A po rritet feja islame dhe sa muslimanë janë në gjithë BOTËN? Ja statistikat – Lajmi.net
A po rritet feja islame dhe sa muslimanë janë në gjithë BOTËN? Ja statistikat
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:09, 17 May 2018
Sipas vlerësimeve demografike, islami është feja me rritjen më të shpejtë tani për tani.

Por, Islami është aktualisht feja e dytë më e madhe në botë (pas krishtërimit). Në të vërtetë, nëse tendencat aktuale demografike vazhdojnë me këtë ritëm, numri i muslimanëve pritet të kalojë atë të krishterëve, transmeton lajmi.net

Sipas statistikave të vitit 2015, në botë ka 1.8 miliardë myslimanë dhe shumica e tyre jetojnë në Rajonin e Azisë dhe të Paqësorit, duke përfshirë edhe Indonezinë, Indinë, Pakistanin, Bangladeshin, Iranin dhe Turqinë.

Popullsia myslimane në Evropë gjithashtu po rritet dhe deri në vitin 2050 pritet që 10% e popullsisë së Evropës të jenë myslimanë./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO