64 gram satelit – Lajmi.net
64 gram satelit
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 16:33, 18 May 2017
Në qershor, NASA do të ndezë motorët e anijeve të saj kozmike për të hedhur në orbitën e Tokës vetëm…64 gram.

Kjo është pesha e atij që konsiderohet sateliti më i vogël i ndërtuar ndonjëherë.

Objekti është vepër e 18-vjeçarit indian, Rifath Shaarook dhe është i printuar në 3D dhe me fibra karboni.

Me t’u futur në orbitën e planetit tonë, ky satelit do të masë shpejtësinë e rrotullimit të Tokës dhe magnetosferën e saj. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: NASA, Satelit

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball