Alkooli e duhani më të rrezikshmit ndaj shëndetit – Lajmi.net
Alkooli e duhani më të rrezikshmit ndaj shëndetit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:01, 13 May 2018
Duhani dhe alkooli deri tani prej të gjitha substancave të varësisë, janë kërcënuesit më të mëdhenj për shëndetin e njeriut.

Kështu thotë një hulumtim i fundit në Universiteti College në Londër, njofton Klan Kosova.

Në mbarë botën, duhani është përgjegjës për 110 vdekje për 100,000 njerëz, ndërsa alkooli shkakton 33 viktima.

Kjo krahasohet me vetëm 6.9 vdekje nga kokaina për 100.000 anëtarë të popullatës shton hulumtimi.

Rezultatet më tej sugjerojnë se pothuajse një në pesë të rritur në mbarë botën pinë shumë së paku një herë në muaj, ndërsa 15 për qind e duhanit çdo ditë.

Megjithatë, vetëm 0.35 për qind e njerëzve kanë marrë kokainë në vitin e kaluar, zbuloi studimi.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO