‘Aksion urgjent’ për gruan 60 vjeçare në burg – Lajmi.net
‘Aksion urgjent’ për gruan 60 vjeçare në burg
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:09, 20 March 2017
Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut është duke marrë një aksion urgjent për Falun Gong, për shkak të së cilës një grua është në burg.

Chen Huixia, e cila është rreth të 60’tave, është arrestuar dhe ka tre vjet që është në burg. Sipas një raporti, ajo është arrestuar sepse ka praktikuar Falun Gong, gjithashtu e njohur si Falun Dafa, transmeton lajmi.net

(Amnesty USA)

Falun Gong është një traditë e disciplinës së meditimit e cila është praktikuar nga dhjetëra miliona njerëz në Kinë, para se udhëheqësi Jiang Zemin urdhëroi që kjo disciplinë të shuhet në vitin 1999.

Kampanja e Jiang përfshiu forma nga më të ndryshmet të dhunës, torturës, madje edhe vdekjes.

Sipas raportit, të publikuar me 21 shkurt, familja e Chen nuk ka qenë e lejuar që ta vizitojnë atë që nga korriku i vitit të shkuar.

Chen është marrë nga policia në korrik të vitit 2017 dhe i është nënshtruar formave ekstreme të torturës.

Ajo madje nuk ka pasur avokat deri në nëntor të vitit 2016, nga që të gjithë avokatët që i thirrur familja e saj për t’u marrë me rastin, kanë refuzuar sepse kanë besuar se autoritetet nuk do t’i lejojnë të punojnë. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: grua, Kafaz, Tortura

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels