3 arsye pse duhet të pini çdo ditë çaj të gjelbërt – Lajmi.net
3 arsye pse duhet të pini çdo ditë çaj të gjelbërt
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 3:48, 20 March 2017
Momenti kur ju vendosni të trajtoni vetën mirë me një filxhan çaj pas një dite të lodhshme, ky mund të jetë moment më relaksues për ju.

Por ja cilat janë 3 arsyet kryesore pse duhet të konsumoni pikërisht çaj të gjelbërt.

Për bukuri

A e dini se çaji i gjelbërt ndihmon në parandalimin e plakjes dhe parandalon kancerin e lëkurës? Mund të ju ngjajë e pabesueshme, por çaji i gjelbërt përmban një antioksidantë që vret qelizat kancerogjene dhe rigjallëron qelizat e shëndosha, të cilat më pas parandalojnë plakjen e lëkurës në mënyrë efektive.

Për tretje

Shumë studime kanë ardhur në përfundim se çaji i gjelbërt ka efekt pozitiv në sistemin e tretjes. Konsumimi i tij ndihmon personat që vuajnë nga kapsllëku.

Për humbje të peshës

Çaji i gjelbërt përmban substanca që zvogëlojnë oreksin, sidomos për ëmbëlsira. Studimet kanë treguar se konsumimi i përditshëm i çaji ndryshon ndjenjen e shijes dhe heq dëshirën për ushqimet e ëmbëla. Gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës, pasi u mban të ngopur për disa orë./Arbresh.info

Fjalët kyçe: çaji i gjelbërt

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master
  • Play Supercar Showdown