A e dini çka nënkuptojnë shkurtesat “a.m dhe p.m” tek ora? – Lajmi.net
A e dini çka nënkuptojnë shkurtesat “a.m dhe p.m” tek ora?
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 18:49, 10 September 2017
Dhe, jo, nuk është siç e kemi mësuar në shkollë fillore "Pas Mesnatës" dhe "Para Mesditës".

Në fakt, këto dy shkurtesa janë të marra nga fjalët latine të cilat kanë kuptim të ndryshëm nga ajo që e kemi ditur ne, transmeton lajmi.net

A.M nga latinishtja “Ante Meridiem” që në gjuhën tonë do të thotë “Para mesditës”; dhe P.M – “Post Meridiem”, që nga latinishtja në gjuhën tonë do të thotë “Pas mesditës”.

Është interesante dhe shumë e qartë tani se çfarë nënkuptojnë shkurtesat a.m dhe p.m në sistemin 12 orësh të llogaritjes së kohës natë dhe ditë./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO