96% e njerëzve nuk dinë si të kërkojnë informacione në Google, ja disa metoda konkrete – Lajmi.net
96% e njerëzve nuk dinë si të kërkojnë informacione në Google, ja disa metoda konkrete
Autori: Lajmi.net Rrjetet Sociale 14:42, 5 November 2017
Në epokën tonë të teknologjisë së përparuar dhe lidhjeve të internetit me shpejtësi të lartë, mund të gjesh informacion pothuajse në çdo gjë.

Brenda vetëm pak minutash, ne mund të gjejmë receta për byrek të shijshëm ose të mësojmë për teorinë e dualitetit të valëve-grimcave.

Megjithatë, ne duhet të analizojmë një numër të madh dijesh për të marrë informacionin që na nevojitet dhe kjo mund të kërkojë orë të tëra, shkruan Giggag, transmeton lajmi.net

Prandaj, janë disa metoda me anë të të cilave Google ju ndihmon për të gjetur materialin që e kërkoni, për vetëm disa klikime.

Të përdorni dy variante, me ‘ose’

1. Either this or that

Të përdorni sinonime
2. Searching using synonyms

Kërkoni përmes faqeve të internetit
3. Searching within websites

Kërkoni me titull ose me URL
7. Searching for a title or URL

Kërkoni përmes faqeve të ngjajshme
8. Finding similar websites

Kërkoni përmes frazave 
9. Whole phrases

/Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO