Asteroidi vjen afër Tokës – Lajmi.net
Asteroidi vjen afër Tokës
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:22, 9 February 2018
Asteroidi "2018 CB" do të kalojë pranë Tokës.

Një asteroid i zbuluar vetëm në fundjavë thuhet të fluturojë të premten relativisht afër tokës. Trupi qiellor i quajtur “2018 CB” duhet në 23.30 CET ndodhë në një distancë prej rreth 64 000 kilometra afër planetit tonë, tha agjencia amerikane e hapësirës NASA. Kjo distancë është më pak se një e pesta e distancës midis Tokës dhe Hënës.

Asteroid vlerësohet të ketë një diametër ndërmjet 15 dhe 40 metra.  Asteroids e kësaj madhësie nuk vijnë shpesh, ndoshta vetëm një herë ose dy herë në vit, transmeton lajmi.net.

Sipas Chodas ky asteroid “2018 CB” mund të jetë dukshëm më i madh se asteroidi që pothuajse saktësisht pesë vjet më parë hyri në atmosferën. Tashmë të martën, një asteroid kishte kaluar nëpër tokë rreth 184.000 kilometra larg. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO