Airbus, Rolls-Royce dhe Siemens po ndërtojnë avionë hibrid – Lajmi.net
Airbus, Rolls-Royce dhe Siemens po ndërtojnë avionë hibrid
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekTeknologji 21:01, 28 December 2017
E-Fan X duhet të jetë një mjet i shkurtër për deri në 100 pasagjerë me makinë hibride. Airbus, Rolls-Royce dhe Siemens duan të përfundojnë aeroplanin deri në vitin 2020.

Disqet elektrike janë ende në një fazë shumë të hershme të zhvillimit në aviacionin. Në avionë më të vegjël dhe në distanca veçanërisht të shkurtra (nën 100 kilometra), tashmë përdoren disqet elektrike të pastër. Sidoqoftë, në distanca më të gjata ka ende problemin e një bateri mjaft të madhe – dhe kështu edhe të rëndë. Siç raporton Guardian, Airbus, Rolls-Royce dhe Siemens janë duke punuar në një avion hibrid, transmeton lajmi.net.

Shkëmbimi i motorit
Avioni i quajtur E-Fan X thuhet se ka dy turbina konvencionale me vajguri dhe motor elektrik. Për të furnizuar këtë të fundit, në paketim përdoren dy pako bateri deri në dy ton, si dhe një gjenerator. Kjo gjeneron energji elektrike shtesë për motorët elektrikë nga djegja e karburantit.

Baza për E-Fan X është avioni i shkurtër i transportit BAe 146 (i njohur gjithashtu si Avro RJ). Në versionin e tij komercial (me rreth 2800 kilometra) ka këto katër motorë turbofan. Për E-Fan X, një nga këta motorë fillimisht do të zëvendësohet nga një motor hibrid.

Kostot e ulëta të karburantit
“Aviacioni ka shmangur gjithmonë elektrifizimin për shkak të madhësisë dhe peshës së komponentëve të tij”, thotë Paul Stein, shefi i Teknologjisë në Rolls-Royce. “Por teknologjia ka evoluar dhe elektrifizimi tani është gati për të bërë një ndikim të rëndësishëm”. Përparimet në teknologjinë e baterisë po monitorohen nga afër në industrinë e aviacionit. Dizajni hibrid i E-Fan X duhet të reduktojë konsumin e karburantit me 15 për qind. Shpenzimet e karburantit sot përbëjnë midis 17 dhe 36 për qind të kostos së linjave ajrore.

Për herë të parë, modeli i parë i E-Fan X është caktuar të niset në vitin 2020 për qëllime demonstruese. Rolls-Royce do të zhvillojë motorët turbofan dhe gjeneratorin, Siemensin motorët elektrikë dhe elektronikën në bord, Airbus do të marrë kontrollin e sistemit hibrid dhe integrimin e përgjithshëm. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO