Auto – Page 28 – Lajmi.net

Aktuale

Audi A3 zgjedhet vetura e vitit

Audi A3 është zgjedhur vetura e vitit. Makina e markës gjermane mori titullin e veturës më të mirë ndaj të gjitha veturave të tjera të serive të BMW-së dhe Mazda-së....

25 April, 2014Lexo më shumë

VW konfirmon se koncepti Golf R 400 do të prodhohet

Vetëm disa ditë pas zbulimit të tij në shfaqjen e veturave në Pekin, VW ka njoftuar se koncepti Golf R 400 do të prodhohet përfundimisht si një model i ri....

24 April, 2014Lexo më shumë

Audi shfaqi konceptin TT Allroad në Pekin

Audi kënaqi publikun me premierën e tij botërore të konceptit TT Allroad në shfaqjen e veturave në Pekin. Ky koncept i veçantë shfaqë një model që mund të jetë shumë i suksesshëm nga platforma e re TT e Audi-së. ...

20 April, 2014Lexo më shumë

1964 Ford GT40 shitet për 7 milionë dollarë

Një model i rrallë i Ford shkoi në ankand gjatë fundjavës dhe u shit për 7 milionë dollarë. Prototipi GT/104 ishte një veturë që garonte në Le Mans, i vozitur nga shoferi Jo Schlesser dhe Richard Atwood, por ishte detyruar të largohej nga garat pasi që kishte ndezur flakë....

19 April, 2014Lexo më shumë

Mercedes S63 AMG Coupe i shfaqur në New York

I zbuluar muajin e kaluar, Mercedes S63 AMG 4MATIC Coupe ka kënaqur publikun me debutimin e tij publik në shfaqjen e veturave në New York....

18 April, 2014Lexo më shumë

W Motors do të zbulojë veturën përbindësh në Monako

Zbulimi do të bëhet në shfaqjen e veturave në Marques, Monako këtë javë. Bisha me 770 kuaj-fuqi ishte shfaqur fillimisht si një koncept më pak se një vit më parë, duke u quajtur si “super-vetura e parë Saudite”. Me 770 kuaj-fuqi dhe 747 çifte rrotulluese, vetura do të jetë në gjendje që të arrijë 100kmh […]...

15 April, 2014Lexo më shumë

2015 Nissan Murano do të debutojë në New York

Murano i ri përmbanë një stil të veçantë të shfaqur për herë të parë në konceptin e Nissan të vitit 2013 dhe do të jetë shumë konkurruese me veturat e tjera. Elementet kyçe të dizajnit, që Nissan i quan “V-motion”, janë dritat LED, çatia prej xhami dhe sipërfaqet e skalitura. Dizajni i brendshëm është poashtu […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Bugatti Veyron “Black Bess” do të shfaqet në Pekin

Ashtu si makinat e tjera legjendare, vetëm tre makina të këtij modeli do të prodhohen, që të gjitha të bazuara në versionin Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse të Bugatti. Modeli “Black Bess” është ndërtuar për të famshmin francez të aviacionit Roland Garros. Bugatti ka dizajnuar vetëm shtatë modele dhe 18 vetura gjithsej mes viteve 1912-1914, që përdorte […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Porsche prezanton modelin Macan S

Modeli i veturës është i bazuar në paketën Sport, që përfshinë një platformë mirë të dizajnuar, me ngjyrë blu metalike dhe një seri të re të pasqyreve anësore. Macan S gjithashtu merr një grup të 21-inç lidhjeve të Sport Classic, ka një shkëlqim të lartë të jashtëm të kombinuar me ngjyrë të zezë. Plotësimi i […]...

13 April, 2014Lexo më shumë

Një kalifornian shpenzon miliona dollarë për krijimin e një furgoni

Një kalifornian 61 vjeçar, Bran Ferren, shpenzoi miliona dollarë për krijimin e një furgoni për ta dërguar vajzën e tij 4 vjeçare rreth botës. Ngjarja mund të ju duket si përshkrim i një filmi, por në fakt është e vërtetë....

12 April, 2014Lexo më shumë

Audi shfaqë modelin LWB A6 E-Tron

Modeli do të prodhohet në Kinë dhe do të jetë i bazuar në modelin standard A6, një nga modelet më të njohura të kompanisë, por me disa ndryshime. Përderisa detajet tjera të makinës ende nuk kanë dalur, Audi, në fakt, ka treguar tashmë këtë formë të konceptit në shfaqjen e veturave në Pekin në vitin […]...

12 April, 2014Lexo më shumë

Njihuni me veturën e mrekullueshme Lexus NX 2015

Bazuar në konceptin LF-NX dhe në dizajnin e sedanit të tyre IS, këto grumbuj të fotografive shfaqin një NX të dukshëm sportiv, i pajisur mirë për të konkurruar me BMW X1 dhe Mercedes GLA. Stili i NX kombinon kënde të mprehta që karakterizojnë modelin IS dhe me mbrojtëse para sportive dhe një sërë dritash të […]...

11 April, 2014Lexo më shumë

BMW shfaqë veturat klasike në Techno Classica

Shfaqja Techno Classica në Essen të Gjermanisë është një ngjarje që mbledhë veturat klasike të të gjitha markave që i kanë prodhuar përgjatë historisë së tyre, duke përfshirë 1,2500 ekspozues nga 30 vende. Por, grupi i veturave klasike të BMW ishte ajo që tërhoqi më shumë vëmendje nga të pranishmit, duke parë bukuritë e veturave […]...

10 April, 2014Lexo më shumë

Versioni i ri i modelit SL400

Në Amerikë, formacioni aktual i modeleve të Mercedes-Benz SL Class përfshinë tre zgjedhje fenomenale: SL550 i fuqizuar me motor V8, SL64 AMG dhe modeli SL65 AMG me motor V12. Modeli SL350 në Evropë ka qenë i fuqizuar me një motor sportiv V6, një motor 3,5 litërsh. Por tani, Mercedes ka zëvendësuar këtë model me modelin […]...

9 April, 2014Lexo më shumë

Maserati 1956 450S i gatshëm për ankand

Vetura fillimisht ishte vozitur nga Stirling Moss gjatë vitit 1956 si një model 350S. Pasi frenat e tij dështuan dhe vetura goditi një pemë, Maserati restauroi makinën për të përmirësuar statusin e saj – duke e bërë atë një makinë model 450S të gatshme për garë. Makina për herë të parë ishte restauruar në vitin […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Veyron Vivere në shitje për 2.5 milion euro

Kompania tani është duke ofruar modelin e rrallë për shitje në ekspozitën e tyre në Gjermani dhe në webfaqen e shitjeve suchen.de. Me një ndryshim gjithpërfshirës në pamje duke përfshirë krahët e modifikuar, një trup më të shkurtuar me një platformë që të lë pa frymë, Bugatti gjithashtu ka bërë ndryshime në drita dhe në […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Performancat e Audi RS6

Super-vetura Audi RS6, e cila arrin 700 kuaj-fuqi dhe 634-ft të çifteve rrotulluese, është duke dëshmuar se është një veturë e pëlqyer, pasi që ka shtuar fuqinë e tij në motor dhe duke u bërë kështu një super-veturë e mahnitshme. Këtë herë modeli vjen me një ngjyrosje të kuqe shkëlqyese, një ngjyrë që Audi ka […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Detajet e veturës Escalade Supple 2015

Të dy modelet e vitit 2015 do ofrojnë një pamje më luksoze se sa modelet e tjera të kaluara. Për ata të cilët janë adhurues të makinave, këto makina luksoze janë thjeshtë të mahnitshme, dhe çmimet e tyre normalisht janë më të mëdha. Së pari, veturat janë të pajisura me një grilë të re Galvano […]...

5 April, 2014Lexo më shumë

BMW M4 Cabrio 2015 debuton në rrugë

Të gjithë jemi të njohur me Coupe-në e re M4 (dhe sedan M3) deri tani, por vetura e re cabrio kompleton treshen. Ashtu si modelet tjera vëllezër të saj, M4 Cabrio është mundësuar me të njëjtin motor 3.0, i cili ka dy turbombushës që prodhon 425 kuaj-fuqi dhe 406 ft të çfiteve rrotulluese. Blerësit mund […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Modeli i mrekullueshëm Mopar i Dodge

Që nga viti 2010, Dodge ka lansuar modele të kufizuara të Mopar Challanger. Të dy, Mopar dhe Challenger janë emra klasik dhe kujtime më të bukra ka sidomos për Boomers, pavarësisht faktit se ata shpesh nuk kishin përformanca të tilla kur ishin të rinj. Sot është një histori tjetër dhe një brez i ri i […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

MCLaren pret që të ketë shumë fitime këtë vit

Për herë të parë që nga lansimi i parë i produktit të tij në vitin 2009, MCLaren më në fund ka arritur që të kthejë një fitim në vitin 2013, duke pasur parashikime të mëdha për vitin 2014. Dhe tani, shumë dërgesa të P1 priten të ndodhin gjatë vitit 2014, për të mos përmendur të […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

BMW i3M është duke u testuar

Një gamë e plotë e fotografive zyrtare të këtij modeli të BMW-së gjysmë të kamufluar do të lansohen pas dy javëve. Kjo është vetëm një fotografi e autorizuar për t’u zbuluar. Burimet nga BMW Blog thonë se i3M do të merr trajtime të ardhshme super hibride i8. Ata thonë se super vetura elektrike M do […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Volkswagen Golf: 40 vite në fotografi

Që nga marsi 1974, VW Golf ka qenë një markë konkurrente me veturat e tjera, duke kaluar nëpër evolucione që e sollën atë nga një makinë e thjeshtë në një makinë tepër tërheqëse. Me kalimin e kohës Golf prodhoi modele të reja, nga performanca të larta GTI deri në modele karavan dhe Cabrio. Duke i […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari me modelin 575 GTZ

I vetmi lloj i ndërtuar ndonjëherë i Ferrarit, modeli 575 GTZ ishte prodhuar për herë të parë nga Ferrari dhe kolektori Yoshiyuki Hayashi në vitin 2006 dhe ishte prezentuar për herë të parë në Gjenevë në vitin 2006. Ky model është ndërtuar për të shënuar përvjetorin e 50-të të modelit epik 250 GT dhe i […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

McLaren P13 një veturë mahnitëse

Kemi dëgjuar disa thashetheme kohët e fundit në lidhje me modelin e ardhshëm P13 të McLaren, i ashtuquajturi modeli hyrës, që do të konkurrojë me preferencat e Porsche 911 Turbo. Prej të dhënave të fuqisë së këtij modeli bëhet e ditur se ai do të jetë i paisur me një motor V8 turbo-binjak 3.8 litërsh, […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

Njihuni me makinën BMW-Toyota

Makina e re tashmë është konfirmuar nga kryetari i BMW Norbert Reithofer dhe pronari i Toyota Akio Toyoda. Sipas Autocar, modeli sport i veturës do të sjellë një performancë të re të modelit për herë të parë. Vetura ka disa superkapacitorë për ruajtje kinetike afatshkurtë të energjisë dhe një rritje të performancës. BMW dhe Toyota […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Modelet e ri-dizajnuara TT dhe TTS të Audi

Vetëm pak kohë pas zbulimit të modeleve të reja të Audi në Gjenevë, prodhuesi gjerman i veturave ka zbuluar një model të ri për vitin 2015 të TT dhe TTS coupe, që do të dalin në treg së shpejti. Ndryshimet e jashtme përfshijnë një grilë të re dhe një kornizë të dritave LED, por blerësit […]...

24 March, 2014Lexo më shumë

Hamann zbulon dizajnin e ri të jashtëm për BMW X6

Motori N575 dizel i BMW’së, i gatshëm në dy modelet e kompanisë dhe i quajtur M50d, është një motor që mbanë rekord për prodhimin e lartë të tij. Motori me naftë e bën edhe BMW X6 një makinë favorite dhe shumë të mrekullueshme. Por, duke pasur parasysh trajtimin Hamann me dizajnin Tycoon Evo, X6 me […]...

22 March, 2014Lexo më shumë

Mercedes sjellë veturën 1.5 milionëshe

I ndryshuar në mënyrën e çasjes së saj në rrugë, me një 6.9 litërsh me motor V12 AMG, vetura është tani në shitje në Globalautosports, një treg për Ferrari dhe Maserati, në Florida, me një çmim prej 1,490,000$. Ndoshta këto të holla ja vlejnë, pasi që me blerjen e kësaj veture ju do të fitoni […]...

21 March, 2014Lexo më shumë

Dizajni i veturave në vitin 2030

Kur ju imagjinoni se idetë kanë ndryshuar rrënjësisht në dizajnimin e veturave, është e mundur që të imagjinoni që veturat e ardhshme do të jenë diçka më ndryshe. Mendoni Elon Musk dhe veturën e tij revulucionare elektrike, modeli S Tesla ose Richard Branson dhe planet e tij për të dërguar njerëz në hapsirë me vetura. […]...

20 March, 2014Lexo më shumë

Infiniti eksploron motorin V8

Infiniti sigurisht se mund të përdorë një përformancë më të mirë në motorët e tij, ku së fundi debutoi për herë të dytë në Geneva Motor Show i paisur me një 3,8 litërsh, me dy turbombushës si të Godzilla....

18 March, 2014Lexo më shumë

Jaguar do të prodhojë 5 vetura në 5 vitet e ardhshme

Kjo veturë do të jetë e para e pesë modeleve që Jaguar ka planifikuar t’i prodhojë gjatë pesë viteve të ardhshme, si markë Britaneze ambicioze, ajo dëshiron që të kalojë Gjermaninë në këtë sektor. Audi A4, Mercedes C Class dhe BMW 3 Series, do të futen në treg më vonë këtë vit dhe në vitin […]...

15 March, 2014Lexo më shumë

Toyota me sistemin CarPlay në fillim të 2015

Në javën e parë të lansimit të sistemit CarPlay për vetura, Toyota ishte njëra ndër kompanitë e interesuara që ta ketë sistemin në veturat e tyre. Tani, kompania thotë se ka në plan që makinat e tyre të mbesin jashtë sistemit të CarPlay deri në vitin 2015. Kjo është bërë zyrtare në faqen e Toyota’së, […]...

14 March, 2014Lexo më shumë

McLaren prezanton modelin e ri – 650S Spider

Një vit i mirë e i suksesshëm kaloi që nga dalja në treg i McLaren MP4-12C dhe modelit të ri Spider. McLaren nuk priti edhe aq gjatë për të zbuluar modelin 650S të ri, në fakt paraqiti dy verzione në të njëjtën kohë në Geneva Motor Show. Me të njëjtin motor 3.8 litra twin- turbo […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Ferrari California T – model i ri nga Ferrari

Ferrari California T duket të jetë më i kompletuar se modeli paraprak. Me një motor V8 3.9 litra dhe 560 kuaj fuqi, ky model pretendon të shpallet mbret i mbrëmjes debutuese. Rrotullimet e shpejta të motorit sjellin një shpejtësi marramendëse prej 62mph për 3.6 sekonda. Përderisa motori është përmirësuar dukshëm, ka edhe përmirësime tjera si: një […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Alfa Romeo Disco Volante debuton në Geneva Motor Show

Gati se të gjithë u mahnitëm me Alfa Romeo Disco Volante që debutoi në vitin 2012 në Geneva Motor Show. Ky model është kombinim i modeleve të viteve 60’ta por i modifikuar që të duket modern. Koncepti i këtij modeli që karakterizohej me ngjyrën e kuqe, tërhoqi lëvdata për dukjen e mirë, sa që harruan […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Vetura sportive që pritet të pushtojë rrugët e Europës

Një model i ri nga Lexus, do të debuton në “Geneva Motor Show” javën e ardhshme. Tradicionalisht,modelet F Sport kanë dizajnë unike, të bukura, por në të njëjtën kohë shfaqen shumë agresiv vizualisht. Lexus është futur në garë si rival i BMW 4 Series Sport. Ato me të cilat identifikohet ky model, janë në kabinë dhe nën […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

BMW i8 pajiset me valixhe Louis Vuitton

Ky set është pjesë e një bashkëpunimi mes BMWdhe Louis Vuitton. Kjo seri e bagazhit do të jetë në dispozicion sipas kërkesës në disa dyqane të zgjedhura të Louis Vuitton në mbarë botën, duke filluar në prill të vitit 2014. “BMW dhe Louis Vuitton ndajnë një vlerësim të thellë të traditës dhe përkushtimit për të […]...

2 March, 2014Lexo më shumë

Kalifornia lejon përdorimin e celularëve gjatë vozitjes

Përdorimi i celularit kur je në timon është i jashtëligjshëm gati në të gjithë botën. Por, shteti i Kalifornisë duket se po e zë hapin e teknologjisë, kur bëhet fjalë për aspekte tjera të përdorimit të celularëve të mençur kur je në timon. Një gjykatë e apelit ka ndryshuar një vendim të mëparshëm të gjykatës, […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Ja se si do të duken makinat në një të ardhme të largët

Termi “veturë koncepte” është përdorur shumë në dekadat e fundit nga prodhues të ndryshëm të makinave të cilët mezi i kishin hequr disa makina nga prodhimi. Atëherë kur këto lloje makinash të quajtura koncept erdhën për herë të parë në treg, ishte një risi dhe diçka për të festuar, ndërsa sot është normale dhe vetëm […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Lamborghini Huracan shfaq një video të shkurtër para debutimit

Në atë që duket të jetë e para e një serie të ngjashme, Lamborghini shpalosi videon e parë ngacmuese për modelin e ri Huracan. Nuk tregohen shumë gjëra në këtë video – një njeri, një makinë, një stuhi. Por, vetë esenca e videos është që t’i ngacmojë adhuruesit e veturave, duke treguar pak dhe duke […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Volvo me koncept të ri ultra-modern

Vetura sportive me tre dyer, e cila debuton javën e ardhshme në Geneva Motor Show, është koncepti i fundit nga Volvo, që tregon se si do të duken veturat e kësaj marke në të ardhmen. Fokusi kryesor i këtij modeli është thjeshtësia, ku një panel i madh touchscreen zëvendëson gjitha butonat. “Ideja bazë është që […]...

28 February, 2014Lexo më shumë

Audi me model të ri – Audi S1

Audi ka vazhduar prodhimin e modelit të limituar A1 Quatrro, në një model të plotë serie të prodhimit S1, me tre dyer dhe me 5 dyer. Projektuar për t’i përngjarë Mini Cooper S, modeli i ri S1 do të debutojë në Geneva Motor Show muajin e ardhshëm. Audi thotë se S1 dhe S1 Sportback nuk do të shiten […]...

26 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball