8 trike gjeniale për të humbur peshë dhe të ndiheni më të shëndetshëm se kurrë – Lajmi.net
8 trike gjeniale për të humbur peshë dhe të ndiheni më të shëndetshëm se kurrë
Autori: Lajmi.net Lifestyle 19:05, 23 February 2018
Këta hapa të thjeshta, por të mençura do t'ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të ndiheni më të shëndetshëm, pa dietë të rreptë ose ndëshkimin e regjimit të palestrës.

Ndonjëherë janë gjërat e vogla që llogariten. Provoni këta hapa të thjeshta, por të mençura për t’ju ndihmuar të humbni peshë dhe të ndiheni më të shëndetshëm, me përpjekje relativisht të pakta.

1. Plani përpara

Ne hamë çdo gjë që është në dispozicion kur ne jemi të uritur, dhe shpesh ajo që është në dispozicion nuk është një opsion i shëndetshëm. Mbani ushqim të shëndetshëm dhe jo të prishur në qesen tuaj, makinën tuaj, sirtarin tuaj të tavolinës në punë dhe kudo tjetër që keni gjasa të keni uri, transmeton lajmi.net.

Përgatitni drekën tuaj të preferuar të shëndetshme dhe merrni me vete.

2. Ushqehuni me ushqime që janë të pasura me lëndë ushqyese

Ju mund të përmirësoni shëndetin tuaj duke ngrënë ushqime të dendura ushqyese që janë të pasura në lëndë ushqyese (si vitamina dhe minerale), por me kalori të ulët. Sipas të ushqyerit, ushqimi i dendur i ushqyesve përfshin salmon, boronica, kale dhe madje çokollatë e errët.

3. Hidhni pijet e dietës

Pijet e dietes të mbushura me lëndë kimik janë konsideruar si një opsion shumë i sëmurë nga shumë nutricionistë. Pavarësisht nga mungesa e kalorive, pijet e dietes ju shtojnë peshë. Ekspertët sugjerojnë se ëmbëlsuesit artificiale në pijet e dietes mund të ndërhyjnë me metabolizmin tuaj dhe ta mashtrojnë trupin duke menduar se po sheh sheqerin, duke e shkaktuar atë që të nxjerrë nga insulina. Kjo mund të jetë arsyeja pse disa hulumtime kanë lidhur pijen e dietes me një rrezik në rritje të Diabetit të Tipit 2.

4. Pini ujë më shumë

5. Mbillni bimë sa më shumë

“Hani ushqim, jo ​​shumë, kryesisht bimë.”

5. Zëvendësoni ushqimin (me diçka më të mirë)

Nëse ju dhe miqtë tuaj gjithmonë takoheni për një vakt, ose një kafe, mendoni t’a zëvendësoni atë. Takohuni në plazh për të shkuar surf, në një klub për të kërcyer, ose në një galeri arti për të parë pikturat e bukura.

6. Ndryshoni zakonet tuaja

Mos merrni ushqime të ndryshme pas darkës dhe të uleni para televizorit dhe të shikoni ndonjë film, por dilni ecni në natyrë, merrinu me ndonjë aktivitet tjetër sportiv.

7. Investoni në një shirit vrapimi

Merrni në konsideratë marrjen e një shiriti vrapimi, siç është Fitbit, që monitoron aktivitetin tuaj të përditshëm. Ata mund t’ju motivojnë çuditërisht.

8. Gjeni një hobi që me të vërtetë doni

Nëse është një hobi aktiv, ose ai që ju merr në ajër të pastër, kjo është e mrekullueshme, por sipas një artikulli në Forbes, çdo hobi mund të jetë i mirë për shëndetin tuaj fizik dhe mendor.

Këto trike do t’ju ndihmojë të ndiheni të shëndetshme në asnjë kohë, për aq kohë sa jeni i qëndrueshëm. Nuk nevojitet një dietë e rreptë ose ndëshkimi i regjimit të palestrës. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO