Arkeologët kinezë zbulojnë thesar në anijet e fundosura – Lajmi.net
Arkeologët kinezë zbulojnë thesar në anijet e fundosura
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 0:19, 21 March 2017
Një thesar i harruar në anije është gjetur nga arkeologët kinezë në një lum të provincës jugperëndimore kineze Seçuan

Drejtori i Institutit për hulumtime arkeologjike, Gao Dalun tha se nga fundi i lumit janë nxjerrë më shumë se 10.000 objekte, ndërsa në pyetje janë para të arit, argjendit, bronzit, si dhe thika, shpata dhe armë tjera.

Besohet se thesari i ka takuar kryengritësit Zhang Sijanzhong, i cili tentoi që atë ta bartë përmes barkave në jug pasi në vitin e largët 1646 ishte mposhtur nga forcat e dinastisë Ming. Disa burime historike pohojnë se me këtë rast janë fundosur mijëra barka me thesar.

“Këto gjëra janë me rëndësi të madhe dhe janë të vlefshme për shkencën, historinë dhe artin. Ato do të kontribuojnë në kuptimin më të mirë të jetës në periudhën e dinastisë Ming”, tha arkeologu Li Bokian.

Fjalët kyçe: anijet e fundosura, thesare

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play World Soccer Champion
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper