Auto – Lajmi.net

Aktuale

Prodhohet Lamborghini i fundit

Dhjetë vjet pas debutimit të tij dhe pas mbi 14 mijë produktesh, është koha për të shkuar në pension për Lamborghini Gallardo, vetura më e shitur në histori të kësaj marke dhe ndoshta më e famshmja ndonjëherë. Ekzemplari i fundit, numër 14.022, ishte një model i LP 570-4 Spyder Performante, i ngjyrës ‘Rosso Mars’, i […]...

30 November, 2013 Lexo më shumë

Aeromobili po vjen

Aeroplani dhe automobili në të ardhmen mund të shkrihen në një objekt të vetëm, me ç’rast njerëzit mund ta përdorin këtë mjet edhe në tokë edhe në ajër, varësisht prej nevojës. Shembulli më i mirë është ai i Aeromobilit të prezantuar në këtë video, të quajtur ‘Aeromobil Roadable aircraft 2.5’, i cili u testua me […]...

30 November, 2013 Lexo më shumë

Makinat e sigurta

Pjesa dërrmuese e aksidenteve automobilistike ndodhin për shkak të shoferëve. Në bazë të studimeve, në fakt, në 90% të rasteve, fajet i kanë ngasësit e veturave. Alkooli, droga, mungesa e përvojës, shpejtësia e lartë, rrugët e lagura dhe me akull janë të gjitha elemente që ndikojnë në ndodhjen e aksidenteve. Për t’i shmangur apo për […]...

28 November, 2013 Lexo më shumë

Veturat lundruese

Fiat 500 dhe SHBA: një romancë që duket se po bëhet gjithnjë e më konkrete. Fiat, tashmë nën komandën e grupit amerikan Chrysler, po mundohet të nxjerr ‘ajkën’ e tij, duke u munduar ta fitojë popullaritetin edhe përtej Atlantikut. Vetëm për ta promovuar veturën më të re, 500, Fiati i ka përdorur tri  modele veturash, […]...

27 November, 2013 Lexo më shumë

Veturë pa timon

Kohë pas kohe, në botën e automobilizmit arrijnë prototipe që kanë tendenca për automjetet e së ardhmes. Disa tentojnë ta përparojnë motorin, e disa të tjerë t’i prodhojnë veturat më të bukura në pamjen e jashtme. Pra, veturat e së ardhmes do të na mahnitin për nga stili i tyre. Por, ideja e fundit e […]...

26 November, 2013 Lexo më shumë

Motor me tri rrota

Ndër risitë e Yamahas për vitin 2014 do të jetë një skuter me tri rrota të veçanta dhe mjaft interesant. Do të quhet ‘Yamaha Concept Tricity’, duke i sfiduar gjigantët tjerë të motorëve. Yamaha do ta prezantojë motorin e ri me një kapacitet prej 125 cc, me një çmim më të ulët se 4,00 euro, […]...

24 November, 2013 Lexo më shumë

STOP telefonit në vozitje

Nuk është një risi dhe studimet e fundit e kanë demonstruar këtë. Një prej shprehive më të këqija që mund të ndodhin, derisa jemi duke vozitur, sigurisht është ajo e vazhdimit të përdorimit të telefonit, për të dërguar mesazhe dhe për ta përdorur internetin, por edhe duke folur me të, duke i dhënë pak kujdes […]...

20 November, 2013 Lexo më shumë

Veturat e çuditshme

Veturat janë bërë përditshmëri në kohërat moderne. Lloj-lloj veturash mund të gjesh në treg, vetëm a ke para. Me mijëra tipe veturash janë prodhuar deri tash, secila më e mirë dhe më karakteristike se tjetra. Por, ka prej tyre që janë mjaft të çuditshme, siç do t’i shihni në vazhdim: 1. AMC Pacer Ishte produkt […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Një oqean brenda veturës!

Me siguri që askush nga ne nuk e kishte menduar që të krijohet një ‘oqean’ në brendësinë e një veture. Por, ndryshe kanë menduar amerikanët, të cilët në ‘Sema’ të Las Vegasit, njëri prej salloneve më të rëndësishëm të botë i dedikuar elaborimeve të automobilave, e ka zbuluar shpikjen e fundit. Automobili i veçantë është […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Vetura më e shpejtë

Shumë shpejt, në treg do të dalë vetura më e shpejtë e parë ndonjëherë. E fuqishme 5 mijë kuaj fuqi, vetura e quajtur ‘Devel Sixteen’ do të mund ta arrijë shpejtësinë deri në 500 kilometra në orë. Në periudhën prej vetëm 1,8 sekondash, kjo super veturë mund ta arrijë shpejtësinë deri në 100 km/h. Lloji […]...

14 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO