5 gjëra që ju absolutisht nuk duhet të bëni kur gatuani pulë – Lajmi.net
5 gjëra që ju absolutisht nuk duhet të bëni kur gatuani pulë
Autori: Lajmi.net Lifestyle 22:27, 24 February 2018
Nëse je diçka si unë, atëherë ti je një tifoz i madh i ngrënies së pulës.

Unë mund të ha pula çdo ditë, por vetëm kohët e fundit kam mësuar se si ta gatuaj siç duhet, në mënyrë që të jetë e lëngshme dhe e shijshme.

Por pas marrjes së disa këshillave të ekspertëve të kuzhinës nga një kuzhinier, unë gatuaj pulë pothuajse çdo ditë dhe janë shumë të shijshme.

Ka kaq shumë receta të mira për të zgjedhur në internet, dhe pule është gjithashtu një alternativë më e shëndetshme dhe më e lirë ndaj mishit të kuq.

Tani, unë dua të kaloj “njohuritë e gatimit të pulave” me të gjithë ju. Pra, thjesht ndiqni këto pesë truke të thjeshta dhe unë mund t’ju siguroj se kurrë nuk do të keni për të ngrënë pulë të thatë përsëri.

1. Shkrirja në temperaturë dhome.
Harrojeni atë që njerëzit kanë thënë në të kaluarën – kurrë nuk duhet të shkrini pulën në temperaturën e dhomës.

Në vend të kësaj, hiqni pulën e ngrirë nga frigorifer natën para se të hahet dhe shkrini në frigorifer. Kjo zvogëlon çdo rrezik të salmonelës dhe / ose shpërthimeve të tjera të baktereve.

2. Shumë ose shumë pak erëza?
Pule është shumë e butë në aromë; prandaj, është e rëndësishme për sezonin me erëza dhe bimë të mëdha.

Kripë dhe piper janë thelbësore, por ka shumë shije të tjera që mund të shtoni kur të pjekni një pulë. Për gjoksin ose kofshët e pulës, unë do të rekomandoj marinimin me një përzierje salle soje, mjaltë dhe hudhër. Rezultati është i shijshëm.

3. Rrokullisja
Nëse e vendosni pulën në një tigan, është e rëndësishme t’a leni të skuqet pulën siç duhet, pa e rrokullisur shumë atë. Në këtë mënyrë ajo do të marrë një sipërfaqe të bukur dhe të artë.

4. Rregulli për heqjen e lëkurës dhe eshtrave para gatimit.
Kjo është gjithashtu e gabuar! Lëkura dhe kockat e pulës rrisin shijen e përgjithshme – shumica e supave të pules bëhen duke përdorur vetëm eshtra dhe lëkurë.

Ndërsa eshtrat janë të mëdha për të sjellë shije në supë, lëkura është e mrekullueshme për të lënë një pulë kur e pjek në furrë. Lëkura është zakonisht ajo që e bën pulën me lëng, kështu që edhe nëse nuk ju pëlqen lëkura, hiqni atë pas gatimit.

5. A funksionojnë aktualisht termometrat?
Po, ata bëjnë! Siç e dimë, pula lehtë mund të thahet kur të gatuhet. Prandaj është shumë e volitshme për të përdorur një termometër.

Në fakt, do të jetë pothuajse e pamundur të dështosh me një.

Temperatura e brendshme e gjoksit të pulës duhet të jetë 140 ° F, ndërsa kofshët e pulës kanë nevojë për një temperaturë të brendshme prej gati 170 ° F për shkak të mishit pak të errët.

Kur gatuani një pulë të tërë në furrë, është më mirë që të zhveshni zemrat dhe t’i hiqni ato sapo të kenë arritur temperaturën e tyre dhe pastaj të lënë kofshët dhe pjesën tjetër të pulës për të mbaruar gatimin. Në këtë mënyrë ju nuk do të përfundoni gjoksin e pulës së thatë! /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO