5 zakonet e përditshme që shtojnë rrezikun dhe dyfishojnë mundësinë të prekeni nga diabeti – Lajmi.net
5 zakonet e përditshme që shtojnë rrezikun dhe dyfishojnë mundësinë të prekeni nga diabeti
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:38, 12 February 2018
Me miliona njerëz në të gjithë botën vuajnë nga diabeti dhe me mijëra vdesin çdo vit. Diabeti i tipit 2 shkaktohet nga rezistenca ndaj insulinës, që shfaqet kur trupi nuk mund ta prodhojë insulinën siç duhet, hormoni që kontrollon nivelet e sheqerit në gjak.

Ka një sërë faktorësh që mund ta shkaktojnë këtë gjendje shëndetësore, si: pasiviteti, diabeti, obeziteti, duhanpirja, abuzimi me alkoolin dhe konsumimi i shpeshtë i ushqimeve të larta në glicemi që mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak, thonë ekspertët e Shëndetit Publik në Shkollën T. H. Chan të Harvardit.

Por, ka gjithashtu edhe zakone më pak të përfolura që mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundje kronike. Ja cilat janë 5 zakonet e përditshme që rrisin mundësinë e prekjes nga diabeti.

1. Hani vetëm perime “niseshte”
2.E teproni me konsumin e frutave të thara
3.Nuk hani mjaftueshëm fruta të thata
4.Abuzoni me konsumin e mishit të kuq
5.Blini ushqime të përpunuara në vend që t’i hani të freskëta.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy