Australi, ngordhin mbi 700 lakuriqë nate (Foto) – Lajmi.net
Australi, ngordhin mbi 700 lakuriqë nate (Foto)
Autori: Lajmi.net BotaFunKuriozitete 17:22, 15 February 2017
Më shumë se 700 lakuriqë nate, që njihen ndryshe si dhelpra fluturuese kanë ngordhur për shkak të temperaturave shumë të larta.

Ngjarja ka ndodhur në Singleton të Australisë. Temperaturat ishin shumë të larta dhe lakuriqët e natës u dehidratuan e për pasojë humbën dhe jetën.

Të premten meteorologët thanë se temperatura shkoi në Singletones deri në 45.5 gradë. Kjo është regjistruar si vlera me e lartë vjetore në këtë stacion. Ndërkohë të shtunën i nxehti ishte kthyer sërish dhe termometri shënoi 47.2 gradë. Edhe të dielën, vendi u përball me të njëjtën situatë e për pasojë, kjo solli edhe ngordhjen e lakuriqëve të natës.

Dhelpra fluturuese konsiderohet si një specie me trup të madh në llojin e saj dhe ushqehet vetëm me fruta. Ky lloj lakuriqi natë është regjistruar si në specie në zhdukje. Në Singleton ishin regjistruar 2000 të tillë, ku 700 prej tyre ngordhën. Ky është një lajm shumë i trishtë.

 lakuriqet-21487103819 lakuriet-31487103818

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball