Auto – Page 33 – Lajmi.net

Aktuale

Njihuni me makinën BMW-Toyota

Makina e re tashmë është konfirmuar nga kryetari i BMW Norbert Reithofer dhe pronari i Toyota Akio Toyoda. Sipas Autocar, modeli sport i veturës do të sjellë një performancë të re të modelit për herë të parë. Vetura ka disa superkapacitorë për ruajtje kinetike afatshkurtë të energjisë dhe një rritje të performancës. BMW dhe Toyota […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Modelet e ri-dizajnuara TT dhe TTS të Audi

Vetëm pak kohë pas zbulimit të modeleve të reja të Audi në Gjenevë, prodhuesi gjerman i veturave ka zbuluar një model të ri për vitin 2015 të TT dhe TTS coupe, që do të dalin në treg së shpejti. Ndryshimet e jashtme përfshijnë një grilë të re dhe një kornizë të dritave LED, por blerësit […]...

24 March, 2014Lexo më shumë

Hamann zbulon dizajnin e ri të jashtëm për BMW X6

Motori N575 dizel i BMW’së, i gatshëm në dy modelet e kompanisë dhe i quajtur M50d, është një motor që mbanë rekord për prodhimin e lartë të tij. Motori me naftë e bën edhe BMW X6 një makinë favorite dhe shumë të mrekullueshme. Por, duke pasur parasysh trajtimin Hamann me dizajnin Tycoon Evo, X6 me […]...

22 March, 2014Lexo më shumë

Mercedes sjellë veturën 1.5 milionëshe

I ndryshuar në mënyrën e çasjes së saj në rrugë, me një 6.9 litërsh me motor V12 AMG, vetura është tani në shitje në Globalautosports, një treg për Ferrari dhe Maserati, në Florida, me një çmim prej 1,490,000$. Ndoshta këto të holla ja vlejnë, pasi që me blerjen e kësaj veture ju do të fitoni […]...

21 March, 2014Lexo më shumë

Dizajni i veturave në vitin 2030

Kur ju imagjinoni se idetë kanë ndryshuar rrënjësisht në dizajnimin e veturave, është e mundur që të imagjinoni që veturat e ardhshme do të jenë diçka më ndryshe. Mendoni Elon Musk dhe veturën e tij revulucionare elektrike, modeli S Tesla ose Richard Branson dhe planet e tij për të dërguar njerëz në hapsirë me vetura. […]...

20 March, 2014Lexo më shumë

Infiniti eksploron motorin V8

Infiniti sigurisht se mund të përdorë një përformancë më të mirë në motorët e tij, ku së fundi debutoi për herë të dytë në Geneva Motor Show i paisur me një 3,8 litërsh, me dy turbombushës si të Godzilla....

18 March, 2014Lexo më shumë

Jaguar do të prodhojë 5 vetura në 5 vitet e ardhshme

Kjo veturë do të jetë e para e pesë modeleve që Jaguar ka planifikuar t’i prodhojë gjatë pesë viteve të ardhshme, si markë Britaneze ambicioze, ajo dëshiron që të kalojë Gjermaninë në këtë sektor. Audi A4, Mercedes C Class dhe BMW 3 Series, do të futen në treg më vonë këtë vit dhe në vitin […]...

15 March, 2014Lexo më shumë

Toyota me sistemin CarPlay në fillim të 2015

Në javën e parë të lansimit të sistemit CarPlay për vetura, Toyota ishte njëra ndër kompanitë e interesuara që ta ketë sistemin në veturat e tyre. Tani, kompania thotë se ka në plan që makinat e tyre të mbesin jashtë sistemit të CarPlay deri në vitin 2015. Kjo është bërë zyrtare në faqen e Toyota’së, […]...

14 March, 2014Lexo më shumë

McLaren prezanton modelin e ri – 650S Spider

Një vit i mirë e i suksesshëm kaloi që nga dalja në treg i McLaren MP4-12C dhe modelit të ri Spider. McLaren nuk priti edhe aq gjatë për të zbuluar modelin 650S të ri, në fakt paraqiti dy verzione në të njëjtën kohë në Geneva Motor Show. Me të njëjtin motor 3.8 litra twin- turbo […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari California T – model i ri nga Ferrari

Ferrari California T duket të jetë më i kompletuar se modeli paraprak. Me një motor V8 3.9 litra dhe 560 kuaj fuqi, ky model pretendon të shpallet mbret i mbrëmjes debutuese. Rrotullimet e shpejta të motorit sjellin një shpejtësi marramendëse prej 62mph për 3.6 sekonda. Përderisa motori është përmirësuar dukshëm, ka edhe përmirësime tjera si: një […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Alfa Romeo Disco Volante debuton në Geneva Motor Show

Gati se të gjithë u mahnitëm me Alfa Romeo Disco Volante që debutoi në vitin 2012 në Geneva Motor Show. Ky model është kombinim i modeleve të viteve 60’ta por i modifikuar që të duket modern. Koncepti i këtij modeli që karakterizohej me ngjyrën e kuqe, tërhoqi lëvdata për dukjen e mirë, sa që harruan […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Vetura sportive që pritet të pushtojë rrugët e Europës

Një model i ri nga Lexus, do të debuton në “Geneva Motor Show” javën e ardhshme. Tradicionalisht,modelet F Sport kanë dizajnë unike, të bukura, por në të njëjtën kohë shfaqen shumë agresiv vizualisht. Lexus është futur në garë si rival i BMW 4 Series Sport. Ato me të cilat identifikohet ky model, janë në kabinë dhe nën […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

BMW i8 pajiset me valixhe Louis Vuitton

Ky set është pjesë e një bashkëpunimi mes BMWdhe Louis Vuitton. Kjo seri e bagazhit do të jetë në dispozicion sipas kërkesës në disa dyqane të zgjedhura të Louis Vuitton në mbarë botën, duke filluar në prill të vitit 2014. “BMW dhe Louis Vuitton ndajnë një vlerësim të thellë të traditës dhe përkushtimit për të […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Kalifornia lejon përdorimin e celularëve gjatë vozitjes

Përdorimi i celularit kur je në timon është i jashtëligjshëm gati në të gjithë botën. Por, shteti i Kalifornisë duket se po e zë hapin e teknologjisë, kur bëhet fjalë për aspekte tjera të përdorimit të celularëve të mençur kur je në timon. Një gjykatë e apelit ka ndryshuar një vendim të mëparshëm të gjykatës, […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Ja se si do të duken makinat në një të ardhme të largët

Termi “veturë koncepte” është përdorur shumë në dekadat e fundit nga prodhues të ndryshëm të makinave të cilët mezi i kishin hequr disa makina nga prodhimi. Atëherë kur këto lloje makinash të quajtura koncept erdhën për herë të parë në treg, ishte një risi dhe diçka për të festuar, ndërsa sot është normale dhe vetëm […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shfaq një video të shkurtër para debutimit

Në atë që duket të jetë e para e një serie të ngjashme, Lamborghini shpalosi videon e parë ngacmuese për modelin e ri Huracan. Nuk tregohen shumë gjëra në këtë video – një njeri, një makinë, një stuhi. Por, vetë esenca e videos është që t’i ngacmojë adhuruesit e veturave, duke treguar pak dhe duke […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Volvo me koncept të ri ultra-modern

Vetura sportive me tre dyer, e cila debuton javën e ardhshme në Geneva Motor Show, është koncepti i fundit nga Volvo, që tregon se si do të duken veturat e kësaj marke në të ardhmen. Fokusi kryesor i këtij modeli është thjeshtësia, ku një panel i madh touchscreen zëvendëson gjitha butonat. “Ideja bazë është që […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Audi me model të ri – Audi S1

Audi ka vazhduar prodhimin e modelit të limituar A1 Quatrro, në një model të plotë serie të prodhimit S1, me tre dyer dhe me 5 dyer. Projektuar për t’i përngjarë Mini Cooper S, modeli i ri S1 do të debutojë në Geneva Motor Show muajin e ardhshëm. Audi thotë se S1 dhe S1 Sportback nuk do të shiten […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Citroën zbulon modelin C1

C1 i ri ka një dizajn të çuditshëm, ku dritat e para janë në formë të çuditshme. Ky model është në dispozicion në tre dhe pesë dyer. Do të dalë në treg në Evropë, në mes të vitit 2014. Pamja e automjetit ka ngjashmëri me C4 Picasso dhe C4 Cactus. I konceptuar për ngasje në […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Chrysler ndalon prodhimin e Dodge Avenger 200 Convertible

Kur Chrysler vendosi ta zëvendësojë automjetin ‘Sebring’ në vitin 2010, ajo si zëvendësim paraqiti dy modele të reja. Tash, kur gjenerata e re e automjeteve po vjen, ‘Chrysler 200’ si duket do ta ketë fatin e njëjtë sikur ‘Sebring’. Ky vendim i tyre nuk është pritur mirë nga adhuruesit e veturave, ngase ky model është […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Hyundai PassoCorto në Geneva Motor Show

Ndërtuar nga entuziastët dhe për entuziastët e makinave  sportive, PassoCorto u emërua nga 16 studentët e programit Master të drejtimit “Dizajn transportues” në Torino. Studentët ishin ngarkuar nga Hyundai që ta bëjnë “makinën që do të jetë në krye të listës së tyre për nga blerja dhe ngasja” Nuk e dimë se kush do të […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shet 700 njësi ende pa debutuar

Lamborghini e emëroi modelin më të ri në bazë të një demi që njihet për guximin e tij. Ky model, i cili do ta zëvendësojë modelin aktual Gallardo, do të dalë në shitje këtë pranverë. Vetura do të jetë me dy ulëse. Do t’i ketë 610 kuaj fuqi dhe një motor V-10, që do të […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Audi TT me pamje të re

TT coupe nga Audi do të ketë thyerje më këndorë që do t’i jep një ngjashmëri të ngushtë me modelin R8, kështu shihet në skicën e zbuluar  tash së fundmi. Modeli më i ri TT, do të debutojë në Gjenevë, në muajin e ardhshëm. Audi TT, pjesën e përparme e ka të mprehtë dhe të […]...

21 February, 2014Lexo më shumë

Apple do të fillojë të shesë edhe vetura!

Apple është kompania më e vlefshme në Amerikë, e cila njihet për prodhimin e pajisjeve si iPhone dhe iPad. Mirëpo, tash kur konkurrenca është në rritje e sipër, sidomos nga pajisjet Android, kompania Apple ose duhet të sjell një inovacion në treg me një zbulim krejtësisht të ri, ose të zgjerohet në treg me produkte […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Ferrari antik shitet afro 30 milionë euro

Një Ferrari që hyn në histori. Disa ditë më parë, një 250 Testa Rossa, i vitit të prodhimit 1957, është shitur në ankand për një shifër rekorde prej 28,99 milionë eurosh. Emri i saj vjen nga ngjyrosja e veçantë e pjesës së epërme të motorit me ngjyrë të kuqe. Në total ishin ndërtuar vetëm 34 […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

40 mijë euro për një Fiat 500 të vitit 1959

Janë disa vetura të ‘epokës së shkuar’ që mund të befasojnë, duke u shitur me çmim shumë më të lartë të veturave moderne dhe ultra-teknologjike. I ‘vjetri’ Fiat 500 është sigurisht një rast i tillë. Ishte bërë një ikonë e vërtetë ‘Made in Italy’, e dashur nga pasionantët e veturave në tërë botën dhe ka […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Google ofron transport për klientët

Blerjet përmes Internetit janë më të shpejtat dhe më të lehtat të mundshme. Por, çka nëse ju jepet mundësia që të jeni edhe fizikisht në dyqan? E pra, duket se Google mendon për këtë punë dhe e ka prezantuar një patentë që siguron transport gratis për përdoruesit. Siguriht, kjo ofertë nuk i bëhet çdokujt, pasi […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Prezantohet Mercedes Benz C Class

Ka debutuar në sallonin e autobomolave në Detroit me një ceremoni të stilit gjigant Mercedes Benz C Class. Për ta prezantuar modelin gjithnjë më të shitur në shtëpinë e makinave nga Stuttgarti ishte pronari Dieter Zetsche, që ishte krenar me krijimin e kompanisë së tij. “Ky është ylli i eventit. SHBA’të janë tregu më i […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Aplikacioni i parë i BMW për Galaxy Gear

Përpos që pritet ta lansojë veturën që vozitet vetë, pa ndihmën e shoferit, BMW vazhdon të bëjë mrekulli. Gjiganti i automobilave e ka nisur një bashkëpunim me gjigantin e teknologjisë, Samsung, për ta krijuar një aplikacion për orën Galaxy Gear, që quhet BMW e Remote App, e cila ju lejon ta kontrolloni gjendjen dhe baterinë […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Makinë pa shofer

Edhe pse Google njihet si emri më i njohur në lidhje me zhvillimin e automjeteve të pilotuara, prodhues të tjerë si BMW janë përfshirë në idenë dhe teknologjinë, e cila mund të bëjë që makinat ta vozisin veten, një ide që mund të realizohet brenda pak vitesh. Më saktësisht, BMW synon që një gjë të […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Veturat e çuditshme

Automobilë të çuditshëm: janë me të vërtetë shumë dhe është e vështirë ta zgjidhni njërën. Disa prej tyre konsiderohen të pahijshëm, sidomos ata të viteve të 70-ta, duke e pasur parasysh përparimin e teknologjisë, por ka prej tyre që ju lënë gojëhapur, si veturat që ‘notojnë’ në ujë dhe ato që ‘fluturojnë’. Më poshtë ju […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Veturat e vitit 2013

Viti 2013 tashmë po përfundon dhe është koha për t’i bërë llogaritë. Sigurisht, ky është momenti i duhur për t’i zgjedhur veturat më të mira të vitit që po përfundon. Në fotografi do t’i shihni shtatë llojet e veturave më të mira të vitit 2013, ndërsa fituesi do të shpallet më 3 mars të vitit […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Automjeti special

Inxhinierët francezë nga Lazareth janë krijues të një automjeti me porosi, emri i së cilit është Wazuma V8F Matt Edition. Gjetja e fjalëve të duhura për ta përshkruar këtë veturë të veçantë janë fotografitë që do t’i shihni më poshtë. Ajo nuk i plotëson ndoshta kriteret për t’u quajtur një makinë, por nuk është as […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Përdorni gomat e dimrit

Tashmë kemi hyrë definitivisht në sezonin dimëror, me rënie të temperaturave gjithandej, me prani të kohëpaskohshme të borës dhe gjendje të vështira në shumë rrugë e autostrada. Për t’i përmirësuar kushtet e sigurisë në veturat tona, kurrë më shumë se tash është mundësia për vendosjen e gomave të dimrit, që garantojnë performoancë më të mirë […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Motor punim dore

Rafik Kaissi është një punëtor nga Teksasi, me bazë në Round Rock, në Veri të Austin të SHBA’ve, i famshëm për realizimet e tij të jashtëzakonshme. Nuk është e rastësishme që Kaissi preferon ta definojë aktivitetin e tij si një inxhinier konceptual, pasi ajo që bën ai është vërtetë e pabesueshme. Ky definicion është korrekt, […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

Në shitje vetura luksoze ‘P1’

McLaren filloi të nxjerrë në shitje veturën luksoze “P1”. Sipas atyre që dinë, është një ndër makinat më të mira të prodhuara ndonjëherë dhe pasardhëse e denjë e modelit të mëparshëm “F1”. Kjo veturë ka dalë në shitje në qendrën Al Ain Class Motors në Dubai. Çmimi i veturës, i konfirmuar nga zëdhënësi i Autocar, […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Kositësja e barit si vetëtima

A mund të shkojë një kositëse bari me një shpejtësi 210 km/h? Zakonisht jo. Mirëpo, Honda e ka prezantuar një zgjidhje për këtë ‘problem’. Në fakt, produkti i ri i kosites së barit ‘Mean Mower’ mund të udhëtojë me një shpejtësi, besoni apo jo, 210 kilometra në orë. Kjo është një zgjuarsi dhe shkathtësi e […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Nissan sjell veturën e rekordeve

Ekzistojnë vetura që e kanë rrëmbyer zemrën e pasionantëve qysh në lansimin e tyre, duke demonstruar se mund të garojnë barabartë me të gjitha veturat super-sportive, që veç ishin prezente në shitje. Njëra prej tyre pa dyshim është edhe Nissan GT-R, një super veturë me ultra teknologji nga Japonia, e prodhuar në vitin 2007, por […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Veturat e Paul Walker

Paul Walker ishte një ‘maniak’ i veturave. Aktori amerikan vdiq ditë më parë pas një aksidenti automobilistik në moshën 40 vjeçare, duke i lënë prapa vetes shumë projekte. Por, mediat e huaja së fundmi e kanë publikuar koleksionin e veturave që kishte protagonisti i ‘Fast&Furious’. Vetura të mrekullueshme, të cilat fatkeqësisht më nuk do ta […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Prodhohet Lamborghini i fundit

Dhjetë vjet pas debutimit të tij dhe pas mbi 14 mijë produktesh, është koha për të shkuar në pension për Lamborghini Gallardo, vetura më e shitur në histori të kësaj marke dhe ndoshta më e famshmja ndonjëherë. Ekzemplari i fundit, numër 14.022, ishte një model i LP 570-4 Spyder Performante, i ngjyrës ‘Rosso Mars’, i […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Aeromobili po vjen

Aeroplani dhe automobili në të ardhmen mund të shkrihen në një objekt të vetëm, me ç’rast njerëzit mund ta përdorin këtë mjet edhe në tokë edhe në ajër, varësisht prej nevojës. Shembulli më i mirë është ai i Aeromobilit të prezantuar në këtë video, të quajtur ‘Aeromobil Roadable aircraft 2.5’, i cili u testua me […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Makinat e sigurta

Pjesa dërrmuese e aksidenteve automobilistike ndodhin për shkak të shoferëve. Në bazë të studimeve, në fakt, në 90% të rasteve, fajet i kanë ngasësit e veturave. Alkooli, droga, mungesa e përvojës, shpejtësia e lartë, rrugët e lagura dhe me akull janë të gjitha elemente që ndikojnë në ndodhjen e aksidenteve. Për t’i shmangur apo për […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Veturat lundruese

Fiat 500 dhe SHBA: një romancë që duket se po bëhet gjithnjë e më konkrete. Fiat, tashmë nën komandën e grupit amerikan Chrysler, po mundohet të nxjerr ‘ajkën’ e tij, duke u munduar ta fitojë popullaritetin edhe përtej Atlantikut. Vetëm për ta promovuar veturën më të re, 500, Fiati i ka përdorur tri  modele veturash, […]...

27 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Berry Rush
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball