5 hapa që ju mbrojnë telefonin dhe ju – Lajmi.net
5 hapa që ju mbrojnë telefonin dhe ju
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 9:01, 7 February 2018
Në epokën e rrjeteve sociale dhe internetit siguria kibernetike duhet të jetë shqetësimi i parë për këdo që dëshiron që të mos i shkelet privatësia.

Sot, pjesa më e madhe e jona kalojnë kohën në internet duke përdorur telefonat inteligjentë dhe larmishërinë e shërbimeve që ata ofrojnë.

Por si të mbrosh telefonin tënd nga hakerat?

Më poshtë një listë me pesë këshilla:

Së pari, mos përdor llogaritë e hapura në rrjetet sociale për t’u futur në një faqe të tretë. Si shembull, mos përdorni emrin e përdorimit dhe fjalëkalimin e Facebook për t’u futu në CandyCrush, apo lojëra të tjera që ofron përmes këtij rrjeti social.
Së dyti, identifikoni dhe më pas anuloni të gjitha të drejtat që u keni dhënë aplikacioneve apo platformave sociale në telefonin tuaj.
Së treti, çaktivizoni apikacionet që ju gjurmojnë e vendndodhjen tuaj (Location trackers). Askujt s’ka ç’i duhet vendndodhja juaj.
Së katërti, çaktivizoni opsionin që lidh telefonin tuaj në mënyrë automatike me një wireless publik. Por të qenë të qetë kudo që lundroni me pajisjen tuaj, sidomos nëse në tel ruani të dhëna për llogarinë tuaj bankare, ju nevojitet një lidhje me një internet të sigurtë.
Së pesti, vendosini pajisjes tuaj një kod sigurie të fortë dhe me gjashtë shifra, sigurisht duke shmangur 1,2,3,4,5,6.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO