Arrestohen dy persona të dyshuar për rastin e nxitjes së urrejtjes (Foto) – Lajmi.net
Arrestohen dy persona të dyshuar për rastin e nxitjes së urrejtjes (Foto)
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 14:32, 18 May 2017
Referuar rastit, të shkrimit të grafiteve  të  ndodhur në shkollën fillore dhe të mesme ,,Pandeli Sotiri në fshatin Plemetin, komuna e Obiliqit, në mes të datës 19  dhe 20 prill 2017,  puna e hetuesve policor ka rezultuar me arrestime.

Për shkak të ndjeshmërisë së rastit dhe faktin se grafitet e shfaqura në përmbajtje nxisin ose përhapin publikisht urrejtje, përçarje ose mosdurim, midis grupeve kombëtare, policia thotë se menjëherë dhe me përkushtim të madh ka filluar hetimin specifik lidhur me rrethanat dhe identifikimin e personave të dyshuar.

“Mbështetur në informacionet e mbledhura nga tereni dhe në bazë të hetimeve preliminare, është bërë i mundur identifikimi dhe arrestimi i personave të dyshuar;  F. Stolic, 17 vjeç, serb, shtetas i Republikës së Kosovës si dhe  J. Jakovlevic 20 vjeç, serb, shtetas i Republikës së Kosovës,  për të cilët ekziston dyshimi i bazuar se të njëjtit janë përfshirë në rastin në fjalë”, ka thënë Policia e Kosovës.

Nga të dyshuarit është sekuestruar edhe një sprej që dyshohet të jetë përdorur për shkrimin e grafiteve.

Përkitazi me rastin  është konsultuar Prokurori i shtetit  dhe me rekomandimin e tij, ndaj të dyshuarve është iniciuar rasti penal nën dyshimin për nxitje të urrejtjes, përçarjes ose mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik,  konform Nenit 147, të KPRK-së.

Pas përfundimit të  veprimeve të nevojshme hetimore e procedurale të dyshuarit janë lënë të lirë në procedurë të rregullt./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels
  • Play World Soccer Champion