri nga Lexus, do të debuton në “Geneva Motor Show” javën e ardhshme. Tradicionalisht,modelet F Sport kanë dizajnë unike, të bukura, por në të njëjtën kohë shfaqen shumë agresiv vizualisht. Lexus është futur në garë si rival i BMW 4 Series Sport. Ato me të cilat identifikohet ky model, janë në kabinë dhe nën […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

BMW i8 pajiset me valixhe Louis Vuitton

Ky set është pjesë e një bashkëpunimi mes BMWdhe Louis Vuitton. Kjo seri e bagazhit do të jetë në dispozicion sipas kërkesës në disa dyqane të zgjedhura të Louis Vuitton në mbarë botën, duke filluar në prill të vitit 2014. “BMW dhe Louis Vuitton ndajnë një vlerësim të thellë të traditës dhe përkushtimit për të […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Kalifornia lejon përdorimin e celularëve gjatë vozitjes

Përdorimi i celularit kur je në timon është i jashtëligjshëm gati në të gjithë botën. Por, shteti i Kalifornisë duket se po e zë hapin e teknologjisë, kur bëhet fjalë për aspekte tjera të përdorimit të celularëve të mençur kur je në timon. Një gjykatë e apelit ka ndryshuar një vendim të mëparshëm të gjykatës, […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Ja se si do të duken makinat në një të ardhme të largët

Termi “veturë koncepte” është përdorur shumë në dekadat e fundit nga prodhues të ndryshëm të makinave të cilët mezi i kishin hequr disa makina nga prodhimi. Atëherë kur këto lloje makinash të quajtura koncept erdhën për herë të parë në treg, ishte një risi dhe diçka për të festuar, ndërsa sot është normale dhe vetëm […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shfaq një video të shkurtër para debutimit

Në atë që duket të jetë e para e një serie të ngjashme, Lamborghini shpalosi videon e parë ngacmuese për modelin e ri Huracan. Nuk tregohen shumë gjëra në këtë video – një njeri, një makinë, një stuhi. Por, vetë esenca e videos është që t’i ngacmojë adhuruesit e veturave, duke treguar pak dhe duke […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Volvo me koncept të ri ultra-modern

Vetura sportive me tre dyer, e cila debuton javën e ardhshme në Geneva Motor Show, është koncepti i fundit nga Volvo, që tregon se si do të duken veturat e kësaj marke në të ardhmen. Fokusi kryesor i këtij modeli është thjeshtësia, ku një panel i madh touchscreen zëvendëson gjitha butonat. “Ideja bazë është që […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Audi me model të ri – Audi S1

Audi ka vazhduar prodhimin e modelit të limituar A1 Quatrro, në një model të plotë serie të prodhimit S1, me tre dyer dhe me 5 dyer. Projektuar për t’i përngjarë Mini Cooper S, modeli i ri S1 do të debutojë në Geneva Motor Show muajin e ardhshëm. Audi thotë se S1 dhe S1 Sportback nuk do të shiten […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Citroën zbulon modelin C1

C1 i ri ka një dizajn të çuditshëm, ku dritat e para janë në formë të çuditshme. Ky model është në dispozicion në tre dhe pesë dyer. Do të dalë në treg në Evropë, në mes të vitit 2014. Pamja e automjetit ka ngjashmëri me C4 Picasso dhe C4 Cactus. I konceptuar për ngasje në […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Chrysler ndalon prodhimin e Dodge Avenger 200 Convertible

Kur Chrysler vendosi ta zëvendësojë automjetin ‘Sebring’ në vitin 2010, ajo si zëvendësim paraqiti dy modele të reja. Tash, kur gjenerata e re e automjeteve po vjen, ‘Chrysler 200’ si duket do ta ketë fatin e njëjtë sikur ‘Sebring’. Ky vendim i tyre nuk është pritur mirë nga adhuruesit e veturave, ngase ky model është […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Hyundai PassoCorto në Geneva Motor Show

Ndërtuar nga entuziastët dhe për entuziastët e makinave  sportive, PassoCorto u emërua nga 16 studentët e programit Master të drejtimit “Dizajn transportues” në Torino. Studentët ishin ngarkuar nga Hyundai që ta bëjnë “makinën që do të jetë në krye të listës së tyre për nga blerja dhe ngasja” Nuk e dimë se kush do të […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shet 700 njësi ende pa debutuar

Lamborghini e emëroi modelin më të ri në bazë të një demi që njihet për guximin e tij. Ky model, i cili do ta zëvendësojë modelin aktual Gallardo, do të dalë në shitje këtë pranverë. Vetura do të jetë me dy ulëse. Do t’i ketë 610 kuaj fuqi dhe një motor V-10, që do të […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Audi TT me pamje të re

TT coupe nga Audi do të ketë thyerje më këndorë që do t’i jep një ngjashmëri të ngushtë me modelin R8, kështu shihet në skicën e zbuluar  tash së fundmi. Modeli më i ri TT, do të debutojë në Gjenevë, në muajin e ardhshëm. Audi TT, pjesën e përparme e ka të mprehtë dhe të […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Apple do të fillojë të shesë edhe vetura!

Apple është kompania më e vlefshme në Amerikë, e cila njihet për prodhimin e pajisjeve si iPhone dhe iPad. Mirëpo, tash kur konkurrenca është në rritje e sipër, sidomos nga pajisjet Android, kompania Apple ose duhet të sjell një inovacion në treg me një zbulim krejtësisht të ri, ose të zgjerohet në treg me produkte […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Ferrari antik shitet afro 30 milionë euro

Një Ferrari që hyn në histori. Disa ditë më parë, një 250 Testa Rossa, i vitit të prodhimit 1957, është shitur në ankand për një shifër rekorde prej 28,99 milionë eurosh. Emri i saj vjen nga ngjyrosja e veçantë e pjesës së epërme të motorit me ngjyrë të kuqe. Në total ishin ndërtuar vetëm 34 […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

40 mijë euro për një Fiat 500 të vitit 1959

Janë disa vetura të ‘epokës së shkuar’ që mund të befasojnë, duke u shitur me çmim shumë më të lartë të veturave moderne dhe ultra-teknologjike. I ‘vjetri’ Fiat 500 është sigurisht një rast i tillë. Ishte bërë një ikonë e vërtetë ‘Made in Italy’, e dashur nga pasionantët e veturave në tërë botën dhe ka […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Google ofron transport për klientët

Blerjet përmes Internetit janë më të shpejtat dhe më të lehtat të mundshme. Por, çka nëse ju jepet mundësia që të jeni edhe fizikisht në dyqan? E pra, duket se Google mendon për këtë punë dhe e ka prezantuar një patentë që siguron transport gratis për përdoruesit. Siguriht, kjo ofertë nuk i bëhet çdokujt, pasi […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Prezantohet Mercedes Benz C Class

Ka debutuar në sallonin e autobomolave në Detroit me një ceremoni të stilit gjigant Mercedes Benz C Class. Për ta prezantuar modelin gjithnjë më të shitur në shtëpinë e makinave nga Stuttgarti ishte pronari Dieter Zetsche, që ishte krenar me krijimin e kompanisë së tij. “Ky është ylli i eventit. SHBA’të janë tregu më i […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni i parë i BMW për Galaxy Gear

Përpos që pritet ta lansojë veturën që vozitet vetë, pa ndihmën e shoferit, BMW vazhdon të bëjë mrekulli. Gjiganti i automobilave e ka nisur një bashkëpunim me gjigantin e teknologjisë, Samsung, për ta krijuar një aplikacion për orën Galaxy Gear, që quhet BMW e Remote App, e cila ju lejon ta kontrolloni gjendjen dhe baterinë […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Makinë pa shofer

Edhe pse Google njihet si emri më i njohur në lidhje me zhvillimin e automjeteve të pilotuara, prodhues të tjerë si BMW janë përfshirë në idenë dhe teknologjinë, e cila mund të bëjë që makinat ta vozisin veten, një ide që mund të realizohet brenda pak vitesh. Më saktësisht, BMW synon që një gjë të […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Veturat e çuditshme

Automobilë të çuditshëm: janë me të vërtetë shumë dhe është e vështirë ta zgjidhni njërën. Disa prej tyre konsiderohen të pahijshëm, sidomos ata të viteve të 70-ta, duke e pasur parasysh përparimin e teknologjisë, por ka prej tyre që ju lënë gojëhapur, si veturat që ‘notojnë’ në ujë dhe ato që ‘fluturojnë’. Më poshtë ju […]...

29 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball