Arrat dhe bajamet, ndihmojnë me kancerin e zorrëve – Lajmi.net
Arrat dhe bajamet, ndihmojnë me kancerin e zorrëve
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:00, 18 May 2017
Arrat, bajamet ose edhe arrat amerikane, ndikojnë në zvoglimin e shansit e vdekjes nga kanceri i zorrëve, zbulon studimi i ri.

Pacientët me kancer të zorrës së trashë që rregullisht hanë arra kanë një rrezik prej 57 për qind më të vogël nga vdekja e parakohëshme, tregojnë gjetjet. Gjithashtu, konsumi i tyre zvoglon rrezikun që kanceri të kthehet për 42 për qind, transmeton lajmi.net

Arrat dhe bajamet e papërpunuara japin përfitime shumë të mëdha për shëndetin dhe hulumtuesit këshillojnë pacientët me kancer që të konsumojnë sa më shumë prej tyre.

Hulumtuesit studimin e tyre e kanë bazuar mbi rreth 1,000 pacientë të sëmurë nga kanceri dhe vetëm sa e kanë forcuar faktin se arrat dhe derivatet e tjera ndihmojnë në sëmundje të ndryshme, e ndër to edhe me kancerin.

Nuk dihet ende nëse hulumtimet në këtë drejtim do të vazhdojnë, por rezultatet e këtij të fundit ishin shumë premtuese./Lajmi.net/ 

 

Fjalët kyçe: Arrat, kanceri i zorrëve

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bike Rivals