7 përdorimet e panjohura të alkoolit – Lajmi.net
7 përdorimet e panjohura të alkoolit
Autori: Lajmi.net LifestyleOrganizohu 17:25, 18 May 2017
Njësoj siç fshihni ëmbëlsira dhe bonbonet në shtëpi për mos t’i ngrënë ashtu duhet të fshini dhe një shishe alkooli!

Pijet e alkoolit nuk shërbejnë vetëm për të trokitur gotat, e për t’u pirë në raste gezimi, por mund të përdoren dhe në shumë raste të tjera.

Së pari, ka dy lloje të alkoolit. Izopropil ( 70 përqind alkool dhe aditivëve te hidhur që e bëjnë substancën toksike jo të mirë për t’u pirë) . Alkooli etilik etanoli 97,5-100 për qind, që do të thotë se është i pasigurt për t’u pirë, shkruan Living.al.

Më poshtë do të lexoni 11 përdorimë surprizuese të alkoolit

1. Lehtëson kruarjet nga pickimi imushkonjave
2. Spërkatni dyshekun me alkool izopropik (alkool që pihet) dhe do të elemonino çdo mikroorganzimën që ndodhet në brendësi të dyshekut.
Sigurohuni që alkooli të jetë tharë dhe dhoma të jetë ajrosur përpara se të shtriheni.
3. Vrisni mizat e frutave. Përpara se të konsumoni frutat dhe perimet fërkojini me një leckë të pastër me alkool në mënyrë që të dizinfektoni këto të fundit.
4. Hiqni njollat. Përzieni një lugë alkool me 2 lugë ujë dhe aplikojnei direkt në njollë! Kjo funksionon për çdo gjë njollë.
5. Eleminoni erën e rëndë të atleteve. Nëse këmbët tuaja mbajnë erë të keqe, spruconi alkool në brendësi të tyre, lërini gjithë natën dhe në mëngjes këpucët tuaja do të jenë të reja sikur sapo t’i keni blerë.
6. Hiqni aromën e hudhrës nga duart duke i larë me alkool.
7. Trajon muskujt e lënduar. Fërkimi i muskujve me alkool i liron ato. Nuk e kanë patur gabim gjyshet kur na fërkonin me raki dhe aspirinë. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Alkooli

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper