Auto & Tek – Lajmi.net

Aktuale

‘Heartbleed’ e meta e sigurisë që prekë shumicën e internetit

Heartbleed është një e metë në OpenSSL, një teknologji që përdoret në rreth tre të katërtat e serverëve në website. Ajo është prapa shumë faqeve HTTPS që mbledhin informacione personale apo financiare. Këto faqe në mënyrë tipike tregojnë bllokime nga një ikonë në shfletuesin e internetit për të lejuar vizitorët ta dijnë se informacioni që […]...

9 April, 2014 Lexo më shumë

Dizajni i ri i Twitter i ngjashëm me atë të Facebook

Në një blog post të botuar të martën, Twitter ka shkruar: “Nga momenti në moment, profili juaj në Twitter i tregon botës se kush jeni. Duke filluar nga sot, do të jetë edhe më e lehtë (dhe, ne mendojmë, më argëtuese) për të shprehur veten nëpërmjet një profili të ri dhe të përmirësuar në Web”. […]...

9 April, 2014 Lexo më shumë

Maserati 1956 450S i gatshëm për ankand

Vetura fillimisht ishte vozitur nga Stirling Moss gjatë vitit 1956 si një model 350S. Pasi frenat e tij dështuan dhe vetura goditi një pemë, Maserati restauroi makinën për të përmirësuar statusin e saj – duke e bërë atë një makinë model 450S të gatshme për garë. Makina për herë të parë ishte restauruar në vitin […]...

8 April, 2014 Lexo më shumë

Samsung njofton për lansimin e Galaxy Ace Style këtë muaj

Galaxy Ace Style i ri përmbanë një ekran 4-inç WVGA TFT LCD, i cili është i punuar në dizajnin e fundit të Android – 4.4 KitKat. Celulari gjithashtu merr disa veçori siç është prekja intuite e përdoruesit e njohur si TouchWiz Essence. Celulari Ace Style është i fuqizuar me një procesor 1.2 GHz dual core, […]...

8 April, 2014 Lexo më shumë

Veyron Vivere në shitje për 2.5 milion euro

Kompania tani është duke ofruar modelin e rrallë për shitje në ekspozitën e tyre në Gjermani dhe në webfaqen e shitjeve suchen.de. Me një ndryshim gjithpërfshirës në pamje duke përfshirë krahët e modifikuar, një trup më të shkurtuar me një platformë që të lë pa frymë, Bugatti gjithashtu ka bërë ndryshime në drita dhe në […]...

7 April, 2014 Lexo më shumë

Paisja që mbushë baterinë e celularit për 30 sekonda

StoreDot sot zbuloi prototipin e saj për mbushje të baterive në konferencën Think Next të Microsoft në Tel Aviv. Kompania tregoi se teknologjia e tyre mund të përdoret për të mbushur plotësisht një bateri boshe të Samsung Galaxy S4 në vetëm 30 sekonda – një kohë jashtëzakonisht e shkurtër në një kohë kur mbushësit e […]...

7 April, 2014 Lexo më shumë

Microsoft përfundon të martën mbështetjen për XP

Siç edhe ishte paralajmëruar kohë më parë nga Microsoft, sistemi operativ Windows XP do të përfundojë nesër, me 8 prill. Të martën Microsoft do të pushoj së dërguari përditësime të sigurisë për XP dhe kompania paralajmëron përdoruesit e Windows XP se nuk do të marr përgjegjësinë se çfarë do të ndodhë me kompjuterët e tyre […]...

7 April, 2014 Lexo më shumë

Performancat e Audi RS6

Super-vetura Audi RS6, e cila arrin 700 kuaj-fuqi dhe 634-ft të çifteve rrotulluese, është duke dëshmuar se është një veturë e pëlqyer, pasi që ka shtuar fuqinë e tij në motor dhe duke u bërë kështu një super-veturë e mahnitshme. Këtë herë modeli vjen me një ngjyrosje të kuqe shkëlqyese, një ngjyrë që Audi ka […]...

6 April, 2014 Lexo më shumë

Google do të lansojë Android TV

Kompania ka raportuar se do të heqë nga planet e prodhimit Google TV dhe në vend të tij do të prodhojë Android TV. Detajet në lidhje me TV ishin të publikuara nga Verge. Inxhinierët e teknologjisë janë duke kërkuar përmirësimin e TV-së duke e bërë atë më të thjeshtë. Android TV është i optimizuar për […]...

6 April, 2014 Lexo më shumë

Ora atomike që punon për 300 milionë vite

Shumica e njerëzve i rregullojnë orat e tyre sipas orës që e kanë në telefon. Por tani ju keni një udhëzues të ri: orën atomike NIST-F2. E ndërtuar nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), paisja e ardhshme do të shërbejë si orë civile amerikane. Ora më e saktë në botë F2, mund të […]...

6 April, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO