A e dini se sa peshojnë të gjithë njerëzit e botës? – Lajmi.net
A e dini se sa peshojnë të gjithë njerëzit e botës?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:42, 11 October 2017
Peshojmë rreth 287 milionë tonelata, nga të cilat 15 milionë tonë për shkak të personave mbipeshë dhe 3,5 për shkak të obezëve.

Këto janë shifrat e mbledhura nga shkencëtaret “London School of Hygiene and Tropical Medicine” në bazë të të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetit.

Pesha mesatare për një person (mashkull ose femër) është 62 kg, por ka ndryshime mes vendeve: amerikano-veriorët peshën mesatare e kanë 80,7 kg, ndërsa aziatikët 57,7 kg.

Konsumi i obezëve

Kërkuesit shpjeguan se qëllimi i këtij studimi është sensibilizimi për problemin e obezitetit: Nëse e gjithë popullsia e botës do të kishte peshën e amerikanëve, ku 70% e personave janë mbipeshë, do të kishim një rritje të peshës në shifrën 58 milionë tonelata.

Do të ishte sikur në Tokë të jetonin 935 milionë persona më shumë me peshë normale, duke rritur në këtë mënyrë nevojën për burime ushqimore dhe energjie.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO