Automjetet “hi tech” mund të vidhen më lehtë – Lajmi.net
Automjetet “hi tech” mund të vidhen më lehtë
Autori: Lajmi.net ArgëtimAutoAuto & TekFunTeknologji 20:43, 29 November 2017
46baf4cf00000578-5120385-image-a-13_1511767842672-1
46baf4cf00000578-5120385-image-a-13_1511767842672-1
Media britanike “Daily Mail” ka publikuar së fundi një video, ku shfaqen disa hajdutë që tentojnë dhe ia dalin mbanë të vjedhin një automjet të parkuar, tip Benz Mercedes, brenda vetëm një minute.

Ata përdorin kuti transmetuesish, që lidhen me sinjalin e çelësave të makinës brenda shtëpisë.
Sistemi i automjetit “njeh” komandën sikur po hapet me çelësin e saj, e shumë thjesht dhe shpejt ua bën shumë të lehtë hajdutëve.

Policia vet ka këshilluar pronarët e këtyre automjeve “hi tech” që t’i vendosin çelësat e makinave të tyre sa më larg të munden nga dera e automjetit, ose t’i fusin ato në një kuti metalike, në mënyrë që të bllokojnë tërësisht sinjalin që lëshojnë ato, transmeton Top Channel.

Fatkeqësisht, teknologjia e përparuar duket se ka ndihmuar edhe hajdutët në këtë drejtim.

46b6c9eb00000578-5120385-image-a-15_1511767974426 46baf4cf00000578-5120385-image-a-13_1511767842672-1 46baf4d300000578-5120385-image-a-14_1511767905419

Fjalët kyçe: Makina, Policia, Teknologjia, vjedhje

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble