A e dini pse gjermanët pushtuan Holandën për 4 ditë? – Lajmi.net
A e dini pse gjermanët pushtuan Holandën për 4 ditë?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 9:08, 19 April 2017
Kur në 14 maj 1940, pas vetëm katër ditësh, trupat e Vermahtit pushtuan Holandën, ra në sy aftësia e tyre për të luftuar pa pushim, ditën dhe natën.

Pra nuk ishte vetëm efekti surprizë dhe superioriteti ushtarak, që udhëhoqi rritjen e ushtrisë naziste, siç kemi besuar gjithmonë, të paktën sipas historianit Ohler.

Sipas historianit Norman Ohler, autor i librit të fundit “Der totale Rausch” (2015), në sajë të një droge me bazë metamfetaminë, në gjendje për të eliminuar lodhjen e duke i bërë euforikë ushtarët e Hitlerit.

Droga quhej Pervitin dhe është përdorur gjithashtu rregullisht nga gjenerali Rommel si edhe vetë Hitleri. /bota.al/

Fjalët kyçe: gjermanët, Holandë, pushtim

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble