20 tonë vezë të infektuara janë shitur në Danimarkë – Lajmi.net
20 tonë vezë të infektuara janë shitur në Danimarkë
Autori: Lajmi.net BotaLajme 22:06, 10 August 2017
Njëzet tonë vezë të infektuara nga përdorimi abuziv i insekticidit fipronilit në fazën e rritjes së pulave për vezë janë shitur në Danimarkë.

Vezët e ziera dhe të skuqura u shitën kryesisht në kafene dhe firma hoteliere, u tha në një deklaratë nga Administrata Daneze e Veterinarisë dhe Ushqimit.

Insekticidet mund të dëmtojnë veshkat e njerëzve, gjëndrat e mëlçisë dhe tiroides nëse hahen në sasi të mëdha, transmeton Klan Kosova.

Megjithatë, administrata daneze e ushqimit ka thënë që nuk ka nevojë për “shqetësim” pasi vezët e blera nga “Danæg Products” nuk përbënin rrezik për konsum njerëzor.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master