A e dini çka tregon logoja e veturës “Audi”? (Foto) – Lajmi.net
A e dini çka tregon logoja e veturës “Audi”? (Foto)
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 21:27, 20 February 2018
Logoja e kompanisë “Audi” me katër rrathë ka një mesazh për prodhuesin e saj.

Kompania “Audi” me prodhimet e saj mjaftë luksoze dhe të përshtatshme, patën një problem me logon e tyre. Kjo kompani u akuzuan se kishte kopjuar nga ajo e “Lojërave Olimpike” që ka pesë rrathë, këtë rast Komiteti Olimpik Botëror e dërgoi në gjykatë, por këtë betejë e humben, shkruan rtv21.tv.

ll_1481023777-3952236

Logoja me katër unaza (rrathë) ka të bëjë me krijuesit e vjetër të makinave në Gjermani.

Prodhuesit e makinave Audi, DKW, Wanderer dhe Horch ishin të pavarura ndërsa, në vitin 1932 u bashkuan dhe krijuan logon e tyre katër-rrathësh, duke e simbolizuar secilën kompani me nga një rreth.

Logoja “Audi” është modifikuar në vitin 2009, për ta festuar ditëlindjen e 100- të të saj.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO