Apple lançon HomePod – Lajmi.net
Apple lançon HomePod
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 19:44, 9 February 2018
Altoparlant i Apple ka nisur sot shitjet në SHBA, Australi dhe Britani të Madhe. Në testet e para, cilësia e zërit ishte veçanërisht bindëse.

Apple të premten sollën në rrjetet e saj autoparlantin HomePod. Ngjashëm me konkurrencën, HomePod mund të luajë muzikë dhe t’i përgjigjet komandave me zë.

Në testet fillestare që janë shfaqur gjatë ditëve të fundit në media anglo-amerikanë, cilësia e autoparlantit është vlerësuar mjaft. Ndërkohë, çmimi prej $ 350 është dukshëm më i lartë se shumica e altoparlantëve konkurrues.

Apple fillimisht prezantoi HomePod në qershor dhe fillimisht donte ta lëshonte atë deri në fund të vitit të kaluar. Megjithatë, grupi nuk mundi ta mbante orarin. Sipas raporteve të medias, softueri zgjati më shumë – dhe vazhdon të punojë në të. Pra, në fillim, aftësia e njoftuar për të bashkuar dy HomePods në një palë nuk ekziston ende. Dhe software AirPlay 2, me të cilin disa altoparlantë në dhoma të ndryshme mund të kontrollohen më mirë, ende nuk ka përfunduar. Funksionet duhet të furnizohen nga azhurnimi i softuerit.

Dominojnë Amazon dhe Google

Amazon kishte krijuar pothuajse tregun e rrjeteve të komunikimit me ndihmësit e fjalëve në bordin që nga fillimi i modelit të parë në fund të vitit 2014. Të dy kompanitë tani kanë zgjeruar gamën e tyre me modele të ndryshme dhe po përpiqen të sjellin softuerin e tyre të ndihmës në të gjitha llojet e pajisjeve nga ofruesit e tjerë, nga frigoriferi tek detektor i tymit.

Apple ka punuar në HomePod për gjashtë vitet e fundit, duke theksuar se ajo duhet së pari të jetë një pajisje për rishikim muzikor me cilësi të lartë. Softueri HomePod është projektuar për të rregulluar automatikisht zërin në akustikën e dhomës. Në altoparlantin cilindrik është një unazë e shtatë altoparlantëve , të cilët janë përgjegjës për një tingull hapësinor. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO